Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.3С Ерітінділер және ерігіштік
| Мектеп:
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 8
| Қатысқандар: Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Заттардың суда еруі.
№5 зертханалық тәжірибе «Заттардың ерігіштігін зерттеу»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.3.4.1. Заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктеу
8.3.4.2. Ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын түсіндіру
|
Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар: Заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктей алады, ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын айта алады
Көптеген оқушылар: Тәжірибе жасау арқылы әр түрлі заттардың суда ерігіштігін зерттей алады. Заттардың ерігіштігі туралы кестеден өздерінің бақылаған заттарын салыстыра алады.
Кейбір оқушылар: Ерітінділерге есептер шығара алады
|
Ойлау дағдыларының деңгейі
| Білу, түсіну және қолдану
|
Бағалау критерийі
| Суда ерігіштігіне байланысты заттарды жіктейді. Ерітінділердің табиғаттағы өндірістегі және күнделікті өмірдегі маңызын түсінеді.
|
Тілдік мақсаттар
| Негізгі сөздер мен тіркестер: ерігіштік, ерітінді,аса қаныққан ерітінді, ерігіштік қисығы.
Сыныптағы диалог:
-Ерігіштік кестеден ерітіндіні табыңдар?
-Ерітінділердің формуласын жазыңдар?
|
Құндылықтарға баулу
| Сауатты сөйлеу және жазуды қалыптастыру, сын тұрғысынан ойлау құндылығын дамыту.
|
Пәнаралық байланыс
| Физика- заттардың тығыздығы мен массасын табуда,электролиттердің өткізгіштігін анықтауда
|
Алдыңғы білім
| 8.1.4.3-заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың басы 5 мин
2 мин
3 мин
| Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгелдеу.
Стикерлерге еритін, ерімейтін, аз еритін деп жазып 3 топқа бөлу.
-«Жылы лебіз» әдісі арқылы сыныпта көңілді атмосфера қалыптастыру, балалар бір-біріне жақсы тілек тілеу.
«Алтындай» ардақты бол
«Күмістей» салмақты бол
«Мыстай» жылтыр бол
«Темірдей» қатты бол
«Болаттай» мықты бол
«Алмаздай» өткір бол,деп бір-біріне химиялық элементтерге сәйкес теңеулер айтады.
Үй тапсырмасын еске түсіру.
1- тапсырма: «Бинго» әдісі ЖЖ
Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар беру. Мысалы:
Ковалентті полюссіз байланыс дегеніміз не? Иондық,атомдық,молекулалық құрылысы бар заттардың балқу температурасында қандай айырмашылық бар? Кристалдық тор мен химиялық байланыс түрлерін анықтаңдар?
Дескриптор:
-Ковалентті полюссіз байланысты біледі
- Заттардың балқу температураларын біледі
-Кристалдық тор мен химиялық байланыс түрлерін ажыратады
Бағалау: смаликтер арқылы бағалау
|
Түрлі-түсті астикерлер
Кеспе қағаздар, оқулық
|
Сабақтың ортасы 30 2 мин
10мин
10 минут
8 минут
| Жаңа сабақ:
«Бейне жазбаны әңімеле» әдісі
«Заттардың суда ерігіштігі» тақырыбына арналған бейнежазбаны көріп, тақырыппен танысады .
2- тапсырма. «Елші» әдісі. Т.Ж
Берілген мәтінді топта талқылап түсіндіреді
1-топ. Ерітінділер
2-топ. Заттардың судағы ерігіштігі
3-топ. Ерітіндінің табиғатта және күнделікті өмірдегі маңызы
Дескриптор
Ерітінділерді жіктейді Заттардың судағы ерігіштігін анықтайды Ерітіндінің табиғатта және күнделікті өмірдегі маңызын түсінеді.
«Т»Бағалау: бас бармақ арқылы
3-тапсырма. «Ой қозғау» әдісі. ТЖ
1. 2000 мл ерітіндіде 65 г никель хлориді ерітілген. Осы ерітіндінің молярлық концентрациясын есептеңіз.
2. 500 см3 ерітіндіде 1,4 моль тұз қышқылы ерітілген. Осы ерітіндінің молярлық концентрациясын есептеңіз.
| Дескриптор
|
| − ерітіндідегі заттың молярлық концентрациясын табудың формуласын жазады;
− ерітіндінің молярлық концентрациясын есептейді.
Бағалау. Ауызша бағалау
| №5 зертханалық тәжірибе.
Заттардың ерігіштігін зерттеу.
1-топ. А тәжірибесі.
Натрий, барий сульфатын және магний карбанатының ерігіштігін анықтаңдар?
2-топ. В тәжірибесі.
2 сынауыққа 2г қант салыңдар.
1 сынауыққа су құйыңдар.
2 сынауықты қыздырыңдар. Тиісті қорытынды жасаңдар
3-топ. С тәжірибесі
Таразыда 25 см3 су, 10г тұзды өлшеп, суда ерітіп, таразыда қайта өлшеңдер?
Дескриптор:
Натрий, барий сульфатын және магний
карбанатының ерігіштігін анықтайды
-Ерітіндіге қорытынды жасайды
-Тұзды өлшеп, суда ерітеді
«Т»Бағалау: жалауша арқылы
|
АКТ
Оқулық
Затардың суда ерігіштік кестесі
Химиялық
құрал-жабдықтар,
реактивтер,
дәптер, оқулық
|
Сабақтың соңы 5 мин
3 мин
2 мин Қорытынды.
| Ж. «Жалғасын тап» әдісі.
Ерітінді дегеніміз.....
Ерігіштік деп....
Ерігіштік қисығы... Кері байланыс орнату.
Рефлексия: «БҮБ»
Мен бүгін білдім.... Мен бүгін үйрендім.... Мен келесі сабақта білгім келеді....
деген сөйлемдерді аяқтап жазады
| Интерактивті тақта
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.
1.Барлық оқушыларға Заттарды судағы ерігіштігі бойынша жіктей алады, ерітінділердің табиғаттағы және күнделікті өмірдегі маңызын айтады
2.Сынып оқушыларының басым бөлігі тәжірибе жасау арқылы әртүрлі заттардың суда ерігіштігін зерттей алады.
3.Қабілеті жоғары оқушылар:заттардың ерігіштігі туралы кестеден өздерінің бақылаған заттарын салыстыра алады
4. Қабілеті төмен оқушылар; ДЕНГЕЙІНЕ ҚАРАЙ ҚОСЫМШЫ СҰРАҚТАР БЕРУІЛЕДІ
| 1.Кері байланыс алу
2.Смайликтер арқылы
3.Дескрипторлар арқылы
| Сергіту жаттығуы
қимылмен көрсет.
Қауіпсіздік техникасы
ережелері
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қолжеткіздіме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге
назар аудару қажет?
|