Главная страница

за мерзімді жоспарды тарауы Геоэкологиялы зерттеу негіздері Мектеп


Скачать 296.75 Kb.
Названиеза мерзімді жоспарды тарауы Геоэкологиялы зерттеу негіздері Мектеп
Дата10.03.2023
Размер296.75 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла1603118244.docx
ТипДокументы
#978864

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Геоэкологиялық зерттеу негіздері

Мектеп №188 мектеп-гимназия

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Жақыпақын Ш.Н

Сынып 10 сынып

Барлығы - Қатысқандар - Қатыспағандар -

Сабақтың тақырыбы:

Геоэкологияның зерттеу пәні мен өзектілігі


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.3.2.1 геоэкологиялық зерттеулердің мәнін, мазмұнын, бағыттарын және негізгі категорияларын графикалық түрде ұсыну.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Геоэкология ғылымына байланысты түсінік алады және анықтамалармен танысады.

Оқушылардың басым бөлігі: Геоэкологиялық зерттеулердің негіздерін өз сөзімен түсіндіреді.

Кейбір оқушылар: Геоэкологиялық зерттеулердің бағыттарын блок-схема түрінде ұсынады.

Бағалау критерийі
Жинақтау

  • Геоэкология нені зерттейтінін ұсына алады.

  • Геоэкология негізгі зерттеу нысандарын анықтап, мысал келтіре алады.

  • Геоэкологиялық болжам және жоспарлау кезеңдерін атайды.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар ... істей алады

(оқылым); географиялық дерек көздерін оқиды талдайды.

(айтылым); географиялық нысандарды ауызша сипаттайды.
(тыңдалым), бейне материалдарды және бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.
(жазылым) географиялық нысандарды жазбаша сипаттайды.


Пәнге қатысты сөздер мен сөз тіркестері

Табиғатты пайдалану, экология, геоэкология, иерархия, геогэкологиялық болжам, геоэкологиялық жоспарлау.


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер

Табиғатты пайдаланудың басты мақсаттары..........

Геоэколгия ғылымы....... толықты. Геоэколгиялық зерттеу нәтижелері.........болды.




Талқылауға арналған тармақтар:

Адамдарды экологиялық мәселер алаңдатады, өйткені ...... табиғатты тиімсіз пайдаланды, ауаны ластайды.




Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Себебі экологиялық мәселе ғаламдық мәселе .... неліктен




Жазылым бойынша ұсыныста

Геоэкология ғылымының қалыптасу алғышарттарын атап жазады.



Құндылықтарға баулу

  • Мәңгілік Ел 2050 идеясы арқылы білім алушының бойына табиғатты аялау, жерін-елін сүюге деген қызығушылығын ояту.




Пәнаралық байланыс



Биология (экожүйенің сақталуы)

Алдыңғы білім

Алдыңғы сыныптарда өткен географиялық қабық, табиғат кешендері, географиялық қабықтың заңдылықтары туралы білімдері оқушылардың бар.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

(10минут)
3 минут
7 минут


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен психологиялық ахуал мақсатында «Досыма тілек» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру, бір-біріне жақсы тілек айтады.

Оқушыларды түстер арқылы топқа біріктіру.

«Сұрақтарды қағып ал» әдісі бойынша өткенді қайталау.

Географиялық қабық дегеніміз не?

Табиғат кешендеріне нелер жатады?

Табиғатты не үшін қорғаймыз?

Географиялық қабықтың заңдылықтарын атап, оларға мысал келтір.

Биосфера компоненттерін ата.

Дескриптор

  • Сұрақтарға әр оқушы жауап береді.

ҚБ: «Жарайсың» әдісі


Оқулық, интербелсенді тақта, сурет



Сабақтың ортасы

25 минут


3минут

8-минут

6-минут

5-минут

6минут



Геологиялық ортаның басқа да табиғи ортамен-атмосфера,гидросфера,биосферамен заңдылықты байланыстарын(тікелей және жанама) зерттейді


Геологиялық ортаның басқа да табиғи ортамен-атмосфера,гидросфера,биосферамен заңдылықты байланыстарын(тікелей және жанама) зерттейді

Оқушылардың назарын сабаққа шоғырландыра отырып, жаңа сабақтың тақырыбын ашу. Оқушыларды сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру
«Миға шабуыл» әдісі.

(С) Бейнебаянды пайдалана отырып оқушылар жаңа тақырыпты ашады.


Дискриптор Білім алушы:

  • Әр топ бейнебаянды қарап өз пікірін айтады және тақырыпты ашады.


Қ.Б: Әдісі бірін-бірі бағалау

«Бас бармақ» әдісі

1 тапсырма

Бірлесе отырып сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды.

Топтық жұмыс. «Джигсо әдісі»

Оқулықтан геоэкология зерттеу пәні мен өзектілігі тақырыбын оқуға тапсырма беріледі. Жаңа терминдерді теріп дәптерге жазады. Әр топ бірлесе отырып термин сөздерге түсінік береді. Геоэкология нені зерттейтінін біледі.


Критерий

Дескриптор

  • Геоэкология нені зерттейтінін ұсына алады.




- берілген мәтінмен танысады;.

- термин сөздерді және геоэкология түсінігіне анықтама береді

-


Қ.Б «Бағдаршам» әдісі


2 тапсырма Топтық жұмыс
«Ассоциация әдісі» пайдаланып геоэкологиялық зерттеулердің негізгі бағыттарын меңгереді, атауларын графикалық сызба түрінде құрастырады.


Геоэкологиялық зерттеулер



Дескриптор


  • геоэкологиялық зерттеулердің негізгі бағыттарын меңгеріп , атауларын сызба бойынша орындайды.

Қ.Б Әдісі өзара бағалау. «Смайлик» әдісі
3 тапсырма: Жұптық жұмыс.

«Кувертка» әдісі. Иен Майлс бойынша.

А-4 парағын 2-ге бүктеп, бір оқушы сұрақ жазады, 2-ші оқушы жауап жазады.

Геоэкологиялық болжамдар неге сүйенеді?

Геоэкологиялық болжамдар қандай кезеңдерден тұрады?

Геоэкологиялық жоспарлау деп нені айтады?

Зерттеудің кезеңдері Қандай?
Дескриптор Білім алушы

  • Берілген сұрақтарға жауап жазады және айтады.


Қ.Б: «Басбармақ»әдісі


4 тапсырма. Жеке жұмыс

«Кеспе қағаз» әдісі.

Оқушыға дайын мәтін мен бірге кеспе қағаз бөліктері таратылады, жеке жұмыс жасайды. Берілген бөліктерге керекті деректерді жазып тақтаға шығып қорғайды.

Дескриптор Білім алушы

  • Оқушы берілген мәтінді оқып маңызды мағлұматтарды кеспе қағаз бөліктеріне жазады.

  • Геоэкологиялық мәселені атайды.

Қ.Б «Смайлик» әдісі


https://www.youtube.com/watch?v=m8U8d3bJIFU







А-4 қағазы






Сабақтың соңы

(5- минут)



Рефлексия «Рефлексиялық нысана» әдісі бойынша, әр оқушы стикер қағазға аты-жөні мен сабақта алған әсерін жазып, нысанаға жабыстырады.

Үй тапсырмасы. Әр оқушы өзі тұратын аймақтың геоэкологиялық жағдайымен туралы мәлімет жинау., .

Стикерлер,


Қосымша ақпарат







Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Тапсырмалар беру арқылы саралау.

Мәтін бойынша кеспе қағазды толтырып,әрқайсысы өз тапсырмасын түсіндіреді.

Оқушылардың басым бөлігі: Геоэкологиялық зерттеулердің негіздерін өз сөзімен түсіндіреді.
Кейбір оқушылар: Геоэкологиялық зерттеулердің бағыттарын блок-схема түрінде ұсынады.

Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырысыз?
«Басбармақ»әдісі

«Бағдаршам» әдісі

«Смайлик» әдісі



Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Орын ауыстыру, АКТ-ны қолдану барысында қауіпсіздік техникасын сақтау.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарларынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Оқу мақсаты шынайы болды, оқушылар геоэкологиялық түсінік алып, олардың зерттеу негіздерін графикалық түрде түсіре білді.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқытуды да оқуға қатысты)

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып н емесе жекеленген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?


написать администратору сайта