Главная страница

за мерзімді жоспарды тарауы Мектеп


Скачать 319.65 Kb.
Названиеза мерзімді жоспарды тарауы Мектеп
Дата06.04.2023
Размер319.65 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла1588645367.docx
ТипДокументы
#1041008

Сабақ жоспары



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Мұқыр орта мектебі

Үй мәдениеті.

Күні: 17.04 Мұғалімніңаты-жөні:Ермұқанова Алмагүл

Сынып:9 Қатысқандар: Қатыспағандар


Сабақтың тақырыбы:


Ландшафт элеметтері интерьерде / экстерьерде


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сəйкес)

9.1.5.1 Күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау

9.2.5.1 Ландшафты дизайнның элеметтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау ;


Сабақтың мақсаты


Барлығы: Күрделі нысандар дизайнын дайындауды әр түрлі салаларда салыстырып, Ландшафтың заманауи бағыттары мен стильдерін талқылау.

Көпшілігі: Өз шығармашылық идеясын пайдаланып Ландшафтың заманауи стильдегі нобайын жасау

Кейбіреуі: Ландшаф нобайын күрделі нысан пішінін дайындауына қарай түрлендыру

Бағалау критерийі

Күрделі нысандардың дизайнын әр түрлі салалардағы білімін түсіндіреді.

Ландшаф дизайын элеметтерін зерттейді

Ландшафтың заманауи бағыттары мен стильдерін талқылайды

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

Ландшафты дизайын элеметтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін түсіндіру

Пəнгетəнарнайы лексика жəне терминология:

Ладшафт, интерьер, нысан, дизайн, экстерьер, периметр, пергола, фигура, эстетика, стиль

Диалог/жазылым үшін қажетті сөз тіркестері:

Күрделі нысандарда яғни интерьер мен экстерьердегі ландшафтыны қалай сәндеуге болады?

Өз идеяларыңды жүзеге асыру үшін қолда бар қандай материялдарды пайдалануға болады?

Ландшаф элеметтері жер телімінің көлеміне, дизайнердің эстетикалық талғамына, ....... байланысты болады.

(стильге)

Құндылықтарға баулу

Топтық жұмыс кезінде Қазақстан мәдениетінің интерьер мен экстерьердегі ландшафт элементтерінің нобайын жасау арқылы оқушыларды ынтымақтастыққа, өз жұмысын ұйымдастыру қабілетін дамытуға, елдің дамуына қатысу құндылықтарынна баулу


Пəнаралық байланыс


География - Ландшафты орналастыру картасын жасау

Тарихпен – Интерьер мен эксерьер тарихын зерттеу

Жаратылыстану – Гүлдерді зерттеп ажырату


Алдыңғы білім

Туниканың бөлшектерін өңдеуді, жинау мен тунниканы сәндеуде заманауи материалдарды, конструкцияларды, түрлі техникаларды қолданады. Туниканың нобайын жасап пішу , тігу технологиясы біледі.


Сабақ барысы



Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

( 5 минут)


Сабақтың ортасы

( 30 минут)

Ұйымдастыру сәті, сыныпта атмосфера құру.

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

« Шаттық шеңбер » әдісі



Мақсаты:Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтеріп,бауырмалдылық сезімдерін оятады және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.

Алдынғы білім.

«Бір минут» әдіcі арқылы өткен тақырыпты пысықтау.

Мақсаты:Оқушылардың ойын шоғырландыру, ойлау қабілетін дамыту.

  • Туниканы пішуде бөлшектердің өлшемін қалай аламыз?

  • Бөлшектерді қарай біріктіреміз?

  • Киім жиектерін қалай безендіруге болады?

ҚБ: «Өзін-өзі бағалау бағдаршам »әдісі.

Мақсаты:Оқушылар өздерінің және басқа оқушылардың жауабын бағалайды.
Жаңа білім.

«Ландшафт элеметтері интерьерде / экстерьерде» тақырыбын түсіну үшін бейнебаян көрсету.





А4 қағаз, маркер, өлшеуіш,

https://www.youtube.com/watch?v=GJ9hDauCQMg






Оқушыларға жаңа тақырыпты меңгергендігін анықтау үшін тапсырма беріледі.

А деңгейі.

«Попкорн» әдісі

Мақсаты:

Оқушылардың ептілік, ойлау пікір алмасу және де тез шешім қабылдау қабілетін дамыту.

Саралау тәсілі:

Диалог және қолдау көрсету, дереккөздер арқылы.

Бағалау критерийі:

Ландшаф дизайын элеметтерін зерттейді

Ландшафтың заманауи бағыттары мен стильдерін талқылайды


Тапсырма:

Топтық жұмыс кестедегі жұмбақты шешіңіз

1. Бұл гүлдің отаны –

Қазақтың кең даласы

Көктемде бақша құлпырып

Қып - қызыл болар қарашы.

Кенелтіп жүр пайдаға

Голландиялық гул (қызғалдақ )

2. «Қызыл кітапқа» енгізілген

Көктемде бұршақ ашады,

Гүлден шығыс елдері табиғи бояу алады (бәйшешек)

3. Гүлдің Жапырағын ұстасаң,

Асты суық, үсті жылы

Дәрі жасар гүлден,

Емдер күйік, тынысты (түймедақ)

4. Осы ағаш өссе далада.

Жаңбырда болар сая да.

Кең жаяды бұтағын (емен )

5. Бүл ағаштың аршып алып қабығын, адамдар себет өреді.

Шырынын оның бүкіл ел «ем» деп ішеді. (қайың)

Дескриптор

Ландшафтдағы гүлдерге түсініктеме берді.

Ландшафт дизайын элементтерін зерттеді

Заманауи бағыттары мен стильдерін талқылады
ҚБ: «Бес саусақ» әдісі

Мақсаты: Оқушылар өз-өзін бағалауы яғни өздерінің нақты нені білу, түсіну керек екенін айқындау


В деңгейі.

«Сұрақтар үшін карточканың индексі» әдісі

Мақсаты: Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдыларын қалыптастыру

Саралау тәсілі: Дереккөздер , тапсырма, бағалау

Бағалау критерийі:

Ғимараттың нобайын жобалаған кезінде интерьер мен экстерьерді байланыстырады

Ландшафт дизайнын жасауда гүлдердің үйлесімділігінне қарай жинақтайды

Тапсырма:

Интерьер және Эстерьердегі ландшафт элементтерінің айырмашылығын айтыңыз

Интерьердегі ландшафтты дизайнмен безендірілген нобайын жасаңыз

Эстерьердегі ландшафт дизайн безендірулерінің нобайын салыңыз

Дескриптор:

Интерет мен Экстерьерді байланыстылығын түсіндірді

Ландшафт элеметтерінің үйлесімділігін ажыратты

Эстерьердегі ландшафт дизайн безендірілуінің нобайын салды

ҚБ: «Көңіл күй букеті» әдісі

Мақсаты:

Топта әр бір оқушы жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бір топ – екінші топты бағалауда өздеріне қосымша білім жинақтау, тындалып айтылым дағдыларын жетілдіру



С деңгейі. «Батискаф» әдісі

Мақсаты:

Оқушылардың ойлаурын қорытындылау және ептілігі мен зейнін қалыптастыру

Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету , бағалау, қорытындылау

Бағалау критерийі:

Қазақстандағы интерьерді сәндеу жолдарын әңгімелейді

Қазақстан жеріндегі өсімдіктерден Ландшафт нобайында қолданады

Тапсырма:

Интерьер оны сәндеу жолдарын айтыңыз

Интерьер элементтері ретінде өсімдіктердің қызметін айқындаңыз(шатыр,терасса,гүл,жарық шамдар, перголла)

Дескриптор:

Интерьер ландшафтыны сәндеу жолдарын талқылады

Интерьер сәндеудегі өсімдіктерді есептеді

Интерьер сәндеуде гүлдерді қолданды

ҚБ: «Плюс, минус» - әдісі

Мақсаты:Оқушыларға қолдау көрсету арқылы білімдерін жетілдіру

Сергіту сәті:

«Қысқа аутотренинг» әдісі

Мақсаты: Көңілді орта ұйымдастыру, оқушылардың ойын жинақтау, көз,қол, аяқ мүшелерінің тынықтыру


Стикрелер, Маркер,

Кардон


Сабақтың соңы

( 5 минут)

Қорытынды.

Бейне жазба көрсету



Осы бейне баянды қарап Ландшафт элементтер жасау арқылы бау бақшадағы өзгерістерді рефлекцияда қолданған әдіспен түсіндіру.

«Ақылдының алты қалпақ» әдісі

Мақсаты:

Оқушыларды ынталандыру, актёрлық шеберлігін көрсету,миға шабуыл арқылы сезім органдарын ояту,сыни тұрғыда ойланып нақты жауап беру.



ҚБ: «Stop-кадр» әдісі

Мақсаты: Оқушылардың тапқырлықты, нақтылықты сипаттау арқылы ұйымдастыру.

Рефлекция:

Оқушылар бүгінгі сабақ барысы бойынша рефлексия жасайды.

Егер сабақ түсінікті болса желкенді - жасыл түспен, түсінікті әліде толықтыру керек болса - сары түспен,түсініксіз болса - қызылмен түспен бояйды.



https://www.youtube.com/watch?v=ZYzRc35QhuY

Саралау – Сіз қандай тəсілмен т ькөбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық жəне қауіпсіздік техникасын сақтау

1 тапсырма:

Саралау тәсілі:

Диалог және қолдау көрсету, дереккөздер арқылы.

Тапсырма барысында оқушыларға сұрақ қойып отыру, қабылеті жоғары оқушыларға дереккөздер беру арқылы қолдау көрсету.

2 тапсырма :

Саралау тәсілі: Дереккөздер , тапсырма, бағалау.

Интерьерде ландшафты элементтерін нобайын жасауда қабілеті төмен оқушыларға қосымша тапсырмалар беру, бағалау арқылы

3 тапсырма :

Саралау тәсілі: Диалог және қолдау көрсету , бағалау, қорытындылау

Интерьерді сәндеу кезінде бағалау арқылы қолдау көрсету



1 тапсырма:

ҚБ: «Бес саусақ» әдісі

Мақсаты: Оқушылар өз-өзін бағалауы яғни өздерінің нақты нені білу, түсіну керек екенін айқындау

2 тапсырма:

ҚБ: «Көңіл күй букеті» әдісі

Мақсаты:

Топта әр бір оқушы жұмыс жасау арқылы өз ойын қорытып, жұп болып пікірлерімен бөліседі, бір топ – екінші топты бағалауда өздеріне қосымша білім жинақтау, тындалып айтылым дағдыларын жетілдіру

3 тапсырма:

ҚБ: «Плюс, минус» - әдісі

Мақсаты:Оқушыларға қолдау көрсету арқылы білімдерін жетілдіру

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары.

Денсаулық техникасын сақтау үшін оқушыларға Қысқа аутотренинг әдісін қолданып көңілді орта ұйымдастырды оқушылардың көз,қол, аяқ мүшелерінің тынықтыды


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.




Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?




написать администратору сайта