Главная страница

Ашық сабақ - 8 сынып. за мерзімді жоспарды тарауы


Скачать 0.67 Mb.
Названиеза мерзімді жоспарды тарауы
Дата24.11.2021
Размер0.67 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаАшық сабақ - 8 сынып.docx
ТипДокументы
#281305


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Ақпаратты электронды кестелерде өңдеу

Мектеп:


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Қолданбалы есептерді шешу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.2.2.4- кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу

Сабақтың мақсаты

  • кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу тәсілдерін біледі;

  • кестеде берілген функцияның графигін тұрғызуда, кірістірілген функцияларды қолданады;

  • қолданбалы есептерді электрондық кесте көмегімен шешуде, мәселені өз бетінше шешу жолдарын түсінгенін бағалайды

Бағалау критерийі

  • деректі кестеге енгізуде формуланы қолдана алады;

  • функцияның графигін тұрғызуда қолдалданатын диагармма түрлерін ажыратады;

  • функцияның графигін нүктелік және графиктік диаграмманы қолданып тұрғызады.

Тілдік мақсаттар


Оқытудың тілдік мақсаты:

Практикалық жұмыс жасаған нәтижелерін ауызша жинақтайды

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

кіріктірілген функциялар, графиктік, нүктелік диаграммалар, легенда (аңыз)

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

функиялардың графиктерін тұрғызуда … формула қолдануды

  • Дайын графиктін түрін өзгерту үшін … қажет

Жинақтай келе, біз түсіндік, оның …

Құндылықтарға баулу


  • Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы оқушыларды бір-біріне құрмет көрсетуге, белсенді азаматтық ұстанымы бар, өзінің жұмысына жауапкершілікпен қарайды және жоғары жетістіктерге қол жеткізуге ұмтылады.

Пәнаралық байланыс

Математикада сызықтық, квадраттық функция графигін салуда ,физикада ток күші мен кедергі арасындағы байланысты анықтауда , географияда ҚР облыстары жер көлемі бойынша салыстыруда электрондық кесте көмегімен шешуге болады

Алдыңғы білім


Excel бағдарламасындағы кірістірілген функцияларды, сілтемелерді қолдануды білді және осы сабақта функцияның графигін тұрғызуда диаграммаларды


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу Сыныпта жағымды ахуал орнату үшін, «Жүректен жүрекке» тренингін ұйымдастыру.

Мақсаты: Оқушылар шеңберде бір-біріне жағымды мінездерін айтып, ынтымақта қарым-қатынас орнатуға ықпал ету. Сыныпты суреттер арқылы 3 топқа бөлу: функция, кесте, график







ІІ. Үй тапсырмасын қайталау

«Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі

«Kahoot» программасы арқылы тексеріледі.

  1. Кірістірілген функциялар қай менюде(жапсырмада) орналасқан?

A) вставка; B)формулы;

C)главная; D) вид

  1. Excel программасындағы математикалық функцияны көрсет?

A) если; B)доход;

C)корень; D) дата

  1. Excel програмасында диаграмманың қандай түрлерін құруға болады?

A) жәй; B) қарапайым; C) стандартты және стандартты емес; D) күрделі

  1. Excel программасында формулалар қай таңбадан бастап жазылуы керек?

A) + ; B) = ; C) - ; D) :=

  1. Электрондық кестеде адрестерді көрсетудің қандай түрлері бар?

A) абсолюттік; B)салыстырмалы; C)аралас; D) барлығы да

Дескриптер

Кірістірілген функциялар, диаграмма түрлері, формула, сілтеме түрлеріне нақты жауап беріп, өткен тақырыпты еске түсіреді.

Саралау: «Қорытынды»

«Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі арқылы барлық оқушыға бірдей сұрақтар беріледі және әр түрлі жауаптар алынады. Соңында қорытынды ұпайларын көреді.

ҚБ: «Менің жұлдызым» - өзін-өзі бағалау

ІІІ. Ой қозғау. «Суреттер сөйлейді» әдісі


Өтілетін тақырыпқа сай сурет көрсетіледі, көре отыра оқушылар сыни тұрғыда сұрақтар қояды. Нәтижесінде қолданбалы есептерді шешуде электрондық кестені қолдануға, ол арқылы оңай әрі тез орындауға болатының айтады.

Олай болса, оқушылармен бірлесе бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты, мақсатқа жету үшін бағалау критерийін анықтаймыз

Саралау: «Қарқын»

«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы оқушылар өздерінің жауаптарын ортаға салады. Нәтижесінде бүгінгі сабақтың тақырыбын өздері ашады

ҚБ: «Ынталандыру» - мұғалім бағалауы

  • Бәрекелді!

  • Жарайсың!

  • Ұтымды жауап айта алдың!





Интербелсенді тақта, слайд

Сабақтың ортасы


«Білу және түсіну» деңгейі

«Ойлан, Жұптас, Пікірлес» әдісі жаңа тақырыпты топта талқылайды, пікірлеседі. Кезек- кезекпен бір-біріне түсіндіреді.

  1. Функцияның графигі дегеніміз не?

  2. Excel-ге функцияның графигін тұрғызуға арналған диаграмма түрлерін ата?

  3. Excel-ге график тұрғызу үшін нені анықтау керек?

Дескриптор:

  • Функция және кестеге мәлімет енгізуде формула қолданады

  • Функцияның графигін тұрғызу үшін диаграмманың екі түрі ажыратады.

  • Excel –де график нүктелік диаграмма арқылы тұрғызылатының біледі.

ҚБ: «Басбармақ » - оқушылар тақырыпты түсінулеріне қарай, топтар бір-бірін «басбармақ» көрсету әдісі арқылы бағалайды.

Саралау: «Диалог және қолдау көрсету» оқушы сұрақтарға жауап беру кезінде топ мүшелері көмектесіп, толықтырады

«Қолдану» деңгейі.

Компьютерде практикалық тапсырма орындау

1-тапсырма.

у=2х + 2 және у=х2 функциялары берілген. Осы функцияны салып, қиылысу нүктесін анықтандар.

Тапсырманы орындау алгоритмі:

  1. Кестені жасауда х мәнін мысалы, [-4; 4] дейін 1 қадаммен алайық.

  2. Берілген х мәнін у=2х + 2 функциясына салып, у мәнін есептеу үшін функцияға сәйкес =2*А1+2 формуласын В3 ұяшығына енгізіп, В13 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз.

  3. Берілген х мәнін у=х2 функциясына салып, у мәнін есептеу үшін функцияға сәйкес =2*А1+6 формуласын С3 ұяшығына енгізіп, С13 ұяшығына дейін көшіріп қоямыз.

  4. у=2х + 2 функциясының графигін салу үшін А1:А13 және В1:В13 ұяшықтарды көшіріп Кірістіру(Вставка) – Нүктелік(Точечная)-Тегіс нүктелі иір сызық(Точечная с гладкими кривыми и маркерами) командаларын орындап, көк түсті сызықтық түзуді аламыз.

  5. у=х2 функциясының графигін осы диаграммаға кірістіру үшін С3:С13 арасындағы ұяшықтарды көшіріп, диаграмманы ерекшелеп алып, Кірістіру(Вставить) командасын басамыз. Диаграммада қызыл түсті сызықтық түзу пайда болады. Функцияның графиктерінің қиылысу нүктесін шыққан суреттен қарап анықтауға болады.

Дескриптор:

  • орындау алгоритмі арқылы функция графигін тұрғызады.

  • Графиктердің қиылысу нүктесін анықтайды .


2-тапсырма.

Физикалық есептерді шешуде электрондық кестені қолдану

Тапсырма: Ток күші(I) мен кедергі(R) арасындағы өзара байланыс графигін құрыңдар. Кедергі 1 Оммен 10Ом аралығында 1 Ом қадаммен өзгереді.

Тапсырманы орындау алгоритмі:

  1. Тапсырманы орындау үшін физикадағы тізбек бөлігі үшін Ом заңының формуласын жазамыз. I=U/R. Формулада байқалып тұрғандай ток күші мен кедергі арасында байланыс бар.

  2. С1 ұяшығына кернеудің тұрақты мәнін жазайық. Мысалы, U=40B. С1 ұяшығы абсалюттік ұяшығы ретінде пайдаланамыз.

  3. B2:В12 аралығына кедергі мәндерін қоямыз.

  4. С2 ұяшығына =$C$1/B2 формуласын жазып, С12 –ге дейін көшірмелейміз.


Дескриптор:

  • функция графигін тұрғызуда, диаграмманың графиктік түрін қолданады.

  • абсалюттік сілтемені біледі

Графиктердің қиылысу нүктесін анықтайды

ҚБ: «Бағдаршам» - өзін-өзі бағалау

Саралау: «Тапсырма» оқушылар тапсырманы орындайды, басқа тапсырма орындауда қолданады.

Оқулық


Сабақтың соңы


«Жинақтау» деңгейі

«Біліміңді жинақта» жеке жұмыс. Әр суретке сәйкес дұрыс жауабын тап

1 2

3 4

а) гистограмма ә) конустық б) цилиндрлік

в) сақиналық г) дөңгелектік д) гафиктік

е) нүктелік ж) биржалық к) приамидалық
Дескриптор:

  • әр суретке сәйкес дұрыс жауабын табады

ҚБ: «Смайлик» - тапсырманы орындап болған соң, дұрыс нұсқасын тексерді.

Қосымша тапсырма: Жеке жұмыс

ҚР облыстарының жер көлемі мен халқының саны бойынша нүктелік диаграмма тұрғызу.

Дескриптор:

  • кестеге ақпарат енгізеді, нүктелік диаграмма тұрғызады .

Саралау: Дереккөздер- тапсырманы оқушы кестеге толтырады, толық мәлімет береді

«Бағалау» деңгейі
Үйге тапсырма

«8.2.2.4 кестеде берілген функцияның графигін тұрғызу» Тақырыпты оқу

Кері байланыс

"Жетіктік баспалдағы" әдісі

Бүгінгі сабақ бойынша стикергебір сөйлем жазады, жетістік баспалдағына жапсырады, қорытындылайды.




Интернет көзі


СаралауСіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

БағалауСіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау




Топтық жұмыс

Әдіс-тәсілдер: «Сұрақ менен, жауап сенен», «Суреттер сөйлейді», «Ойлан, жұптас, пікірлес», «Блум»

Саралау: «Қорытынды», «Қарқын», «диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «дереккөздер»

Кері байланыс: «Жетістік баспалдағы»



«Менің жұлдызым»,

«Смайлик»,

«Басбармақ»»

«Ынталадыру»

«Бағдаршам»

«Стикер»



Оқушылардың партада дұрыс отыруын қадағалау;

АКТ-ны уақытында қолдану, байланыс бір-бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесінде қол жеткізу.

Психоллогиялық жағымды ахуал туғызу, тренингтер ұйымдастыру

Сабақбойыншарефлексия



Тақырып кезеңдері бойынша оқушылардың берілген тапсырмаларды ұғыну, меңгеру, қолдану дағдысын қаншалықты түсінгенін білу және саралау үшін кері байланыста «Жетістік баспалдағы» әдісі

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



написать администратору сайта