Главная страница
Навигация по странице:

  • Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Сынып: 6а

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар

  • Бағалау критерии -Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсінеді. - Авторлық құқық ,плагиат ұғымдарын қолдана алады.

  • Тілдік мақсат Оқушылар

  • Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

  • Талқылауға арналған тармақтар

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдері

  • Сабақтың басы 7 минут

  • Сабақтың ортасы (10 минут)

  • «Таңдау» әдісінде бес пікір

  • Сабақ бойынша

  • Lesson Study 6а Гиперсілтемелер. за мерзімді жоспарлауды тарауы 4 1


    Скачать 276.86 Kb.
    Названиеза мерзімді жоспарлауды тарауы 4 1
    Дата03.04.2023
    Размер276.86 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаLesson Study 6а Гиперсілтемелер.docx
    ТипДокументы
    #1033706




    Ұзақ мерзімді жоспарлаудың тарауы:6.4.2.1-Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру


    Мектеп:


    Мұғалімнің аты-жөні:


    Күні:

    Сынып: 6а

    Қатысқандар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы

    Гиперсілтемелер

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    6.4.2.1 авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсіндіру


    Сабақтың мақсаттары


    Барлық оқушылар: авторлық құқық, плагиат ұғымдарын біледі.

    Оқушылардың басым бөлігі: авторлық құқық, плагиат ұғымдарын анықтай алады.

    Кейбір оқушылар: автордың құқығын бұзуды болдырмай, плагиаттың алдын алып, авторға сілтеме беру арқылы ақпаратты жеткізуді практика жузіде іске асырады.

    Бағалау критерии

    -Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын түсінеді.

    - Авторлық құқық ,плагиат ұғымдарын қолдана алады.

    - Авторлық құқық турлерін біледі, оларды ажыратады

    Тілдік мақсат

    Оқушылар:Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын біледі, анықтамасын түсінеді.

    Негізгі сөздер мен тіркестер:Автор, плагиат, гиперсілтеме.

    Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер:

    Авторлық құқық, плагиат ұғымдарын қалай түсінеміз?

    Авторлық құқық бұзылғанда не істеу керек?

    Авторлық құқық нысанын не болуы мүмкін?

    Талқылауға арналған тармақтар:

      1. Авторлық құқық, плагиат ұғымы

      2. Авторлық құқық туралы заң

      3. Авторлық құқықты бұзудағы жауапкершілік




    Құндылықтарды дарыту

    Оқушыларды əділдікке, шындыққа, өз құқығын білуге баулу

    Қарым-қатынас жасау қабілеті

    Жауапкершілік

    Пәнаралық байланыс

    Қазақ тілі. Құқық негіздері пəніндегі құқықтық заңның тармақтары кездеседі

    Алдыңғы білім

    Сілтемелермен жұмыс жасауды түсінеді жəне біледі



    Сабақ барысы




    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Ресурстар

    Сабақтың басы



    7 минут

    Оқушылармен сəлемдесу Үй тапсырмасын пысықтау

    Оқушыларды түгендеп,сабаққа дайындығын тексеремін.

    Ынтымақтастық атмосферасын құрамын.

    Оқушыларды «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып «Өрмекші торы» көмегімен оқушылар бір-біріне өздерінің есімдерінің бас əрпінен басталатын жақсы сөздерді айтқызамын.

    Қауіпсіздік ережесін ескертемін.

    «Қаламсап» стратегиясы

    Оқушылардың қаламсаптарын жинап кез –келген қаламсапты алып сол қаламсаптың иесінен өткен тақырып бойынша сұрақтар қойылады.



    Мұғаліммен амандасады,

    Үй тапсырмасын айтады.

    сұрақтарға жауап береді, өткен тақырыпты естеріне түсіреді.


    Шаттық шеңберіне тұрып, сабаққа деген бір-біріне жақсы тілектер тілейді.
    Қауіпсіздік ережесін естеріне түсіреді.


    Мұғалім қойған сұрақтарға жауап береді.

     


    Сабақтың ортасы
    (10 минут)

    (10минут)

    (8минут)

    Жаңа сабаққа кіріспе: «Авторлық құқық, плагиат» тұралы мағлұмат беремін. Сабақтың тақырыбын ашып, мақсатын анықтап түсіндіремін.

    Жаңа тақырып бойынша бейнеролик көрсетемін

    «Бейнеталдау» əдісі бейнетаспа арқылы оқушылар өз ойларын айтады.

    ПЛАГИАТ ЖӘНЕ АВТОРЛЫҚ ҚҰҚЫҚ ДЕГЕНІМІЗ НЕ?

    «Ойлан, бірік, бөліс,талқыла» əдісі.

    Өздері конверттен таңдап алған тақырыптары жайлы топта жұмыс жасайды, келесі сұрақтар бойынша постер қорғайды.

    1. Авторлық құқық дегеніміз не?

    2. Плагиат ұғымдары дегеніміз не?

    Бағалау критерийлерін анықтап алу.

    Топ өздерін « » арқылы бағалайды

    • Толық түсіндім

    • Аздап түсіндім

    • Сенімді емеспін, түсінбедім.

    «Түртіп алу» стратегиясы. Дəптермен жұмыс

    Термин сөздерді интерактивті тақта арқылы шығарып таныстырамын. Жаңа тақырыптағы термин сөздердің орысша ағылшын тілінде аудармасымен таныстырамын, қайталайды.



    • Автор

    автор

    author

    • көшіру

    плагиат

    plagiarism

    • мəтін

    текст

    Text
    Жіктеу(классификация)



    1.Авторлық құқық дегеніміз не?

    2.Плагиат ұғымдары дегеніміз не?

    3.Мəліметтер мен программаларды заңсыз таратуға қандай шаралар кедергі келтіре алады?

    4.Ақпаратты құқықты қорғауды қандай заңдар қамтамасыз етеді?

    5.Авторлық құқықтың нысандары қандай?

    Дескриптор

    1.Авторлық құқықтың анықтамасын біледі.

    2. Плагиат сөзінің мəн мағынасын түсінеді.

    3. Авторлық құқықты бұзуға болмайтындығын айтады

    4.Плагиат сөзінің мазмұнын авторлық құқықтан ажырата біледі

    5.Бағдарламамен компьютерде жұмыс жасай алады.


    Мұғалімді мұқият тыңдайды, назарын толықтай сабаққа аударады.
    Тақырыпты дәптеріне жазып,сабақтың мақсатымен танысады.

    Жаңа тақырып бойынша бейнеролик көріп, түсінеді.
    Көрген бейнероликтан түсінгендерін айтады.

    Таңдап алған тақырыптары бойынша постер қорғайды.

    Өз жұмыстарын бағалайды.
    Тақырып бойыша түсінгендерін, қиын болған сәттерін айтады.

    Дәптерге термин сөздерді жазып алады.
    Термин сөздердің ағылшын, орыс тіліндегі аудармасын мұғаліммен бірге қайталап, танысады.

    Оқушылар сұрақтарға жауап береді:


    https://bilimland.kz/kk/courses/education-movies/poznavatelnye-filmy/lesson/plagiat-zhane-avtorlyq-quqyq-degenimiz-ne

    (5,16мин)

    Жұпты табыңыз 

    https://learningapps.org/display?v=pkhz8b39318


    https://learningapps.org/display?v=px3gnq63n18

    Сабақтың соңы

    1. минут




    Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

    «Таңдау» әдісінде бес пікір

    1. Сабақ қызықты, қызықсыз болды деп ойлаймын.

    2. Мен сабақта: көп нәрсені үйрендім, үйренгенім аз болды.

    3. Мен басқаларды мұқият, зейінсіз тыңдадым.

    4. Мен пікірсайыстарға жиі, сирек қатыстым.

    5. Мен сабақтағы өз жетістіктеріме ризамын риза емеспін.




    «Таңдау» әдісінде бес пікір



    Саралау – Сіз қандай тəсілмен

    Көбірек қолдау көрсетпексіз?

    Сіз басқаларға қарағанда

    Қабілетті оқушыларға қандай

    Тапсырмалар бересіз?

    Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


    Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


    Саралау білімді іріктеуде, нақты оқушылардан күтілетін нəтижеде, оқушылардың жеке қабілеттерін

    ескеріп тапсырма берумен, уақытты

    ұтымды пайдалану;

    Қабілеті жоғары оқушылар:

    • Сабақ барысындағы «Түртіп алу» әдісі осы деңгейдегі оқушыларға қолдау береді

    Қабілеті орта оқушылар:

    «Ойлан, бірік, бөліс,талқыла» əдісі осы деңгейдегі оқушылардың ойын қозғауға дамытуға арналады

    Қабілеті төмен оқушылар:

    -Мұғалмнің қолдауы

    -деңгейлік сұрақтар


    • Ынталандыру, қолдау корсету

    • Өзін-өзі бағалау

    • Компьютерлік жұмыс қалыптастыруын бағалау ретінде жүргізіледі



    Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау. Техника қауіпсіздігін сақтау.

    Сабақ бойынша

    рефлексия

    Сабақ мақсаттары


    Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сəйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.





    написать администратору сайта