Главная страница

інфа. Загальні відомості про електронні тахеометри


Скачать 0.49 Mb.
НазваниеЗагальні відомості про електронні тахеометри
Дата13.11.2018
Размер0.49 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаінфа.docx
ТипДокументы
#56305

Змн.

Арк.

№ докум.

Підпис

Дата

Арк

Загальні відомості про електронні тахеометри

електронні тахеометри

Електронні тахеометри - це геодезичні прилади, які здатні швидко і якісно вимірювати відстань за допомогою вбудованого далекоміра, визначити рівень горизонтального або вертикального кута. Це геодезичні прилади, які здатні швидко і якісно вимірювати відстань за допомогою вбудованого далекоміра, визначити рівень горизонтального або вертикального кута.

Електронні тахеометри знаходять широке застосування у будівництві, реконструкції, архітектурі, інженерних вишукуваннях, спостереженнях за деформаціми, землевпорядних і кадастрових роботах.

Сучасні електронні тахеометри відрізняються високою точністю вимірювань і високою швидкістю. Лазерний промінь дозволяє вимірювати відстані до дрібних об'єктів (електричні дроти, кути будівель, ізолятори і т.д.), а також при наявності перешкод (дрібні гілки, листя дерев).

Електронний тахеометр може мати абсолютно будь-які класи точності, дальність вимірювання відстаней на призму може доходити до 10 км, безвідбивачеві вимірювання здатні перебувати в діапазоні від 1 метра до 1 км. Комфортна та надійна робота здійснюється навіть у найсуворіших умовах.

Велике значення має облаштування приладу модулем пам'яті і можливість з'єднання пристрою з персональним комп'ютером для обробки даних. Завдяки електронному обладнанню сучасні тахеометри відрізняються повною автоматизацією робіт, не залежать від впливу людського фактора і досить прості при експлуатації.

У електронних тахеометрах відстані вимірюються по різниці фаз випускається від відбитого променя (фазовий метод), а іноді (в деяких сучасних моделях) - за часом проходження променя лазера до відбивача і назад(Імпульсний метод). Точність вимірювання залежить від технічних можливостей моделі тахеометра, а також від багатьох зовнішніх параметрів: температури, тиску,вологості і т. п.

Діапазон вимірювання відстаней залежить також від режиму роботи тахеометра: відбивний або безвідбивачевий . Дальність вимірювань при безвідбивному режимі безпосередньо залежить від властивостей поверхні, на яку проводиться вимір. Дальність вимірів на світлу гладку поверхню (штукатурка,кахельна плитка та ін) в кілька разів перевищує максимально можливевідстань, обмірювана на темну поверхню. Максимальна дальність лінійних вимірювань для режиму з відбивачем (призмою) - до п'яти кілометрів (при декількох призмах – ще далі); для безвідбивачевого режиму - до одного кілометра. Моделі тахеометрів, які мають безвідбивачевий режим, можуть вимірювати відстані практично до будь-якої поверхні, однак слід з обережністю ставитися до результатів вимірювань, проведених крізь гілки, листя та подібні перепони,оскільки невідомо, від чого саме відіб'ється промінь, і, відповідно,відстань до чого він зміряє.

Існують моделі тахеометрів, що володіють далекоміром, поєднаним з системою фокусування зорової труби. Переваги таких приладів полягає в тому, що вимірюваннявідстаней виробляється саме на той об'єкт, по якому в даний момент виставлена зорова труба приладу.

Точність кутових вимірів сучасним тахеометром досягає половини кутової секунди(0° 00'00, 5 "), відстаней - до 0.6мм + 1 мм на км (наприклад,в тахеометрах серії TS30 від фірми Leica Geosystems).

Точність лінійних вимірювань в безвідбивному режимі - 2мм + 2мм.

Більшість сучасних тахеометрів обладнані обчислювальним та запам'ятовуючим пристроями,дозволяють зберігати виміряні або проектні дані, обчислювати координати точок,недоступних для прямих вимірювань, за непрямими спостереженнями, і т. д. Деякі сучасні моделі додатково оснащені системою GPS (наприклад, Leica SmartStation).

Тахеометри,збирані з окремих модулів, дозволяють вибрати компоненти саме підконкретні прикладні задачі, повністю виключивши зайву функціональність.

Типи електронних тахеометрів


Всі вироблені моделі поділяються на кілька типів по застосуванню:

  • технічні тахеометри. Електронні прилади цього типу найбільш дешеві, оскільки обладнуються лише отражательным далекоміром і вимагають проведення геодезичних вимірів командою з двох співробітників — оператора технічного тахеометра і реєчника;

  • будівельні тахеометри. Оснащені безвідбивачевим далекоміром, тобто здатні вести як відбивну, так і безотражательную зйомку. Алідада в конструкції будівельних тахеометрів відсутня;

  • інженерні тахеометри. Призначені для виконання широкого спектру завдань, ці прилади обладнані фотокамерою, застосовуваної для побудови тривимірних моделей місцевості, кольоровим сенсорним дисплеєм, сучасним процесором і зручним, слотами і портами USB і flash-карт. Сучасні моделі інженерних тахеометрів підтримують ряд комунікаційних каналів — Wi-Fi, Bluetooth і т.д.

Крім того, тахеометри підрозділяються на модульні, що складаються з окремих (незалежних) елементів, і на інтегровані, в яких пристрою об’єднані під одним корпусом в єдиний механізм. Останні типи — моторизовані й автоматизовані тахеометри. Перші з них оснащуються сервоприводом, що дозволяє ведення зйомки з безлічі точок одночасно, другі — сервоприводом і системами, здатними розпізнати, захопити і відстежити цілі, по суті, це вже роботизовані геодезичні комплекси. Прилади цієї конструкції розраховані на виконання вимірювань однією людиною, причому роботизовані тахеометри допускають твір віддаленої зйомки, при цьому точність результатів буде гарантовано висока.

За характеристиками зйомки електронні тахеометри підрозділяються на:

- кругові, з нитяним далекоміром і циліндричним рівнем на вертикальному колі алидады;

- номограммні, обчислення перевищень і горизонтальних проложень дистанцій за номограми, различаемой в трубі приладу при веденні спостереження, а також по вертикальній рейці;

- авторедукційні, перевищення і горизонтальні прокладання дистанцій в яких визначаються по горизонтальній рейці далекоміром подвійного зображення;

- внутрішньобазові, база яких знаходиться при тахеометрі і призначена для безпосереднього обчислення горизонтального прокладки, а вимірювання вертикальних кутів дозволяють обчислити перевищення;

- електрооптичні, оснащені додатковим електронним приладом, що допускає автоматизацію зйомки.

Областізастосування і стандартні прикладні завдання

При створенні ЦММ (цифрової моделі місцевості), електронний тахеометр з можливістю передачі даних в комп'ютер через спеціальний інтерфейс, стає абсолютно незамінним приладом.

Електронний тахеометр є готовим рішенням для самого широкого кола геодезичних задач: визначення відстаней, розрахунки щодо базової лінії, визначення координат і висоти недоступного об'єкта, також, прилад виконує зворотну зарубку (визначення координат додаткової точки, за допомогою

вимірювання в цій точці кутів між напрямками на три даних пункту і більше з відомими координатами). Сучасний електронний тахеометр має великий обсяг пам'яті для надійногозберігання отриманих даних, а інтерфейс для зв'язку з комп'ютером дозволяє завантажувати координати з ПК для подальшого виносу даних в натуру, також дані можна перенести в ПК для подальшої роботи з ними вже на стаціонарному комп'ютері або ноутбуці.

Повірки електронного тахеометра

Електронний тахеометр, як будь геодезичний прилад, повинен бути повірені і от'юстірованним перед виробництвом робіт. Враховуючи сумісність далекомірних і кутових вимірів, в тахеометрі повинні виконуватися геометричні умови взаємного положення оптико-механічних та оптико-електронних осей. Тому повний набір повірок і юстіровок проводиться в сервісних центрах. Однак ряд основних повірок можна виконати в польових умовах. Більш того, регулярне проведення деяких повірок є обов'язковим, так як вимірювання електронним тахеометром проводяться при одному положенні ВК приладу, а поправки за колімація, місце нуля ВК і місце нуля компенсатора нахилу вертикальної осі автоматично вводяться в результати вимірювань. Не враховані зміни цих поправок призводять до зниження точності результатів вимірювань. Перед перевірками необхідно уважно вивчити методикуїх проведення та юстирування по керівництву до експлуатації конкретної моделі тахеометра.

Основні повірки електронного тахеометра:

1. Повірка рівнів (круглого і циліндричного).

2. Повірка оптичного центрира.

3. Повірка компенсатора нахилу вертикальної осі приладу.

4. Визначення колімаційної помилки і місця нуля вертикального круга.

5. Визначення постійної поправки (К) далекоміра електронного тахеометра.

6. Визначення постійної поправки відбивача.

7. Робоча вісь електронного далекоміра повинна збігатися з візирною віссю зорової труби.

8. Робоча вісь покажчика створу повинна збігатися з візирної віссю зорової труби тахеометра.

Переваги тахеометра


Якщо порівняти роботу з теодолітом і тахеометром, то в першому випадку потрібно вести записи в журнал, у другому ж — лише вести абрис, а дані по дистанціях, кутах і номерами пікетів прилад запише і збереже в пам’яті. При зміні місцезнаходження цього геодезичного приладу необхідно лише поставити нову станцію і перший пікет, після чого навести на відбивач і отримати розраховані тахеометром вимірювання, натиснувши тільки одну кнопку.

Електронний тахеометр розраховує горизонтальні дистанції самостійно, в автоматичному режимі. На моніторі приладу демонструються або похилу відстань, положенні по горизонталі і перевищення, або похилу відстань і кути (горизонтальний і вертикальний) — відображення одного з двох варіантів даних управляється вручну оператором.

електронний тахеометр - в питаннях геодезії без нього ніяк не обійтися

Тахеометр незамінний при проведенні виносу в натуру — покладіть його в точці, чиї координати відомі, ставите координати точки орієнтування або вводите дирекційний кут для орієнтування. Потім виставляєте точку для виносу, ввівши її координати — на моніторі приладу висвічується кут повороту і дистанція, яку потрібно відміряти в даному напрямку. Зрозуміло, за допомогою тахеометра можна проводити вимірювання відстані між точками і висоти об’єкта, виміри зі зсувом — цей прилад здійснює всі функції теодоліта.

За виконання геодезичних робіт в кар’єрі буде зручна така функція — отримання власних координат шляхом зворотного notches. При першій установці електронного тахеометра, використовуючи відбивну плівку, обчислюються координати декількох об’єктів, розташованих на краях кар’єра. Після закінчення кар ’ єрних робіт прилад встановлюється повторно і, скориставшись зворотного notch, розраховуються координати точки установки, а також проводиться зйомка кар’єра. Відповідне програмне забезпечення на підставі обчислень тахеометра допоможе швидко отримати картину виконаних робіт в кар’єрі — схемами по квадратах, з їхнім спільним описом.

За своєю конструкцією електронний тахеометр призначений для польових робіт. Пил або бруд, дощ або сніг, перепади температур — все це не зашкодить приладу. Серед моделей тахеометрів у кожного виробника є прилади, розраховані на роботу в особливо жорстких умовах — їх низькотемпературний режим до мінус 30°С. Втім, вибирати їх варто лише в тих випадках, якщо дійсно передбачається робота в північних районах або в якихось специфічних умовах.

Виробники тахеометрів


Найбільш відомими світовими виробниками електронних тахеометрів, представлених на нашому ринку, є японська компанія Sokkia Topcon з брендами Sokkia і Topcon, швейцарська компанія Leica Geosystems AG з брендом Leica, шведська GeoMax (однойменний бренд), американські Trimble Navigation з брендами Nikon і Trimble, а також Spectra Precision (однойменний бренд).

Компанія Sokkia Topcon відома своєю продукцією в області будівництва і геодезії протягом 100 років, вироблені на її підприємствах прилади мають традиційно високу точність і японська якість.


       

Leica Geosystems, раніше відома своїм брендом Leica у фототехніці (фотоапарати під цим брендом на колишньому випускаються), створена у 1990 році злиттям декількох компаній і зорієнтована на виробництво тільки геодезичного обладнання. Обладнання цієї марки широко застосовується в геодезії — як наземного, так і в супутникової.

електронний тахеометр - в питаннях геодезії без нього ніяк не обійтися

Швейцарський виробник обладнання в галузі геодезії та будівництва, компанія GeoMax, з моменту свого утворення 90-х становить успішну конкуренцію бренду Leica на європейському ринку. Лінійка продукції цієї компанії, а це геодезичне обладнання та його, відрізняється винятковою якістю і точність вимірювань.

електронний тахеометр - в питаннях геодезії без нього ніяк не обійтися

Компанія Trimble Navigation, розташована в США, почала своє існування в 1978 році з виробництва навігаційних технологій для морського судноплавства. З розвитком космічного позиціонування, 25 років тому, компанія приступила до створення GPS-навігаторів, а з 2003 року і після придбання бренду Nikon — широкого переліку геодезичного обладнання.       

Американський виробник геодезичного обладнання Spectra Precision з’явився в 1997 році і був утворений в результаті злиття декількох виробників геодезичних приладів і технологій. Сьогодні це найбільша марка геодезичного обладнання, відома своїми інноваційними технологіями.

Серед марок електронних тахеометрів перерахованих виробників є з чого вибрати необхідне обладнання, будь це технічний або роботизований тахеометр. Все залежить від потреб замовника, умов роботи, в яких передбачається задіяти тахеометр.


написать администратору сайта