|
Запобігання корупції зсу. Запобігання корупції в ЗСУ. Запобігання корупції у зсу підготував Колесников Микита. 7 взвод мпз
Запобігання корупції у ЗСУ Підготував: Колесников Микита. 7 взвод МПЗ ПЕРЕДМОВА - Корупція є однією з найактуальніших соціальних проблем сучасності. За будь яких підходів та оцінок однозначно одне - корупція є проблемою, розв’язання якої для багатьох країн є надзвичайно важливою справою. Це повною мірою стосується України, високий рівень корумпованості якої визнано її політичним керівництвом, законодавчим органом, вітчизняними та зарубіжними аналітиками, відповідними міжнародними інституціями.
- Корупція в сучасних умовах стала чинником, який реально загрожує національній безпеці і конституційному ладу України. Це явище негативно впливає на різні сторони суспільного життя: економіку, політику, управління, соціальну і правову сфери, громадську свідомість, міжнародні відносини. Корумповані відносини все більше витісняють правові, етичні відносини між людьми, із аномалії поступово перетворюються у норму поведінки.
- Не обійшла корупція і воєнну сферу України. Щоденні викриття корумпованих посадових осіб у воєнній сфері – яскравий цьому приклад.
Що таке корупція? - Корупція - використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 Закону України ”Про запобігання корупції”, наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей.
- Корупційне правопорушення – діяння, що містить ознаки корупції, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 Закону України ”Про запобігання корупції”, за яке законом встановлено кримінальну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Живий приклад СБУ затримала за корупцію двох працівників ДБР: - СБУ затримала двох працівників ДБР, які мали передати хабар прокуророві. Правоохоронці виконували замовлення бізнесмена-забудовника. У Києві співробітники СБУ провели спецоперацію, під час якої затримали двох співробітників Державного бюро розслідувань, які отримали від підприємця гроші для передачі хабаря. Як повідомили у прес-службі СБУ, на замовлення бізнесмена правоохоронці мали намір підкупити працівника прокуратури, щоб вирішити питання із забудовою.
- “Учасники протиправної схеми звернулися до працівника прокуратури із “проханням” зняти арешт із “потрібної” земельної ділянки, а також закрити відповідне кримінальне провадження. За таку послугу вони обіцяли заплатити $5 тис.”, – йдеться у повідомленні української спецслужби. За інформацією СБУ, вказані службовці ДБР системно лобіювали інтереси забудовників і “допомагали” бізнесменам вести підприємницьку діяльність. Вони маскували свої дії під виконання службових обов’язків, пов’язаних із викриттям корумпованих правоохоронців та держслужбовців. “При цьому тиснули на інших правоохоронців і посадових осіб із проханнями “закрити очі” на порушення своїх “клієнтів”. У випадках, коли їм відмовлялися “іти назустріч”, співробітники ДБР створювали штучні умови для підкупу посадовців”, – пояснили в СБУ. Затриманим правоохоронцям повідомлено про підозру за ст. 369-2 (зловживання впливом) та ст. 370 (провокація підкупу) КК України. Вивчається можлива причетність фігурантів до інших протиправних дій. Встановлюється коло усіх осіб, які можуть бути причетними до цієї злочинної діяльності. У ДБР повідомили, що бюро системно протидіє будь-яким правопорушенням працівників ДБР і робить усе для очищення своїх лав від нечистих на руку співробітників. ДБР сприятиме розслідуванню.
Затриманий. Фото: СБУ
Запобігання проявам корупції - В умовах ведення бойових дій та проведення операції Об’єднаних сил на Сході України питання боротьби з корупцією набули нового значення.
- Корупція у сфері оборони є однією із загроз для національної безпеки України. Вона знижує ефективність військової організації та боєздатність армії, відволікає ресурси або підвищує їх фактичну вартість, негативно впливає на морально-психологічний стан військовослужбовців, плямує репутацію Збройних Сил.
- З метою реалізації чинних та вжиття додаткових заходів, спрямованих на ефективне дієве запобігання корупції у всіх сферах діяльності Міністерства оборони України була розроблено та затверджено наказом Міністерства оборони України 27.04.2018 р. №190 Антикорупційну програму на 2021-2024 роки.
- Антикорупційна програма Міністерства оборони України на 2021 – 2024 роки розроблена з дотриманням вимог розділу ІІ Порядку підготовки, подання антикорупційних програм на погодження до Національного агентства з питань запобігання корупції та здійснення їх погодження, затвердженого рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції.
- Метою Антикорупційної програми є досягнення суттєвого прогресу у запобіганні та протидії корупції, забезпечення злагодженості та системності антикорупційної діяльності в апараті Міноборони, на підприємствах, в установах і організаціях які належать до сфери управління Міноборони, Збройних Силах України (далі – Збройні Сили), Головному управлінні розвідки Міністерства оборони України, Державної спеціальної служби транспорту (далі – Держспецтрансслужба), застосування комплексу першочергових превентивних заходів у найбільш вразливих до корупційних ризиків сферах діяльності, формування умов для поступової трансформації системи роботи щодо запобігання корупції на стандарти НАТО з розбудови доброчесності.
Інформація щодо особливостей застосування змін в антикорупційному законодавстві під час проведення кампанії декларування - 2021 - Доручення тимчасово виконуючого обов'язки Міністра оборони України та Збройних Сил України від 02.02.2021 № 1512/з щодо проведення у 2021 році заходів із надання персоналом Міністерства оборони України та Збройних Сил України електронних декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
- Національним агентством з питань запобігання корупції оприлюднена відеоінструкція, у якій звертається увага на нові і важливі аспекти кампанії декларування у 2021 році.
ВІДОМОСТІ ПРО БАНКІВСЬКИЙ РАХУНОК ДЕКЛАРУЮТЬСЯ НЕЗАЛЕЖНО ВІД НАЯВНОСТІ КОШТІВ АБО ЗАКІНЧЕННЯ СТРОКУ ДІЇ БАНКІВСЬКОЇ КАРТИ - З 1 січня 2021 року суб’єкти декларування мають внести в декларацію відомості про всі банківські рахунки, відкриті на ім’я суб’єкта декларування або члена його сім’ї, незалежно від наявності залишку коштів на них станом на 31 грудня звітного періоду.
- «Завершення строку дії банківської карти не тягне за собою автоматичне закриття банківського рахунка. Тому відомості про такий рахунок необхідно також зазначити у відповідному розділі декларації», — зазначила представник Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства Юлія Кулікова.
НАЯВНІСТЬ ДОСТУПУ ДО БАНКІВСЬКОГО СЕЙФУ БІЛЬШЕ ПОЛОВИНИ ДНІВ ЗВІТНОГО ПЕРІОДУ ЗОБОВ’ЯЗУЄ НАДАТИ ВІДОМОСТІ ПРО ФІНАНСОВУ УСТАНОВУ - З 1 січня 2021 року суб’єктам декларування необхідно буде відображати у декларації відомості про банківську або фінансову установу, в якій у звітному періоді у суб’єкта декларування або члена його сім’ї був доступ до банківського сейфу.
- «Відомості про фінансову чи банківську установу зазначаються незалежно від фактичного зберігання у сейфі майна станом на 31 грудня звітного періоду у разі, якщо суб’єкт декларування або член його сім’ї на кінець звітного періоду або протягом 183 календарних днів мав чи має доступ до такого сейфу», — зазначила представник Департаменту перевірки декларацій та моніторингу способу життя Національного агентства Юлія Кулікова.
У 2021 РОЦІ В ДЕКЛАРАЦІЮ НЕОБХІДНО БУДЕ ВНОСИТИ УНІКАЛЬНИЙ НОМЕР ЗАПИСУ В ЄДИНОМУ ДЕРЖАВНОМУ ДЕМОГРАФІЧНОМУ РЕЄСТРІ - З 1 січня 2021 року суб’єктам декларування при заповненні декларації необхідно буде зазначити відомості про свій унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР) та вказати відповідні номери членів сім’ї. Такі зміни до статті 46 Закону України «Про запобігання корупції» набули чинності 18 жовтня 2019 року (Закон № 140-IX).
- Форма декларації осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, міститиме окреме поле для зазначення УНЗР суб’єкта декларування (розділ 2.1 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ» декларації) та членів його сім’ї (розділ 2.2 «ІНФОРМАЦІЯ ПРО ЧЛЕНІВ СІМ’Ї СУБ’ЄКТА ДЕКЛАРУВАННЯ» декларації).
- У разі відсутності у суб’єкта декларування або членів його сім’ї УНЗР передбачається можливість обрання суб’єктом декларування відповідного значення цього поля.
ПІДСТАВИ ДЛЯ ПОДАННЯ ПОВІДОМЛЕНЬ ПРО СУТТЄВІ ЗМІНИ У МАЙНОВОМУ СТАНІ - У разі суттєвої зміни у майновому стані суб’єкта декларування, а саме отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку на суму, яка перевищує 50 прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (у 2021 році на суму, яка перевищує 113500 гривень), зазначений суб’єкт у десятиденний строк з моменту отримання доходу, придбання майна або здійснення видатку зобов’язаний повідомити про це Національне агентство.
- Положення частини другої статті 52 Закону застосовуються до суб’єктів декларування, які є службовими особами, що займають відповідальне та особливо відповідальне становище, а також суб’єктів декларування, які займають посади, пов’язані з високим рівнем корупційних ризиків, перелік яких затверджується Національним агентством.
- Відповідне повідомлення повинні подавати особи, посади яких належать до посад державної служби категорії «А» або «Б» (юрисдикція яких поширюється на всю територію України, на територію однієї або кількох областей, Автономної Республіки Крим, міст Києва або Севастополя, на територію одного або кількох районів, міста республіканського в Автономній Республіці Крим або обласного значення, району в місті, міста районного значення), військові посадові особи вищого офіцерського складу.
- Частиною другою статті 5 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» встановлено, що до вищого офіцерського складу належать: генерал-майор, генерал-лейтенант, генерал-полковник, генерал армії України, контр-адмірал, віце-адмірал, адмірал.
- Таким чином, з числа військових посадових осіб вищого офіцерського складу повідомлення про суттєві зміни в майновому стані подають генерал-майор, генерал-лейтенант, генерал-полковник, генерал армії України, контр-адмірал, віце-адмірал, адмірал.
РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ Ви можете протидіяти корупції! - Навчайте та інформуйте про небезпеку корупції. Використовуйте Пам’ятку про доброчесну поведінку. Постійно обговорюйте у колективі питання, пов'язані із забороною незаконних винагород та подарунків, інших корупційних проявів.
- Впроваджуйте організаційні заходи для запобігання корупції. Чітко визначайте коло завдань Вашим підлеглим і, у разі необхідності, обмежуйте сферу прийняття ними рішень. Забезпечте прозору структуру повноважень, обмежуйте прийняття рішень "на власний розсуд", візування документів. При виконанні суміжних завдань формуйте робочі групи. Особлива увага напрямкам роботи, де існують підвищені корупційні ризики. Там, де це можливо, реалізуйте принцип "багато очей", включаючи і власну сферу відповідальності. Практикуйте створення “прозорих офісів" для прийому відвідувачів, супровід окремих співробітників іншими службовцями на зустрічі. Якщо через об’єктивні причини це зробити неможливо, то організуйте проведення контролю через невеликі інтервали часу.
ВИСНОВКИ Не забувайте, що в корупції немає тих, хто скаржиться. Запобігання корупції залежить від Вашої уважності та поінформованості Ваших співробітників. Хибне уявлення про корпоративний стиль керівництва, позиція потурання "маленьким слабкостям" підлеглих наражають на корупційну небезпеку. Тому встановіть собі на меті: оптимізувати контроль за виконавською дисципліною (наприклад, шляхом запровадження повторного розгляду справи у підрозділі); уникати відокремлення працівників або їх переходу на повністю автономний режим роботи; приділяти особливу увагу проявам ознак корупції; проводити періодичну перевірку дотримання процедур щодо прийняття рішень та їх виконання; підвищувати кваліфікацію та поінформованість підлеглих щодо запобігання корупції. ПОСИЛАННЯ - АНТИКОРУПЦІЙНА ПРОГРАМА Міністерства оборони України на 2021 – 2024 роки: https://www.mil.gov.ua/content/coruption/akp_2021.pdf
- Інформація щодо особливостей застосування змін в антикорупційному законодавстві під час проведення кампанії декларування – 2021: https://www.mil.gov.ua/informacziya-shhodo-osoblivostej-zastosuvannya-zmin-v-antikorupczijnomu-zakonodavstvi-pid-chas-provedennya-kampanii-deklaruvannya-2020.html
- МАТЕРІАЛИ ДЛЯ ІНФОРМУВАННЯ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ТА ПРАЦІВНИКІВ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ В РАМКАХ МІЖНАРОДНОГО ДНЯ БОРОТЬБИ З КОРУПЦІЄЮ: https://www.mil.gov.ua/content/coruption/Den_borotby_z_corruption_09122019.pdf
- ЗАПОБІГАННЯ КОРУПЦІЇ, ОЧИЩЕННЯ ВЛАДИ ТА ФІНАНСОВИЙ КОНТРОЛЬ У ВОЄННІЙ СФЕРІ УКРАЇНИ: НАВЧАЛЬНИЙ ПОСІБНИК: https://mil.univ.kiev.ua/files/193_1308998082.pdf
ДЯКУЮ ЗА УВАГУ! |
|
|