Главная страница

Застосування сполук Hg. Застосування сполук Hg


Скачать 144.65 Kb.
НазваниеЗастосування сполук Hg
Дата08.09.2022
Размер144.65 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаЗастосування сполук Hg.docx
ТипДокументы
#667212

Застосування сполук Hg


Ртуть, гідра́ргірум або мерку́рій (хімічний знак —Hg, лат. hydrargyrum, англ. mercury) — хімічний елемент з атомним номером 80, що належить до 12-ї групи, 6-го періоду періодичної системи елементів.

Проста речовина — ртуть, розм. живе́ срі́бло— сріблясто-білий важкий метал, рідкий за кімнатної температури.

Електронна конфігурація [Xe]4f146s25d10; група 12, період 6, d-блок. Природний Hg складається з 7 стабільних ізотопів: 196, 198—202, 204, найрозповсюдженіший 200 (23.1 %). Основний ступінь окиснення +2 (багато сполук Hg мають ковалентний характер, зокрема меркурорганічні). Є олігомеркурні форми (Hg–Hg)2+, Hg32+. Меркурорганічні сполуки: HgR2, RHgX.

Меркурій було знайдено в єгипетських гробницях, які датуються 1500 р. до н.е..

У Китаї та Тибеті вважалося, що вживання ртуті продовжує життя, загоює переломи та підтримує загалом хороше здоров’я, хоча зараз відомо, що вплив парів ртуті призводить до серйозних негативних наслідків для здоров’я. Як повідомляється, перший імператор об’єднаного Китаю Цинь Шуан Ді — нібито похований у гробниці, яка містила річки ртуті за зразком землі, якою він керував, представник річок Китаю — був убитий, випиваючи ртуть і подрібнений нефрит. суміш, сформульована алхіміками Цинь, призначена як еліксир безсмертя.[19][20] Як повідомляється, Хумаравай ібн Ахмад ібн Тулун, другий правитель Єгипту Тулунідів (884–896), відомий своєю марнотратністю та марнотратністю, побудував басейн, наповнений ртуттю, на якому він лежав на наповнених повітрям подушках і гойдався. спати.

У листопаді 2014 року «великі кількості» ртуті були виявлені в камері на 60 футів нижче 1800-річної піраміди, відомої як «Храм Пернатого змія», «третя за величиною піраміда Теотіуакана», Мексика, разом із «нефритовими статуями». , останками ягуара, ящик, наповнений різьбленими раковинами та гумовими кульками».

Стародавні греки використовували кіновар (сульфід ртуті) в мазях; стародавні єгиптяни та римляни використовували його в косметиці. У Ламанаї, колись великому місті цивілізації майя, під маркером на мезоамериканському майданчику для гри була знайдена лужа ртуті.[23][24] До 500 р. до н.е. ртуть використовувалася для виготовлення амальгам (середньовічна латинська amalgama, «сплав ртуті») з іншими металами.

Алхіміки вважали ртуть першою речовиною, з якої утворилися всі метали. Вони вважали, що різні метали можна отримати, змінюючи якість і кількість сірки, що міститься в ртуті. Найчистішим з них було золото, і ртуть була затребувана в спробах перетворення неблагородних (або нечистих) металів у золото, що було метою багатьох алхіміків.

Шахти в Альмадені (Іспанія), Монте-Аміаті (Італія) та Ідрії (тепер Словенія) переважали у виробництві ртуті з моменту відкриття шахти в Альмадені 2500 років тому, доки в кінці 19 століття не були знайдені нові родовища.

Ртуть відома з прадавніх часів, згадується у праці Аристотеля, Теофраста, Плінія Старшого, Вітрувія та інших давніх учених. Латинська назва цього металу «гідраргірум», яку дав ртуті грецький лікар Діоскорид (I ст. до Р. Х.), означає в перекладі «срібна вода».

Походження українського слова «ртуть», як і співзвучних з ним назв цього металу в інших слов’янських мовах (дав.-рус. рътуть, біл. ртуць, рос. ртуть, чеськ. rtut᾽, словац. оrtut᾽, пол. rtęć), неясне. Запропоновані такі версії:

  • Від прасл. *rьtǫtь — активного дієприкметника (аналогічно «могуть», «словуть») дієслова *rьti(ti) — «котити», який порівнюється з лит. ritù, ritaũ, rìsti («котитися»), латис. ritu, rist («котити(ся)»), лит. riẽsti, riečiù («скочувати», «змотувати»), латис. riest, riežu («відпадати», «відділятися»), давн-англ. wríđan, давн.в-нім. rîdan («крутити»);

  • Від прасл. *rъtǫtь, яке порівнюють з церк.-слов. рутити сѧ («кидатися»);

  • Від араб.

  • Від лат. argent — скорочення словосполучення argentum vivum («живе срібло»)


написать администратору сайта