Главная страница

словарь информатика. Інформація символи кодової таблиці, які можна ввести в пк одним натисканням клавіші (букви, цифри, службові знаки). Апаратне забезпечення сукупність технічних пристроїв і приладів. Необхідний елемент комп'ютерної системи.


Скачать 38.58 Kb.
НазваниеІнформація символи кодової таблиці, які можна ввести в пк одним натисканням клавіші (букви, цифри, службові знаки). Апаратне забезпечення сукупність технічних пристроїв і приладів. Необхідний елемент комп'ютерної системи.
Дата25.06.2022
Размер38.58 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файласловарь информатика.docx
ТипІнформація
#614948

Алфавітно-цифрова інформація

символи кодової таблиці, які можна ввести в ПК одним натисканням клавіші (букви, цифри, службові знаки).

=

Апаратне забезпечення

сукупність технічних пристроїв і приладів. Необхідний елемент комп'ютерної системи.

=

Архівування файлів

службова операція на комп'ютері, що дозволяє упакувати групу файлів в один файл-архів для економії місця на магнітних носіях.

=

Архівація

створення резервної копії даних. Резервну копію часто зберігають на гнучких дисках і магнітних стрічках стримера. Регулярне проведення архівації є необхідною процедурою для захисту інформації у випадку псування твердого диска або ушкодження даних.

=

Атрибут

деякий показник, що характеризує якийсь об'єкт і приймає для кожного екземпляра об'єкта конкретне числове, текстове або інше значення.

=

Атрибути файлу

записані на диску додаткові властивості файла. У число атрибутів входять дата і час останньої зміни файла, позначка про те, чи є файл схованим, деякі інші параметри.

=

Багатозадачність

властивість операційної системи, що полягає у можливості одночасного виконання декількох програмних додатків.

=

База даних

автоматизоване сховище даних. У ній за допомогою програмних комплексів - СУБД (система управління базами даних) накопичуються, зберігаються, обробляються і представляються в потрібному для користувача вигляді величезні обсяги інформації .

=

База знань

автоматизоване сховище всіх необхідних відомостей про специфіку і закони даної проблемної області, про способи розв'язання задач, які у ній виникають.

=

Буфер обміну (Clipboard)

частина оперативної пам'яті комп'ютера, яку Windows резервує на час своєї роботи для організації обміну текстовими та графічними даними між документами та програмними додатками.

=

Видалення файла

оголошення області, зайнятої файлом на диску, вільної для використання іншими файлами.

=

Виноска

структурний елемент тексту. Примітка до тексту, що знаходиться у нижній частині сторінки або наприкінці документа і забезпечується номером або іншою позначкою.

=

Відеопідсистема

груповий термін, що описує об'єднання відеоадаптера і монітора.

=

Вікно

прямокутний сегмент екрана, обмежений рамкою.

=

Вікно додатка

вікно, у якому виконується прикладна програма або працює програмний додаток.

=

Вікно документа

вікно, у якому розміщується документ - об'єкт обробки прикладної програми. Може бути частиною вікна додатка.

=

Вінчестер

жаргонне позначення твердого диска.

=

Вірус

спеціальна комп'ютерна програма, здатна «розмножуватися» і «заражати» інші програми. Вона може потрапити на комп'ютер без відома користувача через «заражену» дискету або разом з «зараженим» файлом. Багато вірусів здатні нанести серйозної шкоди: сповільнити роботу програм, знищити дані або вивести з ладу операційну систему.

=

Вкладка

якщо у діалоговому вікні передбачено встановлення великої кількості параметрів, їх розбивають на тематичні розділи (підвікна). Кожне таке підвікно має вкладку (ярличок, заголовок, корінець), який видно на екрані навіть коли підвікно сховано. Для активізації схованого підвікна слід клацнути мишею на його вкладці.

=

Гарнітура

набір шрифтів визначеного малюнка, але різних розмірів (кеглів,) і накреслень.

=

Гіпертекст

документи, що мають посилання з іншими документами (чи зв’язки між сторінками); вибирання посилання автоматично викликає інший документ.

=

Гнучкий диск

зовнішній носій інформації у вигляді диска з магнітною поверхнею, укладеного в спеціальну оболонку. Дозволяє зберігати невеликі обсяги даних, зручний для їхнього перенесення з одного комп'ютера на інший.

=

Головне меню

основний елемент керування Робочого столу операційних систем Windows, призначений для швидкого доступу до додатків і службових функцій операційної системи. Викликається клацанням мишею на кнопці Пуск.

=

Графічний редактор

програма, призначена для створення та/або редагування графічних зображень. Окремо розглядають два класи графічних редакторів: растрові редактори і векторні редактори. Приклади: Paintbrush, CorelDRAW, Adobe Photoshop.

=

Дані

це інформація, яка представлена у формалізованому вигляді та призначена для обробки її технічними засобами, наприклад ЕОМ.

=

Дефрагментація

процес відновлення й оптимізації логічної структури диска з метою забезпечення збереження файлів у безперервних блоках дискового простору. Після дефрагментації прискорюється читання файлів і запуск програм.

=

Диск

магнітний носій інформації, представленої у вигляді файлів. Може бути зйомним (див. Гнучкий диск) і незйомним (див. Жорсткий диск).

=

Дисковод CD-ROM

пристрій для читання компакт -дисків (музичних, програмних).

=

Дисковод

електронно-механічний пристрій для обслуговування магнітного диску.

=

Дисплей

Див. Монітор.

=

Дистрибутивний комплект

вихідний програмний пакет, що поставляється у вигляді набору компакт-дисків або гнучких дисків і призначений для установки додатка на комп'ютері.

=

Діалогове вікно

спеціальне вікно, яке використовується для налагоджування параметрів операційної системи або програмного додатка. Містить набір елементів керування, що можуть бути розміщені на декількох вкладишах. У діалоговому вікні користувач встановлює деякі параметри. У графічній технології - основний інструмент введення даних і керування роботою додатка.

=

Документ

об'єкт обробки прикладної програми. У широкому сенсі - об'єкт обробки Windows.

=

Драйвер (Від англійського driver)

системна програма, яка управляє периферійним пристроєм. Приклади: драйвер клавіатури, драйвер миші, драйвер принтера.

=

Електронна таблиця

структура даних, що забезпечує автоматичне виконання розрахунків по введеним у чарунки формулам.

=

ЕОМ

електронний пристрій, призначений для автоматизації створення, введення, зберігання, обробки й виведення даних у необхідній для подальшої роботи формі.

=

Жорсткий диск

внутрішній пристрій комп'ютера для довгострокового збереження даних. Складається з блоку магнітних дисків у герметичному корпусі і блоку голівок для читання і запису інформації. Забезпечує можливість збереження великих обсягів інформації (декілька гігабайт) і високу швидкість її читання і запису.

=

Значення виразу

утворюється в результаті дій над операндами виразу відповідно до пріоритету операцій. Може бути числовим або логічним. Значок (позначка) - наочне представлення об'єкта в операційних системах Windows. Див. Піктограма.

=

Іконка

див. Піктограма.

=

Ім'я файла

позначення файла, що складається з власного імені і розширення. Розширення може бути відсутнім, і тоді ім'я збігається з власним ім'ям. Розширення (якщо воно є) відокремлюється від власного імені крапкою. У Windows підтримуються довгі імена файлів. (Див. повне им'я файла).

=

Інтерфейс користувача

спосіб взаємодії людини з програмним додатком і програмного додатка з людиною.

=

Інформатика

фундаментальна природна наука, яка вивчає загальні властивості інформації, процеси, методи та засоби її обробки (збирання, збереження, перетворення, переміщення, видача), а також принципи функціонування цих засобів і методи керування ними.

=

Інформаційна (комп'ютерна) технологія

це сукупність методів, виробничих процесів і програмно-технічних засобів, об'єднаних в технологічний ланцюжок, що забезпечує збирання, обробку, збереження, поширення та відображення інформації з метою зниження трудомісткості процесів одержання і використання інформаційного ресурсу, а також підвищення їх надійності та оперативності.

=

Інформаційно-комунікаційна інфраструктура [Information and communication infrastructure]

сукупність територіально розподілених державних і корпоративних інформаційних систем, ліній зв'язку, мереж та каналів передачі даних, засобів комутації та управління інформаційними потоками, а також організаційних структур, правових і нормативних механізмів, що забезпечують їх ефективне функціонування.

=

Інформаційний ресурс

це особливий вид ресурсу, який ґрунтується на ідеях та знаннях, накопичених в результаті науково-виробничої діяльності людей у визначеної предметній області, і представлений у зручному вигляді для накопичення та використання (документи і масиви документів в бібліотеках, архівах, фондах, банках даних, депозитаріях, музейних сховищах та ін.).

=

Інформаційні системи

це сукупність даних, необхідних для ефективного керування економічними об'єктами, а також використовувані інформаційні технології в сукупності з стосовними до них трудовими і фінансовими ресурсами організації.

=

Каталог

розділ файлової системи, що може містити файли і вкладені каталоги. У системах Windows замість терміна «каталог» вживається більш широкий термін папка. Інша назва - директорія.

=

Кегль

середній розмір (висота) шрифту (поліграфічний термін). Вимірюється в пунктах.

=

Кількість інформації

числова характеристика, що відбиває ту ступінь невизначеності (неповноту знань), яка зникає після одержання інформації.

=

Клавіатура

стандартний пристрій для уведення в ПК алфавітно-цифрової інформації і керуючих команд .

=

Кластер

мінімальна адресована одиниця дискового простору. Звичайно містить кілька фізичних секторів диска, запис у які здійснюється в рамках єдиної операції. Розмір кластера визначається використовуваною файловою системою і параметрами диска.

=

Командна кнопка

елемент керування діалогового вікна. Командні кнопки використовуються для закриття діалогових вікон, відкриття нових діалогових вікон з додатковими параметрами, виконання підготовлених операцій.

=

Комп'ютер

пристрій для введення, обробки і відображення всілякої інформації.

=

Комп'ютерна система

сукупність апаратного і програмного забезпечення, що діє спільно.

=

Контекстне меню

спеціальне меню, що містить набір команд, призначених для керування поточним об'єктом. В операційній системі Windows контекстне меню завжди відкривається клацанням правою кнопкою миші на об'єкті.

=

Конфігурація

блок інформації про налагодження, що використовуються конкретним користувачем: оформлення екрана, перелік драйверів та програм, які запускаються при завантаженні системи, елементи головного меню і робочого столу тощо.

=

Конфігурація обладнання

склад апаратного забезпечення комп'ютерної системи.

=

Конфігурація програмного забезпечення

склад програмного забезпечення комп'ютерної системи.

=

Копіювання

це процедура, під час якої створюється новий об'єкт (наприклад, файл-копія або папка-копія), повністю тотожний оригіналу.

=

Кошик

спеціальна папка системи Windows, призначена для тимчасового збереження вилучених об'єктів.

=

Курсор

миготлива позначка на екрані, що визначає ту позицію рядка, в яку буде введено символ при натисканні алфавітно-цифрової клавіші. Після введення символа курсор пересувається праворуч на наступну позицію рядка. У графічному режимі курсор має кілька модифікацій і може виконувати інші функції.

=

Лінійка

знаходиться у верхній або лівій частині вікна документа (горизонтальна або вертикальна лінійка). Призначена для контролю й обробки документа.

=

Меню

елемент керування, що представляє собою набір пунктів (як правило, команд), з якого можна обрати один пункт. Пунктом меню може бути меню наступного рівня (вкладене меню).

=

Миша

тип пристрою позиціонування, що забезпечує зручну роботу в графічних операційних системах.

=

Монітор

пристрій, що здійснює відображення інформації на екрані. Практично всі персональні комп'ютери мають у своєму складі монітор або його аналог (наприклад, проекційну установку).

=

Накреслення

текст у Windows може бути набраний будь-яким з чотирьох накреслень - звичайним шрифтом, напівжирним, курсивом і напівжирним курсивом.

=

Об'єкт

кожний предмет, явище, процес або стан, який сприймається як якесь ціле, має відмітні ознаки та ім'я. Об'єкти у програмному забезпеченні - операційні системи, драйвери, програми, файли; інші об'єкти - таблиці, малюнки, поля, чарунки і т.ін.

=

Операційна система

набір програм і драйверів, що забезпечують взаємодію програм з апаратним забезпеченням комп'ютера і базові можливості для введення команд користувачем. Розрізняють операційні системи, що використовують командний рядок для введення команд і запуску програм з використанням клавіатури, а також графічні операційні системи, у яких основним пристроєм керування є миша або інший пристрій позиціонування.

=

Панель задач

елемент керування Робочого столу. В операційних системах Windows забезпечує зручний доступ до усіх відкритих вікон папок і додатків.

=

Панель інструментів

елемент керування у вікнах папок і додатків. Являє собою панель з кнопками. Спрощує доступ до часто використовуваних команд. Один з елементів графічного інтерфейсу користувача, призначений для виконання інструментальних функцій і керування програмою. Частина засобів панелі інструментів дублює функції горизонтального меню.

=

Папка

загальний термін операційних систем Windows для позначення контейнера, що може містити інші об'єкти. Папки можуть бути вкладені одна в одну. Найчастіше папка являє собою каталог на диску, але існують і інші види папок.

=

Периферійне обладнання

зовнішні пристрої, підключені до комп'ютера.

=

Персональний комп'ютер

електронний прилад, призначений для автоматизації створення, збереження, обробки і передачі інформації.

=

ПК

персональний комп'ютер.

=

Повідомлення

інформація, представлена у визначеній формі та призначена для передачі.

=

Поле

у документі Word - елемент тексту, що містить спеціальну інформацію.

=

«Проводник»

програмний додаток Windows, призначений для роботи з файловою структурою.

=

Програмне забезпечення

сукупність програм для комп'ютера. Більш строге визначення - це комплекс програм, документації та інструкцій по їх експлуатації, призначених для ефективного управління обчислювальним процесом, зменшення трудомісткості експлуатації комп'ютера, автоматизації процеса підготовки, створення і виконання програм при різних режимах роботи машини, спрощення зв'язку користувача з ЕОМ.

=

Процесор

основна мікросхема, що виконує у комп'ютері обробку інформації.

=

Редагування

внесення змін у документ (виправлення документа).

=

Редактор текстів

програмний засіб для введення і модифікації текстових файлів або текстових документів.

=

Робочий стіл

об'єкт Windows, що виконує функції елемента оформлення. Служить для розміщення значків об'єктів, вікон папок і додатків, а також інших об'єктів і елементів керування операційною системою.

=

Розкладка клавіатури

система відповідності клавіш клавіатури символам національних алфавітів.

=

Розширення імені

комбінація символів після останньої крапки в імені файла. Розширення імені файла звичайно визначає тип файла.

=

Сервер

головний комп'ютер, на якому виконується програма, що дозволяє цьому компьютеру надавати послуги іншим комп'ютерам.

=

Системне меню

кнопка цього меню знаходиться в лівій частині рядка за-

головка вікна додатка, вікна документа і діалогового вікна. Призначене для зміни варіанту представлення, розмірів і розташування вікна, а також для закриття вікна або переключення на інше вікно.

=

Системний диск

гнучкий диск, призначений для початкового завантаження комп'ютера при неможливості зробити завантаження зі стаціонарного жорсткого диска. Звичайно використовується при установці нової операційної системи, при пошуку несправностей або при необхід-ності переформатування жорсткого диска.

=

Список

елемент керування діалогового вікно. Дозволяє обрати один па- раметр із наведеної множини. Якщо список не вміщується повністю у відведеному для нього місці, то з'являються смуги гортання. Список – це перелік можливих значень параметра. Один з рядків списка завжди є виділеним. На відміну від поля зі списком вводити дані до списка не можна.

=

Список, що розкривається (випадаючий список)

елемент керування діалогового вікна; для економії місця на екрані список може розкриватись при клацанні мишею на ньому. При виборі потрібного параметра список закривається.

=

Стиль

спосіб форматування структурного елементу текстового документа (послідовності символів або абзацу).

=

Схований файл

файл, що за замовчуванням, не відображається при пе- регляді папки, у якій він розташований. Як правило, сховані файли використовують для зменшення імовірності їхнього ненавмисного знищення або зміни.

=

Текстове поле (поле введення)

елемент керування діалогового вікна; Область введення текстової інформації з клавіатури. Для введення текстової інформації встановити мишу на позицію введення в текстовому полі та клацнути лівою кнопкою. В полі введення з'являється текстовий курсор.

=

Текстовий редактор

програма, призначена для створення, оформлення і форматування текстових документів. Використовується для підготовки документів, призначених для видачі на друк або, наприклад, відправлення по факсу.

=

Текстовий файл

файл, що містить сукупність рядків перемінної довжини (частіше від 0 до 255), причому кожен рядок - це сукупність довільних символів кодової таблиці, замкнений двома керуючими символами з кодами 13 («Повернення каретки») і 10 («Новий рядок»).

=

Упорядкування об'єктів - процедура розміщення об'єктів у заданій послідовності. Як правило, те саме, що і сортування.

=

Файл

упорядоченный набор данных, имеющих уникальное имя и хранящихся на одном из устройств.

=

Файл ASCII

окремий випадок текстового файла. Містить тільки символи першої половини кодової таблиці.

=

Файлер

діалогове вікно в середовищі Windows, призначене для вказівки системі адреси файла, який необхідно відкрити, зберегти або якось використовувати.

=

Файлова система

схема запису інформації, що міститься у файлах, на фізичний диск. Файлова система забезпечує можливість доступу до конкретного файла незалежно від того, у якому місці диска він реально записаний, і дозволяє знайти вільне місце при створенні нового файла. Системи MS-DOS і Windows 95 використовують файлову систему FAT 16. Операційна система Windows 98 використовує системи FAT 16 і FAT32, Windows 2000, ХР - NTFS.

=

Файлова структура

структура розміщення папок (каталогів) і файлів на фізичному диску. Створюється й обслуговується засобами керування файловою системою.

=

Фоновий малюнок

елемент оформлення Робочого столу.

=

Форматування диска

розмітка диска і запис на нього службової інформації. Є необхідним етапом підготовки диска до запису на нього даних.

=

Форматування документа

оформлення документа. Операція форма- тування включає вибір розміру паперу для друкування документа, визначення ширини полів, встановлення шрифту, його розміру і накреслення, вибір методу вирівнювання рядків і методу оформлення абзацу, завдання величини відстані між рядками й абзацами, а також вибір методу обтікання текстом вбудованих графічних та інших об'єктів.

=

Фрагментація

небажана розбивка файла на розташовані далеко один від одного блоки при запису на диск. Фрагментація призводить до зниження ефективності роботи диска. Причина фрагментації полягає у відсутності безперервної області достатнього розміру для розміщення файлу цілком.

=

Функція

змінна величина, значення якої залежить від значень інших величин (аргументів). Має ім'я й аргументи, що звичайно записуються через кому в дужках - слідом за ім'ям функції. Аргументом функції може бути будь-який операнд. Якщо функція використовується як операнд, вона завжди повинна приймати унікальне значення (арифметичне або логічне). У програмах бувають функції, що не приймають (не повертають) ніякого значення.

=

Чарунка

елемент структури електронних таблиць Excel або таблиць баз даних Access, утворений перетинанням рядка і стовпчика таблиці.

=

Чипсет (Chipset)

це набір мікросхем, які є сполучною ланкою між всіма компонентами материнської плати. Чипсет визначає всі основні характеристики материнської плати: тип поддерживаемых процесорів, що підтримуються, тип пам'яті, стандарт шини для карт розширення і т. ін.

=

Шлях до файла

позначення файлу з визначенням ланцюжка каталогів (папок), що ведуть до файла, і імені. Наприклад: c:\soft\vc\

=

Шлях пошуку

послідовність вкладених каталогів (папок), однозначно визначає місце розташування файла в ієрархічній структурі файлової системи. У MS-DOS і Windows каталоги і папки розділяються символом «\» (зворотний слеш).

=

Ярлик

різновид значка в системі Windows. Ярлик, на відміну від значка, не представляє об'єкт, а тільки вказує на нього. Відрізняється від значка також наявністю стрілки в лівому нижньому куті. Для відкриття об'єкта можна двічі клацнути по його ярлику. Фізично являє собою файл-посилання із розширенням.LNK або .PIF

=

Ярлик

елемент керування, призначений для переходу між робочими аркушами в робочій книзі Excel.

=


написать администратору сайта