Главная страница
Навигация по странице:

  • Групова дискусія Це обговорення питань, що виникають у тренера чи учасни­ків групи. Існують різні варіанти групової дискусії

  • Вправи Структуровані вправи

  • Тема лекції КОМПОНЕНТИ ТРЕНІНГУ. Лекція триває 510 хвилин її зміст потрібно закріплювати за допомогою подальших вправ, дискусій тощо


    Скачать 63 Kb.
    НазваниеЛекція триває 510 хвилин її зміст потрібно закріплювати за допомогою подальших вправ, дискусій тощо
    Дата23.12.2021
    Размер63 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаТема лекції КОМПОНЕНТИ ТРЕНІНГУ.doc
    ТипЛекція
    #314740

    КОМПОНЕНТИ ТРЕНІНГУ

    Міні-лекції

    Мета лекції — надати групі потрібну інформацію з певних питань.

    Під час лекції тренер частіше за все користується плаката­ми, малюнками, на яких подано схеми, що допомагають запам'я­тати матеріал. Ці наочні схеми використовують не тільки на лекції. Вони висять на стінах приміщення протягом усього дня тренінгу, нагадуючи учасникам те, що вони вже почули.

    Лекція триває 5-10 хвилин; її зміст потрібно закріплювати за допомогою подальших вправ, дискусій тощо.

    Якщо за змістом превентивної програми треба засвоїти ве­ликий обсяг фактичного матеріалу, доцільніше виготовити лис­тівки з цим матеріалом і роздати їх учасникам напередодні тренінгу, а не подавати матеріал у формі лекцій.

    Якщо групу ведуть два тренери, вони можуть читати міні-лекції по черзі. Це дає змогу привернути більшу увагу групи.

    Щоб створити умови для підсвідомого формування пере­конань щодо здорового способу життя, під час тренінгу можна розповідати історії. Вони мають бути цікавими для слухачів, мі­стити елементи гумору, несподіваного розвитку подій тощо. Бу­вають історії трьох типів: "Я сам...", "Мій знайомий одного разу..." або "У казковій країні..."

    Історії можуть бути побудовані за принципом "плетіння", коли розповідається водночас про дві якісь події, або "потрійної спіралі" .

    Використання таких конструкцій дає змогу привертати на­пружену увагу слухачів до того, що відбувається в історії, і "вбу­довувати" в неї приховані повідомлення. Такі повідомлення підсвідомо спонукують слухачів до якогось варіанта поведінки.

    Короткі, незвичайні історії-притчі запам'ятовуються надовго, і слухачі охоче переказують їх один одному. Довгі, складні іс­торії не запам'ятовуються, інколи спричинюють у групі стан візуалізації, фантазування, співчуття героям і більшою мірою впливають на підсвідомість.

    Розробляючи свої тренінги, можна використовувати ті з них, що подобаються вам, або придумати власні. Докладніше про ме­тоди створення та викладення історій можна дізнатися з робіт С. Гордона, а самі історії почитати в книжках Д. Соколова.

    Тут наведено кілька варіантів історій.

    Групова дискусія

    Це обговорення питань, що виникають у тренера чи учасни­ків групи. Існують різні варіанти групової дискусії:

    • якщо група активна, розкута, то зручно, розбивши її на підгрупи, організувати змагання між підгрупами на швидкість відповідей, найскладніше запитання, найґрунтовнішу відповідь тощо;

    • якщо група дещо пасивна чи тема тренінгу породжує від­чуття ніяковості, то можна створити письмовий, анонімний "банк запитань" і послідовно обговорювати їх в усій групі.

    Під час дискусії тренер має допомагати групі максимально відкрито висловлювати свої думки щодо обговорюваних пи­тань. Не треба лякатися, коли думки видаються хибними чи шкідливими, краще почекати й дати можливість іншим учас­никам групи заперечити та довести свої погляди.

    Результати групової дискусії, найважливіші висновки слід записати на аркушах паперу й залишити в полі зору.

    Тренер має стежити за тим, щоб учасники користувалися "Я-висловлюваннями" та в разі незгоди з позицією інших учас­ників не переходили до образ, а аргументовано доводили прави­льність своєї думки.

    Часто хороший спосіб переконатися самому в чомусь — до­вести це іншим.
    Мозковий штурм

    Мозковий штурм — це метод групового обговорення пробле­ми з метою її розв'язання. Мозковий штурм досить продуктив­ний, коли в ньому беруть участь 5-10 чоловік і є людина, яка має записувати все, що відбувається під час обговорення.

    Учасників ділять на підгрупи. У кожній підгрупі признача­ють секретаря, який записує всі думки, висловлювані учасника­ми групи.

    Учасникам ставлять проблему для обговорення, наприклад: "Як можна запобігти розповсюдженню СНІДу?", "Як змінити ставлення підлітків до наркотичних речовин?"

    Учасники, перебуваючи у стані "фантазер", висувають будь-які, навіть найфантастичніші, припущення щодо методів розв'я­зання проблеми. Секретар ретельно записує всі ідеї та перешко­джає критиці з боку учасників.

    Коли запас ідей вичерпано (їх має бути не менше 10-15), гру­па переходить у стан "практик". Кожну ідею обговорюють, від­шукують засоби її практичної реалізації. Результати також за­писують.

    Передостанній крок — стан "критик", коли вся група шукає негативні наслідки від реалізації кожного проекту. І нарешті, група відбирає ті варіанти проектів (не менше 3-5), які можна реалізувати, та обговорює власні можливості щодо їх втілення.

    Зручно записувати інформацію в спеціальні форми (табл. 8).

    Таблиця 8


    Проблема

    Фантазери

    Практики

    Критики

    Журі

    Виконавці

    Що можна зробити?

    Як це зробити?

    Що поганого може статися?

    Що найкраще?

    Що робимо ми?

















    Якщо запитань і проблем небагато, то можна розбити групу на три підгрупи — "фантазерів", "практиків" і "критиків", які мі­няються ролями після завершення кожного циклу обговорення.

    Завдання тренера під час мозкового штурму — стежити за тим, щоб ролі не змішувалися й обговорення залишалося в ме­жах поставленої проблеми. Бажано активізувати мовчазних учасників, спонукати їх до висловлювання власної думки.

    Вправи

    Структуровані вправи

    Структуровані вправи дають можливість кожному з учасни­ків пізнати на власному досвіді ті чи інші відчуття, набути но­вих навичок поведінки.

    Структуровані вправи виконують усі учасники, поділені на пари чи трійки. Тренер дає чітку інструкцію, що саме робитиме кожний учасник вправи, наприклад: "Учасники № 1 прийма­ють будь-яку зручну для них позу. Учасники № 2 намагаються "віддзеркалити" цю позу якомога точніше. "Спостерігачі" допо­магають учасникові № 2, звертають його увагу на деталі пози, які він не помітив". Коли завдання виконані, учасники міня­ються ролями.

    Тренер спостерігає за виконанням інструкції, надає допомогу учасникам групи. Коли всі учасники виконали вправу, можна провести обговорення набутого досвіду.

    Успішність виконання структурованих вправ залежить від таких чинників:

    • чіткості інструкції;

    • роботи щоразу в іншій парі;

    • чітко обмеженого часу (від 3 до 10 хвилин) на виконан­ня вправи.

    Інколи весь тренінг побудовано лише на виконанні структурованих вправ та їх обговоренні. Інколи вони займають віднос­но невеликий час, і перевагу віддають груповим дискусіям або іншим методам роботи.

    Рухові вправи

    Рухові вправи обов'язкові на тренінгах для підлітків. Вони активізують увагу, підвищують рівень активності та довіри в учасників, сприяють створенню невимушеної атмосфери тре­нінгу.

    Рухові вправи можна виконувати так:

    • у парах (наприклад, "Сліпий і поводир");

    • усіма учасниками групи в колі ("Давимо — висимо");

    • усією групою, що хаотично пересувається по приміщенню ("броунівський рух").

    Небажано, щоб ці вправи виконували лише кілька учасників, а інші виступали в ролі спостерігачів.

    Завдання тренера — давати чіткі інструкції, стежити за без­пекою учасників.

    Зазвичай кожний блок тренінгу починається й закінчується руховими вправами. Вони також дуже корисні, коли група стомлена чи малоактивна.

    Незручно, коли відразу після рухової вправи починається лекція (учасникам важко заспокоїтися). Краще провести гру­пову дискусію чи структуровані вправи.

    Малювання

    Цей метод дає змогу усвідомити та продемонструвати підсві­доме ставлення учасників до заданої теми. Малювання можна успішно застосовувати як у дитячих, так і в дорослих групах. Для цього потрібні аркуші паперу різного формату, кольорові олівці та крейди. Інколи можна пропонувати учасникам вико­нати акварельні малюнки, які мають більш узагальнений і емо­ційний характер. Можливі такі теми малюнків:

    • групові малюнки — "Єдність із множини", "Чоловіче та жіноче", "Світ, у якому тебе розуміють" тощо;

    • індивідуальні малюнки — "Настрій", "Мій герб", "Подару­нок другові" тощо.

    Можна також пропонувати двом учасникам малювати на одному аркуші, ведучи мовчазні діалоги про що завгодно.

    Демонстрації

    Часто під час тренінгу виникає потреба продемонструвати якусь вправу. її виконують або учасники під керівництвом тре­нера, або тренер із кимось з учасників. Демонстрації особливо потрібні тоді, коли вправи досить складні і тренер хоче, щоб усі учасники зрозуміли їх та могли виконати.

    Перед проведенням демонстрації потрібно пояснити зміст вправи, запропонувати учасникам взяти участь у демонстрації. Слід дати групі інструкцію, на що саме звертати увагу під час демонстрації: роботу тренера, емоції клієнта, структуру вислов­лювань тощо. У деяких випадках учасники під час демонстра­ції можуть вести таблицю спостереження, а в інших — емоцій­но приєднуватися до того, що саме вони бачать.

    Тестування

    Тестування під час тренінгу відрізняється від звичайного психологічного тестування тим, що має займати якомога менше часу та бути достатньо цікавим для учасників тренінгу. Його мета — перевірити актуальний рівень знань і навичок учасни­ків, створити мотивацію навчання, зробити висновки щодо ефе­ктивності тренінгу.

    Тестування простих знань можна проводити способом запов­нення друкованих матеріалів. Інший варіант перевірки — виконання завдань, для яких потрібні певні навички: "Проде­монструйте чотири варіанти співбесіди залежно від потреб клі­єнта... " Вправи такого типу учасники можуть виконувати по черзі. Оцінюють їх тренер, експерти, інші учасники за спеціаль­ною формою. Якщо учасників багато, вони об'єднуються в трій­ки, де двоє демонструють навички, а третій фіксує їх успішність у спеціальній формі.

    Рольова гра

    Рольові ігри — це різновид структурованих вправ, у яких учасники групи взаємодіють згідно із заданими ролями та об­ставинами. Вони можуть бути як відносно простими, розрахова­ними на парну взаємодію ("Конфлікт між однокласниками"), так і такими, що охоплюють усю групу ("Повітряна куля", "Ци­вілізація" тощо).

    Тренер на початку рольової гри чітко описує специфіку кож­ної ролі та вихідні обставини, обумовлює правила гри, допомагає учасникам дібрати "рольове ім'я". Під час гри він стежить за виконанням правил, інколи "підкидає" нові обставини та пере­шкоди, спостерігає за груповою динамікою. Тренер також чітко визначає закінчення гри, скидання "рольового імені": "Я вже не капітан, а Петро!", "Я вже не сувора вчителька, а Надійка!"; ор­ганізує обговорення результатів гри у вигляді групової дискусії.

    Ігри роблять атмосферу тренінгу більш цікавою та невиму­шеною, сприяють засвоєнню нової інформації та її використан­ню в реальних ситуаціях взаємодії. Проте вони можуть уск­ладнити ситуацію під час тренінгу, коли учасники не можуть "вийти з ролі", а команди, що змагалися за виживання, продов­жують змагатися й далі... Уникнути таких негативних резуль­татів допомагає поєднання ігор з обговоренням та структурова-ними вправами в парах. Якщо напруження після гри занадто велике, можна зробити перерву чи виконати рухову вправу.

    "Соціодрама".

    Соціодрама — це метод розіг­рування ролей, який дає змогу дослідити роль зсередини, розкри­ти для себе її можливості, обмеження, впливи на особистість і ви­пробувати почуття, які вона породжує.

    а — лідер, якому група довіряє. Він приймає рішення та спону­кає групу до їх виконання. Лідер впливає на групу, але далеко не завжди він говорить більше та частіше за інших. У реальній тренінговій групі він може мовчки й непомітно керувати реакціями групи. Можливо, небагатослівність узагалі властива традиційному слов'ян­ському менталітету лідера. Згадаймо, які настанови давав Борис Годунов своєму синові перед планованим сходженням його на царсь­кий трон:

    Будь молчалив, не должен царский голос

    На воздухе теряться попустому;

    Как звон святой, он должен лишь вещать

    Велику скорбь или великий праздник.

    б— експерт, який має знання та досвід, важливі для групи. Він подає інформацію, аналізує, розглядає ситуацію з кількох сто­рін. Його поведінка самокритична та раціональна. Він не намага­ється прямо впливати на групу — лише через інформацію, яку сам їй надає.

    в — рядові члени групи, її основна частина, так звані маси. Більшість таких членів ототожнює себе з лідером і його рішення­ми. Виконуючи рішення лідера, рядові члени можуть проявляти таку активність і наснагу, що недосвідченому ведучому може зда­ватися, що саме вони лідери. В історії безліч прикладів того, як ретельні виконавці чужої волі значно перевищували своїх керівни­ків у жорстокості та насильстві.

    г — "випадний" член групи, якого можуть не брати до уваги інші її члени. Крайній варіант такої ролі — знехтуваний чи від­торгнений член групи. Причиною його випадіння з групи може бути якась відмінність від інших: сором'язливість, заглиблення в себе, брак ініціативи2.

    д— супротивник, опозиціонер, який відкрито виступає проти лідера. Він може боротися проти лідера тому, що не згоден з ним, вважає його несправедливим. З іншого боку, причиною його боро­тьби може бути дух сперечання, що переповнює його, недовіра до будь-яких авторитетів. Він може також претендувати на лідерство, але група не прийняла його в цій ролі.

    Іноді людина, що організує діяльність групи (вихователь, керівник), сама ми­моволі сприяє випадінню якогось учасника. У реальній тренінговій групі поява "жертовного барана" — ознака серйозних недоліків у роботі й навіть професійної непридатності тренера.

    Ділова гра

    Ділова гра спрямована на вирішення реальних виробничих питань в ігровій формі. Під час ділової гри учасники не пере­бирають чужих ролей, а зберігають власні професійні обов'язки та знання, спрямовуючи свої зусилля на розв'язання реальних, а не уявних проблем.

    Один з варіантів ділової гри — технології мозкового штур­му У. Діснея.

    Мета цієї гри — стимулювати творчий потенціал групи на розв'язання проблеми.

    1. Група та її ведучий чітко формулюють проблему, яку по­трібно розв'язати.

    2. Учасники пригадують свій стан "мрійника" та пропону­ють щонайбільше варіантів вирішення проблеми. Ведучий за­писує запропоновані варіанти та не дає можливості критикува­ти будь-які ідеї. Цей етап триває, доки група не запропонує 15-20 варіантів розв'язання.

    3. Учасники переходять у стан "практика" та вирішують, як саме можна практично реалізувати раніше запропоновані варі­анти. Результати так само ретельно протоколюються.

    4. Група переходить до стану "критика" та звертає увагу на недоліки кожного з варіантів.

    5. Недоліки як окремі проблеми направляють до "мрійни­ків". Гра триває, доки не буде створено кілька практично мож­ливих проектів.

    В інших варіантах ділової гри можна відпрацьовувати взає­модію між підрозділами, вирішувати організаційні та міжособистісні конфлікти.

    Тематику й мету ділової гри потрібно дуже ретельно обгово­рювати із замовником.

    Читання посібника

    Якщо учасники мають отримати певний обсяг нової інфор­мації, яку викладено в посібнику, то можливі кілька варіантів ознайомлення з нею:

    • учасники мовчки читають посібник та обговорюють отри­ману інформацію в підгрупах;

    • учасники по черзі читають фрагменти тексту вголос;

    • тренер пропонує прочитати посібник удома (навряд чи зроблять);

    • група розбивається на підгрупи, у яких один читає посіб­ник і потім переказує інформацію іншим.

    У будь-якому разі цей процес не дуже цікавий, і краще його взагалі уникнути.

    Захист проектів

    Для закріплення інформації та застосування результатів, отриманих на тренінгу, у майбутній діяльності використовують захист проектів. Учасники тренінгу, індивідуально чи об'єднав­шись у підгрупи, створюють власні проекти реалізації набутого в тренінгу. Якщо передбачено, що учасники групи мають самостійно проводити аналогічні тренінги, їм слід розробити власні програми тренінгу та розповісти про специфіку їх прове­дення. Якщо передбачено якусь іншу діяльність, то індивіду­альні проекти мають стосуватися тієї діяльності. Можуть бути проекти таких типів:

    • збільшення обсягу продажів;

    • план презентації товару;

    • проект корпоративної вечірки;

    • проект виробничої наради.

    Груповий проект записують на фліпчарті, й один з членів підгрупи доповідає та відповідає на запитання інших підгруп. Якщо ви проводили тренінг для організації, то можна обрати найкращий проект для впровадження в практику.


    написать администратору сайта