Главная страница

Математика_5.1А бөлім_Аралас сандар. Саба жоспары 1А блім Жай блшектер


Скачать 140.42 Kb.
НазваниеСаба жоспары 1А блім Жай блшектер
Дата25.10.2022
Размер140.42 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаМатематика_5.1А бөлім_Аралас сандар.docx
ТипДокументы
#754059

Сабақ жоспары


5.1А бөлім: Жай бөлшектер










Күні:










Сынып: 5




Қатысқандар саны: 12




Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:




Аралас сандар







Оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)


5.1.1.11 аралас сан анықтамасын білу;

5.1.2.13 бұрыс бөлшекті аралас санға және аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру;

Аралас сандар анықтамасын енгізу және аралас сандарды бұрыс бөлшекке және крісінше бұрыс бөлшекті аралас сандарға айналдыру ережелерін меңгерту

Оқушылар мақсатқа жетеді, егер

Аралас сандарды бүтін және бөлшек бөлігінің қосындысы түрінде және керісінше бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазып білсе.

Сабақ мақсаттары

Бағалау критерийлері







Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Оқушы іс әрекеті

бағалау

Ресурстар



Басы

3 мин

І. Ұйымдастыру.

Амандасу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.










5 мин

Фронтальді сұрау. Білімін актуалдандыру үшін

С–1: Үлес дегеніміз не?

С-2: Жай бөлшектің алымы, бөлімі нені көрсетеді?

С-3: Қандай бөлшектер бірлік бөлшектер деп аталады?

С-4: Қандай бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтір.

С-5: Қандай бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады? Мысал келтір.

Бөлшек түрінде жазып және оқып шығыңдар:


Алымы




Бөлімі




Жазылуы






Алымы




Бөлімі




Жазылуы




Берілген сандардың ішінен дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратып жазыңдар:



Сұрақтарға жауап береді

Сынып бойынгша

Виленкин

Математика 5 сынып

167-169 бет



Ортасы
20 – мин


Оқушыларды сыни ойландыра отырып, диалогтық әдіспен жаңа тақырыптың мазмұнын ашу

Жаңа сабақ

бөлшегі қандай бөлшек? Осы бөлшекті біз тағы да түрлендіріп қандай түрде жаза аламыз? Біз бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаза аламыз. Олай болса, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Аралас сандар». Аралас сандардың мақсатымен таныстыру.

Анықтама: Бүтін және бөлшек бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.







1 1 1



қосындысын, қосу белгісін жазбай түрінді жазу қабылданған.

Олай болса, бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Аралас сандар». Аралас сандардың мақсатымен таныстыру.

Анықтама: Бүтін және бөлшек бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.

Бұл бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде біз былай жазамыз:

  1. Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек:

=7:5=1 (қалдық 2);

  1. Толымсыз бөлінді аралас саннық бүтін бөлігі болады;

  2. Қалдық (егер ол бар болса) бөлшек бөліктің алымы, ал бөлгіш бөлімі болады.

Сонда - аралас сан. Аралас санның 1 – бүтін бөлігі, ал - бөлшек бөлігі.

Мысалы: ,

Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін:

  1. Аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек;

  2. Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым ету керек;

  3. Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру керек.

Мысалы:


Конспет жазады



слайд

Оқушыларды тақтаға шығарып жалпылай талдату
15 мин


Жаңа сабақ түсініктерін нақтылау үшін жалпы сыныптық тапсырмалар орындау. Жалпы сыныптық жұмыс

1. Сандарды бүтін және бөлшек бөлігінің қосындысы түрінде жазыңдар:

3. Бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін ажыратып жазыңдар:



4. Бөлшек түрінде жазып, аралас сандарға айналдырыңдар:

7:3; 15:4; 20:7; 87:10; 243:23; 377:18; 249:100. (4)

5. Турист 25 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Туристің жылдамдығын табыңдар.



Тапсырма

Дескриптор

1

Сандарды бүтін және бөлшек бөлігінің қосындысы түрінде жазыңдар:

Бүтін және бөлшек бөлігін ажырата алады

Аралас санның анықтамасын біледі.

Аралас сандарды бүтін және бөлшек бөліктерінің қосындысы түрінде жазады.

2

Қосындыны аралас түрінде жазыңдар:

Аралас санның анықтамасын біледі.

Бүтін және бөлшек бөлігін ажырата алады

Қосындыны аралас сан түрінде жазады

3

Бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін ажыратып жазыңдар:

Дұрыс, бұрыс бөлшекті ажырата алады

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады

Бүтін бөлігін көрсетеді

4

Бөлшек түрінде жазып, аралас сандарға айналдырыңдар:

Бөліндіні бөлшек түрінде дұрыс жазады

Дұрыс, бұрыс бөлшекті ажырата алады

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады

5

Турист 25 км жолды 4 сағатта жүріп өтті. Туристің жылдамдығын табыңдар.

Жолдың формуласын біледі

Жылдамдықты формула бойынша өрнектейді

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазады

Жауабын жазады




Жеке жұмыс

Сынп бойынша

Алдамұратова Т.А.

Математика 5 сынып













Түсініктерін одан әрі шыңдау мақсатында жұппен тізбектей жұмыстанады, өзара бағалау жүзеге асады.
15 мин

Жұптық жұмыс.

1.

а) сағатпен: 1 сағ 31 мин; 5 сағ 19 мин; 34 мин;

б) километрмен: 2 км 260 м; 15 км876 м.

(2)



Тапсырма

Дескриптор

1

Берілген сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазыңдар:

Бүтін және бөлшек бөлігін ажырата алады

Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру ережесін біледі

Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады

2

Өрнектеңдер:

Бір өлшемді екінші өлшемге айналдырып біледі

Дұрыс, бұрыс бөлшекті ажырата алады

Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдырады







Виленкин

Математика 5 сынып

170-171 бет

Әр топқа бүгінгі мақсатқа жету үшін есеп беру оларды шығарып тақтада қорғау

12 мин

Топтық жұмыс




Тапсырма

Дескриптор

1

Тізбекті орындаңдар


Жай бөлшктерді қосу, азайту ережесін біледі

Амалдарды дұрыс орындап дұрыс және бұрыс бөлшек түрінде жазады.

Бір өлшемді екінші өлшемге дұрыс айналдырады

2

АВ кесіндісі суреттегі кесінділердің қандай бөлігін құрайды?


Кесіндінің бөліктерін біледі

Кеінділердің бөліктерін дұрыс табады

Дұрыс, бұрыс бөлшектерді ажырата алады










мақсат бойынша оқушылардың қаншалықты деңгейде меңгергендігін бақылау

Өзін-өзі бағалау

7 мин

Жеке жұмыс

1. Бүтін бөлігін көрсетіп жазыңдар:

а) б) а) б)

7:3; 15:4; 20:7; 87:10; 243:23; 377:18; 249:100.

2. Бұрыс бөлшек түріне келтіріңдер:

418

(4)



Тапсырма

Дескриптор

1

Бүтін бөлігін көрсетіп жазыңдар:

Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру ережесін біледі

Аралас санның бүтін және бөлшек бөлігін көрсетеді

2

Бұрыс бөлшек түріне келтіріңдер:

Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдыру ережесін біледі

Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады

3

Аралас сандарды бұрыс бөлшек түрінде жазып теңдеуді шешіңдер:

Аралас сандарды бұрыс бөлшекке айналдырады

Жай бөлшектерді қосу, азайту ережесін біледі

Бұрыс бөлшекке байланысты теңдеуді шешеді

х-тің мәнін табады.

Жауабын жазады.







Попов М:А.

Контрольные и самостоятельные работы по математики

7 мин

Шығармашылық тапсырма

Bilimland сайтымен жұмыс жүргізу. 6-7 беттегі жаттығуларды орындау





http://bilimland.kz/kk/home#lesson=10584

Сабақтың соңы

3 - мин

Рефлексия

1. Мен сабақта ... жұмыс жасадым / Белсенді; енжарлықпен

2. Мен сабақтағы жұмысыма ... / Ризамын; риза емеспін

3. Сабақ маған ... болған сияқты / Қысқа; ұзақ

4. Сабақ бойы мен ... / Шаршаған жоқпын; шаршадым

5. Менің көңіл күйім ... / Өте жақсы болды; нашар болды

6. Бүгінгі сабақ маған ... /Түсінікті болды; түсініксіз болды

/ Керекті сабақ; керексіз сабақ

/ Қызықты; қызықсыз болды

.

























написать администратору сайта