Главная страница
Навигация по странице:

  • Метапредметные результаты

  • Тип урока

  • Переходный используемый материал I. Орг. момент

  • Tell me please, what we are going to talk about

  • We are going to talk about the national parks.

  • III. Фонетическая зарядка.

  • IV. Речевая зарядка – организация деятельности по усвоению изученной лексики. Беседа.

  • Environment

  • V. Чтение статьи о нац. парках с заполнением пропусков в тексте , подходящими по содержанию словами.

  • VI. Рассказ о нац. парках Британии и США.

  • Everglades Ученик 2 – Great Smoky Mountains На доске – 2 опорные схемы Everglades

  • VIII. Аудирование .

  • X. Организация монологического высказывания на основе фактов и плана.

  • XI. Чтение текстa о Клетнянском заказнике.

  • XII. Подведение итогов урока.

  • Protect nature!

  • Методическая разработка урока английского языка по УМК Кузовлева. Title Have you ever been to a national park Topic National parks and nature reserves. PassiveVoice


    Скачать 39.54 Kb.
    НазваниеTitle Have you ever been to a national park Topic National parks and nature reserves. PassiveVoice
    Дата27.08.2022
    Размер39.54 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМетодическая разработка урока английского языка по УМК Кузовлева.docx
    ТипУрок
    #654513

    Title: “Have you ever been to a national park”?

    Topic: “National parks and nature reserves”.

    PassiveVoice.

    Цели урока (планируемые результаты):

    Личностные результаты

    Воспитательный аспект: воспитание любознательности, развитие интереса к природе, развитие толерантности и уважения к культуре стран изучаемого языка, уважительного отношения к природе нашей страны и родного края, воспитание чувства патриотизма и любви к Родине;

    Социокультурный аспект (образовательные): развитие умений ориентироваться в реалиях страны изучаемого языка, знакомство с понятием национального парка и заповедника, а также с национальными парками и заповедниками Великобритании, США, России, Брянской области и Клетнянского района.

    Метапредметные результаты

    Развивающий аспект: формирование у учащихся умения анализировать, сопоставлять и обобщать воспринятую информацию, а также развитие способности к соотнесению, оперативной памяти, произвольного внимания, способности к языковой догадке, развитие умения сотрудничать;

    Предметные результаты

    Учебный аспект(практические):  развитие речевых умений (монологическая и диалогическая речь), умения обсуждать и передавать содержание полученной информации по теме, развитие навыков аудирования, а также умения создавать текст по аналогии;

    Задачи урока:

    • помочь учащимся обобщить знания о национальных парках США, Британии и заповедниках России;

    • познакомить учащихся с международными организациями по охране окружающей среды

    • стимулировать учащихся к получению требуемой информации при помощи вопросов, подстановочной таблицы;

    • обеспечить условия для организации учащимися монологического высказывания о возможности защиты окружающей среды в объёме 8 предложений на основе использования опорных схем.

    • тренировать учащихся в использовании пассивного залога

    Тип урока: комбинированный

    Ход урока:

    Этап урока

    Деятельность учителя

    Деятельность ученика

    Переходный используемый материал

    I. Орг. момент 

    (приветствие).

    I am very glad to see you. You look fine today. Then let’s start our lesson. Look at the screen please. I have prepared a proverb for you J.J.Russo “Nature is unchangeable beauty”. And I want you to prove me this.Today we are going to discuss the problem of environmental protection. You know that people all over the world are worried about our nature, because it is unique and beautiful. On the blackboard you can read the words by J.J. Russo. Is that true?

    What is the environment?
    What are the main ecological problems of today?

    How can people help the animals? Look at the screen:. What is the function of this organization?



     

    -How do you do?
    -We hope, you are too.

     

    Учащиеся отвечают на вопросы учителя.


    It’s oceans,rivers,plants..
    Air pollution

    Fires.

    Trees are cut down.

    Water pollution

    Land pollution.

    Endangered animals
    These organizations protect plants and animals.

    They organize national parks and reserves.

     Слайд № 1

    Слайд № 2

    Слайд № 3

    Слайд № 4


    II. Целеполагание.

    Today I want to suggest you to make a trip to the National parks.

    Do you know, why do people go to the park? What is their aim?

    (показать на доску) Choose the best answer from the blackboard.

     

    Yes, you are right! Have you ever been to the national park? Do you want to visit any national park?

    Tell me please, what we are going to talk about?

     

    Yes, you are right. We shall speak about the national parks of Great Britain and America, about the national parks and nature reserves of Russia and the Bryansk region.

    Do you want to know any facts about these places to organize our discussion? I think, you do.

     

    Учащиеся читают наиболее подходящий ответ на доске: “The aim of a park is to enjoy the place”.

    Учащиеся отвечают на вопросы учителя.

    Учащиеся предполагают, что речь пойдет о национальных парках.

    We are going to talk about the national parks.

    Слайд № 5

    вопрос и варианты ответов написаны на доске:

    The aim is

    1. to work.
      b) to enjoy the place.
      c) to study.

    Слайд № 6-9

    III. Фонетическая зарядка.


    - Please, listen,repeat and read:

    /i:/ - keep,recycle,people,feed

    /ai/ - tidy,environment,life,sign

    /ju:/- pollute,pollution,reuse,reduce

    /a:/ garbage,grass,glass,cartons,plastic

    /ei/-nature,paint,babytrees,paper,container

    /i/ - little,litter,bin,tin,thing

    - Well, listen to me and repeat after me!


     - Учащиеся слушают учителя и повторяют за ним.


     Слайд № 10-11

    IV. Речевая зарядка – организация деятельности по усвоению изученной лексики.

    Беседа.

    Alligator лось

    Bobcat волк

    Bear кабан

    Wolf черный аист выхухоль

    Fox выдра

    Otter Muskrat рысь

    black stork медведь

    Boar крокодил Deer олень

    Elk лиса

    Match the words on the left with the definitions on the right

    Сопоставить понятие с дефиницией:

    Environment a) It’s the place where animals, birds and plants are protected.

    Hunters b) The material which pollutes rivers, lakes and forests.

    The Еarth c) Everything that is around us.

    A Nature reserve d) People who kill animals for their meat andfur.

    A tree e) A planet where we live.

    Litter f) Plants which give us fruits.

    1-с, 2-d, 3-e, 4-a, 5-f, 6-b

    Complete the phrases:
    a national … ( park )

    the Grand … ( Canion )

    a nature … ( reseve )

    to protect the … ( nature )

    a unique … ( place )

    air … ( pollution)

    … tourist places ( popular, interesting )

    to damage … ( nature)

    . Answer my questions, please:

    1. What is a national park?


    2. What are national parks for?

    3. What can people enjoy there?


    There are many national parks in Britain and in the USA.

    What are some of these parks?

     



    Учащиеся соотносят русские и английские слова

    Учащиеся соотносят

    понятие с дефиницией:

    Учащиеся отвечают на вопросы учителя:


    1. National parks are protected areas of great natural beauty, where nature is not disturbed.

    2. Their aim is to protect the countryside and to allow people to enjoy the countryside.

    3. People can enjoy unique nature as home to trees, flowers, animals, birds and snakes.

    They enjoy fishing or boating or just walking

    Lake District, the Yellowstone, the Great Smoky Mountains, the Grand Canyon, the Everglades.

    .

     Слайд № 12-15




    V. Чтение статьи

    о нац. парках с заполнением пропусков в тексте, подходящими по содержанию словами.

    We have learned a lot about different parks. Now let’s see if everybody is well informed. Read the article and fill in the gaps. Open your workbooks on page 58,ex.2.

    Учащиеся читают по очереди, вставляя подходящие по содержанию слова.

    Слайд № 16-33

    VI. Рассказ о нац. парках Британии и США.

    Who wants to tell us about national parks in Britain and in the USA? You may use a scheme.

    2 ученика рассказывают о нац. парках Британии и США, пользуясь опорной схемой.

    Ученик 1 рассказывает оEverglades

    Ученик 2 – Great Smoky Mountains


    На доске –

    2 опорные схемы

    Everglades

    Everglades;

    In the USA, in Florida;

    In 1947;

    Aligators;

    6000 square kilometres;

    Nature.

    Great Smoky Mountains

    Great Smoky Mountains;

    In the USA;

    In 1934;

    2100 square kilometres;

    Black bears, salamander;

    Nature.


    VII. Физкультминутка.

    Children! Are you tired? It’s time to have a rest. Please, stand up and do some exercises.

    Учащиеся исполняют песню с движениями “Hockey-pockey”.

     




    VIII. Аудирование .

    You will listen a story. Open your work books on page 55, ex. 1.

     Учащиеся выполняют задания на аудирование.

     

     


     

    IX. Контроль понимания увиденного и услышанного.

    You have already listened to much information and watched some national parks and nature reserve

    1. And now look at the blackboard and say what parks are situated there

    (показатьнадоску)

     

     

    2. Tell me please, who lives in these parks

    (показатьнадоску)

     

     

     

    3. And now look at the blackboard and make the right choice:

    (показать на доску)

     

    Учащиеся называют парки, которые находятся:

    У. 1: Barguzinsky nature reserve is situated on the northeast of Baikal

    У. 2: The National Nature park "Valdaysky" is situated in Novgorodskaya region.

    У. 3: The National park “Losiny Ostrov” is on the northeast of Moscow.

    Учащиеся называют, кто живёт в каком парке:

    У. 1: Elk, deer, fox, squirrel live in the National park “Losiny Ostrov”.

    У. 2: The most typical animals for Barguzinsky nature reserve are barguzinsky sable, elk, northern deer, brown bear.

    У. 3: Bears, wolves, otters, lynxes live in the National Nature park "Valdaysky"

    Учащиеся выбирают из предложенных вариантов правильный:

    1-b, 2-a, 3-c, 4-b

     

    Надоске:

    - on the northeast of Baikal;
    - in Novgorodskaya region;
    - on the northeast of Moscow.

     

    Надоске:

    - Elk, deer, fox, squirrel;

    - sable, elk, northern deer, brown bear;

    - bears, wolves, otters, lynxes.

     

    Надоске:

    1. There are … national parks in Russia.

    a) 25 b) 23 c) 50

    2. There are about … nature reserves in Russia.

    a) 100 b) 50 c) 80

    3. National parks protect

    a)animals and birds
    b) people 
    c) the countryside

    4. People are … to visit nature reserves

    a) allowed
    b) not allowed

    X. Организация монологического высказывания на основе фактов и плана.

    Your task is to tell your foreign friends about national parks and nature reserves of Russia using the factfile and the plan.

    Один учащийся рассказывает о национальных парках и заповедниках России на основе фактов и плана.

    Now there are 23 national parks and about a 100 nature reserves in Russia. National parks protect the countryside and allow people to enjoy plants, animals and birds. Nature reserves protect animals, birds and plants, but people are not allowed to visit nature reserves.

    На доске:

    - 23 нац. парка;

    - около 100 заповедников;

    - отличие парков от заповедников;

    - самые известные парки и заповедник, их месторасположение;

    - животные;

    - растения.




    XI. Чтение текстa о Клетнянском заказнике.

    When your foreign friends know that you are from Kletnya they will probably ask you about national parks and nature reserves of the Bryansk region. Do you know anything about it? I think you don’t. Let’s read the text about it. After that be ready to answer my questions.

    1. Are there any national parks in the Bryansk region?

    2. Are there any nature reserves in our region?

    3. How many nature reserves are there in Rletnya?

    4. What is the name of the most beautiful and unique nature reserve?

    5. When was Kletnyansky nature reserve founded?

    6. Where is it situated?

     


    7. What animals live there?

    8. What birds live there?

    9. What trees grow there?


    10. Can we stop the technological progress?

    11. What must we do?

     

    Учащиеся читают текст вслух, затем отвечают на вопросы учителя:

    1.Yes, there are.

    2. Yes, there is one.

    3. There are more than 30 nature reserves in Altai.

    4. Kletnyansky nature reserve.

    5. It was founded in 1983

    6. It is situated in the west of the Bryansk region between on the Iput river on the territory of Kletnyansky , and Mglinsky regions.

    7. Elk, musk-deer, wild boar, beaver

    8. Golden eagle, falcon, crane

    9. Larch, aspen, red fur and silver fur, cedar, different kinds of shrub, rich grass grow in that part of Bryansk region.

    10. No, we can’t.

    11. We are to change our attitude to the environment. We must learn to take care of our Mother-nature in order to preserve it for future generations.

     

    XII. Подведение итогов урока.

    Well, our journey has come to the end. What new information have you learnt? What national park would you like to visit?

    You see, there are many national parks and nature reserves in the world. But it is better to see them one time, than speak about them one hundred times. And let’s hope that some day we shall visit a national park.

    I want to give you some advice:

    Protect nature!
    Don’t destroy wildlife!
    Don’t disturb animals!
    Don’t pollute nature!

     

    Уч-ся отвечают на вопросы

     

     

     

    Надоске:

    Плакат :

    Protect nature!

    Don’t destroy wildlife!

    Don’t disturb animals!

    Don’t pollute nature!

    XIII. Домашнее задание.

    Your hometask for the next lesson is to tell your foreign friends about the nature reserve in the Bryansk region. If possible – find or draw illustrations to your stories. Open your diaries and write it down.

    Thank you for the lesson. I am going to give you the next marks…

    The lesson is over. See you later.

     

    На доске:

    Домашнее задание:

    - to tell about

    Kletnyansky nature reserve (with pictures)

     


    написать администратору сайта