Главная страница
Навигация по странице:

  • Тема урока: «Год за годом»

  • Развивающая

  • Тип урока

  • Ход урока Приветствие и организационный момент.

  • Проверка домашнего задания Open your copy-books and write down the datePainter Художник Doctor доктор Baker

  • Postman почтальон Актуализация опорных знаний

  • Now, let’s watch the video

  • Excellent !!! Задание на карточках из рабочей тетради (

  • Фонетическая зарядка

  • I have some riddles for you. Now listen to the riddles and guess what seasons it is.

  • (Summer) This is the season When birds make their nests,This is the season,We all like best. (Spring

  • Развитие навыков письма и говорения

  • Закрепление

  • Развитие навыков аудирования(

  • Развитие навыков чтения( Работа в парах. Перед детьми лежат тексты и нужно определить сезон

  • Read and Guess what season is it.

  • Закрепление пройденного материала тест Домашнее задание

  • Оценивание учащихся и подведение итогов

  • Открытый урок по английскому языку 5 класс Год за годом. Урок в 5 классе по английскому языку Тема урока Год за годом Цели урока Образовательная


    Скачать 150.24 Kb.
    НазваниеУрок в 5 классе по английскому языку Тема урока Год за годом Цели урока Образовательная
    АнкорОткрытый урок по английскому языку 5 класс Год за годом
    Дата15.04.2022
    Размер150.24 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла000fcfe1-c1090841.docx
    ТипУрок
    #477017

    Открытый урок в 5 классе по английскому языку

    Тема урока: «Год за годом»

    Цели урока:

    • Образовательная: создать условия для введение и первичное закрепление нового лексического материала по теме: «Год за годом»; совершенствовать навыки практического владения лексикой по теме; совершенствовать навыков аудирования, чтения, диалогической и монологической речи, совершенствовать лексико-грамматических навыков.

    • Воспитательная: содействовать в ходе урока воспитанию аккуратности; стремиться к воспитанию чувства такта, взаимопомощи, чувства субординации, отзывчивости; воспитание у учащихся любви к природе, воспитание таких качеств, как доброта, чуткость, терпение;

    • Развивающая: развивать навыки устной и письменной речи, развивать память, мышление и воображение, развивать самостоятельность, творческие способности, умение проводить исследовательскую работу, использовать разные источники знаний, умение работать в коллективе.

    Тип урока: урок изучения нового материала.

    Форма проведения: беседа с использованием мультимедийной презентации

    Оборудование: УМК «Spotlight»-5, ноутбук, проектор, презентация к уроку, раздаточный материал.

    Ход урока

    1. Приветствие и организационный момент.

    Good morning, boys and girls! I’m very glad to see you. Today there are some guests at our lesson, and I hope you will enjoy our lesson.

    Warm up, repeat after me and do it together:

    It’s time to think.

    It’s time to speak.

    It’s time to show.

    Ready, steady, go.

    Sit down please. So, let’s smile and begin our lesson.

    1. Проверка домашнего задания

    Open your copy-books and write down the date

    Painter Художник

    Doctor доктор

    Baker пекарь

    Teacher учитель

    Waiter официант

    Mechanic механик

    Taxi driver водитель

    Postman почтальон

    1. Актуализация опорных знаний

    I have some questions for you

    Who is on duty today?

    Who is absent today?

    What day is it today?

    What date is it today?

    What is the weather like today?

    What season is it now?

    Attention to the screen, please.(На экране выводится слайд с временами года)

    Т: What do you think our lesson about?

    P1: I think we are going to learn about seasons.

    Т : Yes of course, today we`ll speak about the seasons, months and weather. Today we’ll have a really interesting lesson. We’ll listen, read, make up sentences, talk about seasons.

    • Now let’s learn the poem (На экране появляется стихотворение о временах года. Дети разучивают его вместе с учителем)

    • Well done) Now, let’s watch the video and repeat some words about seasons and months.

    I call the month in Russian and you in English

    - What months is there in Summer?

    - What months is there in Autumn?

    - What months is there in Winter?

    - What months is there in Spring? Excellent!!!

    Задание на карточках из рабочей тетради (На доске прикреплены 4 картинки с временами года. Дети по группам выполняют задания и после клеят свои ответы к соответствующему сезону ) I give you some cards and your task is write correctly months and seasons. Then you come to the blackboard and stick your card to the correct picture.

    1. Фонетическая зарядка.

    Now let’s do phonetic exercises. Look at the screen, please. Listen and repeat after me.
    [ t ] – terrible, hot, melt, frost, hate, autumn; 
    [ d ] – dry, cold, cloud, cloudy; 
    [ s ] – snow, snowy, sunny, spring, season, summer; 
    [w] – weather, wet, windy, warm, winter. 


    • I have some riddles for you. Now listen to the riddles and guess what seasons it is.
      This is the season,
      When fruit is sweet.
      This is the season, 
      When schools­ friends meet
      . (Autumn)


    I come with cold and snow
    But you like me I know. (Winter)



    This is the season,
    When days are long 
    And the Sun is high and strong.
    (Summer)


    This is the season 
    When birds make their nests,
    This is the season,
    We all like best. (Spring
    )




    1. Физкультминутка (На экране видео)

    Head, shoulders, knees and toes,
    Knees and toes.

    Head, shoulders, knees and toes,
    Knees and toes.

    And eyes, and ears, and mouth,
    And nose.

    Head, shoulders, knees and toes,
    Knees and toes.

    1. Развитие навыков письма и говорения

    There is a table with some new phrases in it. Match the pictures to the phrases and translate them.

    • pick flowers,

    • play in the snow,

    • rake leaves,

    • going swimming

    Write them down in your copy-books

    ex. 1b. Now we can answer the question: “What are the people in each picture doing?”

    -P1, What are the people doing in the picture A? In picture A children are playing in the snow.

    -P2, What are the people doing in the picture B? In picture B a woman is picking flowers.

    -P3, What are the people doing in the picture C? In picture C two people are going swimming.

    -P4, What are the people doing in the picture D? In picture D a woman is raking leaves.

    1. Закрепление знаний о погоде

    Now let’s talk about Weather. (Изучение лексики о погоде. У детей лежат распечатки с фразами. На экране выведены фразы)

    1. Развитие навыков аудирования(У детей лежат облака с пропущенными словами)

    What’s the weather like today?

    Can you say? Can you say?

    What’s the weather like today?

    It’s sunny, it’s sunny today.

    What’s the weather like today?

    Can you say? Can you say?

    What’s the weather like today?

    It’s hot, it’s hot today.

    What’s the weather like today?

    Can you say? Can you say?

    What’s the weather like today?

    It’s raining, it’s raining today.

    What’s the weather like today?

    Can you say? Can you say?

    What’s the weather like today?

    It’s snowing, it’s snowing today.

    1. Развитие навыков чтения(Работа в парах. Перед детьми лежат тексты и нужно определить сезон) У Насти и Ярославы по тексту остальные два по парам

    Read and Guess what season is it.

    1. It is frosty. The temperature is about 20 degrees below zero. (winter)

    2. The weather is rainy. It clouds over, (autumn)

    3. It is hot. Children have holidays, (summer)

    4. Snow is melting. Icicles are falling, (spring)

    1. Закрепление пройденного материала тест



    1. Домашнее задание

    For next lesson your homework will translate the text and answer the questions.

    1. Рефлексия

    Ребята, мы сегодня столько сделали на уроке. Вы довольны? Посмотрите на табличку и выберите ту фразу, которая выражает ваше отношение к сегодняшнему уроку.

    1. Оценивание учащихся и подведение итогов

    Ребята подсчитывают смайлики полученные за выполненные задания. It’s time to finish our lesson. Let’s make a conclusion. What have we done? We have learned new words on the topic «Year after year». You worked hard today. Goodbye! Have a good day!


    написать администратору сайта