Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: «Балалар мен ересектер»
| Мектебі: Достық «МББ»кешені
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Базаров Е.Г.
|
Сынып: 7 сынып
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
| Қ.Қайсенов «Жау тылындағы бала»
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары(Оқу бағдарламасына сілтеме)
| 7.Т/Ж 1. Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. 7.А/И 4. Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамытып жазу.
|
Сабақтың мақсаты:
| Әдеби шығарма сюжетін түсіндіреді.
|
Шығарманың құрамдас бөлшектерін талдайды.
|
“Жау тылындағы бала”шығармасындағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамыта жазады.
|
Бағалау критерийі
| 1. Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау.
2. Шығармадағы оқиға желісін өзіндік көзқарас тұрғысынан дамыта жазу.
|
Тілдік мақсаттар
| Әдеби шығарма.Ұлы Отан соғысы,қазақ жауынгері,қазақтың қайсар ұлы,партизан,комиссар.
|
Құндылықтарға баулу
| Мәңгілік Ел.Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,бейбітшілікпен келісім.
|
Пәнаралық байланыс
| Тарих
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім
| Ұлы Отан соғысы батырлары туралы мәлімет біледі.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңдері
| Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
| Сәлемдесу.Сынып оқушыларын түгелдеу. «Жылы лебіз» әдісі арқылы психологиялық ахуал тудыру үшін бір-біріне жылы сөздер айтады.
Мыс. Сенің бүгінгі көңіл күйің керемет,күліп жүр,Сені көргеніме қуаныштымын. т.б. Үй тапсырмасы: «Кім тапқыр»әдісі бойынша бейнелерді, эпизодтарды салыстырады.
Осы жауаптар арқылы сабақтың тақырыбына шығу.Сурет бойынша тақырыпты болжау
Сабақтың мақсатымен таныстыру.
Бейнежазба көрсету, пікірлерін айтады.
| Интербелсенді тақта оқулық Смайликтерстикерлер.
|
Сабақтың ортасы
| 1-тапсырма. «Түйінді сөздер» әдісі.
Балаларға «Түйінді сөздер» әдісі арқылы интербелсенді тақтадан тақырыпқа қатысты түйінді сөздер беріледі.Сол сөздерден оқушылар әңгіменің сюжетін түсіндіреді.
Түйін сөздер: Ұлы Отан соғысы,қазақ жауынгерлері,партизан, комиссар,қазақтың қайсар да батыл ұлы,Серік,Боря,Жамал,Анна Ивановна,Украина. Дескриптор:
1.Түйін сөздер арқылы әдеби шығарманың сюжетін түсіндіреді. 2.Түйін сөздерді орынды қолдана алады. ҚБ: «Күлегештер» әдісі
2-тапсырма.Оқулықпен жұмыс
9-тапсырма
Серіктің бойындағы ерекше мінезі, қасиетін ашу.
Дескриптор: 1.Үзіндіге талдау жасай алады. 2.Бейненің ерекшелігін ашады.
ҚБ: «Смайлик» әдісі
3 -тапсырма. «Қате түсінікті тексеру» әдісі арқылы әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін сәйкестендіреді,шығарманы талдап шығады..
Оқиғаның басталуы
| Байланысы
| Дамуы
| Шиеленісуі
| Шарықтау шегі
| Шешімі
| Дескриптор: 1.Мәтіннің желісін жүйелі түрде айта алады. 2.Әдеби шығарманың құрамдас бөлшектерін талдайды. Қ.Б: «Бір ауыз сөз»әдісі. «Бір ауыз сөз» әдісі бірін -бірі бағалайды.Мыс.мына айтқан сөзің өте жақсы айтылды,тағыда толықтырсаң керемет болар еді т.б. 4-тапсырма. «Егер сен жазушы болсаң...»тәсілі «Егер сен жазушы болсаң...»тәсілімен шығармадан берілген үзіндіні өз көзқарастарымен дамыта жазады.
Бағалау критерийі:
Әдеби шығарманың оқиға желісін дамытып жазады . Оқиғаның сюжетін талдайды.
Өз шығармаларын оқып,үздік деп тапқан шығарманы сыныпқа оқиды.
ҚБ: «Гүл дестемен» бағалау:
|
Интербелсенді тақтадағы
түйін сөздер Оқулық,
смайликтер
|
Сабақтың соңы
| Кері байланыс: « СМС» әдісі.
Қағаздан жасалған ұялы телефондарға оқушылар сабақтың қалай өткенін және қаншалықты жемісті болғанын білдіреді
Үйге тапсырма: 17-тапсырма
Берілген оқиғаларды әңгімелеу
|
|
Саралау- сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1-тапсырма
1.Барынша қолдау:Мәтіннің құрамдас бөліктеріне талдау үшін, сюжеттің кейбір тұстарын естеріне саламын. . 2.Орташа қолдау:Оқиғаның негізгі ақпараттары туралы сұрақтар қоямын. 3. Төмен қолдау:.Шығарманың сюжетін басқа шығармалармен салыстыра отырып айтуын сұраймын. 2-тапсырма:
Барынша қолдау: 1.Мәтіннің мазмұнын -басы,ортасы,аяғы бойынша түсінгендерін сұраймын.
Орташа қолдау: 2.Шығармадағы оқиғалар тізбегін атау сөздер арқылы бір-бірімен байланыстыртамын.
Төменгі қолдау: 3. Шығарманың құрылымдық сипатын тірек сөздер арқылы талдатамын. 3-тапсырма: 1.Барынша қолдау:Шығармадағы оқиға желісіне қатысты бірнеше бағыттаушы үзінділерді пайдаланып, әрі қарай жалғастыра жазуға бағыттаймын .
2.Орташа қолдау:Мәтінді үзінділер мен қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып жазуды сұраймын. 3.Төмен қолдау:Әдеби шығармадағы оқиғаның желісін өз көзқарас тұрғысынан дамыта отырып жазуды ұсынамын.
| Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Бағалау кезеңінде қалыптастырушы бағалаудың «Гүлдесте»,«Шапалақ ұру»,«Бір ауыз сөз» әдістерін қолданамын. Тапсырма барысында дескриптор,бағалау критерийлері арқылы нақты бағалап отырамын.
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау.
Оқулықпен,
қаламмен топта жұмыс жасағанда абай болу керектігін айтамын.
|