Главная страница
Навигация по странице:

  • Необхідна термінологія

  • Проблематика предметної області

  • Аналіз програмних систем підтримки розумного будинку

  • Подальші проблеми даного напрямку

  • Створення SaaS платформи для підтримки систем розумного будинку уможливить подо­ лання цих проблем, а також надасть низку до­ даткових можливостей

  • Miotta Miotta

  • GoogleSmartHome

  • Muzzley

  • Muzzley Система підтримує два типи інтеграції

  • Презентация по компьютерным сетям. Презентация_Гарифулина_ПЗ-19-3. Застосування мережевих технологій в системах розумного будинку


    Скачать 0.89 Mb.
    НазваниеЗастосування мережевих технологій в системах розумного будинку
    АнкорПрезентация по компьютерным сетям
    Дата21.02.2022
    Размер0.89 Mb.
    Формат файлаpptx
    Имя файлаПрезентация_Гарифулина_ПЗ-19-3.pptx
    ТипДокументы
    #369310
    Застосування мережевих технологій в системах розумного будинку
    ВСТУП
    • Зі збільшенням кількості пристроїв налагодження взаємодії між ними стає дедалі складнішим завданням. Саме тому створенням універсальних SaaS платформ для підтримки систем розумного будинку є актуальним і важливим завданням.
    • За ринок конкурує величезна кількість компаній і найбільші IT гіганти: Google, Amazon та Apple.
    • Проте нікому з них за останні п’ять років активного розвитку галузі не вдалося вибороти лідерство на цьому новому для всіх ринку. Тому можна зробити висновок, що правильні відповіді на запитання, яким має бути розум­ний будинок, ще не дано, а отже тема, якою має бути програмна платформа управління розумним будинком, є актуальною.
    Необхідна термінологія

    Розумний будинок — це сукупність про­грамного й апаратного забезпечення, що об’єднує та координує роботу всіх пристроїв у приміщенні, а також дає змогу керувати ни­ми як одним цілим.

    Міні-система в контексті розумного будинку —це контролер у поєднанні з набором сенсорів і приладів виконавців дій, він є базовою одиницею розумного будинку

    Мікроконтролер — це спеціалізована мікро­процесорна система, що включає мікропро­цесор, блоки пам’яті для збереження коду програм і даних, порти вводу-виводу та блоки зі спеціальними функціями (лічильники, компаратори, АЦП та інші)



    Softwareas a Service (SaaS) — програмне забез­печення як сервіс, тобто модель ліцензуван­ня та поширення програмного забезпечення, коли постачальник створює веб-застосунок, розміщує його та забезпечує його стабільну роботу для віддаленого використання клієн­тами через Інтернет
    Необхідна термінологія

    Platformas a Service (PaaS) — це категорія служб хмарних обчислень, яка надає клієнтам платформу для розробки, запуску та керуван­ня додатками без складнощів побудови та під­тримки інфраструктури .

    InternetofThings (ІоТ) — це мережа пристроїв, таких як транспортні засоби та побутова техніка, що містять електроніку, програмне забезпечення, виконавчі пристрої та підклю­чення, які уможливлюють підключення, вза­ємодію та обмін даними

    Веб-сервіс — послуга, пропонована електрон­ним пристроєм для іншого електронного пристрою завдяки спілкуванню між ними через інтернет.
    Проблематика предметної області
    • Першою проблемою, яку варто виокреми­ти, є наразі висока зв’язність програмного й апаратного забезпечення пристроїв. Ці дві частини є дуже взаємозалежними і розпов­сюджуються здебільшого разом. Як по­казав досвід, висока зв’язність програмно­го й апаратного забезпечення має значні недоліки, саме тому персональні комп’юте­ри еволюціонували у форму двох взаємоза­мінних частин. Стало можливим замінювати програмне й апаратне забезпечення прак­тично незалежно одне від одного.
    • Відповідно до цієї аналогії можна висунути гіпотезу, що майбутнє розумних пристроїв для розумного будинку полягає саме у такій моде­лі. Та все ж наразі вона не знайшла широкого вжитку.
    Аналіз програмних систем підтримки розумного будинку
    • Головною причиною такої ситуації є більша складність для кінцевого користувача при взаємодії з розумними пристроями з метою їх оновлення чи модифікації. Якщо з оновлен­ням програмного забезпечення на розумному пристрої кінцевий користувач ще може впо­ратися або й пристрій це зробить автоматично, то встановлення іншого програмного забезпе­чення на пристрої є завданням нетривіальним, а подекуди й взагалі неможливим.
    • Використан­ня SaaS може це кардинально змінити: якщо ми винесемо програмне забезпечення у хмару й надаватимемо його як сервіс, то встановлен­ня нового програмного забезпечення стане до­ступним за допомогою простих операцій.
    Подальші проблеми даного напрямку
    • Іншою проблемою, на яку варто звернути увагу, є відсутність загальноприйнятих ви­мог до розробки програмного забезпечен­ня, що керує роботою розумного пристрою. Наприклад, програмні рішення для керування розумним будинком продаються здебільшого у комплекті з пристроями. Вибравши одного виробника, клієнт буде змушений працюва­ти тільки з ним, адже поєднувати пристрої від різних виробників під «одним дахом» складно.
    • Ще одною проблемою є закритість екосистем виробників пристроїв та відмінність їхньої архітектури.
    Створення SaaS платформи для підтримки систем розумного будинку уможливить подо­ лання цих проблем, а також надасть низку до­ даткових можливостей:
    • реалізований функціонал буде легко повторно використовуватися в усіх інших підключених до системи будинках;
    • можна буде купувати програмне забез­печення у SaaS без купівлі нового апаратного забезпечення;
    • збір аналітичних даних і накопичення досвіду на базі всіх будинків, підключених до SaaS, що можна використати для подальшого покращення системи та аналізу її слабких місць;
    • легке масштабування системи під будь- яку кількість розумних будинків;
    • збільшення ступеня інформаційної без­пеки, оскільки програмне забезпечення у вигляді Saas автоматично оновлюватиметься, а отже, програмні вразливості усуватимуться максимально швидко.

    CloudMQTT
    CloudMQTT
    • CloudMQTT можна розглядати як найпростішу SaaS платформу для розумного будинку. Система позиціонує себе як брокер пові­домлень для Інтернету речей. Вона доступ­ на за посиланням https://www.cloudmqtt.com/. Розпочати роботу із цією SaaS можна мит­тєво, зареєструвавшись чи увійшовши че­рез акаунт Google або GitHub. Одразу можна почати створювати розумні будинки й експе­риментувати з ними в рамках безкоштовного тарифного плану «Cat».
    CloudMQTT
    • Після створення системи розумного будинку можна додавати користувачів до неї та визначати їм права доступу. Користувачі — це пристрої розумного будинку, які спілкуються між собою за допомогою повідомлень на певні теми, які можуть мати підтеми. Са­ме навколо цих тем реалізовано обмеження прав доступу у CloudMQTT: можна визнача­ти доступ для читання/запису на певні теми.
    • Можна використовувати шаблони з MQTT, щоб реалізувати складніші права доступу, наприклад, доступ до всіх підтем певної теми.
    CloudMQTT
    • Також наявні класичні функції брокера по­відомлень. Вони надаються через CloudMQTT. У системі наявна можливість створення мостів між підсистемами, надсилання повідомлення через веб-інтерфейс, налагодження моніторин­гу через систему Amazon Kinesis Stream та пе­регляду статистичних даних роботи системи.
    • CloudMQTT може виконувати функції SaaS платформи для програмних систем розумного будинку, оскільки вона надає можливість легко налагодити комунікацію між пристроями, проте вона не виконує жодних інших функцій, тому все логістичне та функціональне навантаження лягає на кожен конкретний та всі зокрема при­строї будинку. Хоча система і звільняє розроб­ників від потреби реалізовувати серверну части­ну системи, проте водночас позбавляє можли­вості розмістити там частину важливої логіки. Тому ця система не може претендувати на зван­ня універсальної SaaS для розумних будинків.

    Miotta
    Miotta
    • Miotta позиціонує себе PaaS та SaaS рішенням для ІоТ. Вона створена для керування взаємо­дією між пристроями, даними та людьми. Головна мета системи — спрощення взаємо­зв’язків між компонентами задля прискорен­ня розробки нових рішень. Miotta створила власну SaaS для розробки рішень у галузі без­пеки з використанням пристроїв ІоТ. Найвідоміше з рішень — Horned, яке доступне за посиланням https://www.home8alarm.com/.
    • Наразі до серверів компанії підключено понад 100 тисяч пристроїв Miotta, а також зареєстровано більше ЗО тисяч пристроїв сто­ронніх користувачів АРІ . Згідно з даними Play Market застосунок Horned установлено більше, ніж 10 000 разів.
    Miotta
    • Пропонується три типи взаємодії з АРІ системи. Можливо використовувати Miotta- Арр для контролю та керування своїми при­строями, створювати власний застосунок контролю та керування пристроями Miotta або власними.
    • Архітектуру системи подано на рисунку.
    Miotta
    Miotta
    • Інтерфейсом для кінцевого користувача є мобільний застосунок Horned. Це платфор­ма сервісів, яка дає змогу забезпечити безпе­ку від злодіїв, відеонагляд, охорону здоров’я, енергоефективність, автоматизацію та захист від надзвичайних ситуацій. У застосунку мож­на додавати нові пристрої та керувати ними. Є можливість інтеграції із Dropbox, GoogleHome, AmazonAlexa. Доступне просте налаштування «якщо щось —тоді» правил за участю розумних пристроїв. Застосунок доступний на Android, iOS та в урізаному вигляді на Apple Watch.
    • Можна зробити висновок, що розробникам Miotta вдалося реалізувати цілісну екосистему для розумного будинку на базі моделі SaaS, яка вже сьогодні успішно забезпечує роботу бага­тьох розумних будинків.

    GoogleSmartHome
    googlesmarthome
    • Сьогодні компанія Google має одну з найроз­виненіших екосистем для розумного будинку. Все почалося із запуску розумного динаміка GoogleHome у 2017 році, який було створено, щоб конкурувати з AmazonAlexa. Аналогічно до екосистеми АІеха, у GoogleSmartHouse є два типи пристроїв: керівні та керовані.
    • Керівні — пристрої з вбудованим програм­ним забезпеченням GoogleAssistant, які здатні приймати людські команди голосом та же­стами, та перетворювати їх на формалізовані команди для пристроїв, яких може стосува­тися віддана команда.
    • Керовані — пристрої з деяким функціоналом, які здатні викону­вати формалізовані команди від керуючо­го пристрою. Підконтрольні пристрої мо­жуть належати до екосистеми Google чи бути сторонніми пристроями, з’єднаними з нею через GoogleSmartHomeActions A P I.
    googlesmarthome
    На відміну від Amazon, розумний помічник у Google доступний не лише в розумному дина­міку, а й у кожному смартфоні з операцій­ною системою Android. Цей факт наділяє сут­тєвою перевагою Google в порівнянні з Amazon, адже суттєво розширює аудиторію, для якої поріг входження у використання сервісів для розумного будинку є практично нульовим. Забезпечення спілкування між пристроями відбувається через SaaS платформу від Google, у якої є такі основні складові:
    • HomeGraph — база даних, яка зберігає та надає контекстуальні дані про будинок та його пристрої;
    • типи при­строїв визначають, яку граматику слід роз­пізнавати стосовно пристрою, тобто, як ко­ристувач звертатиметься до пристрою голо­сом;
    • заявлені здатності пристроїв визначють можливості типу пристрою;
    • призначення — простий формат повідомлень, що описує, як виконувати певну команду, наприклад, вим­кнення світла;
    • виконання — сервіс, який обробляє намір та виконує відповідну дію
    googlesmarthome
    • База даних НотеGraph зберігає інформацію про тип будівлі кімнати ,а також пристрої. Так, НотеGraph може представляти концепцію будинку з кухнею, яка містить кілька типів розумних пристроїв різних виробників, на зразок освітлення, чайника та плити. Ця інформація є доступною для GoogleAssistant при виконанні запитів користувачів на базі відповідного контексту.
    • Переваги, які надає HomeGraph: ■неявні команди; ■неявне групове позиціонування (якщо в приміщенні є пристрої від декількох різних виробників з однаковою функцією, то команда буде виконана щодо них усіх із використанням різних способів передачі даних )
    googlesmarthome
    • Важливою складовою системи розумного будинку від Google є зручне виконання ко­манд. GoogleSmartHome надає можливість ко­ристувачам керувати пристроями будинку за допомогою динаміка GoogleHome, застосунку GoogleHome, GoogleAssistant на смартфоні чи іншому пристрої, та GoogleNestHubMax.
    • Найфункціональнішим засобом для керу­вання будинком є дисплей GoogleNestHubMax, який розширює функціонал динаміка Google­ Home можливістю отримувати інформацію не лише звуком, а й на дисплеї, а також здійснювати керування жестами та вико­ристовувати дисплей для відеодзвінків чи відеонагляду. Керування жестами може бути особливо корисним, якщо в кімнаті шум і си­стема не має можливості почути користувача.
    googlesmarthome
    • Для інтеграції з GoogleSmartHome виробники пристроїв мають надати веб-сервіс, через який Google має надсилати команди для пристроїв. Google як SaaS надає можливість сприйняття команд від користувача, обробку природної мови та формування формалізованих команд, а виробник пристрою має реалізувати виконання цих формалізованих команд.
    • Модель роботи GoogleSmartHome багато в чому спирається на сторонні сервіси виробни­ків пристроїв, система забезпечує повноцінну роботу розумних будинків уже сьогодні.

    Muzzley'>Muzzley
    Muzzley
    • Muzzley позиціонує себе як SaaS рішення, яке надає можливість об’єднати всі пристрої Інтернету речей під єдиним інтерфейсом для користувача. Вона спрощує створення розум­ного будинку, підпорядковуючи всі розумні пристрої налаштуванням у застосунку Muzzley. На сьогодні система має понад десять тисяч користувачів, яким вона надає можливість пра­цювати з більш ніж двома сотнями пристроїв від різних виробників
    Muzzley
    • Головною метою SaaS платформи Muzzley є створення ефективного каналу комунікацій між людьми та пристроями для обміну ін­формацією чи діями. Платформа використовує поняття програмних сервісів, щоб не обмежуватися самими лише взаємодіями з при­строями, але найпоширенішими програмними сервісами в системі є саме пристрої Інтернету речей. Щоб стати програмним сервісом у систе­мі Muzzley, необхідно: отримати облікові дані від Muzzley, які ідентифікуватимуть програм­ний сервіс; навчити сервіс комунікувати через один із протоколів зв’язку HTTP чи MQTT.
    Muzzley
    Система підтримує два типи інтеграції:
    • Хмара-Хмара — сервіс виробника пристрою має зареєструвати свій пристрій у системі Muzzley та бути готовим виконувати дії зі своїми пристроями відповідно до команди від сервісу Muzzley.
    • Хмара-Пристрій — пристрій просить у сервісу свого виробника зареєструвати його в сервісі Muzzley та з отриманими обліковими даними вже безпосередньо спілкується із сервісом Muzzley .
    • Варто зазначити, що Muzzley є єдиною з розглянутих систем, яка підтримує інтеграцію Хмара-Пристрій із пристроями сторонніх ви­робників. Цей підхід у поєднанні з вико­ристанням протоколу MQTT робить цю плат­форму відмовостійкішою та швидшою за інші розглянуті. Проте відсутність лінійки власних пристроїв може стати слаб­ким місцем у конкуренції з компаніями — виробниками пристроїв.

    Порівняння платформ для розумного будинку
    Висновки
    • Здійснено аналіз програмних систем під­тримки розумного будинку (CloudMQTT, Мі- otta, GoogleSmartHome), які є лідерами серед розробників відповідного програмного забез­печення.
    • Виявлено необхід­ність розробки нової програмної системи. Ця платформа має поєднувати переваги SaaS та PaaS сервісів, спрямованих на збіль­шення прибутку від підписок на різні блоки функціоналу керування будинком, від спів­праці з виробниками пристроїв у ролі PaaS. Вона має оптимізувати інтеграції «хмара- пристрій» та «хмара-хмара» й реалізовувати АРІ для налаштування інтеграції за протоко­лом http та керування пристроями за протоко­лом MQTT.
    • Модель роботи платформи має бути схожою на моделі AppleAppStore чи GooglePlayMarket з орієнтацією на окремий розумний пристрій або розумний будинок як ціле.
    Джерела:
    • https://uk.wikipedia.org/wiki/MiKpoKorrnxuiep
    • https://en.wikipedia.org/wiki/Software_as_a_service
    • https://en.wikipedia.org/wiki/Platform_as_a_service
    • https://en.wikipedia.org/wiki/Intemet_of_things
    • https://developer.mivatek.com/index.php
    • https://developers.google.com/actions/smarthome
    • https://muzzleyintegrations.docs.apiary.io/


    написать администратору сайта