Главная страница
Навигация по странице:

  • Об’єкт дослідження

  • Гіпотеза

  • Практичне значення роботи

  • 1. Біографія Рафаїла Давидовича Синельникова

  • 2. Основні напрями наукової діяльності професора Р.Д. Синельникова

  • Додаток 1 Синельников Рафаїл Давидович (1896—1981) радянський анатом, професор

  • Додаток 2 Доцент Р.Д. Синельников (4 ліворуч) і зсвоїм учителем професором В. П. Воробйовим (3 ліворуч) і студентами

  • Додаток 3 «Органометр» Р.Д. Синельникова. Додаток 4

  • Реставрації та зберігання тіла М.І. Пирогова Додаток 5 Професор Р.Д. Синельников із іноземними студентами.

  • Додаток 6 Указ про нагородження бердянца - Р.Д. Синельникова

  • Р.Д. Синельников. Синельников. Зміст Вступ


    Скачать 0.73 Mb.
    НазваниеЗміст Вступ
    АнкорР.Д. Синельников
    Дата18.09.2022
    Размер0.73 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаСинельников.docx
    ТипДокументы
    #683696

    Зміст
    Зміст…………………………………………………………………………………..2

    Вступ……………………………………………………………………………….....3

    1. Біографія Рафаїла Давидовича Синельникова ………………………………….5

    2. Основні напрями наукової діяльності професора Р.Д. Синельникова …….….6

    3. Вклад династії Синельникових у навчально-науковоу працю – «Атлас анатомії людини»…………………………………………..………………………...9

    Висновки …………………………………………………………………………....10

    Література…………………………………………………………………………...11

    Додатки……………………………………………………………………………...12

    Вступ

    Сонячне місто Бердянськ, що на Запоріжжі, відоме в багатьох куточках України, не тільки тому, що тут влітку можна добре відпочити, а й тому, що воно стало колискою для багатьох видатних діячів науки, які прославили нашу державу на весь світ. Один з них, Рафаїл Давидович Синельников – відомий вчений-анатом, почесний член Українського товариства анатомів, гістологів і ембріологів, доктор медичних наук, професор Харківського медичного університету.

    Рафаїл Давидович Синельников є автором багатотомного «Атласу анатомії людини», який став «азбукою» для всіх медиків світу. Його син Яків Рафаїлович і онук Олександр Яковлевич також стали видатними медиками.

    Нажаль, сучасна молодь практично нічого не знає про видатного земляка. Тому, актуальність нашого дослідження полягає в тому щоб показати молоді історію особистого успіху Рафаїла Давидовича Синельникова й вселити віру в те, що кожен може піднятися на вершину людської діяльності та принести користь Вітчизні, якщо в основі лежатимуть праця та знання.

    Мета дослідження полягає в аналізі життєвого шляху Рафаїла Давидовича Синельникова, визначенні його внеску в розвиток української та світової медицині, доказати сучасній молоді, що успішність людини залежить від наполегливої праці та бажання бути корисною своєму народу.

    Завдання дослідження: вивчити та зробити теоретичний аналіз наукової спадщини Рафаїла Давидовича Синельникова; визначити його вклад в розвиток української та світової медицині; на прикладі життєдіяльності Рафаїла Давидовича, доказати сучасній молоді, що кожна людина може досягти успіху, якщо в основі її трудової діяльності лежатимуть наполеглива праця та бажання бути корисною своєму народу.

    Об’єкт дослідження: життя та діяльність Рафаїла Давидовича Синельникова

    Предмет дослідження: наукова спадщина Рафаїла Давидовича Синельникова

    Методи дослідження: аналіз та систематизація джерел усної історії, архівних матеріалів, наукових статей, мемуарів, фотодокументів.

    Гіпотеза: патріотизм людини закладається в її життєдіяльності.

    Наукова новизна полягає: в відкритті постаті українського анатома, вченого та педагога – професора Рафаїла Давидовича Синельникова, якого не справедливо забули сучасники.

    Практичне значення роботи полягає в вихованні сучасній молоді, на прикладі життя та діяльності Рафаїла Давидовича Синельникова, почуття патріотизму, любові до українського народу, прагнення своєю працею примножувати честь і славу Вітчизни.

    1. Біографія Рафаїла Давидовича Синельникова
    Народився Рафаїл Давидович у 1896 році в м. Бердянську, Таврійській губернії в сім'ї прикажчика бакалійної крамниці (Додаток 1). Коли йому були 4 роки, померла мати, і незабаром уся сім'я переїхала до м. Харків. Тут в 1918 році Рафаїл Давидович Синельников закінчив гімназію та поступив на природне відділення фізико-математичного факультету Харківського університету, але через рік переклався на медичний 5, с.3.

    Молодого студента захопили яскраві лекції професора В.П. Воробйова, який зумів прищепити йому любов до анатомії, що й визначило долю майбутнього професора (Додаток 2). З 1919 року він починає працювати на кафедрі анатомії на посаді препаратора, а з 1921 році – інструктором кафедри.

    Після закінчення інституту Рафаїл Давидович був залишений при кафедрі анатомії асистентом, у 1934 році переведений на посаду старшого асистента, потім – доцента. Одночасно він завідував кафедрою анатомії Харківського медичного інституту (1931– 1937 рр.), працював в АН УРСР і Українському інституті експериментальної медицини (1937– 1941рр.).

    В 1937 році Рада професорів, після смерті В.П. Воробйова, обрала Синельникова завідуючим кафедрою анатомії. В 1938 році Рафаїл Давидович захистив докторську дисертацію «Нерви сечового міхура людини» і був затверджений у вченому ступені доктора медичних наук і званні професора. В 1941– 1944 рр. Р.Д. Синельников продовжував завідувати кафедрою анатомії в місті Чкалові (нині Оренбург), куди був евакуйований інститут. Після повернення з евакуації Рафаїл Давидович займався реставрацією та збереженням тіла М.І. Пирогова до 1975 року. Виконував обов'язки завідувача кафедрою анатомії Харківського медичного інституту до 1971 року 1, с.7.

    Помер Рафаїл Давидович Синельников 21 лютого 1981 року у віці 84 років. Похований на 1-му міському кладовищі Харкова. На кафедрі анатомії

    Харківського національного медичного університету є меморіальна кімната, присвячена пам'яті цього чудового ученого-новатора і педагога5, с.8.

    2. Основні напрями наукової діяльності професора Р.Д. Синельникова
    Рафаїл Давидович Синельников розвинув новий напрям в морфології

    зокрема в макромікроскопічній анатомії залоз слизових оболонок і шкіри. Крім того, він і його учні досліджували зовнішню будову і структурну організацію нервів багатьох внутрішніх органів і скелетних м'язів в широкому онтогенетичному аспекті.

    Рафаїл Давидович Синельников був великим організатором науки. Він є автором 140 наукових публікацій із різних питань анатомії. За його ініціативою було створено в 1952 році Харківське наукове товариство анатомів, гістологів і ембріологів, яке скоро стало таким, що веде в Україні. Учений був беззмінним головою цього суспільства. Рафаїл Давидович Синельников організував І і ІІ Українські республіканські конференції анатомів, присвячені пам'яті академіка В.П. Воробйова 1, с.7.

    Він запропонував ряд методів препарування і фарбування елементів нервової системи на макроскопічному і мікроскопічному рівнях, методи фарбування залоз на тотальних препаратах слизових оболонок, методи виготовленн «безбанковых» анатомічних препаратів, створив прилад «Органометр» (Додаток 3). Синельников обгрунтував новий розділ в анатомічній науці – «Порівняльна макро-мікроскопічна анатомія нервової системи» 6, с.9.

    Його наукові праці увійшли до сучасних підручників і керівництва по

    анатомії людини. Справою усього його життя стало видання навчально-

    наукової праці – «Атлас анатомії людини», який був перекладений на іспанську, анлийську, болгарську, німецьку, арабську, чеську мови і став «абеткою» для всіх лікарів світу 5, с.4.

    Синельников Рафаїл Давидович приділяв велике значення використанню історичного методу при дослідженні нервової системи. У працях його учнів по вивченню спинномозкових і черепних нервів, проведених на великому порівняно - анатомічному матеріалі, показано, що екологічні чинники впливаючи на організм, викликають перебудову окремих його частин, обумовлюючи певні видові відмінності в структурі периферичного матеріалу. Це, як вважав професор Синельников, дає ключ до розуміння особливостей і індивідуальної мінливості в будові нервової системи людини.

    Ряд досліджень Синельникова були присвячені вивченню іннервації опорно-рухового апарату. В виконаних під його керівництвом дисертаціях були отримані дані, які дозволили по-новому розглянути м'язові гілки периферичних нервів як складну систему нервових провідників, які забезпечують іннервацію різних у функціональному відношенні структур. Також представляють інтерес його роботи по вивченні нервів внутрішніх органів, залоз внутрішньої секреції і анатомії посудин.

    Велику увагу приділяв професор вивченню асиметрии в побудові нервової системи, особливо з позицій прикладного значення отриманих даних, яке знайшло відображення в його доповіді на VII Міжнародному конгресі антропологічних і етнографічних наук у 1964 році 1, с.7.

    Одним з наукових напрямів у діяльності ученого було дослідження анатомії залоз травлення. В результаті цих досліджень були встановлені загальні закономірності в структурній організації залізистого апарату. На IX Міжнародному анатомічному конгресі в 1970 році Рафаїл Давидович виступив з програмною доповіддю по даній проблемі. Науковий напрям харківських анатомів отримав міжнародне визнання серед видатних учених Європи, Азії та Америки.

    Рафаїл Давидович Синельников багато сил вклав у удосконалення методів бальзамування. В 1924–1945 роках він був співробітником лабораторії при Мавзолеї В.І. Ленина, а в 1945–1975 роках – науковим керівником комісії з реставрації та зберігання тіла М.І. Пирогова (Додаток 4).

    Рафаїл Давыдович Синельников був прекрасним педагогом-новатором. Його живі та змістовні лекції закладали у майбутніх лікарів міцні основи медичних знань, тому що були насичені прикладами з медичної практики і відображали сучасний стан розвитку медичної науки 6, с.12.

    Під його керівництвом і консультацією підготовлені понад 70 докторів й кандидатів наук (Додаток 5). Рафаїл Давидович Синельников і його учні в своїх працях широко використали порівняно-анатомічний і онтогенетичний аналіз структурної організації органів і систем. Численні учні та соратники Рафаїла Давидовича очолили морфологічні кафедри у вищіх навчалних закладах України та інших країнах, розвиваючи творчі ідеї макромікроскопічної анатомії 6, с.11..

    Заслуги Рафаїла Давидовича Синельникова перед медичною наукою булі високо оцінині. Він був нагороджений орденами «ТрудовогоЧервоного Прапора» (Додаток 6)та «Знаком Шани», медалю «За трудову відмінність», значком «Відмінник охорони» здоров'я. У 1964 році професор Синельников був нагороджений «Дипломом Шани» Комітету Заради ВДНГ СРСР за створення унікального у світовій медичній літературі «Атласу анатомії людини» 6, с.12.

    3. Вклад династії Синельникових у навчально-науковоу працю – «Атлас анатомії людини»
    У 1952 1958 рр. вийшов у світ «Атлас анатомії людини» учня і співавтора Володимира Петровича Воробйова професора Рафаїла Давидовича Синельникова. Атлас витримав п’ять видань. Він притягнув до себе увагу за кордоном.

    Упродовж трьох десятиліть, після виходу всвіт навчально-наукової праці, велася систематична робота по доповненню та вдосконаленню матеріалу.

    До 1981 г. вона здійснювалася Рафаїлом Давидовичем Синельниковым за участю його сина Якова Рафаїловича Синельникова, а пізніше й онука Олександр Якович Синельникова. Результат цієї роботи є сучасне видання «Атласу анатомії людини» (Додаток 7).

    Значна більшість малюнків атласу вдосконалена, деякі замінені більше демонстративними, включені нові малюнки. Важливе місце серед ілюстрацій займають рентгенограми. Експлікації малюнків і текстова термінологія перероблені відповідно до 4-го видання Міжнародної анатомічної номенклатури на латинській мові. Атлас покликаний сприяти освоєнню теоретичного курсу та закріпленню знань студентів під час практичного зайняття й самостійної роботи в учбовому анатомічному музеї. В той же час їм можуть користуватися фахівці різного медичного профілю у світлі практичної і наукової діяльності.

    У сучасному виданні матеріал розподілений таким чином:

    • до першого тому війшли розділи: остеологія, артрологія та міологія;

    • другий том присвячений спланхнології;

    • третій том присвячений ангіології;

    • четвертий том включає опис нервової системи і органів чуття.



    Висновки
    Рафаїл Давидович зробив неоціненний внесок в розвиток медичної науки, виховав не одне покоління лікарів і науковців, а також став родоначальником медичної династії анатомів Синельниковых. Йог син Яків Рафаїлович, багато років очолював кафедру анатомії і фізіології Харківського національного педагогічного університету імені Сковороди; онук Олександр Якович – доктор наук, продовжуючи традиції діда й батька, викладає в одному з університетів у США, де перевидав знаменитий дідівський «Атлас анатомії людини».

    Рафаїл Давидович був надзвичайно працелюбною, життєрадісною людиною з творчим ентузіазмом. Він був скромним товаришем, людиною благородної душі – таким він залишився в пам'яті вдячних йому учнів.

    Рафаїл Давидович Синельников своїм життям доказав, що успішність людини залежить від наполегливої праці та бажання бути корисною своєму народу. Його життєвий шлях це приклад патріотизму для сучасної молоді.


    Литература
    1. Бобин В.В., Бобина И.В. Основные направления научной деятельности профессора Р.Д. Синельникова // Матеріали науково – практичної конференції студентів та молодих вчених «Анатомія – перший крок до медицини», присвяченої 120 - річчю з дня народження видатного вченого – анатома професора Р.Д. Сінельнікова 3- 4 листопада 2016 р. ред. Терещенко А.О. / ред. Терещенко А.О. – Харків: ХНМУ, 2016. – с. 265.

    2. Борисова Е. Как анатом из Бердянска труп Ленина в Сибири омолаживал. Електронний ресурс – Режим доступу: https://www.mv.org.ua/news/202155-kak_anatom_iz_berdjanska_trup_lenina_v_sibiri_omolazhival.html

    3. Гаврилова Ю. Бердянский анатом всю войну провел у тела Ленина Електронний ресурс – Режим доступу: https://kp.ua/life/620429-berdianskyi-anatom-vsui-voinu-provel-u-tela-lenyna

    4. Запорожец 4 года ухаживал за мумией Ленина. Електронний ресурс – Режим доступу: http://zabor.zp.ua/www/node/116785

    5. Перцева Ж. Н. Р.Д. Синельников – ученик и последователь академика В.П. Воробьева // Матеріали науково – практичної конференції студентів та молодих вчених «Анатомія – перший крок до медицини», присвяченої 120 - річчю з дня народження видатного вченого – анатома професора Р.Д. Сінельнікова 3- 4 листопада 2016 р. ред. Терещенко А.О. / ред. Терещенко А.О. – Харків: ХНМУ, 2016. – с. 265.

    6. Терещенко А.А, Жарова Н.В., Лютенко М. А., Литовченко Е. В. Синельников Рафаил Давыдович// Матеріали науково – практичної конференції студентів та молодих вчених «Анатомія – перший крок до медицини», присвяченої 120 – річчю з дня народження видатного вченого – анатома професора Р.Д. Сінельнікова 3- 4 листопада 2016 р. ред. Терещенко А.О. / ред. Терещенко А.О. – Харків: ХНМУ, 2016. – с. 265.
    Додаток 1

    Синельников Рафаїл Давидович

    (1896—1981)

    радянський анатом, професор



    Додаток 2

    Доцент Р.Д. Синельников (4 ліворуч) і зсвоїм учителем професором

    В. П. Воробйовим (3 ліворуч) і студентами


    Додаток 3

    «Органометр» Р.Д. Синельникова.



    Додаток 4

    Реставрації та зберігання тіла М.І. Пирогова


    Додаток 5

    Професор Р.Д. Синельников із іноземними студентами.



    Додаток 6

    Указ про нагородження бердянца - Р.Д. Синельникова

    Указ про нагородження бердянца - Р.Д. Синельникова


    Додаток 7

    Сучасне видання «Атласу анатомії людини» династії Синельникових








    написать администратору сайта