Бөлім: Сәндік-қолданбалы өнер
| Мектеп:
| Күні: сабақ № 5
| Педагогтің аты-жөні:
| Сынып: 9
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Жұмысты презентациялау. Көрмені ұйымдастыру.
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 9.3.1.1 медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер) 9.3.2.1 өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы тарихи, әлеуметтік және мәдениеттік мәнмәтіндерді талдау мен бағалау
| Сабақтың мақсаты
| *Өздерінің жұмысын және сыныптастарының жұмысын талдауда маңызды аспектілерін айқындау. *Мектеп оқушыларына арналған дайын жұмыстардың көрмесін ұйымдастырыңыз.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| басы
| Тапсырмаларды демонстрация
арқылы көрсетеді Сілтемені оқушыға жібереді
Оқушыны түгендеу.
Үй жұмысын тексеру
| TV онлайн сабақ көреді қосымша
Орындаған тапсырмаларын Wattsapp месенджері арқылы мұғалімге жібереді
Сілтеме арқылы сабаққа кіреді
Үй жұмысын мұғалімге жібереді Wattsapp месенджері арқылы
|
| TV, сілтемелер
YOU TUBE,
| ортасы
| Оқушылар жұмыстың негізгі кезеңдерін ұстана отырып, кішігірім тоқыма бұйымдарын жасау бойынша өз идеяларын іске асырады.
Мысалы, белдік, білезік, телефонға арналған сырт қап, чокер, тұмар, сөмке бауы және т.б.
| Сәндеуге арналған түрлі
материалдарды (моншақ, металл
және ағаш салпыншақтар, таспа,
баулар, пайетклара, шашақтар
және т.б.) қолдана отырып,жіптердің түрлі өрілім тәсілін және сәнді элементтің
этностильдегі бұйыммен біріктіру әдістерін көрсету.
| Дискриптор арқылы бағалау
| Шебер сыныбында
тоқылған сәнді
әшекей
https://www. livemaste
r.ru/topic/2928553-
sozdanie-tkanogoukrasheniya-chastvtoraya
| соңы
| Үй тапсырмасы
| Үй тапсырмасын орындап мұғалімге жібереді
|
|
|
Бөлім: Дизайн және технология
| Мектеп:
| Күні: сабақ № 1
| Педагогтің аты-жөні:
| Сынып: 9
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Заманауи сән әлеміндегі сарындық (стильді) бағыттар (өздігінен ізденіс зерттеулері) § 7. 34-37 бет
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 9.1.2.1-Тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау. 9.1.3.1-Шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану)
| Сабақтың мақсаты
| Сән саладағы стильдердің бағыттарын зерттеп, нобай салып орындау.
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| басы
| Тапсырмаларды демонстрация
арқылы көрсетеді Сілтемені оқушыға жібереді
Оқушыны түгендеу.
Үй жұмысын тексеру
| TV онлайн сабақ көреді қосымша
Орындаған тапсырмаларын Wattsapp месенджері арқылы мұғалімге жібереді
Сілтеме арқылы сабаққа кіреді
|
| TV, сілтемелер
YOU TUBE,
| ортасы
| Киім сән үлгісіндегі әртүрлі стильдік бағыттар
туралы бейне материалдарды суреттерді
қарастырады.
- Өткен жүз жылдықтағы сәннің заманауи
сәннен айырмашылығы неде?
- Заманауи киімдегі негізгі сызықтарды
сипатаңыздар.
- Суреттегі киімдердің ұқсас элементтері
(пішіні, фасоны, түсті гаммасы және т.б)
бойынша бір бірінен айырмашылығы қандай?
- Киімдегі стильдер қалай аталады?
- Қандай стильдерді білесіздер?
| Сәндегі негізгі стильдік бағыттар
(классикалық, спорттық,
романтикалық, этникалық,
эклектикалық және т.б.) туралы
бейнематериал, презентация,
суреттер және т.б. дайындау
ұсынылады
| Дискриптор арқылы бағалау
| Стиль бойынша
анықтама (гид)
https://www. adme.ru/s
voboda-kultura/samyjpolnyj-gid-po-stilyamodezhdy-ot-admeru1354465/amp/
| соңы
| Үй тапсырмасы
| Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді
|
|
|
Бөлім: Дизайн және технология
| Мектеп:
| Күні: сабақ № 2
| Педагогтің аты-жөні:
| Сынып: 9
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| «Сән және жеке тұлға үйлесімділігі» эксперименті.Жеке даралық имиджін жасау. Идеяларды жүзеге асыру. § 8. 38-39 бет
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 9.1.5.1- Күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау
| Сабақтың мақсаты
| - күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді қорытындылау; зерделеу, анықтау және бағалау;
- трикотажды, тоқусыз матаны және басқа да заманау, дәстүрлі материалдарды өз бетінше зерделеу, анықтау жане бағалау;
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| басы
| Тапсырмаларды демонстрация арқылы
көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді
Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру
| TV онлайн сабақ көреді қосымша
Сілтеме арқылы сабаққа кіреді
|
| TV, сілтемелер
YOU TUBE,
| ортасы
| Қазақстан жұлдыздарының имиджін өзгерту бойынша топтама қарап шығып, талқылайды және олардың имиджін өзгерту алдындағы және кейінгі түрін салыстырады. Имидж жасау үшін мақсат, киім стилін таңдайды, денебітім типтерін талдайды, пішін, силуэт, түсті палитраны және т.б. үйренеді. Зерттеу нәтижесі негізінде өзінің имиджін немесе құрбысының/ туысының имиджін жасауға презентация дайындау үшін барынша әдемі бейне жасау үшін идея ойластырады.
| Имидж жасау үшін нысанды өздігінен таңдауға мүмкіндік беру ұсынылады.
Мысалы, нысан оқушының өзі немесе туысы, құрбысы және т.б болуы мүмкін. Визуалды тәсілдердің денебітімді визуалды түзетуге ғана емес, тұтас әсем, үйлесімді образ жасауға көмектесетініне назарын аудару.
| Дискриптор арқылы бағалау
| Өз имиджіңді қалай жасауға болады? https://www. artimage.r u/info/articles/ kak_soz dat_imidzh_poshagova ya_instruktsiya/ https://kulturologia. ru/ blogs/170516/29564/
| соңы
| Үй тапсырмасы
| Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді
|
|
|
Бөлім: Дизайн және технология
| Мектеп:
| Күні: сабақ № 3
| Педагогтің аты-жөні:
| Сынып: 9
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Аксессуарлар, шаш үлгісі, визаж құралдары негізінде жеке даралық образды жасау. § 9. 40-41 бет
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 9.1.6.2-Бұйымды дайындау мен безендіру барысында заманауи және дәстүрлі емес материалдарды қолданудың өзіндік (оригиналды) шешімдері мен жолдарын ұсыну
| Сабақтың мақсаты
| Аксессуарлар,шаш үлгісі ,визаж түсінігін, визажисттің кім екенін ажыратып үйрену.
Сән әлеміндегі мамандықтармен танысады;
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| басы
| Тапсырмаларды демонстрация арқылы
көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді
Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру
| TV онлайн сабақ көреді қосымша
Сілтеме арқылы сабаққа кіреді
|
| TV, сілтемелер
YOU TUBE,
| ортасы
| 1. Түс типтерін анықтау. Өзіңіздің сыртқы келбетіңіздің ерекшелігін дұрыс анықтау үшін: - күндізгі жарықтың жақсы түсуі; - шашты буып, жинап қою; - айна; - көздің түсіне зер салып қарау; - ерін мен тері өңін қарастыруы қажет. 2. Шашты сәндеу. Шашты сәндеу түрін таңдау кезінде ойластырылған образдың шаш түрі мен ұзындығын, бет пішінін ескеру ұсынылады. 3. Макияж жасау. Образға арналған түстер палитрасын таңдап алу, макияжды жағу кезеңдерін (теріні дайындау, кемшіліктерін түзету, қас, көз бен ерінді бояу) анықтау. 4. Аксессуарлар дайындау. Образды толықтыру үшін ұсынылған образға сәйкес аксессуарлар, сәндік элементтер таңдау.
| Сәнді шаш үлгісін жасауға арналған өру үлгілерін және шаш үлгілерінің суреттерін дайындау ұсынылады.
Шаш сәндеуге және макияж жасауға арналған материалдар мен құралдар дайындау.
Макияж жағуға арналған әртүрлі бет пішінінің қимаүлгілерін басып шығару, ұсынылады
| Дискриптор арқылы бағалау
| Шаш үлгісі http://womenshealth.s u/pricheski/kaksdelat-prichesku/ Макияж жасау неден басталады http://facemakeup.ru/ s-chego-nachat- makiyazh-litsa.html Түрлі-түсті қарындаштар, тендер
| соңы
| Үй тапсырмасы
| Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді
|
|
|
Бөлім: Дизайн және технология
| Мектеп:
| Күні: сабақ № 4
| Педагогтің аты-жөні
| Сынып: 9
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Киім топтамасын жасау эксперименті/жеке даралық имидж үшін аксессуарлар. § 10. 42-51 бет
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 9.1.5.- Күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау
9.1.6.3-Трикотажды, тоқусыз матаны және басқа да заманауи, дәстүрлі материалдарды өз бетінше зерделеу, анықтау және бағалау
9.2.3.1-Бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану
9.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
| Сабақтың мақсаты
| - бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану;
-өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| басы
| Тапсырмаларды демонстрация арқылы
көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді
Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру
| TV онлайн сабақ көреді қосымша
Сілтеме арқылы сабаққа кіреді
|
| TV, сілтемелер
YOU TUBE,
| ортасы
| Оқушылар А3/А4 форматты қағазға дизайнерлердің, мысалы, Эдгар Артистің шығармашылық жұмыстары негізінде киім топтамасының коллажын жасайды. Оқушылар коллаж техникасында (әртүрлі қағаз түрлері, пластик, фольга және т.б.) әртүрлі материалдармен эксперимент жасап, түсті палитрасын анықтай отырып, өзінің топтамасына арналған тақырыпты, образы мен стилін таңдайды.
| Идеясын қағазға түсіре отырып, әртүрлі техникамен, мысалы, бүрмелеу, қатпарлау және т.б. дәстүрлі емес материалдар арқылы қалай жүзеге асыруға болатыны туралы ойлану.
| Дискриптор арқылы бағалау
| Эдгар Артис жұмыстары http://secondstreet.
ru/b log/Fashion_foto/platja -edgara-artisa.html
| соңы
| Үй тапсырмасы
| Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді
|
|
|
Бөлім: Дизайн және технология
| Мектеп:
| Күні: сабақ № 5
| Педагогтің аты-жөні:
| Сынып: 9
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Жұмысты қорғау. § 11. 52-55 бет
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 9.3.1.1-Медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)
| Сабақтың мақсаты
| Интерьердегі жұмсақ ойыншықтарды зерттейді;
-Пайдаланылатын материалдардың қасиетін түсінеді;
-Кесу-пішу жұмыстарын сауатты орындайды;
-Орындалған жұмыстың бірізділік тұрғыда сындарлы зерттеу нәтижесін жариялайды
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| басы
| Тапсырмаларды демонстрация арқылы
көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді
Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру
| TV онлайн сабақ көреді қосымша
Сілтеме арқылы сабаққа кіреді
|
| TV, сілтемелер
YOU TUBE,
| ортасы
| Онлайн көрмеге арналған портфолио/фотоальбом/электронды презентация құрылымын талқылайды:
1. Негізгі бет (титул): мектеп, авторы, сыныбы;
2. Шығармашылық жұмыстың атауы;
3. Аннотация (қысқаша сипаттама, қолданылуы, материалы мен сән сипаттамасы).
| Оқушылармен шығармашылық жұмысты рәсімдеу және әртүрлі презентация түрлерін талқылау
| Дискриптор арқылы бағалау
| Онлайн портфолио жасауға арналған 10 сайт https://serblog.ru/10- sajtov-dlya-sozdaniyaportfolio-onlajn
| соңы
| Үй тапсырмасы
| Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді
|
|
|
3 Бөлім: Дизайн және технология
| Мектеп:
| Күні: сабақ № 1
| Педагогтің аты-жөні:
| Сынып: 9
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Сәнді киім дизайны «Fast cloth» қарапайым геометриялық формалар (пончо, кейп, туника) (сән журналдары). Киім және аксессуарлардың заманауи өндірісі § 12. 56-57 бет § 13. 58-59 бет
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 9.1.2.1-Тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау.
9.1.3.1-Шығармашылық ойларды жүзеге асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты, өнімді пайдалану. (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану)
9.2.2.2-Әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету
| Сабақтың мақсаты
| тарихи және мәдени шығармалардағы қолөнер, дизайн туындыларының материалдарын, түрлерін, бағыттарын салыстырмалы талдау;
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| басы
| Тапсырмаларды демонстрация арқылы
көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді
Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру
| TV онлайн сабақ көреді қосымша
Сілтеме арқылы сабаққа кіреді
|
| TV, сілтемелер
YOU TUBE,
| ортасы
| Күрделі конструкциялы киім модельдерінің суреттерін немесе презентациясын қарап шығады, оларды күрделілігі мен дайындауға жұмсалатын уақыты бойынша салыстырып, сұрақтарға жауап береді: - Ұсынылған суреттердегі қандай модельді жылдам дайындауға болады? - Оны дайындауға жұмсалатын уақытты қысқарту модельдің конструкциясына қалай әсер етеді?
| Кейп, пончо, жамылғы, туника модельдерін анықтайды, оларды салыстырады, жалпы және ерекше айырмашылықтарын анықтайды.
Киімді жекелей тігудің жаппай
өндіруден айырмашылығы нақты
денебітімнен өлшем алу, шақтап көру,
денебітімге киімді шақтап тігу
| Дискриптор арқылы бағалау
| Кейп, пончо және
жамылғы:
айырмашылығы
неде?
https://trendy-u.com/schem-nosit/capeponcho-nakidkaraznitsa-foto-lukiobrazy/
| соңы
| Үй тапсырмасы
| Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді
|
|
|
3 Бөлім: Дизайн және технология
| Мектеп:
| Күні: сабақ № 2
| Педагогтің аты-жөні:
| Сынып: 9
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Нобай. Идеяны жүзеге асыру. Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау § 14. 60-61 бет
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 9.1.5.1 -Күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау
9.1.5.2-Әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру
| Сабақтың мақсаты
| әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өндірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету
| Сабақтың барысы
| Сабақтың
кезеңі
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| басы
| Тапсырмаларды демонстрация арқылы
көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді
Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру
| TV онлайн сабақ көреді қосымша
Сілтеме арқылы сабаққа кіреді
|
| TV, сілтемелер
YOU TUBE,
| ортасы
| Сән журналынан модель таңдау немесе өз шығарамышлық жұмысының эскизін жасауды таңдау . 1-нұсқа. Сән журналынан модель таңдау.
2-нұсқа. Модель эскизін орындау.
Материал және бұйым түрін таңдайды, адам денебітімінің модулін қолдана отырып, модельдің нобайын орындайды.
| Мойын ойындысы қиығының пішінін, оның өңделу тәсілдерін таңдауға әсер ететіндігі туралы нұсқаулық беру ұсынылады. Мысалы, мойын ойындысының төртбұрышты пішіні әдіппен өңделуі, ал дөңгелек пішін – әдіппен, қиғаш жиекпен, бүктемелі тігіспен өңделуі мүмкін
| Дискриптор арқылы бағалау
| Кейп тігеміз. https://burdastyle.ru/st ati/shem-keyp-/
| соңы
| Үй тапсырмасы
| Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді
|
|
| |