Главная страница

9 сабак жоспары. 1 Блім Сндіколданбалы нер


Скачать 66.26 Kb.
Название1 Блім Сндіколданбалы нер
Дата16.11.2021
Размер66.26 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла9 сабак жоспары.docx
ТипДокументы
#273339
страница1 из 4
  1   2   3   4

1 Бөлім: Сәндік-қолданбалы өнер

Мектеп:

Күні: сабақ № 1

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанның дәстүрлі тоқыма өнері. Қазақ кілемдері. Алаша. Кілем тоқу. Гобелен. Қазіргі кілемдер үлгілері § 1. 8-13 бет § 2. 14-17бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.2.1-Өнер туындыларының тарихи және мәдени шығармаларындағы материалдар мен стильдерді жариялауда көпшілік назарының әсерін қарастыра отырып, салысытрмалы талдауды жасау

9.1.3.1-Шығармашылық ойды жүзеге асыру мен дамытуда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін мақсатты түрде және өнімді қолдану (ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолдану)

9.2.2.2-Әртүрлі өнеркәсіпте технологиялық және өдірістік үдерістер туралы білімдері мен түсінігін көрсету

Сабақтың мақсаты

Халқымыздың ұмытылып бара жатқан мәдени мұрасы – тоқыма өнерін жаңғырту және халқымыздың ежелден келе жатқан көне де, ізгі дәстүрі арқылы қазіргі заманымызға лайықты сапа түр беріп сәндік қолөнерді дамыту;

Кілемдер түрлерін меңгереді; Қазіргі кілемдер үлгілерін зерттейді.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

басы


Тапсырмаларды демонстрация

арқылы көрсетеді

Сілтемені оқушыға жібереді

Оқушыны түгендеу

Топқа бөлу

Үй жұмысын тексеру

TV онлайн сабақ көреді қосымша

Орындаған тапсырмаларын Wattsapp месенджері арқылы мұғалімге жібереді

Сілтеме арқылы сабаққа кіреді

Үй жұмысын мұғалімге жібереді Wattsapp месенджері арқылы




TV, сілтемелер

YOU TUBE,


ортасы

Халқымыздың ұмытылып бара жатқан мәдени мұрасы – тоқыма өнерін жаңғырту және халқымыздың ежелден келе жатқан көне де, ізгі дәстүрі арқылы қазіргі заманымызға лайықты сапа түр беріп сәндік қолөнерді дамыту;

Кілемдер түрлерін меңгереді;

Қазіргі кілемдер үлгілерін зерттейді.

Оқушыларға өткен заман мен қазіргі кездегі дәстүрлі технологиялық процесті салыстыруды, өз бетінше зерттеу мәселесін анықтауды ұсыныңыз. Оқушылар бұйым дайындауда қолданылатын материалдар мен құрылғыларды салыстыруына болады.

Дискриптор арқылы бағалау

Қазақтардың сәндік қолданбалы өнері. Тоқыма өнері және кілем тоқу. https://www.

youtube.c om/watch?v=02q

Ojm k_ESg

соңы

Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасын орындап мұғалімге жібереді









Бөлім: Сәндік-қолданбалы өнер

Мектеп:

Күні: сабақ № 2

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кілем тоқу материалдары мен құрал жабдықтары

§ 3. 18-19 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.6.4-Шығармашылық жұмыстар жасау үшін әр түрлі технологиялар мен өнер материалдарын қолдану бойынша өзіндік (оригиналды) шешімдерді ұсыну

Сабақтың мақсаты

  1. Оқушыларға кілем тоқу үшін керекті материалдар мен құралдары туралы толық мағлұмат беру;

  2. Кілемші-шеберлердің жұмыстарын таныстыру;

  3. Шығармашылық талғамдарын қалыптастыру, іскерлікке, шеберлікке икемділігін дамыту.

  4. Қолөнердің эстетикалық мазмұнының қажеттілігі туралы білім қалыптастыру;

  5. Ұлттық қолөнерге деген танымын дамыту.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

басы


Тапсырмаларды демонстрация

арқылы көрсетеді Сілтемені оқушыға жібереді

Оқушыны түгендеу.

Үй жұмысын тексеру

TV онлайн сабақ көреді қосымша

Орындаған тапсырмаларын Wattsapp месенджері арқылы мұғалімге жібереді

Сілтеме арқылы сабаққа кіреді

Үй жұмысын мұғалімге жібереді Wattsapp месенджері арқылы




TV, сілтемелер

YOU TUBE,


ортасы

Қазақ халқының тоқу және кілем тоқу арқылы орындалған бұйымдары туралы мысал келтіріңіз. - Тоқыма бойынша жасалған бұйымның технологиялық ерекшелігі неде? - Бұл бұйымдарды дайындау үшін қандай материалдар мен құралдар қолданылады? - Қазақтың кілемдерін атаңыз және олардың айырмашылығы неде?

Қазақтың сәндік қолданбалы өнері туралы суреттер, бейнематериалдар, дайындауға, сәндік өнер бойынша жергілікті шеберлермен кездесу, жергілікті өлкетану мұражайына, тоқыма бұйымдарын жасайтын қолөнер шеберлерінің шеберханаларына экскурсия ұйымдастыруға болады.

Дискриптор арқылы бағалау

Қол тоқымасын жасауға арналған негіз: тоқылған бұйымдарға арналған материалдар, түрлер мен есептер. https://tvistatik.com/ru/handmade /blog/osnova_dlya_ru chnogo_tkachestva_ti pyi_materialyi_i_rasc hetyi_dlya_tkanyih_iz deliy

соңы

Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасын орындап мұғалімге жібереді









Бөлім: Сәндік-қолданбалы өнер

Мектеп:

Күні: сабақ № 3

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бұйым нобайын жасау. Материалдар мен құрал-жабдықтарды дайындау § 4. 20-21бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.5.1-Күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау

9.1.4.1-Жұмысты орындаудың тиімді (оптималды) әдістері мен реттілігін анықтай отырып, шығармашылық қызметін жоспарлау

Сабақтың мақсаты

Кілем тоқуға арналған құрал-жабдықтармен танысады;

Кілем тоқуға арналған материалдармен, шикізаттармен танысады;

Кілем бұйымы үшін нобай жасай алады; Нобайда ұлттық құндылықты ұстана алады,

Түстік шешіммен нақты жұмыс істей алады;

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

басы


Тапсырмаларды демонстрация

арқылы көрсетеді Сілтемені оқушыға жібереді

Оқушыны түгендеу.

Үй жұмысын тексеру

TV онлайн сабақ көреді қосымша

Орындаған тапсырмаларын Wattsapp месенджері арқылы мұғалімге жібереді

Сілтеме арқылы сабаққа кіреді

Үй жұмысын мұғалімге жібереді Wattsapp месенджері арқылы




TV, сілтемелер

YOU TUBE,


ортасы

Нобай (фр. esquisse) — ізденіс жұмысы,белгілі-бір шығарманың бастапқы идеясы, негізгі ой және қосымша бөлігі ретінде қарауға болады. Сызба құжаттарындағы негізі элементтер – нобай – сызба болуы мүмкін. Негізгі ерекшелі сол – ол қолмен салынып, көзбен шамамен өлшенеді.

Нобай — суретшінің қолымен жылдам орындалатын сурет. Көбінесе сурет ерекше және бірнеше қайталанатын сызықтардан турады. Кейде әр түрлі техникада орындалуы мүмкін

Оқушылар жұмыстың орындалу

тәсілін таңдауда қиналуы

мүмкін. Сондықтан оларға

тоқыма техникасына байланысты

жұмысты орындау кезеңдерінің

әртүрлі болуы мүмкін екендігі

туралы нұсқаулық беру

ұсынылады.

Дискриптор арқылы бағалау

Қолөнер – киіз кілемдер дайындау шебері https://www.youtube.c om/watch?v=wUDVF dOlpDo

соңы

Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасын орындап мұғалімге жібереді









Бөлім: Сәндік-қолданбалы өнер

Мектеп:

Күні: сабақ № 4

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Шығармашылық жұмысты орындау. Декор жасау мен безендіру. § 5. 22-27 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.1.1-Мазмұнды, ерекше туындыны орындау үшін өз бетінше және сенімділікпен өнердің көркем құралдарын қолдану

9.2.3.3-Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақ ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану

9.2.6.1-Техника қауіпсіздігін қадағалап, оның маңыздылығын сезіне және демонстрациялай отырып, материалдар мен құралдарды қолдану

Сабақтың мақсаты

1. Кілемнің жасалу жолдарын түсіндіре отырып нобай қарастыру кезеңін орындау;

2. Шығармашылық талғамдарын қалыптастыру,

3. Шеберлікке икемділігін дамыту.

4. Ұлттық өнерге деген танымын қалыптастыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

басы


Тапсырмаларды демонстрация

арқылы көрсетеді Сілтемені оқушыға жібереді

Оқушыны түгендеу.

Үй жұмысын тексеру

TV онлайн сабақ көреді қосымша

Орындаған тапсырмаларын Wattsapp месенджері арқылы мұғалімге жібереді

Сілтеме арқылы сабаққа кіреді

Үй жұмысын мұғалімге жібереді Wattsapp месенджері арқылы




TV, сілтемелер

YOU TUBE,


ортасы

Шығармашылық жұмысты орындаукритерийлерін құрастырады:

- түстік гамманы үйлесімді таңдайды;

- материалдарды тиімді қолданады;

- бұйымды безендіруде этникалық нақыштарды

қолданады;

- шығармашылық идеяны іске

асыруда тоқыманың белгілі бір

Сәндеуге арналған түрлі материалдарды

(моншақ, металл және ағаш салпыншақтар

, таспа, баулар, пайетклара, шашақтар

және т.б.) қолдана отырып, жіптердің түрлі өрілім тәсілін және сәнді элементтің

этностильдегі бұйыммен

біріктіру әдістерін көрсету

ұсынылады.

Дискриптор арқылы бағалау

Балалармен бірге қызықты тоқыма тоқу https://ihappymama.ru /interesnoetkachestvo-s-detmi/

соңы

Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасын орындап мұғалімге жібереді






  1   2   3   4


написать администратору сайта