Главная страница

9 сабак жоспары. 1 Блім Сндіколданбалы нер


Скачать 66.26 Kb.
Название1 Блім Сндіколданбалы нер
Дата16.11.2021
Размер66.26 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла9 сабак жоспары.docx
ТипДокументы
#273339
страница3 из 4
1   2   3   4



3Бөлім: Дизайн және технология

Мектеп:

Күні: сабақ № 3

Педагогтің аты-жөні:

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бұйымды жасау .Бөлшектерді пішу. Жеке бөлшектерді өңдеу. Бөлшектерді жинау мен бұйымды сәндеу

§ 15. 62-68 бет § 16. 68-73 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.2.1-Заманауи тігін құрал-жабдықтарын білу және торлау тігін машинасын қолдану

9.2.2.3-Тігін машиналарында күрделі операцияларды (аппликация, кестелеу) орындау және зерделеу

9.2.3.1-Бұйым дайындау барысында материалдарды өңдеу мен безендірудің ұтымды тәсілдерін анықтау, таңдау мен қолдану

9.2.3.2-Сенімділік пен дербестігін көрсете, әртүрлі техникаларды, конструкция түрлері мен заманауи материалдарды қолдана отырып ерекше күрделі бұйым жасау

9.2.6.1-Материалдар мен құрал жабдықтарды қолданудағы қауіпсіздік ережелерін сақтаудың маңыздылығы мен сақтық шараларын айтып отырып, жұмыс орындау

9.2.6.2-Белгілі бір бұйым мен жұмыс түріне арналған техника қауіпсіздігі бойынша нұсқаулық құру

Сабақтың мақсаты

Конструкцияларды, түрлі техникаларды қолдана отырып кейп,панчо,туника жасау

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

басы


Тапсырмаларды демонстрация арқылы

көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді

Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру

TV онлайн сабақ көреді қосымша

Сілтеме арқылы сабаққа кіреді




TV, сілтемелер

YOU TUBE,


ортасы

Типтік кесте бойынша өз денебітімдерінің өлшемін анықтайды, пішім сызықтарын калька, пленка және т.б. арқылы түсіріп алады. Бақылау белгілерін қойып, пішімдерді түзетеді, қиып алады. Жұмсалатын мата шығынын есептейді.

Бұйымды жасау барысында материалды өңдеудің тиімді әдістерін таңдау және қолдану


Дискриптор арқылы бағалау

Пончо пішімі

http://www.redcafe.ru/

women-ponchopattern

Ольга Никишичева.

Төртбұрыштан

жасалған кардиган.

https://www.youtube.c

om/watch?v=4jBiDd0

1LJ4

соңы

Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді









3 Бөлім: Дизайн және технология

Мектеп:

Күні: сабақ № 4

Педагогтің аты-жөні

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Жұмысты талдау мен бағалау. Жұмысты қорғау § 17. 74-75 бет


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.4.2-Пайданы (табысты) анықтау мақсатында түрлі тауарларды өткізу нарығын талдау

9.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсатты өзгеше көзқарасын білдіру және негізделген өзіндік баға беру

9.3.1.1-Медиа құралдары мен онлайн платформаларды қолдана отырып, белгілі бір аудиторияға дайын жұмыстарын қорғауды өз бетінше ұйымдастыру (бейнетаспа, онлайн форумдар, әлеуметтік желілер)

Сабақтың мақсаты

Шығармашылық жобаны таныстыру;

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

басы


Тапсырмаларды демонстрация арқылы

көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді

Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру

TV онлайн сабақ көреді қосымша

Сілтеме арқылы сабаққа кіреді




TV, сілтемелер

YOU TUBE,


ортасы

Табыс түсіру мақсатында бұйымның өзіндік құнын есептеп, ұқсас тауар туралы мәлімет іздеп, өз жұмысының құнын анықтайды.

Фотосессия немесе бейнетүсірілім жасауға орын, музыкалды сүйемелдеу дайындап, бейнесюжет құрастыру (бұйымның құны, өзінің және өзгелердің (суретшілер, дизайнерлер) жұмыстарының маңыздылығы мен мақсатына деген өз көзқарасымен) қысқаша сипаттама беру

Дискриптор арқылы бағалау

Fashion-брендтің

бірінші бейнеролигі:

кеңестер мен

мысалдар

https://fafastudio.com.

ua/budget_video/

соңы

Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді









4-бөлім: Үй мәдениеті

Мектеп:

Күні: сабақ №

Педагогтің аты-жөні

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Ландшафт элементтері интерьерде /экстерьерде. §18. 78-83 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.5.1 -Күрделі нысандар, пішіндер мен образдардың дизайнын дайындау үшін түрлі салалар бойынша білімдерді жалпылау

9.2.5.1-Ландшафты дизайнның элементтерін, заманауи бағыттары мен стильдерін анықтау және сипаттау

9.1.3.1-Шығармашылық идеяларды (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды) дамыту мен іске асыруда алғашқы және қазіргі ақпарат көздерін толыққанды және нәтижелі қолдану

Сабақтың мақсаты

интерьердегі ландшафтық дизайн туралы қысқаша тарихи мәліметтермен таныстыру;

ландшафтық дизайн элементтері бар интерьер эскиздерін орындау.

Дизайн түрлерімен, дизайнердің мамандығымен, интерьер дизайнымен таныстыру. Дизайн нысандарын жобалау талаптарымен таныстыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

басы


Тапсырмаларды демонстрация арқылы

көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді

Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру

TV онлайн сабақ көреді қосымша

Сілтеме арқылы сабаққа кіреді




TV, сілтемелер

YOU TUBE,


ортасы

«Ландшафтты дизайн» (Ландшафтты сәулет) және оның құрамдас бөліктері

түсініктерімен танысып, түрлі дизайн

шешімдер көрсетілген постерлерді

қарастырады:

- түрлі өсімдіктер (шөп, бұта және

ағаш);

- кіші сәулеттік нысандар (жаппа

(беседки), мүсіндер, вазондар, түрлі

материалдардан жасалған

орындықтар);

- жасанды су қоймалары (бұлақтар,

каскадтар, тоғаттар және т.б.)

Талқылауға арналған сұрақтар:

- суреттердің бір-бірінен қандай

айырмашылығы бар және оларды не

біріктіреді? (түрлі стильдік

шешімдер).

- Экстерьерді безендіруде қандай

факторлар әсер етеді? (Климаттық,

экономикалық, мәдени жағдайлар

және т.б.).

- Экстерьерді безендіру үшін

дизайнерлер қандай көркемдік

тәсілдер қолданады? (Пішін, түс,

симметрия және т.б.).

- Бұл бұйымдар қандай

материалдардан жасалған?

- Бұл бұйымдармен тұрғын үйдің

ішін сәндеуге болады ма?

- Неліктен адам үшін табиғатпен

бір болу аса маңызды?

- Заманауи және дәстүрлі

интерьерде ландшафтты дизайнның

қандай құрамдас бөлігін көруге

болады?

композициялар (гүлденген

бақшалар,суккуленттер).

Зерттеу нәтижелері постер, кластер

немесе электронды презентация және

т.б. түрінде берілуі мүмкін.


Оқушылар тұрғын үйдің маңызды

әшекейі жасыл өсімдіктер мен гүлдер

екендігі туралы қортынды шығарады.

Қазіргі таңда бұл бағыт айрықша

өзекті. Себебі, өсімдіктерді

пайдаланудың дизайн идеялары өте

көп. Олар үйге үйлесімділік әкеліп,

оны сәнді әрі көрікті етеді. Ең

бастысы – өсімдікті таңдау мен

интерьерде орналастыру

ерекшеліктерін ескеру керек. Зерттеу.Интерьердегі гүлдердің ролі

мен жасыл желектерді қолданудың

ерекшеліктерін зерделейді. Олар

мына сұрақтарды қарастырып,

талқылайды:

- бөлмені ұйымдастырудағы өсімдік

өсірудің жақсы жақтары;

- бөлменің стилі мен қызметіне

қарай түрлі іргелестіре қондырып,

өсіруге болатын өсімдіктерді таңдау

бойынша мамандардың кеңестері;

- «жасыл әшекейдің» ерекше

дизайн шешімі (фитодизайн),

мысалы, флорариум, фитокартиналар

мен фитоқабырғалар, тірі

өсімдіктерден құрастырылған
Зерттеу нәтижелерін

презентациялау барысында

оқушылар заманауи әшекейлеуде

дизайнерлер қандай материалдар

қолданады және олар өз

шығармашылық идеяларында қандай

дизайн шешімді қолдануға

болатындығын талқылайды

Дискриптор арқылы бағалау Өзін-өзі бағалау және өзара

бағалау

Зерттеу нәтижелерін талқылау барысында келесі сабақтағы Тәжірибелік іс-әрекеттерге сілтеме ретінде сұрақтар қою: - қандай дизайн шешімдері қатты ұнады? - Қайсыбірі өз бөлмеңізді, біздің мектеп кіреберісін немесе кабинетімізді безендіруге сай келер еді? - Біз үшін қандай материалдар қолжетімді және заманауи суретшілер қандай түрін қолданады?

Ландшафтты дизайнның түрлері, стильдері мен негізгі құрамдас бөліктері https://sadrium.ru/land scape-design/vidy-istili-landshaftnogodizajna.html#i-2

Тұрғын үй интерьерінде өсімдіктерді таңдау мен орналастыру ерекшеліктері http://www.stroypodskazka.ru/dizajn/d om/rasteniya-vinterere/

Интерьердегі өсімдіктер http://wikibotanika.ru/ poleznoznat/rasteniya-vinterere.html

Интерьерді жасылдандыру. Фитодизайн.

Үйді шығынсыз қалай жасылдандыруға болады? https://www.youtube.c om/watch?v=O4LMkl f-6H8

соңы

Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді









4-бөлім: Үй мәдениеті

Мектеп:

Күні: сабақ №

Педагогтің аты-жөні

Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Шығармашылық идеяны визуалдау. §19. 84-87 бет

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.1.5.2-Әртүрлі графика тәсілдерін қолдану арқылы (оның ішінде ақпараттық-коммуникативтік технологияларды қолданып) өз бетінше графикалық және технологиялық құжатты құру.

9.3.4.1-Өзінің және өзгелердің жұмыстарындағы мақсаттың өзіндік анық көруін және негізделген бағаны өзіндік білдіру

Сабақтың мақсаты

- Эскиз негізінде графикалық/технологиялық карта құру;

- Идеяны түрлі өсімдіктермен іске асыру.

Сабақтың барысы

Сабақтың

кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

басы


Тапсырмаларды демонстрация арқылы

көрсетеді. Сілтемені оқушыға жібереді

Оқушыны түгендеу.Үй жұмысын тексеру

TV онлайн сабақ көреді қосымша

Сілтеме арқылы сабаққа кіреді




TV, сілтемелер

YOU TUBE,


ортасы

Аранжирлеу - (франц. тілінен аударғанда arranger, тәртіпке келтіру) флористикада – бөлме өсімдіктерінен, гүлдерден, ағаш бұтақтарынан, табиғи және жасанды материалдармен толықтырылатын көркем бұйым және кескіндемелік композиция жасау. Аранжірлеу заңдылығына сәйкес, барлық аранжирлеудің негізгі фоны жасыл түс, ал ең кең тараған пішін – шоқ (гүлшоғы) «Скетчинг» жылдам сурет салу техникасын қолданып, гүлдер композициясын салуды көрсете отырып, эскиз орындау мен оны нақтылау барысында флорист маңызды шешім қабылдайтынын түсіндіру ұсынылады. Яғни, көркемдік арнайы тәсілдер: стиль, бейнелеу акценттері, материалдардың фактурасы мен текстурасы, негізгі және қосымша түстер, олардың үйлесу қадиғалары, қарама-қарсы түстер. Соның ішінде, гүлдерді аранжирлеудің жалпы ережелері симметрия мен пропорция ескерілуі керек «Скетчинг» техникасында сурет салуды көрсету барысында жұмсақ түрлі түсті қаламдар мен фломастерлер қолдану ұсынылады және оқушыларға да өз идеяларын сапалы визуалдау үшін осындай қаламдар пайдалануды ұсынған жөн.

Заманауи интерьерді вертикаль және горизонтальді өсімдік өсірудің түрлі

үлгілерін қарастырады. Мысалы,

флорариумдар, фитокартиналар және

фитоқабырғалар, тірі өсімдіктерден

құрастырылған композициялар

(гүлденген бақшалар, суккуленттер).

Композициялық құрылымның

артықшылығы мен кемшілігін

талқылаңыздар. Ондағы

өсімдіктердің түсі, пішіні, сәнді

жиектемесі мен түрлі бөлмелерді

(тұрғын және қоғамдық) қызметіне

қарай қаншалықты үйлесімді

безендірілгеніне мән беру

ұсынылады.

Талқылауға арналған сұрақтар: - сіздің фитокомпозицияңызды жасау үшін қандай материалдар қажет? - Мектепте немесе оқу кабинетінде өсімдік өсіру үшін осындай конструкция қолдану тиімді ме? - Қоршаған ортамен өсімдіктің түстік гаммасы, фактурасы және текстурасы үйлесімді қолданылады ма? - Композицияда басты орталық нүктелер дұрыс қойылған ба? Қосымша тапсырма (Ұ) (Ж) (Т) Оқушылар орындаған ең үздік эскизге негізделе отырып, гүлдер оазисін, суккуленттер бақшасын, флорариум, фитокартина немесе т.б. жасауы мүмкін.

Оқушылар гүлден композиция құрастыру үшін композицияның көркем тәсілдерін, қолдана алу, композицияны құрастырғанда түстанудың заңдылығы мен ортаның визуалды ерекшелігін, перспективаны ескеру қажет деген түйін шығарады. Бұл заңдылықтарды қолдану бұйымды жоспарлау, эскиз орындау кезеңінде басталады. Яғни, масштаб, ырғақ, қарама-қарсы, пропорцияда көрініс табатын композицияның жалпы сипаттамасы, флористтік безендірудегі схемалық сурет. Тәжірибелік жұмыс. Оқушылар идея құрастыру үшін топтарға немесе жұптарға бірігеді. Олар интерьердің «жасыл әшекейін» жасау үшін қажетті материалдар мен өсімдіктерді жинақтайды, «Скетчинг» немесе «Коллаж» техникасын қолдана отырып, белгілі бір ортаға арналған эскиз орындайды. Оқушылар графикалық құжат дайындау барысында өсімдіктердің, сәнді кашпо немесе арнайы конструкциялардың атауын, олардың саны мен өзіндік құны берілген спецификация құрастырады. Қосымша тапсырманы орындау іс-әрекеттерінің бірізділігін және операцияларын бөліп, таратып беру ұсынылады. Топтың әр мүшесі белгілі бір нақты операцияға жауапты, мысалы, матаға белгі қою, келесісі – бөлшекті қию, одан кейінгісі – конструкцияларды желімдеу т.б.

Дискриптор арқылы бағалау Өзін-өзі бағалау және өзара

бағалау

Топ оқушылары өз жұмысының түпкі ойын және маңыздылығын түсіндіре отырып, идеяларын таныстырады

Фитодизайн. Көлденең жасылдандыру https://www.youtube.com/watch?time_continue=154&v=Capoo4ZCVec

Суккуленттерден жасалған тірі картина https://www.youtube.c om/watch?time_conti nue=11&v=3F_o64k4 meg Флорариум деген не? Флорариумға қандай өсімдіктер сай келеді? https://www.youtube.c om/watch?time_conti nue=15&v=WYJFG5 7-xs0
Өз қолыңмен флорариум жасау https://www.youtube.c om/watch?v=Bq7xCL I6P9o Өз қолыңмен фито картиналар жасау https://rozarii.ru/derev ya-i- kustarniki/variantyizgotovleniyafitokartin.html Көлденең жасылдандыру жасау бойынша кеңестер http://mirsadovnikov.r u/554-zhivaya-stenaiz-rasteniy-i-mkha-vkvartire-i-chastnomdome-svoimi-rukamivideo.html Гүлдерді аранжирлеу https://bstudy.net/611 580/estestvoznanie/ara nzhirovka_tsvetov Скетчинг және скетч дегеніміз не?

Скетчингтің негізгі техниалары https://doodleandsketc h.com/proartr5E79dhK2k Скетчинг жасау бойынша шебер сағаты. Гүлдер https://www.youtube.c om/watch?time_conti nue=81&v=yObLrz7 MwII

соңы

Үй тапсырмасы


Үй тапсырмасын орындап мұғалімге Wattsapp месенджері арқылы жібереді






1   2   3   4


написать администратору сайта