Главная страница

шпори. 1. Держава поняття та ознаки. 2 Характеристика форм державного правління. 2


Скачать 102.72 Kb.
Название1. Держава поняття та ознаки. 2 Характеристика форм державного правління. 2
Анкоршпори.docx
Дата11.06.2018
Размер102.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлашпори.docx
ТипДокументы
#20196
страница2 из 19
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19



2.Характеристика форм державного правління.


ФОРМИ ДЕРЖАВИ:

1.Монархія – це така форма правління, за якої верховна влада здійснюється одноособово і, як правило, переходить у спадщину.---Абсолютна (необмежена) монархія – форма правління, за якої верховна державна влада за законом цілком належить одній особі.---- Конституційна (обмежена) монархія – це така форма правління, за якої влада монарха значно обмежена представницьким органом.

2.Республіка – це така форма правління, за якої верховна влада здійснюється органами, обраними населенням на певний строк.------ Парламентська республіка – різновид сучасної форми державного правління, за якої верховна роль в організації державного життя належить парламенту. (ФРН, Австрію, Швейцарію)------- Президентська республіка – один з різновидів сучасної форми державного правління, за якої повноваження глави держави і глави уряду поєднуються у руках президента.( США, Російська Федерація.).----- Змішаною республікою є держава, у якій поєднуються риси президентської та парламентської республіки.( президентсько-парламентську республіку (наприклад – Франція, Україна до реформи 2006 року), в іншому разі наявна парламентсько-президентська модель (Україна).)

3. Унітарна держава – це єдине, цілісне державне утворення, адміністративно-територіальні одиниці якого підкоряються центральним органам влади і не володіють ознаками суверенітету.

4. Федерація – це добровільне об’єднання відносно самостійних державних утворень в одну союзну державу.

Форма територіального устрою - національно-територіальна та адміністративно-територіальнаорганізаціядержавноївлади. Територіядержавиподіляється на окремінаціонально-політичнічиадміністративніодиниці, якіхарактеризуютьсяспіввідношеннямчастиндержави та їїорганівіз державою в цілому та між собою (наприклад. Автономна РеспублікаКрим, Київська область. Залізничний район та ін. ).

3.Характеристика форм державного устрою та політичного режиму.


Теорія права розрізняєпросту й складнуформи державного устрою.

Проста (унітарна) держава - єдина держава, що не маєвсерединівідокремленихдержавнихутворень, якікористуютьсяпевноюсамостійністю. Для державнихорганівхарактернанаявність: єдиноїсистемидержавнихорганів; єдиногозаконодавства; єдиноїтериторії; єдиногогромадянства; єдиноїзагальнодержавноїсимволікитощо.

Складна держава - формується з відокремленихдержавнихутворень, щокористуютьсяпевноюсамостійністю. До такоїформидержави належать: федерація, конфедерація, а за твердженнямдеякихавторів - і імперія.

Федерація - сувереннедержавнеутворення (союз держав) з особливою структурою державного механізму, щокриє всобі як загальнофедеративнідержавні (суспільні) організації, систему законодавства, так і аналогічніорганізації та законодавствосуб'єктівфедерації. Федераціястворюється на добровільних засадах, здебільшогозгідно з укладенимивідповіднимиугодами (наприклад. РосійськаФедерація).

Конфедерація - добровільнеоб'єднаннясамостійних держав для досягненняконкретної мети. У конфедераціїнемаєєдиної (абоподвійної) системиорганів, законодавства, території, громадянства. Ценестійка форма об'єднання, яка з часом аборозпадається, абоперетворюється на федерацію.

Основнимиознаками демократичного режиму є:

- проведеннявиборівдержавнихорганівуцентрі і на місцях та органівмісцевогосамоврядування;

- плюралізм у політичній, економічній, ідеологічній та духовнійсферахжиттєдіяльності людей;

- рівноправність людей, гарантіїздійснення ними своїх прав, виконаннясвоїхобов'язків;

- демократизм правосуддя, пріоритетметодівпереконання перед методами примусу тощо.

Отже, демократичнийправовий режим - цездійсненнядержавноївлади на засадах чинного права з використаннямдемократичних форм народного представництва, виконавчо-розпорядчоїдіяльності, правосуддя, контролю і нагляду, рівноправністьнаселення, а такожгарантуванняїхніх прав, свобод, законнихінтересів, виконаннякожнимсвоїхобов'язків.

Недемократичнірежимиподіляють на тоталітарні та авторитарні.

Тоталітарний режим - цесукупністьтакихзасобів і способівреалізаціїдержавноївлади, за якихусяжиттєдіяльністьсуспільства і кожного окремогогромадянина (особи) абсолютно регламентована.

Авторитарний режим - такасукупністьзасобів і способівреалізаціїдержавноївлади, за яких вона концентрується в руках правлячоїверхівки.

4.Характеристика основних теорій походження держави.


Патріархальна теорія (Аристотель, Р. Філмер). Відповідно до цієї теорії держава походить від патріархальної сім'ї, внаслідок її розростання: сім'я — сукупність сімей (селище) — сукупність селищ (держава).

Теологічна теорія (Фома Аквінський) ґрунтується на ідеї божественного створення держави з метою реалізації загального блага. Вона обґрунтовує панування духовної влади над світською, церкви — над державою.

Договірна теорія (Г. Гроцій, І.Кант). Дана теорія ґрунтується на ідеї походження держави в результаті угоди (договору) як акта розумної волі людей. Об'єднання людей в єдиний державний союз.

Органічна теорія (Г.Спенсер) ототожнює процес виникнення і функціонування держави з біологічним організмом. Уявлення про державу як про своєрідну подобу людському організму .

Теорія насильства (Є. Дюринг) пояснює виникнення держави як результат війн, насильницького підкорення одними людьми інших.

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19


написать администратору сайта