Главная страница

шпори. 1. Держава поняття та ознаки. 2 Характеристика форм державного правління. 2


Скачать 102.72 Kb.
Название1. Держава поняття та ознаки. 2 Характеристика форм державного правління. 2
Анкоршпори.docx
Дата11.06.2018
Размер102.72 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлашпори.docx
ТипДокументы
#20196
страница5 из 19
1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19

16.Характеристика стадій процесу застосування права.


Процес застосування норм права може починатися з ініціативи органу чи особи, уповноваженої застосовувати правові норми, а також за вказівкою вищестоящого органу чи за заявою зацікавлених осіб, і являє собою систему послідовних дій, які називаються стадіями процесу застосування правових норм. Цих стадій є, на думку різних дослідників, від трьох до п'яти.

Перша стадія — це вихідна стадія процесу правозастосування, оскільки уточнення, оцінка фактичних обставин справи, що мають юридичне значення, тягне за собою юридичну оцінку фактів, що встановлюються. Метою цієї стадії є встановлення об'єктивної істини у даній справі.

Друга стадія — це вибір норми права та її аналіз — перевірка достовірності та правильності тексту норми права, її аналіз щодо меж дії у часі, просторі та за колом осіб.

Третя стадія процесу застосування правової норми — це прийняття рішення у справі. Це заключна частина застосування правової норми. Вона базується на результатах, досягнутих на попередніх стадіях застосування правової норми.

17.Тлумачення правових норм: поняття, види та способи.


Тлумачення норм права (інакше: інтерпретація норм права) — це розумова інтелектуальна діяльність суб'єкта, пов'язана зі встановленням їх точного значення (змісту).

За суб'єктами тлумачення поділяються на офіційне і неофіційне.

Офіційне тлумачення поділяється на нормативне і казуальне.

Казуальне тлумачення буває: судове, адміністративне.

Способи (методи) тлумачення — це сукупність прийомів аналізу правових норм, розкриття їх змісту (значення) з метою практичної реалізації.

Розрізняють такі способи (методи) тлумачення:

1) філологічне (граматичне, текстове, мовне) тлумачення — це з'ясування змісту норми права через граматичний аналіз її словесного формулювання з використанням законів філології; ґрунтується на даних граматики, лексики і припускає аналіз слів, пропозицій, словесних формулювань юридичних норм.

2) системне тлумачення — це з'ясування значення норми через встановлення її системних зв'язків з іншими нормами. Сутність його полягає в тому, що норма зіставляється з іншими нормами, встановлюються її місце і значення в даному нормативному акті, галузі права, всій правовій системі.

3) історико-політичне тлумачення (в тому числі історико-поріяняльне) — це з'ясування значення норм права на підставі аналізу конкретних історичних умов їх прийняття; з'ясування цілей і завдань, закладених законодавцем

.

18.Поняття і структура правовідносин.


Правовідносини — це суспільні відносини, врегульовані нормами права. Правовідносини — явище складне для реального сприймання, їх не можна побачити чи сприйняти органами чуттів. Реально можна лише спостерігати конкретну поведінку людей, наприклад продавця і покупця, які реалізують свої суб'єктивні права, передбачені цивільним законодавством. Через правовідносини особи можуть реалізовувати свої права та обов'язки, задовольняти свої інтереси. Правовідносини виникають в конкретній поведінці суб'єктів правовідносин.

До складу правовідносин входять такі елементи:

1) суб'єкти(це сукупність осіб, які беруть участь у правовідносинах);

2) об'єкт(Об'єктом є те, з приводу чого виникає і здійснюється діяльність його суб'єктів.);

3) суб'єктивне право;

4) юридичний обов'язок.

19.Юридичні факти: поняття, значення та види.


Підставою виникнення, зміни і припинення цивільних правовідносин є юридичні факти, тобто конкретні життєві обставини, з якими норми цивільного законодавства пов'язують настання правових наслідків. Тому юридичні факти виступають як проміжна ланка між правовою нормою і цивільними правовідносинами. Юридичними фактами можуть бути різні життєві обставини, що належать як до сфери природи, так і до соціальної сфери життя. Без юридичних фактів не встановлюються, не змінюються і не припиняються жодні цивільні правовідносини.

Юридичні факти класифікуються за різними підставами.

правоутворюючі - юридичні факти, з якими норми права пов'язує виникнення правовідносин

правозмінюючі - юридичні факти, з якими норми права пов'язує зміна правовідносин

правоприпиняючі - юридичні факти, з якими норми права пов'язує припинення правовідносин
20.Правомірна поведінка: поняття та її види.

ПРАВОМІРНА ПОВЕДІНКА — це суспільно корисна правова поведінка особи (дія або бездіяльність), яка відповідає розпорядженням юридичних норм і охороняється державою.

ОЗНАКИ правомірної поведінки:

1) є суспільне корисною соціальною поведінкою, забезпечує організованість і гармонійність громадського життя, стійкий правопорядок, є найважливішим чинником вирішення завдань і функцій держави і суспільства, задоволення інтересів суб'єктів права;

2) втілена в юридичну форму — відповідає нормам і принципам права;

3) має свідомо вольовий характер, який виражається зовні у вигляді дії або бездіяльності, здійснюється у формах реалізації норм права — додержання, виконання, використання (громадянами), правозастосування (посадовими особами), спричиняє юридичні наслідки — юридичні акти, юридичні вчинки;

4) гарантується, охороняється державою.

Залежно від характеру правових розпоряджень розрізняють такі види правомірної поведінки:

НалежнаМожлива

За особливостямисуб'єктивноїсторонирозрізняютьтаківидиправомірноїповедінки:

активну; звичайну; пасивну; маргінальну.

1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   19


написать администратору сайта