Главная страница

Аналіз ринку кави. Аналіз ринку кави


Скачать 87.44 Kb.
НазваниеАналіз ринку кави
Дата17.11.2020
Размер87.44 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаАналіз ринку кави.docx
ТипДокументы
#151400

Аналіз ринку кави

Підготувала:

студентка 32 групи

Коняшина Валентина
За даними дослідження світового ринку гарячих напоїв, проведеного компанією Euromonitor International, відзначається, що в 2015 році Східна Європа стала третім за розміром ринком в світі, поступившись Азіато- Тихоокеанському регіону і Західній Європі.

Обсяг продажів кави в Східній Європі в 2015 році склав $ 11,8 млрд. Сегмент кави займає більшу частину роздрібних продажів гарячих напоїв у Східній Європі — 61% в натуральному вираженні. Чай склав 33% роздрібних продажів в натуральному вираженні, а на інші гарячі напої, як і в попередні роки, припала найменша частка продажів.

Незважаючи на розвиненість ринку гарячих напоїв в більшості регіонів, зростання ємності східноєвропейського ринку у вартісному вираженні в 2016 році продовжилося і склав 10%. Єдиним регіоном з більш високими, ніж у Східній Європі, темпами зростання виявилася Латинська Америка, де ринок гарячих напоїв зріс у вартісному вираженні майже на 11%. У той же час на ринках гарячих напоїв Західної Європи і Австралійско-Азіатського регіону спостерігалася негативна динаміка.

Зростання ринку гарячих напоїв Східної Європи був забезпечений динамікою ринків в наступних країнах: в Румунії та Грузії зростання склало відповідно 25% і 18% у вартісному вираженні, а в Росії і в Білорусії — по 14%. Позитивна динаміка ринку гарячих напоїв в цих країнах стала результатом підвищення рівня наявних доходів, а також прагнення споживачів вести здоровий спосіб життя. Споживачі демонструють готовність платити більше за продукти, які в їх сприйнятті — корисні для здоров’я.

За даними Euromonitor International, в 2016 році Україна залишилася одним з найбільших ринків гарячих напоїв у Східній Європі, як в натуральних, так і у вартісних показниках: роздрібні продажі цих напоїв практично досягли $ 5,5 млрд. Український ринок гарячих напоїв зріс на 13% в грошовому вираженні, в той час як зростання об’ємних показників був скромніший, склавши 4%.


Як стверджує статистика, в 2016 році найбільшими виробниками кави в світі були Бразилія (34,3%), В’єтнам (14,5%) і Колумбія (9,2%). Що ж стосується споживання, основний попит на кавові зерна ініціюють Європейський союз (52%), США (19%) і Японія (7%), причому споживання є більш стабільною величиною щодо пропозиції, неминуче збільшуючись протягом останніх 30 років (+20% ).

Дані Міжнародної Кавової Організації

Важливо відзначити, що на ціну мало впливає спекулятивна складова, а вартість визначається, в першу чергу, співвідношенням попиту і пропозиції. Таким чином, динаміка безпосередньо залежить від новин по урожаю в країнах-виробниках.

Навіть в умовах світової економічної кризи середня ціна на каву впала лише на 15,23% за минулий рік, що являє собою досить непоганий результат. З початку ж 2016 року зростання цін на каву склав 1,73%, підтверджуючи припущення експертів про привабливість даного виду активу в якості об’єкта інвестицій в поточному році.

За видом виробництва і методам споживання ринок кави можна поділити на такі сегменти.

Сегментація ринку кави по виду продукції

- розчинна кава;

- мелену каву;

- кава в зернах
Залежно від виду продукції можна виділити основні тенденції споживання:

Дешева низькоякісна кава — в основному споживається в невеликих населених пунктах, районних центрах. Основною цільовою сегмент — пасивні споживачі;

Мелена кава і в зернах, якісна дорога розчинна кава — основний споживач великі міста. Цільовий сегмент — активні споживачі.

Кавові напої — в основному споживаються в сільській місцевості.

З точки зору кінцевих споживачів продукції ринок можна поділити на такі групи:


Сегмент

Примітка

Споживачі дешевої кави

Найбільш ємний сегмент, як правило, купує продукцію на товарних ринках, основний продукт — розчинна кава. Марка кави значення не має.

Споживачі дорогої якісної кави

В основному купують натуральну каву певної марки в супермаркетах, дорогих фірмових магазинах.

Кав’ярні, Ресторани

Споживають 4-12 кг. кави на місяць, в основному купують продукцію в зернах.

Заводи, фасувальники

Купують каву для подальшої переробки. Орієнтовна потреба 10-200 т. в місяць. Основний продукт — зелена кава різних сортів

Кондитерська і продуктова промисловість

Купують каву для подальшої переробки. Основний продукт — обсмажена нефасована кава, в більшості випадків технічних сортів.


Розчинна кава є безумовним лідером на кавовому ринку України. Розрізняють декілька типів розчинної кави:

- гранульований;

- порошковий;

- сублімований;

- високоякісні суміші (кава з цукром і вершками і кава з цукром).

Велику частку розчинної кави можна пояснити наступними причинами:

- звичка споживання;

- слабка забезпеченість населення побутовими товарами (кавоварками);

- активної рекламної підтримкою розчинної кави;

- зручністю споживання.

На частку порошкової швидкорозчинної кави сьогодні припадає приблизно 2/3 українського ринку. Достатньою популярністю користується і розчинна кава в гранулах. Позиції сублімованої кави, як найбільш дорогої, сильно похитнулися. І тільки обсяги продажів елітної кави залишилися на докризовому рівні. Після кризи, незважаючи на падіння обсягу продажів, різко підвищився інтерес до кави-мікс, що пов’язано з її невисокою ціною.

За словами більшості дистриб’юторів кави, капучіно стає все більш популярним. Технологія виробництва капучіно значно складніше, ніж інших кавових сумішей. Це визначає його якість і вищу вартість: кава в чашці повинна бути міцною і чорною, а пінка білосніжною. Перші результати продажів перевершили очікування і довелося додатково підключати потужності заводу у Франції.

Невеликий, але стрімко зростаючий сегмент ринку кави з ароматизованими добавками багатьма іноземними компаніями розглядається як доповнення до основного асортименту розчинної кави. Компанія Kraft Jacobs Sucbard (KJS) в лютому цього року вивела на український ринок свій новий бренд Jacobs Cafe Magic. В асортименті три види: Cafe Magic Cappuccino, Cafe Magic Irish Cream і Cafe Magic Amaretto. Маркетингові дослідження показали, що основні споживачі ароматизованого кави молоді жінки. Пакетик кави в середині дня це маленький подарунок собі, коханій. На концепції «приз для себе» побудована рекламна кампанія нової продукції KJS.

За якістю розчинну каву можна сегментувати наступним чином:


Сегмент

Товарні марки

Елітний

Carte Noire, Maccona

Високоякісний

Nescafe Gold, Jacobs

Високоякісний за помірною ціною

Nescafe Classic, Monterrey, Montana Coffee

Середньої якості

Pele, Sambo Gold, Cacique

Кавові напої

MacCoffee, Cappuccino


Мелена кава
Даний сегмент ринку значно вужче, ніж попередній. Асортимент складає кілька торгових марок і близько двох десятків найменувань. Найбільшу частку займає польська продукція, хоча обсяги пропозицій можуть значно коливатися в залежності від надходження товару на ринок. У більшості випадків така продукція надходить контрабандним шляхом, канал поширення — ринки і «лоткова» торгівля.
Кава в зернах
Серед трьох основних видів кави: мокко, арабіка і робуста — на ринку України присутні різні суміші арабіки і робусти, мокко майже не представлена ​​на ринку, виняток становлять дорогі супермаркети та елітні організації харчування. На даному ринку в основному представлені технічні сорти кави.
Значне погіршення ситуації на даному сегменті було викликано низьким попитом стосовно інших груп, збільшенням світової ціни, неритмічної роботою основних споживачів (організації громадського харчування, кондитерська і харчосмакова промисловість). Майже повністю зникли з ринку пропозиції кави на вагу і розфасованого в поліетиленові пакети.


написать администратору сайта