Барасюк Я. М
Скачать 3.63 Mb.
|
Windows XP Professional x64 Edition – спеціальна 64-розрядна версія, розроблена для процесорів з технологією AMD64 Operton та Athlon 64 фірми AMD та процесорів з технологією EM64T фірми Intel. Ця система не підтримує процесори інших виробників, а також не працює з процесором IntelItanium. Основною перевагою системи є швидка робота з великими числами – ця система дуже ефективна, наприклад, при виконанні обчислень, що використовують числа з плаваючою комою, необхідних в таких галузях, як створення відеоспецефектів а також для трьохмірної анімації, та для проведення наукових і технічних обчислень. Дана система підтримує змішаний режим – одночасну роботу 32- та 64-розрядних програм, однак для цього усі драйвери повинні бути в 64-розрядному виконанні. Це означає, що більшість 32-розрядних програм можуть працювати і у цій системі. Виключення складають тільки ті програми, які сильно залежать від апаратного забезпечення, наприклад, антивірусні програми. WindowsXP 64-bitEdition – це видання розроблялося спеціально для робочих станцій з архітектурою IA-64 та мікропроцесорами Itanium. Це видання Windows XP більше не розвивається з 2005 року, після того, як Hewlett Packard припинив розробку робочих станцій з мікропроцесорами Itanium. Підтримка цієї архітектури залишилася в серверних версіях Windows. WindowsXPEditionN – система, з якої вилучено мультимедійні програми. Ця редакція створена під тиском Європейської Антимонопольної Комісії, яка вимагала „полегшити“ Windows XP. В даний час цей дистрибутив розрахований на країни, що розвиваються. За бажанням користувач може безкоштовно завантажити усі недостаючі компоненти з Web-сайту Microsoft. WindowsXPStarterEdition – сильно функціонально обмежена версія для країн що розвиваються та фінансово слабких регіонів. В цій версії можлива одночасна робота тільки трьох програм, і кожна програма може створювати не більше трьох вікон. В системі повністю відсутні мережні функції, не підтримується висока роздільна здатність, використання більше 256 мегабайт оперативної пам’яті та жорсткого диску, об’ємом більше 80 гігабайт. Система могла працювати на процесорах рівня Intel Celeron чи AMD Duron. WindowsFundamentalsforLegasyPCs – „урізана“ версія Windows XP, призначена для застарілих комп’ютерів. Найважливішими нововведеннями в Windows XP, порівняно з Windows 2000 є [39]:
Паралельно з Windows XP компанія Microsoft розвивала WindowsServer 2003 – операційну систему, призначену для роботи на серверах. Windows Server 2003 – перша з операційних систем, що поставляється із встановленою оболонкою .NET Framework. Це дозволяє даній системі виступати в ролі сервера програм для платформи Microsoft .NET без встановлення будь-якого додаткового програмного забезпечення. В цій ОС значно покращено роботу Active Directory, з нею поставляється нова покращена версія IIS, яка дозволяє ізолювати Web-програми одну від одної без зниження продуктивності, що значно підвищило стабільність їх роботи. За заявами Microsoft, в Windows Server 2003 велику увагу було приділено безпеці системи. Зокрема, система тепер встановлюється в максимально обмеженому вигляді без будь-яких додаткових служб, що зменшує поверхню атаки. В цю ОС також включено програмний міжмережний екран Internet Connection Firewall. Пізніше до системи було випущено пакет оновлень, який повністю призначений для підвищення безпеки системи. Відповідно до американського стандарту безпеки TrustedComputerSystemEvaluationCriteria (TCSEC) операційна система Windows Server 2003 відноситься до класу безпеки C2 – ControlledAccessProtection [40]. В Windows Server 2003 вперше з’явилася служба тіньового копіювання тому (VolumeShadowCopyService), яка автоматично зберігає старі версії файлів користувачів, дозволяючи за необхідності повернутися до попередньої версії того чи іншого документу. Робота з тіньовими копіями можлива тільки при встановленому „клієнті тіньових копій“ на комп’ютері користувача. Також в даній версії операційної системи було розширено набір утиліт адміністрування, які можна викликати з командного рядка, що спрощує автоматизацію управління системою. Операційна система Windows Server 2003 доступна в чотирьох основних редакціях, кожна з яких орієнтована на певний сектор ринку. Усі ці редакції, за виключенням Web Edition, доступні також в 64-розрядних варіантах (AMD64 та IA-64). Включення підтримки 64-розрядних процесорів дає системам можливість використовувати більший адресний простір та збільшує їх продуктивність.
Випуск нової серверної операційної системи (Windows Server 2008) затримався практично на 5 років, у зв’язку з чим було випущено ряд проміжних систем та пакетів обновлень для Windows Server 2003. 6 грудня 2005 року було випущено WindowsServer 2003 R2. В цій версії було суттєво покращено управління серверами підрозділів, управління ідентифікаційними записами та доступом, управління сховищами, підтримку Web-програм та віртуальних серверів. В березні 2007 року було випущено Service Pack 2, який виправляє виявлені помилки системи та додає ряд нових програм і сервісів. WindowsVista – нова клієнтська операційна система, яка за планами Microsoft мала замінити Windows XP. Для позначення Windows Vista іноді використовують абревіатуру “Win VI”, яка об’єднує назву “Vista” та номер версії, записаний римськими цифрами. 30 листопада 2006 року Microsoft офіційно випустила Windows Vista для корпоративних клієнтів, а 30 січня 2007 року розпочався продаж системи для звичайних користувачів. На ранньому етапі розробки система була відомою під кодовою назвою Longhorn (за назвою бару Longhorn Saloon поблизу лижного курорту Вістлер в Британській Колумбії). Назва “Vista” була офіційно оголошена 22 липня 2005 року. Слід зазначити, що багато фунцій, які планувалося включити в Windows Vista, були усунені на вимогу громадськості. Наприклад, передбачалося, що OpenGL буде реалізовано як надбудова над Direct3D, що привело б до суттєвого падіння продуктивності OpenGL по відношенню до Direct3D. Цього не було реалізовано – підтримка OpenGL в Windows Vista залишилася. Також не було включено в Windows Vista файлову систему WinFS із-за проблем з продуктивністю. В Windows Vista оновлено систему управління пам’яттю та вводом-виводом інформації. Новою функціональністю також є „Гібридний сплячий режим“ чи режим „гібернізації“, при використанні якого вміст оперативної пам’яті додатково записується на жорсткий диск, але з оперативної пам’яті не видаляється. В результаті якщо подача енергії не припинялася, комп’ютер відновлює свою роботу користуючись інформацією з оперативної пам’яті. Якщо ж живлення комп’ютера відключалося, операційна система використовує збережену на жорсткому диску копію вмістимого оперативної пам’яті і завантажує інформацію з неї (аналог сплячого режиму). Windows Vista випускається в таких редакціях:
Крім того, обмеженим тиражом було випущено версію Ultimate Upgrade Limited Numbered Signature Edition, кожний екземпляр якої має порядковий номер та особистий підпис Уільяма Гейтса. Також було випущено версії, спричинені законодавствами деяких країн, як, наприклад, версія для Європи, в яку не включено WindowsMediaPlayer. У Windows Vista Було реалізовано ряд новинок, призначених для покращення роботи системи. За заявами Microsoft час завантаження системи менший ніж у XP і на більшості комп’ютерів складає менше хвилини. Зменшено і час входу і виходу зі сплячого режиму до 6 секунд. Але після появи користувацького інтерфейсу приходиться чекати значно довше щоб розпочати повноцінну роботу. Розробники Windows Vista багато уваги приділили покращенню безпеки. За інформацією Microsoft, за 180 днів доступності в Windows Vista було знайдено менше вразливостей, ніж в Windows XP. Ймовірність потрапляння в систему різноманітних вірусів на 60% менше, ніж в Windows XP SP2 та на 90% – ніж в Windows XP без сервіспаків. В цій ОС реалізована система контролю ідентифікаційних записів користувачів (UserAccountControl – UAC), яка вимагає явного дозволу користувача на виконання будь-якої дії, що потребує адміністративних повноважень, незалежно від прав поточного аккаунта користувача. Якщо користувач не є адміністратором, буде виводитися запит, в якому можна вибрати ідентифікатор користувача з правами адміністратора та виконати операцію з його правами, ввівши пароль – це дозволяє здійснювати конфігурування системи та встановлення програм, використовуючи навіть ідентифікаційний запис з обмеженими повноваженнями. Якщо ж користувач входить до групи адміністраторів, то йому також потрібно буде підтверджувати свої повноваження. Перевірка повноважень здійснюється в режимі SecureDesktop, за допомогою якого здійснюється захист від перехоплення даних і контролю за вікном зі сторони сторонніх програм. В операційній системі також реалізовані технології, що запобігають використанню експлойтів, реалізовано шифрування дисків з використанням USB-ключів, „прозоре“ шифрування файлів на рівні файлової системи. Для запобігання зараженню вірусами, що розповсюджуються з використанням переносних носіїв інформації, в Windows Vista відключено автозапуск програм із флеш-карт та USB-пристроїв. Також в Windows Vista заборонено прямий запис на диск, якщо з цього диску змонтовано файлову систему. Незважаючи на усі наведені переваги Windows Vista, вона має багато недоліків, які для деяких користувачів переважають усі її переваги. Тому в нашій країні останнім часом часто спостерігається ситуація, коли користувач, придбавши новий комп’ютер із встановленою ліцензійною версією Windows Vista, замість неї встановлює на цей комп’ютер неліцензійну версію Windows XP. Для вияснення причин такої ситуації проаналізуємо основні недоліки цієї операційної системи [41]:
У зв’язку з наведеними вище та іншими недоліками, розповсюдилася думка про те, що Windows Vista є найгіршою операційною системою, випущеною Microsoft. Також Windows Vista зайняла перше місце в конкурсі „Провал року“. Крім того, за рядом промо-акцій, пов’язаних з просуванням на ринку, можна зробити висновок про визнання провалу Windows Vista навіть керівництвом Microsoft. Хоча, незважаючи на всі ці недоліки, багато користувачів, зокрема, корпоративних користувачів, використовують цю операційну систему. Іще одним прикладом операційної системи, що не набула в нашій країні великої популярності є WindowsHomeServer – серверна операційна система компанії Microsoft, що створена на основі Windows Server 2003 SP2 і орієнтована на домашніх користувачів. Продукт був анонсований Уільямом Гейтсом 7 січня 2007 року, а офіційний випуск відбувся 16 липня 2007 року. Причина невеликої популярності цієї ОС в Україні є очевидна – в домашніх умовах практично ніхто не використовує ліцензійні версії Windows, у зв’язку з чим у випадку необхідності встановлення вдома серверної ОС, користувач, швидше за все, вибере піратську версію повноцінної серверної операційної системи. Як було сказано раніше, паралельно з розробкою Windows Vista, в Microsoft розробляли нову сервену ОС – WindowsServer 2008, яка повинна замінити Windows Server 2003. Перша бета-версія системи стала доступною 27 липня 2005 року, друга – 23 травня 2006 року. Реліз відбувся 27 лютого 2008 року. ОС підтримує як 64-розрядну платформу, так і 32-розрядну. Windows Server 2008 містить багато удосконалень, порівняно з попередньою версією. Ця версія містить варіант установки, який називається Server Core. Server Core – це суттєво полегшена установка Windows Server 2008, до якої не включено оболонку Windows Explorer. Усі налаштування та обслуговування виконуються за допомогою інтерфейсу командного рядка Windows, або при віддаленому підключенні до сервера за допомогою Консолі управління. В Windows Server 2008 відбулося значне оновлення Служб Терміналів (Terminal Services). TerminalServicesGateway дозволяє авторизованим комп’ютерам безпечно підключатися до Служби Терміналів чи Віддаленого Робочого Стола з мережі Інтернет засобами HTTPS. TerminalServicesWebAccess дозволяє адміністраторам забезпечувати доступ до служб терміналів через Web-інтерфейс. Завдяки TerminalServicesEasyPrint адміністраторам більше немає необхідності встановлювати драйвери для принтерів на сервер. При цьому Easy Print Driver перенаправляє користувацький інтерфейс та всі можливості вихідного принтера. Крім цього він покращує продуктивність при передачі завдань на друк за рахунок переводу завдань в формат XPS перед відправкою клієнту. Windows Server 2008 є першою операційною системою Windows, випущеною із вбудованим WindowsPowerShell – розширюваною оболонкою з інтерфейсом командного рядка та супутньою мовою сценаріїв, розробленими Microsoft. Мова сценаріїв PowerShell була розроблена спеціально для виконання адміністративних задач. Вона може замінити потребу в cmd.exe та Windows Script Host. Windows Server 2008 вміщує функції самовідновлення. Якщо в попередніх версіях Windows операційна система виявляла помилки в файловій системі тому NTFS, вона відмічала том як „забруднений“, а виправлення помилки виконувалося пізніше. В новій же версії замість блокування всього тому блокуються тільки пошкоджені файли/папки, і тільки вони залишаються недоступними на час виправлення. Також операційна система тепер відображає інформацію SMART жорстких дисків для того, щоб користувач міг вчасно діагностувати можливі збої жорсткого диску. В Windows Server 2008 вбудовано Server Manager – новий засіб управління сервером, робота якого базується на ролях. Він дозволяє не тільки додавати нові ролі, а й об’єднує в собі усі операції, які користувачі можуть виконувати на сервері, а також забезпечує консолідоване, виконане у вигляді єдиного порталу відображення поточного стану кожної ролі. Більшість редакцій Windows Server 2008 доступні в 32- та 64-розрядних версіях. В Microsoft заявили, що Windows Server 2008 є останньою 32-бітною серверною операційною системою Windows [42]. Windows Server 2008 доступна в таких редакціях:
Windows 7 (раніше відома під кодовими назвами Blackcomb та Vienna) – назва нової користувацької операційної системи, яка має замінити Windows Vista і яка повинна вийти в кінці 2009 року. До складу Windows 7 повинні ввійти як деякі розробки, що не ввійшли до Windows Vista, так і багато новинок інтерфейсу та вбудованих програм. Windows 7 буде володіти підтримкою multitouch-моніторів, реалізовано більш гнучке налаштування User Account Control (UAC), яка на відміну від Windows Vista має ще два проміжні стани між режимами „Включено“ та „Виключено“. Внесено зміни в технологію шифрування BitLocker, додана функція шифрування переносних носіїв BitLockertogo. Покращено також і WindowsFirewall – тепер з’явилася функція інформування користувача про блокування. В кінці грудня 2008 року в Інтернет появилася чергова тестова версія Windows 7 і швидко розповсюдилася між користувачами. Офіційно бета-реліз нової операційної системи відбувся 9 січня 2009 року. Точна дата виходу фінальної версії поки невідома, але очевидно, що вона відбудеться в 2009 році. В цій версії буде використовуватися sandbox-режим – весь некерований код буде запускатися в середовищі sandbox (пісочниці), в якому доступ до апаратної частини комп’ютера та Інтернет буде обмежуватися операційною системою. Доступ до низькорівневих сокетів, до файлової системи, повний доступ до адреси пам’яті будуть заборонені. Весь доступ до зовнішніх програм, файлів і протоколів буде регулюватися операційною системою. Якщо цей підхід виявиться вдалим, він повинен забезпечити практично повну безпеку, оскільки при такому підході зловмисна програма буде практично не в змозі нанести шкоду системі. WindowsAzure – назва нової операційної системи, призначеної для забезпечення роботи технології так званих „хмарних обчислень“ (Cloud Computing) [43]. Технологія Cloud Computing детальніше буде розглянута далі. WindowsCE (WinCE) – це варіант операційної системи Windows для КПК, мобільних телефонів та вбудовуваних систем. Windows CE не є „урізаною“ версією повноцінної Windows – вона побудована на зовсім іншому ядрі. Вона оптимізована для пристроїв, що мають мінімальний об’єм пам’яті: ядро може працювати на 32 Кб пам’яті. З графічним інтерфейсом для роботи Windows CE знадобиться від 5 Мб. На завершення цього параграфу наведемо таблицю (табл. 2.2), яка наглядно ілюструє розвиток усіх лінійок операційних систем корпорації Microsoft станом на початок 2009 року [44]. Таблиця 2.2. Історія розвитку ОС Windows
|