Барасюк Я. М
Скачать 3.63 Mb.
|
2.3.2. Системи управління підприємствомБухгалтерські програми. Автоматизація бухгалтерського обліку є однією з класичних областей застосування інформаційних технологій, та найчастіше реалізованою на даний час задачею автоматизації обліку на підприємстві. Таке становище зумовлено рядом причин. По-перше, помилка бухгалтера може коштувати досить дорого, у зв’язку з чим очевидною є вигода використання можливостей автоматизації бухгалтерії. По-друге, задача бухгалтерського обліку досить легко формалізується, у зв’язку з чим розробка систем автоматизації бухгалтерського обліку не є технічно складною задачею. Незважаючи на це, розробка систем автоматизації бухгалтерського обліку є досить трудомісткою задачею. Останнє зв’язано з тим, що до систем бухгалтерського обліку пред’являються підвищені вимоги у відношенні надійності та максимальної простоти і зручності в експлуатації. Бухгалтерський облік став полігоном для відпрацювання інформаційних технологій фінансової сфери. Перші бухгалтерські програми з’явилися на початку 1980-х років. Широке поширення персональних комп’ютерів з початку 1990-х років створили передумови для якісно нового витка розвитку таких систем, які були миттєво сприйняті бізнесом у зв’язку з новими умовами господарювання. На сучасному підприємстві циркулює велика кількість фінансових потоків, що відображаються відповідними інформаційними потоками. Переважне використання паперових документів, багатогранність фінансових контрактів, вимога прискорення розрахунків та увага до управлінського обліку диктують збільшення уваги практиків до автоматизації бухгалтерської діяльності. Сьогодні бухгалтери в основному навчилися користуватися комп’ютером, але це зовсім не означає їх перехід на нові інформаційні технології. Найрозповсюдженіші сьогодні на ринку бухгалтерські системи не тільки декларують, а й забезпечують наступні можливості [55]:
Перехід від традиційного бухгалтерського обліку до комп’ютерного передбачає наведення повного порядку в бухгалтерському обліку і, в першу чергу, в плані рахунків, системі бухгалтерських проводок, звітності. Як наслідок, автоматизація тягне за собою більш чітку роботу усіх служб, не подавляючи, а, навпаки, підсилюючи людський фактор. Реалізація вказаних можливостей дозволяє суттєво підвищити швидкість та комфортність роботи бухгалтера. Для типової бухгалтерської системи характерні наступні основні функції [Error: Reference source not found]:
Український ринок бухгалтерського програмного забезпечення стрімко розвивається услід за світовим ринком. Розвиток цього ринку пройшов декілька етапів. Перший з них відноситься до середини 1980-х років. Потік персональних комп’ютерів з-за кордону супроводжувався перенесенням ряду програм з мейнфреймів (типу ЄС ЕОМ) та створення саморобних програм для комплектації ними „програмно-апаратних комплексів“, основне цінове навантаження в яких складало програмне забезпечення [Error: Reference source not found]. Друга стадія пов’язана з появою в нашій країні великої кількості комерційних та навколокомерційних структур, які потребували ведення швидкої і простої бухгалтерії. Попит ринку був задоволений рядом фірм (переважно російських), які зуміли швидко і досить успішно відгукнутися на потреби ринку. Серед цих фірм виділялися «1С» («1С:Бухгалтерия»), «Хакер Дизайн» («Финансы без проблем»), ДИЦ («Турбо-бухгалтер»). Багато фірм та груп програмістів розробляли в цей час такі програми під замовлення. У подальшому найуспішніші з них з’явилися на ринку, зокрема розробки фірм «ИнфоСофт», «Паритет Софт», «Инфин», «Парус», «Атлант-Информ» та ін. [Error: Reference source not found]. Ці програми дозволяли працювати бухгалтерам різної кваліфікації, зокрема й тим, які нещодавно перекваліфікувалися з численної армії інженерів. Третя стадія розвитку ринку програмного забезпечення для бухгалтерського обліку зв’язана з переходом від спрощеного обліку до професіойного. У сучасних розробках серйозна увага приділяється можливості роботи в комп’ютерних мережах, накопиченню статистичних даних, роботі з кількома планами рахунків, аналізу фінансової діяльності. Ринок відреагував на ці потреби і, аналізуючи його сучасний стан, можна відмітити наявність більшості із вказаних можливостей в сучасних системах. Для цієї стадії характерні консолідація зусиль та відбір в результаті конкуренції фірм, які найкраще зуміли адаптуватися до ринку промислового виробництва, розповсюдження та супроводу програмних продуктів бухгалтерського профілю та їх інтеграції в комплекси програм. Серед найуспішніших компаній на цьому сегменті ринку виділяється компанія «1С». Четверта стадія розвитку програмного забезпечення для бухгалтерії пов’язана з переходом від чисто бухгалтерського до управлінського обліку. Такі системи відносяться до класу ERP-систем і будуть розглянуті далі. Основні класи програмних систем бухгалтерського профілю, представлені на українському ринку, наведено в табл. 2.3. Хоча з наведеного списку тільки одна компанія є українською («ООО Импакт-центр», яка випускає систему «Акцент»), усі системи, що ними виробляються є добре адаптованими до українських підприємст і ефективно ними використовуються. Таблиця. 2.3 Бухгалтерські інформаційні системи
Вибір того чи іншого класу систем визначається позиціонуванням конкретного підприємства на ринку, досвідом бухгалтерського та управлінського обліку, кваліфікацією співробітників. Це особливо важливо для малих підприємств, на яких спостерігається суміщення функціональних обов’язків співробітників. Європейські бухгалтерські системи мало прижилися в Україні. Останнє пов’язане з багатьма факторами, серед яких не останню роль відіграють особливості українського бухгалтерського обліку: структура плану рахунків, навіть після внесення змін є незвичною для закордонних фахівців. Важливу роль також відіграє динаміка змін українського законодавства та часті зміни в численних формах обліку і звітності. В той же час намічаються тенденції до наближення української системи обліку до європейських стандартів. На завершення розглянемо основні тенденції, що характеризують сучасний стан розвитку бухгалтерських систем в Україні:
Аудиторські програми. Інтенсивний розвиток комп’ютерної техніки дав поштовх початку, а потім удосконаленню методів аудиту в комп’ютерному середовищі. Застосування клієнтами аудиторів автоматизованих інформаційних систем потребує проведення аудиту за допомогою комп’ютерної техніки. При цьому комп’ютерні технології сьогодні в принципі можуть використовуватися на усіх стадіях аудиту: під час плануання, здійснення, документування аудиторської роботи, оформлення аудиторського висновку. Саме тому питання автоматизації на сучасному єтапі є настільки актуальним. В даний час неможливо уявити аудиторську перевірку без використання комп’ютерів. Головними задачами, які розв’язують аудитори за допомогою комп’ютерів є [56]:
Проте в той же час використання клієнтом комп’ютерних інформаційних систем висуває додаткові вимоги до організації проведення перевірки та вибору аудиторських процедур, що ускладнює даний процес. Діяльність аудиторської компанії є досить складним об’єктом для автоматизації. Аудиторські компанії зазвичай зіштовхуються з одними і тими ж проблемами: велика і складна нормативна база аудиту, відсутність єдиного підходу до проведення перевірки та, як наслідок, різнотипні результати перевірки ділянок обліку та складність систематизації цих результатів при підготовці висновку. Складність розв’язання цих проблем за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення полягає в тому, що забезпечення доступу до інформаційно-довідкових систем зовсім не рівносильно систематизації нормативної інформації, необхідної аудитору для перевірки. Йому потрібна спеціалізована система, підбірка інформації в якій повинна здійснюватися спеціалістами-методологами і яку слід неперервно актуалізувати. Сьогодні такої інформаційної системи на російському ринку немає. Друга проблема – забезпечення єдиного підходу різних спеціалістів до перевірки – є ще складніщою для реалізації. Адже щоб заставити і досвідчених аудиторів, і початківців працювати по єдиній методиці, вона повинна бути універсальною, зрозумілою та зручною. Майже усі розробники програмного забезпечення для аудиторів називають однією з найближчих перспектив перехід до міжнародних стандартів фінансової звітності та збільшення аудиторських послуг в цій галузі. Ринок аудиторсько-консалтингових послуг перетворюється за такими правилами:
З цього слідує, що вітчизняним розробникам програмного забезпечення для аудиторів є зміст орієнтуватися саме на середні та малі аудиторські компанії. Однією із тенденцій у сегменті спеціалізованого програмного забезпечення є розвиток систем проведення аудиторської перевірки як головної складової аудиту, а також автоматизація аналітичних процедур та чітке документування аудиту. Ринок аудиторського програмного забезпечення в Україні тільки починає розвиватися. На світовому ринку представлені програмні засоби різних типів, що використовувані у роботі аудиторів, які можна поділити на дві великі групи: пакети прикладних програм загального і проблемно орієнтованого призначення, а також програми автоматизації управління аудитом. На сьогодні аудиторські фірми світу розробили і використовують спеціальні інформаційні системи, орієнтовані на внутрішню регламентацію аудиторської діяльності із застосуванням внутрішньофірмових стандартів. Прикладами таких програм є системи провідних аудиторських фірм, таких як KPMG, яка використовує програму Vector 6, Ргіcewaterhouse Coopers із системою My Client та Deloitte & Touche, спеціальною інформаційною системою якої є Audit System/2. Система Audit System/2 (AS/2), наприклад, поєднує можливості текстового і табличного редакторів і програми для складання оборотно-сальдової відомості. Вона призначена для полегшення комплексної підготовки робочої документації і звітності та проведення їх консолідації [57]. Враховуючи особливості діяльності українських аудиторських компаній, ними практично не застосовуються всесвітньо-відомі програмні засоби, а перевага надається розробкам російських компаній (українські розробники практично не працюють в напрямку розробки таких програм). Розглянемо основні програмні засоби цьго типу, які доступні на нашому ринку. Компанія «Термика» (http://www.termika.ru/) пропонує програмний пакет «ЭкспрессАудит:ПРОФ». Особливістю цього пакету є те, що поряд з автоматизацією саме аудиторської перевірки система пропонує готову методику «ЭкспрессАудит», розроблену групою аудиторів-методологів та побудовану на загальноприйнятій практиці проведення загального аудиту. Завдяки цьому повністю усуваються проблеми, зв’язані з відсутністю спеціалізованих інформаційних систем для аудиторів та єдиного підходу до перевірки – у програмі перевірка проводиться в автоматизованому режимі відповідно до закладеної універсальної методики. Програма AuditNET (http://www.auditnet.ru/) є зараз практично єдиною системою на українському ринку, яка дозволяє провести комплексну автоматизацію усієї діяльності аудиторсько-консалтингової компанії. Вона була першою системою на ринку, яка надавала можливості настроювання під методику і технологію проведення аудиту та першою системою, яка включала модулі з проведення вибіркових досліджень та фінансового аналізу. Система передбачає вибір способу впровадження з таких варіантів:
Програма AuditXP «Комплекс Аудит 2006», розроблена компанією «Гольдберг-Софт» (http://www.auditxp.ru/), орієнтована на міжнародні стандарти аудиту, у зв’язку з чим, напевне, найкраще підходить для українських аудиторських компаній, адже українські аудиторські стандарти є практично повним аналогом міжнародних. Особливістю програми є те, що вона не потребує ніяких додаткових налаштувань у зв’язку з чим після придбання продукту користувач може просто встановити його на свій комп’ютер і одразу ж розпочинати працювати. Новинкою на ринку є продукт «IT Audit:Аудитор», розроблений компанією «Мастер-Софт» (http://www.audit-soft.ru). Головними перевагами цього пакету є наявність програми-конструктора, яка дозволяє аудитору реалізувати власну методику аудиту, а також те, що програма може працювати з імпортованими даними бухгалтерського звіту клієнта. Коло розробників програмного забезпечення для аудиту є не настільки широким, як для бухгалтерських і управлінських систем. Однак, незважаючи на це, уже пройдено шлях від інформаційно-довідкових баз даних із вбудованими шаблонами документів, до систем, які допомагають управляти діяльністю аудиторської фірми. Розробники таких інформаційних систем можуть розходитися в думках з приводу необхідності того чи іншого функціоналу, об’єму налаштувань чи глибини адаптації систем до вимог клієнтів, але практично усі вони констатують – єдине, що на даний час неможливо повністю автоматизувати в ІС цього класу – це прийняття аудитором рішення за результатами перевірки. Інформаційні системи управління проектами. Проектом називається сукупність розподілених у часі заходів чи робіт, направлених на досягнення поставленої мети [58]. Прикладами проектів є будівництво будинків, освоєння випуску нової продукції, здійснення модернізації виробництва, розробка програмного продукту тощо. Проект володіє певними властивостями:
Життєвий цикл проекту – це проміжок часу між моментами його початку та завершення. Він ділиться на чотири фази:
Результатом проекту є деяка продукція чи корисний ефект, створені в ході реалізації проекту. В якості результату, залежно від мети проекту, можуть виступати: наукова розробка, новий технологічний процес, програмний засіб і т.д. Про успішність проекту судять по тому, наскільки його результат відповідає за своїми затратними, дохідними, інноваційними, якісними, часовими, соціальними, екологічними та іншими характеристиками запланованому рівню. Керованими параметрами проекту є:
Задачами управління проектом є:
Управління проектом – це процес планування, організації та управління роботами і ресурсами, направлений на досягнення поставленої мети, як правило, в умовах часових обмежень, обмежень на ресурси чи вартість робіт. Управління проектом складається з трьох основних етапів:
На першому етапі здійснюється обгрунтування проекту, складається перелік робіт та наявних ресурсів, здійснюється розподіл ресурсів по роботах та оптимізація плану за критеріями часу завершення проекту, сумарної вартості проекту, рівномірного розподілу ресурсів, мінімізації ризиків. Тут же здійснюється укладання усіх необхідних договорів зі сторонніми виконавцями, підрядниками та постачальниками. Другий етап передбачає контроль виконання проекту з метою своєчасного виявлення та усунення відхилень від початкового плану. При значних відхиленнях початковий план переробляється і створюється новий. Завершення проекту означає виконання певних регламентованих дій, необхідних для завершення і зупинки робіт по проекту. На даний час для автоматизованого управління проектами використовується методологія мережного планування та управління. Ця методологія була розроблена в 1956 році спеціалістами фірм „Дюпон“ та „Ремінгтон Ред“ М. Уолкером та Д. Келлі для проекту модернізації заводів фірми „Дюпон“ [59]. Мережне планування і управління складається із структурного та календарного планування і оперативного управління. Структурне планування полягає у розбитті проекту на етапи і роботи, оцінці їх тривалості, визначенні послідовності їх виконання. Результатом структурного планування є мережний графік робіт, який використовується для оптимізації проекту по тривалості. Календарне планування полягає у складанні часової діаграми робіт та розподілі між роботами трудових ресурсів (виконавців). Результатом календарного планування є діаграма Ганта [Error: Reference source not found], яка графічно відображає періоди виконання робіт на вісі часу. На цьому етапі може виконуватися оптимізація ресурсів та бюджету проекту. Оперативне управління полягає у регулярному співставленні фактичного графіку робіт з плановим. Результатом серйозних відхилень може бути прийняття рішення про зміну початкового структурного чи календарного плану. Системи управління проектами утворюють окремий сектор програмного забезпечення, який досить добре представлений на українському ринку. Поява подібних систем сприяла перетворенню мистецтва управління проектами в науку, в якій є чіткі стандарти, методи та технології. Системи управління проектами використовуються для розв’язання таких головних задач:
На українському ринку зараз найпопулярнішими є декілька систем управління проектами. Розглянемо їх детальніше. MSOfficeProject 2007 – це комплексне рішення корпорації Microsoft з управління корпоративними проектами, яке дозволяє управляти проектами будь-якої складності і включає в себе сімейство програмних продуктів:
SpiderProjectProfessional (також існують версії Desktop та Lite) – пакет управління проектами спроектований та розроблений з врахуванням практичного досвіду, потреб, особливостей та пріоритетів російського (а, значить, і українського) ринку. Даний пакет на відміну від західних аналогів має ряд особливостей:
Програмні продукти компанії PrimaveraInc:
OpenPlan (розробник – Welcom Software Technology, зараз Deltek) забезпечує повномасштабне мультипроектне управління, планування за методом критичного шляху та оптимізацію використання ресурсів в масштабах підприємства. Може ефективно використовуватися на усіх рівнях контролю та управління проектами – від найвищого керівництва і менеджерів проектів, до начальників функціональних підрозділів та рядових виконавців. Open Plan дозволяє керівникам різного рівня виконувати наступні функції:
В процесі виконання проекту дані системи дозволяють:
Системи автоматизованого документообігу. Електронний документообіг – це сукупність процесів створення, оброблення, редагування, передавання, одержання, зберігання, використання та знищення електронних документів, які виконуються із застосуванням перевірки цілісності та, у разі необхідності, з підтвердженням факту одержання таких документів. Електронний документ – це документ, створений за допомогою засобів комп’ютерної обробки інформації, підписаний електронним цифровим підписом та збережений на машинному носії у вигляді файлу відповідного формату. Електронний цифровий підпис – засіб захисту інформації, який забезпечує контроль цілісності та підтвердження автентичності електронних документів. Детальніше електронний цифровий підпис розглядатиметься в одному з наступних розділів. Відправлення та передавання електронних документів здійснюються автором або посередником в електронній формі за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем або шляхом відправлення електронних носіїв, на яких записано цей документ. Якщо автор і адресат у письмовій формі попередньо не домовились про інше, датою і часом відправлення електронного документу вважаються дата і час, коли відправлення електронного документу не може бути скасовано особою, яка його відправила [60]. У разі відправлення електронного документу шляхом пересилання його на електронному носії, на якому записано цей документ, датою і часом відправлення вважаються дата і час здавання його для пересилання. Перевірка цілісності електронного документу проводиться шляхом перевірки електронного цифрового підпису. Суб’єкти електронного документообігу повинні зберігати електронні документи на електронних носіях інформації у формі, що дає змогу перевірити їх цілісність на цих носіях. Термін зберігання електронних документів на електронних носіях інформації повинен бути не менше терміну, встановленого законодавством для відповідних документів на папері. Якщо неможливо виконати ці вимоги, електронні документи повинні зберігатися у вигляді копії документу на папері (у разі відсутності оригіналу цього документу на папері). При зберіганні електронних документів обов’язкове дотримання таких вимог [61]:
Суб’єкти електронного документообігу можуть забезпечувати додержання вимог щодо збереження електронних документів шляхом використання послуг посередника, якщо посередник дотримується відповідних вимог. Життєвий цикл документу в системах електронного документообігу (СЕД) складається з наступних етапів [Error: Reference source not found]:
Практично усі сучасні системи електронного документообігу підтримують усі етапи життєвого циклу документу. Питання тільки в тому, наскільки повною є ця підтримка. Частина систем не підтримує механізм блокування редагуємих документів, що ускладнює колективну роботу над ними. Є системи, орієнтовані на діловодство і в них не реалізовано ефективне зберігання документів. Деякі системи орієнтовані на ефективну підтримку руху електронних документів всередині структури, але при цьому не мають власного електронного архіву – сховище, реалізоване в таких системах, призначене тільки для оперативного зберігання документів у процесі їх життєвого циклу. Після опублікування документи виходять із системи і повертаються в типове для них середовище зберігання, зазвичай, у файлову систему. До таких систем можна „пристикувати“ електронний архів, в якому документ зберігатиметься разом з його історією та супровідною карткою. Усі СЕД містять обов’язкові типові компоненти [62]: сховище карточок (атрибутів) документів, сховище документів та компоненти, що здійснюють бізнес-логіку системи. Сховище атрибутів документів призначене для зберігання „карточки“ – набору полів, що характеризують документ. Зазвичай в СЕД є поняття типу документу (наприклад, наказ, договір, лист тощо) і для кожного типу заводиться своя власна карточка. Карточки різних типів мають обов’язкові поля, спільні для всіх документів, і спеціальні поля, що відносяться до документів даного типу. Наприклад, загальними полями можуть бути унікальний номер документу, його автор, назва, дата створення. Типи документів, в свою чергу, можут мати підтипи, що мають спільний набір полів, який вони наслідують від основного типу, та додаткові поля, унікальні для підтипу. Типізація документів, вибудовування їх ієрархії та проектування для них карточок є одним з найважливіших етапів у процесі впровадження СЕД. Крім поняття типу документів, можливе присвоювання документам категорій, причому один документ може належати одночасно до кількох категорій. Категорії можуть бути вибудувані в дерево категорій. Наприклад, можна мати категорію „Юридичні документи“ з підкатегоріями „Закони“, „Договори“, „Накази“ і т.д. Для організації сховища карточок можливі три варіанти рішення: використання власного сховища, стандартної СУБД чи засобів середовища, на основі якого побудовано СУБД. Власне сховище атрибутів дозволяє оптимізувати його під задачу зберігання карточок, гнучко реалізовувати функції створення складних карточок, а також використовувати ефективні алгоритми пошуку інформації в карточках. До систем, що використовують власне сховище, відносяться, наприклад, Documentum, «Евфрат» компанії Cognitive Technologies та «Гарант-Офис» компанії «Гарант Интернейшнл». Головним недоліком такого підходу є залежність критично важливої інформації від постачальника СЕД і складність міграції на інші СЕД. При використанні стандартних СУБД для зберігання документів дана проблема вирішується просто. До систем такого роду відносяться, наприклад, «Дело» від ЭОС, «1С:Архив» та DocsFusion компанії Hummingbird. Але такий підхід також має слабкі сторони – реляційна модель, реалізована в більшості СУБД, є незручною для моделі даних, що використовується в СЕД. Друга неприємна проблема полягає в тому, що при використанні зовнішньої СУБД також виникають деякі складності міграції як між СЕД, так і між СУБД. Найчастіше така ситуація призводить до деякого консерватизму користувачів у питанні переходу на нові версії. Якщо СЕД побудована на основі якогось інформаційного середовища, то досить ефективним рішенням є використання його ресурсів. Проблеми такого підходу лежать в необхідності наявності певного середовища для роботи СЕД, а також у тих обмеженнях, які накладає конкретне середовище на структуру його баз даних. Для реалізації сховища документів також існує два підходи: зберігання у файловій системі чи у спеціалізованому сховищі СЕД. Зберігання у файловій системі знижує степінь безпеки при розмежуванні доступу, оскільки файлова система може не підтримувати ту модель безпеки, яка реалізована у самій СЕД. У зв’язку з цим виникає необхідність розробляти для СЕД свою систему доступу, що робить її складною і громіздкою. Незважаючи на такі недоліки, більшість СЕД використовують для зберігання файлів файлові системи. При роботі з файловою системою більшість СЕД вимагають переміщення файлів у спеціально організовані каталоги, але є й виключення. Наприклад, системи «Евфрат» та Microsoft SharePoint дозволяють реєструвати у системі файли, не вимагаючи їх фізичного вміщення у сховище. Такий підхід є небезпечним з точки зору цілісності даних, але він є дуже зручним у „перехідний період“ впровадження СЕД. Системи, які мають своє власне сховище файлів, чи ті, що використовують сховище середовища, на основі якого побудовані (наприклад, Lotus Notes/Domino чи Microsoft Exchange), можуть гарантувати більш ефективне управління доступом до документів та більш надійне вирішення проблеми розмежування доступу. Так влаштовані, наприклад Documentum та системи на основі Lotus Notes («БОСС-Референт», CompanyMedia). Однак при цьому виникають проблеми, пов’язані з цілісністю даних, наявністю ефективних засобів резервного копіювання та інтеграцією з засобами архівного зберігання на повільних носіях. Хоча в більшості систем ці проблеми так чи інакше вирішені, проте можна користуватися тільки інструментами, доступними в самій системі, тоді як у випадку файлового зберігання користувач має набагато більше можливостей. На рівні бізнес-логіки виявляються суттєві відмінності між різними СЕД. Бізнес-логіка різних систем може кардинально відрізнятися. Можна виділити ряд фундаментальних компонент, з яких складається функціональність будь-якої СЕД [Error: Reference source not found]:
З точки зору технологій системи електронного документообігу мало чим відрізняються від будь-яких інших інформаційних систем. Сьогодні найпопулярнішою є концепція відкритого середовища – система максимально піддається адаптації під конкретні проблеми, але при цьому не є складною у встановленні та супрводі, для роботи використовує „тонкого“ клієнта та виділений сервер, працює на різних платформах. Якщо слідувати стандартам на створення технічного завдання, вимоги, які типовий користувач може висувати до типової системи електронного документообігу, можна описати наступним чином. Система електронного документообігу повинна:
Більш розвинуті системи також повинні підтримувати:
|