Бекітемін: Г.Ж.Сыдыкова м\д оқу-тәрбие істері жөніндегі орынбасары
Бөлім
|
| Педагогтың аты-жөні
| Түркан М.Б.
| Күні
| 17.05.2023
| Сынып: 9а,ә
| Қатысушылар саны
| Қатыспағандар саны
| Сабақтың тақырыбы
| Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттары, орны
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 9.5.4.8 Қазақстанның халықаралық экономикалық интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын, орнын анықтайды
| Сабақтың мақсаты
| 1.Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен мақсаттарын талдайды.
2. Интеграциялық бірлестіктердің қажеттілігі, Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі карта бойынша бағыттарына талдау жасай отырып, еліміздің интеграциялық бірлестіктер құрамындағы алатын орнының маңыздылығы туралы ой тұжырымдайды.
3.Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері, басымдықтарына талдау жасап, саяси интеграциядағы Қазақстанның алатын орны мен қызметіне баға береді.
| Бағалау критерииі
| Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі бағыттарына талдау жасайды.
Бейнематериал негізінде Қазақстанның саяси интеграциядағы мүдделері мен қызметіне баға береді.
| Сабақтың кезеңі/ уақыты
| Мұғалімнің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басы
| .
Топ мүшелерін біріктіру, топта жағымды ахуал құру, жұмыс белсенділіктерін арттыру мақсатында «Мықты тірек» тренингін жүргізу.
Оқушыларды БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ тізімін беріп тірек сөздермен топтастыру.
: Алдыңғы білімді тексеру мақсатында «Сөздер банкі» ойынын ұйымдастыру. Тапсырма: Ж:
Тақырыпқа қатысы бар сөздерді оған қатысы жоқ сөздермен араластырып банкаға салып,оқушылар солардың арасынан алдыңғы білімге қатысты сөздерді анықтап, мағынасын айтады. Демография, Интеграция,БҰҰ,Урбандалу,ШЫҰ,ТМД,Миграция, ЕЭО, АӨСШК,Депопуляция, Экономикалық Одақ, Кеден Одағы, ДСҰ
1. Сұрақ-жауап.
1. Д.ж. шаруашылық дегеніміз не және оның қалыптасуына қандай алғышарттар болды?
2. Д.ж. шаруашылықтың дамуының басты даму кезеңдерін және оларға тән белгілерді атаңдар.
3. Халықаралық еңбек бөлінісіне қатысуы елдерге қандай пайда әкелді? Жауаптарыңды нақты елдер мысалымен толықтырыңдар.
4. Дамыған индустриялық елдер мен дамушы елдердің халықаралық мамандануы айырмашылық жасай ма? Себебін түсіндіріңдер.
5. Қазақстанның халықаралық дәрежеде маманданған салаларын және олардың дамуына әсер еткен факторларды естеріңе түсіріңдер.
Дескриптор:
- Банкаға салынған сөздер арасынан алдыңғы білімге қатысты сөздерді анықтай алады;
-БҰҰ, ШЫҰ,ТМД, ЕЭО, АӨСШК, Экономикалық Одақ, Кеден Одағы, ДСҰ ұғымдарына түсінік бере алады;
- БҰҰ, ШЫҰ, ТМД, ЕЭО, АӨСШК, Экономикалық Одақ, Кеден Одағы, ДСҰ бірлестіктерінің мақсаттарын ажырата алады.
Қалыптастырушы бағалау. Оқушылардың дұрыс жауаптарын «Сэндвич» әдісімен бағалау.
М: «Миға шабуыл» Қазақстан қандай халықаралық ұйымдарға мүше? Қазақстан саяси интеграцияны қандай бағыттарда жүргізеді?
К :«Кинометафора» әдісі«Халықаралық ұйымдардағы
| Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
| «Кіру билеттері»
|
http://bestreferat.kz/extra_rkd/show/59
| Ортасы
|
Жаңа сабақ : сабақтың мақсатын мұғаліммен бірлесе отырып анықтайды. Тапсырма:Т: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.
Оқушылар берілген тапсырма (сұрақ) бойынша (Саяси интеграция. Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі мүдделері, бағыттары және бастамалары) туралы мәтінмен танысады. Жұппен жұмыс жасау арқылы оқи отырып,ойларын қорытып, жұп болып ойларымен бөліседі, бұл бүкіл топтық талқылауға ұласады.
І-топ Ойлан.
Тапсырма:Еліміз интеграциялық бірлестіктерге қатысуына орай сыртқы саясатында қандай мақсаттарды көздейді?
Дескриптор:
-Еліміздің интеграциялық бірлестіктерге қатысуына орай сыртқы саясатындағы көздейтін мақсаттарын анықтай алады;
Еліміздің интеграциялық бірлестіктерге қатысуына орай сыртқы саясаты туралы мәселені топта талқылай алады.
2-топ Жұптас.
Тапсырма:Қазақстанның Халықаралық ұйымдар құрамындағы қызметін анықтаңыз.
Дескриптор:
- Халықаралық ұйымдар туралы қосымша деректермен және оқулықпен жұмыстана алады;
- Қазақстанның Халықаралық ұйымдар құрамындағы қызметін анықтап,талдау жасай алады;
- Қазақстанның Халықаралық ұйымдар құрамындағы қызметі туралы ойларын нақты, жүйелі тұжырымдап бір-біріне жеткізе алады.
3-топ Бөліс.
Тапсырма:Қазақстан құрамына кіретін ұйымдар мен одақтар интеграциялық бірлестіктердің қандай түріне жатады?
Дескриптор:
- Қазақстан құрамына кіретін ұйымдар мен одақтар интеграциялық бірлестіктерді түрлеріне ажыратуда қосымша деректермен жұмыстана алады;
- Қазақстан құрамына кіретін ұйымдар мен одақтар интеграциялық бірлестіктерді түріне қарай жіктей алады;
- Қазақстан құрамына кіретін халықаралық ұйымдар мен одақтардың туралы ойларын жүйелі ой тұжырымдай алады.
Қалыптастырушы бағалау. Оқушылардың дұрыс жауаптарын «Бас бармақ» әдісімен бағалау.
Тапсырма 2: Сараланған тапсырмалар
1-деңгей Ж: «Кім жылдам?»ойын әдісі. Картаны қолдана отырып, халықаралық ұйымдардың штаб пәтерлерінің атауын картаға орналастырыңыз
және кескін картаға түсіріңіз.
Дескриптор:
- Халықаралық ұйымдардың штаб пәтерлерін табуда алған білімді практикада қолдана алады;
-Халықаралық ұйымдардың штаб пәтерлерін картадан таба алады;
- Халықаралық ұйымдардың штаб пәтерлерін картаға орналастыруда картаграфиялық білімдерін тұжырымдай алады.
2-деңгей Жж: «Домино»ойын әдісі: Қазақстан құрамына кіретін ұйымдар мен одақтар интеграциялық бірлестіктер, құрылу жылдары, штаб пәтері орналасқан қала атауларын сәйкестендіріп, жинақтаңыз.
Тапсырма:
1992 ж АҚШ
ДСҰ Еуропалыққауіпсіздік және ынтымақтастық ұйымы
2015 ж ШЫҰ
Атом Алматы
энергетикасы
жөніндегі
халықаралық
агенттік Дүниежүзілік сауда ұйымы
2017 ж МАГАТЭ
ЕҚЫҰ 1992 ж қаңтар т.б
Дескриптор:
-Халықаралық ұйымдар мен интеграциялық бірлестіктерді туралы алған білімдерін практика жүзінде қолдана алады.
-Қазақстан құрамына кіретін ұйымдар мен одақтар атауларын, мүше болған жылдарын және штаб пәтерлерін сәйкестендіре алады;
3-деңгей Ж: «Сөзден сөйлем,сөйлемнен мәтін» әдісі.
Қазақстанның интеграциялық бірлестіктер құрамындағы қызметіне баға беріңіз.
Дескриптор: -Интеграциялық бірлестіктер құрамындағы Қазақстан туралы алған білімдерін нақтылап, атауларынан сөйлемдер құрастыра алады;
-Қазақстанның интеграциялық бірлестіктер құрамындағы қызметін бағамдап, тұжырымдық мәтін жаза алады.
Қалыптастырушы бағалау. Күн,ай,бұлт суреттерімен бағалау «Ротация» әдісі
1. Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі бағыттары.
2. Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі мүдделері.
3. Еліміздің интеграциялық бірлестіктерге қатысуындағы алатын орны мен қызметі.
Қолдарындағы маркерлерді тастамай келесі топқа өтіп, сол топтың жазып кеткен екі сұрағына жауап жазады.
Дескриптор:
Қазақстанның саяси-интеграциялық үдерістердегі бағыттары мен мүдделері туралы алған білімдерін практика жүзінде қолдана алады;
Еліміздің интеграциялық бірлестіктерге қатысуының ерекшеліктері туралы өз ой-пікірлерімен бөлісе алады;
Еліміздің интеграциялық бірлестіктерге қатысуының ерекшеліктері туралы ойларын жинақтап, тұжырымдап жеткізе алады.
Қалыптастырушы бағалау.
Оқушылардың дұрыс жауаптарын Медальдар арқылы ( алтын -толықтай түсінсе, күміс-түсінуге жақын,аздап білсе, қола -түсінбесе,өз - өзіне сенімді болмаса) мадақтау.
О: Бағдаршам көздерімен топтар бірі-бірінің жұмыстарын өте жақсы қатысса -жасыл көзін, толық қатыспаса-сары көзін, топтың қатысымы мүлде аз болса - қызыл көзін көтеру арқылы бағалайды.
|
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады
| Смаликтер арқылы
ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ «Бәрекелді,әттеген-ай»
Бағалау парақшасын толтырады.
ҚБ Бағдаршам
|
1. Ф липчарт, фломастер
| Сабақтыңсоңы
| Кері байланыс. «Түйін сөз» стратегиясы
1- қадам: 10 – ға шейін сандар қиындыларын әзірлеймін.
2- қадам: Оқушыларға бір санды таңдауға тиіс екенін түсіндіремін.
3- қадам: Оқушылардың сан мен олардың сабақ туралы ой – пікірлерін ұштастыра айтатынын түсіндіремін.
4 – қадам: Олар бүгінгі сабақта не түсінді? Бүгінгі сабақ қандай жаңалықтарға толы болды? Алдағы сабаққа ұсынысы қандай?Оқушылар осы сұрақтарға жауап береді.
Мысалы, Бір дегенім – білім. Бүгін меннақыл сөздердің мағынасын ашып,орынды қолдануды білдім.
Екі дегенім- ертеңге сенім.Осындай нақыл сөздер тұрғанда қазақтың баласы ұлттың тілін,дінін құрметтеп өтеді.Келесі сабақта нақыл сөздерден кітапша жасап әкелсек деген ұсынысым бар.
| Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
|
| Рефлексия парағы
|
БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ
БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ БҰҰ, ЕО, ДСҰ, ШЫҰ
Демография, Интеграция,БҰҰ,Урбандалу,
ШЫҰ,ТМД,Миграция, ЕЭО, АӨСШК,Депопуляция, Экономикалық Одақ, Кеден Одағы, ДСҰ
|