БІЛЕТ. Білет 1
Скачать 71.91 Kb.
|
БІЛЕТ № 23І ) Контрольні запитання:
Організми, які звичайно вільно живуть у природі, але випадково потрапляють до організму іншого виду і ведуть паразитичне існування
Forma magna, з еритроцитами всередині
Fasciala hepatica, Dicrocoelium lanceatum, Opisthorhis felineus, Metagonimus yokogawai
Diphyllobothrium latum
Ґедзі родини Chrysops
Синантропними називають комах, життя яких тісно пов’язано з людиною. Мухи, таргани
Smomoxys calcitrans є механічним переносником збудників туляремії, сибірки, стафілокока
Трихоцефальоз
Тигрова змія, королівська кобра, гюрза, гримучі змії
Захист ІІ ) Ситуаційна задача. Під час прогулянки в широколистяному лісі групу студентів покусали кліщі. Незабаром серед студентів з’явилися хворі на енцефаліт. З якими відомими вам кліщами може бути пов’язана хвороба в студентів? Які латинські назви цих кліщів? Ixodes ricinus, Ixodes persulcantus БІЛЕТ № 24І ) Контрольні запитання:
Тимчасові паразити живуть поза організмом хазяїна і нападають на нього лише для живлення кров’ю. Постійні – живуть в організмі хазяїна чи на його покривах на всіх стадіях розвитку.
Циста
Вегетативні форми у фекаліях
Hymenolepis nana
Західна Африка та Центральна Америка
Кімнатна муха
Збудник міазів
Фтиріаз
Різнокольоровий полоз, тигровий вуж, африканська сіра деревна змія
3 пари кінцівок, які розміщуються на трьох грудних сегментах ІІ ) Ситуаційна задача. У лабораторії одержали потомство від тайгових кліщів, зібраних у природному осередку енцефаліту. Чи можуть заразитись енцефалітом від цих кліщів працівники лабораторії? Можуть, бо у цих кліщів існує трансоваріальна передача збудника тайгового енцефаліту БІЛЕТ № 25І ) Контрольні запитання:
Ектопаразити – паразитують лише на зовнішніх покривах людини. Ендопаразити паразитують у внутрішньому середовищі організму
Просвіт товстої кишки, переважно сліпа і сигмоподібна
Спорозоїт
Echinicoccus granulosus, Alveococcus multiocularis
Проміжниий – комарі роду Anopheles, Aedes, Culex; Остаточний - людина
Мошки родини Simulium, ґедзі родини Chrysops, комарі роду Anopheles, Aedes, Culex
Специфічний переносник вісцерального та шкірного лейшманіозу, москітної лихоманки
Міаз
Гадюка звичайна та гадюка степова
Sarcoptes scabiei, Demodex folliculorum ІІ ) Ситуаційна задача. До дерматолога звернувся юнак, якого турбують вугрі на обличчі. Під час дослідження матеріалу, взятого з внутрішнього вмісту вугрів хворого, було виявлено членистоногих розміром до 0,5 мм. Вони мали червоподібну форму та чотири пари редукованих кінцівок, розміщених у передній частині тіла. Про який діагноз у хворого свідчить наявність цих членистоногих? Демодекоз(залозна короста) БІЛЕТ № 26І ) Контрольні запитання:
Справжній паразитизм – паразити, що справді перебувають в іншому організмі, виводяться з його фекаліями, де їх можна знайти. Несправжній – паразити, що можуть випадково потрапляти у фекалії, принесені на аналіз.
Амебіаз
Кільцеподібний трофозоїт, амебоподібний та зрілий
Tenia saginata, Tenia solium, Hymenolepis nana, Diphyllobothrium latum
Тонка кишка
Москіти, мошки, ґедзі, мокреці, оводи, комарі
Захисні костюми, репеленти; утримання жител у чистоті, своєчасне вивезення сміття, фарбування будівель у білий колір; знищення гризунів; використання інсектицидів
Педикульоз
Саламандра плямиста, зелена жаба
Demodex folliculorum ІІ ) Ситуаційна задача. Собачий кліщ на стадії личинки отримав збудника туляремії. Скільки хазяїнів-годувальників заразить він протягом свого життя? Личинка, німфа, імаго – 3 хазяіни. БІЛЕТ № 27І ) Контрольні запитання:
Сонна хвороба, хвороба Чагаса, вісцеральний лейшманіоз, опісторхоз
Entamoeba histolytica, forma magna
Shistosoma mansoni, Shistosoma japonicum
У скелетній мускулатурі
Wohlfahritia magnifica, оводи
Ні
Ентеробіоз
Морський йорж, морський дракончик
Комарі роду Culex ІІ ) Ситуаційна задача. У личинку кліща внаслідок трансоваріальної передачі потрапив збудник кліщового поворотного тифу. Яку мінімальну кількість хазяїнів-годувальників може заразити цей кліщ протягом свого онтогенезу, якщо смоктатиме кров перед відкладанням яєць? БІЛЕТ № 28І ) Контрольні запитання:
Антропонози – це інвазійні хвороби, збудники яких вражають лише людину
Entamoeba histolytica, Balantidium coli
Самка комара роду Anopheles
У венах малого тазу, зокрема сечового міхура
Через брудні овочі і фрукти; через шкіру
Поширення збудників дизентерії, поліомієліту, холери, туберкульозу, гепатиту А
Так
Стронгілоїдоз
Жало, кисла та лужна залози
Комарі роду Anopheles ІІ ) Ситуаційна задача. Житель Одеси потрапив у лікарню в гарячковому стані, який повторюється в нього кожні 72 год. Відомо, що півтора місяця тому він повернувся з Африки, де відпочивав декілька тижнів. Коли чоловік перебував в Африці, його вночі турбували кровосисні літаючі комахи. Аналіз крові хворого показав наявність в еритроцитах найпростіших, що належать до споровиків. Назвіть збудника і переносника збудника захворювання. Plasmodium malariae. Комар роду Anopheles БІЛЕТ № 29І ) Контрольні запитання:
Тріатомовий клоп, мошки, ґедзі
Протозойні
Кільцеподібний трофозоїт, амебоподібний та зрілий
При урогенітальному – овоскопія осаду сечі, кишковий – овоскопія фекалій.
Миття овочів, фруктів, кип’ятіння води.
Лижучо-сисний
Так
Скабієс(короста)
Каракурт, тарантул, хрестовий звичайний, скорпіони
Аргасові кліщі ІІ ) Ситуаційна задача. До київської лікарні привезли журналіста, який деякий час перебував у відрядженні в Африці. Під час лабораторного дослідження в крові хворого було виявлено трипаносоми. Назвіть переносника і збудника захворювання, що спричинюється ними. Glossina palpalis або Glossins morsitans – переносники; Trypanosoma gambiense, Trypanosoma rhodesiense – збудники. БІЛЕТ № 30І ) Контрольні запитання:
Механічний переносник – членистоногі, в організмі яких не відбувається розвиток паразита. Біологічний(специфічний) переносник – це ті членистоногі, в організмі яких проходять певні стадії розвитку.
Зоонози
В епітелії тонкої кишки кішки
Перший – молюск, другий – різні види коропових та лососевих риб
Кровоносні судини кишкової стінки, печінка, легені (просвіт альвеол), глотка
Sarcoptes scabiei, Demodex folliculorum
Голова, груди, черевце
Демодекоз(залозна короста)
Восьминіг
Мухи ІІ ) Ситуаційна задача. До поліклініки звернувся чоловік, який перед цим був у туристичній поїздці в Туреччині: у нього на волосистій частині голови утворилася рана. Після обстеження й оброблення рани лікар витяг з неї червоподібних личинок комах розміром 1 мм. Про який діагноз у хворого свідчать ці дані? Яка комаха стала причиною хвороби? Міаз; Вольфартова муха |