Главная страница
Навигация по странице:

  • Куни : Синф

  • Дарс босқичлари / дарс вақти Ўқитувчининг ҳаракати Ўқувчининг ҳаракати

  • Дарснинг мақсади ва кетма - кетлиги билан таништираман.

  • ЖОУЛЬ 3.

  • 2.Кинетик энергия формуласи ва бирлигини билишади. 3.Потенциал энергия формуласи ва бирлигини билишади. Дарслик,мавзуга доир кўргазмалар.

  • Дарснинг асосий қисми 30-34 дақиқа

  • Баҳолаш: Масалаларни тўғри ишлагани учун 2 балдан қўйилади..Саволга жавоб бергани учун 1 балУмумий 7 бал. Дескриптор

  • Дарснинг якуни 3-5 дақиқа Уйга вазифа Рефлекция

  • Ўқувчилар дарс давомида ўрганганларини шакллантиради. Саралаш

  • Умумий баҳо: Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати: 1:Уй вазифасини текширишда бир бирининг фикр алмашиш жараёни

  • Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида ўқувчиларнинг ютуқ/камчиликлари ҳақида нимани аниқладим

  • Ўқувчиларни асосий қоидаларни ёдлашга ва формулаларни масала ишлашда қўллай олишга аҳамият бериш лозим.

  • энергия сақлани ва айланиш қонуни. Блим Энергия


    Скачать 1.75 Mb.
    НазваниеБлим Энергия
    Дата12.05.2023
    Размер1.75 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаэнергия сақлани ва айланиш қонуни.docx
    ТипДокументы
    #1123941

    Текширди

    Бўлим

    Энергия

    Ўқитувчи

    Мирзаева Зумрат

    Куни :




    Синф :

    Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

    Дарс мавзуси:

    Энергиянинг сақланиш ва айланиш қонуни. БЖБ

    Таълимий мақсадлар:

    7.2.3.5- механик энергияни сақланиш ва айланиш қонунини тушинтириш.

    7.2.3.6-механик энергиянинг сақланиш қонунидан масалалар ечишда фойдаланиш.

    Дарс мақсади:

    Ҳамма ўқувчи бажаради: механик энергия турларини билишади,кинетик ва потенциал энергияни тушинишади.

    Ўқувчиларнинг кўпчилиги: энергиянинг сақланиш ва айланиш қонунини тушинишади ва формуласини билишади.

    Айрим ўқувчилар: кинетик ва потенциал энергия формуласини турлантириб масалалар ишлай олишади.

    Дарснинг бориши

    Дарс босқичлари / дарс вақти

    Ўқитувчининг ҳаракати

    Ўқувчининг ҳаракати

    баҳолаш

    ресурс-лар

    Дарснинг кириш қисми

    3-5 дақиқа

    Ташкилий қисм: Ўқувчилар билан саломлашиб,укувчиларни давоматини аниқлаш.Диалог методи орқали:

    1)Хамма яхшими?

    2)Кайфиятлар яхшими?

    3)Хамма дарсга тайёрми? Саволлари орқали дарсга тайергарлик текширилади.Ўтган дарсларни савол-жавоб методи орқали такрорлаймиз.

    1.Механик энергиянинг қандай турлари мавжуд?

    2.Кинетик энергиянинг формуласи ва бирлиги?

    3.Потенциал энергиянинг формуласи ва бирлиги?

    Дарснинг мақсади ва кетма-кетлиги билан таништираман.

    Ўқувчилар укитувчи билан саломлашади.

    Берилган саволларга жавоб беришади.

    1.Механи энергия 2 турли бўлади. а)Кинетик энергрия

    б)Потенциал энергия

    2.

    Бирлиги ЖОУЛЬ

    3.

    Бирлиги ЖОУЛЬ

    Баҳолаш:

    Ҳар бир тўғри жавобга 1 балл қўйилади.

    Умумий 3 бал.
    Дескриптор:
    1.Механик энергиянинг турларини билишади.
    2.Кинетик энергия формуласи ва бирлигини билишади.
    3.Потенциал энергия формуласи ва бирлигини билишади.

    Дарслик,мавзуга доир кўргазмалар.

    Дарснинг асосий қисми

    30-34 дақиқа


    1.10 м биіктікте 54 км\сағ жылдамдықпен қозғалған массасы 300г дененің жалпы механикалық энергиясын тап. g=10Н\кг

    2.Егер серіппе 40см созылғанда 40Дж потенциалдық энергияға ие болса



    Ўқувчилар янги мавзуни диққат билан тинглашади. Дафтарларига керакли жойларини ёзиб олишади.

    Топшириқларини бажаришади.

    1.


    2.




    Баҳолаш:

    Масалаларни тўғри ишлагани учун 2 балдан қўйилади..

    Саволга жавоб бергани учун 1 бал

    Умумий 7 бал.
    Дескриптор:
    1.Кинетик энергияни формуласини фойдаланиб масала ечишни урганишади.
    2.Потенциал энергияни формуласини фойдаланиб масала ечишни ўрганишади.

    3. Энергиянинг сақланиш ва айланиш қонунини билишади.


    Компьютер,дарслик


    Дарснинг якуни

    3-5 дақиқа
    Уйга вазифа

    Рефлекция:

    Қайта мулоқат:”СМС” методи орқали бугунги дарс ҳақида фикр билдиради

    Конспектни ўқиб келиш.

    15- машқ.

    Ўқувчилар бир-бирларига қоғозда смс ёзиб фикр алмашишади.Мавзуни мустаҳкамлашга доир оғзаки саволларга жавоб беришади.

    Ўқувчилар дарс давомида ўрганганларини шакллантиради.





    Саралаш

    Иқтидорли ўқувчиларга топшириқ.


    Қолган ўқувчилар:





    Баҳолаш

    Ўқитувчи дарсда фаол қатнашган ўқувчиларни "мақтовли сўз" усули билан баҳолайди: "Баракалла! Яхши! Жуда яхши! Талпин!"

    Ўз-ўзини баҳолаш



    Қолиплаштирувчи баҳолаш

    Ўзаро бир-бирини баҳолаш

    Соғлик ва хавфсизлик техникасига риоя қилиш

    Дарсдан олдин синф хонасини шамоллатиш. Синфдаги стол стулларни тартибга келтириш.

    .

    Мен ўз дарсимда ўз мақсадимга эришдим,сабаби ўқувчиларим кинетик энергия ва потенциал энергияни билишди,формуласини масала ечишда фойдалана олишди. Режалаштирган топшириқлар тўлиқ бажарилди.

    Умумий баҳо:

    Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати:

    1:Уй вазифасини текширишда бир бирининг фикр алмашиш жараёни

    2:Берилган топшириқларни бажариш жараёнида ўқувчилар актив қатнашишади.

    Дарс сифатини яхшилашга нима ёрдам бера олади:

    1:Дарсда кўргазмалар кўпроқ бўлиши

    2:Қизиқарли дарс усулларидан фойдаланиш

    Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида ўқувчиларнинг ютуқ/камчиликлари ҳақида нимани аниқладим:

    Дарсда ўқувчилар актив қатнашишди. Дарс давомида актив қатнашган ўқувчилар яхши баҳолар олишди.

    Келгуси дарсларда нимага аҳамият бериш лозим:

    Ўқувчиларни асосий қоидаларни ёдлашга ва формулаларни масала ишлашда қўллай олишга аҳамият бериш лозим.


    написать администратору сайта