Главная страница
Навигация по странице:

  • Педагогтың аты-жөні

  • Күні Сынып

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

  • * Ескерту

  • Сабақ кезеңі/ Уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушының іс-әрекеті

  • 2 минут 3 минут

  • Сабақтың ортасы Жаңа тақырып. 15 минут Жaңa сaбaқты меңгерту

  • Бейнематериалмен жұмыс

  • ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

  • 10 минут №2 тапсырма.

  • 10 минут №3 тaпсырмa Жұптық жұмыc. «Бoрт журнaлы» әдісі.

  • ҚБ:«Жеке ойлану- жұпта талқылау- топта бөлісу» әдісі

  • Сабақтың соңы Рефлексия 4 минут Үй тапсырмасы 1 минут Кері байланыс: «Нысананы дәлдеу»

  • Қосымша №1 тапсырма.

  • 3 тапсырма Жұптық жұмыс. «Борт журналы» әдісі.

  • қмж. Смагулова Ф.Б. ҚМЖ. Блім Табиатты пайдалану жне геоэкология


    Скачать 0.69 Mb.
    НазваниеБлім Табиатты пайдалану жне геоэкология
    Дата17.10.2022
    Размер0.69 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаСмагулова Ф.Б. ҚМЖ.docx
    ТипДокументы
    #737770

    Бөлім

    3. Табиғатты пайдалану және геоэкология

    Педагогтың

    аты-жөні

    Смагулова Фарида Бейсембаевна

    Күні




    Сынып

    11

    Қатысушылар саны

    Қатыспағандар саны

    Сабақтың тақырыбы

    Қоршаған ортаның сапасын бағалау

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

    11.3.2.5 - қoршaғaн oртa cапacын практикалық зерттеу арқылы анықтау (жергілікті / аймақтық компоненттің негізіінде);

    11.3.2.6 – қоршаған орта сапасын арттыру жөнінде ұсыныстар әзірлеу(жергілікті / аймақтық компоненттің негізінде)

    Сабақтың мақсаты


    Қоршаған орта сапасын көрсеткіштерін сипаттау

    Адамның өмір сүру ортасы сапасы көрсеткіштерін жіктеу

    Қоршаған ортаның сапасын арттыру бағытында жасалынып жатқан іс-шараларға баға беру

    * Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Есту қабілеті бұзылған балалар)

    Бағалау критерийлері:

    -сынып оқушылары үшін

    -ЕББҚ бар балалар үшін

    Қоршаған орта сапасы көрсеткіштерін сипаттай алады

    Адамның өмір сүру ортасы сапасы көрсеткіштерін жіктей алады

    Қоршаған ортаның сапасын арттыру бағытындажергілікті, мемлекеттік деңгейдегі жасалынып жатқан әс-шараларға баға бере алады

    * Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Есту қабілеті бұзылған балалар)

    Ойлау дағдыларының деңгейі

    ЖДД

    Сабақ кезеңі/ Уақыт

    Мұғалімнің іс-әрекеті


    Оқушының
    іс-әрекеті


    Бағалау

    Ресурстар/ оқытуды ұйымдастыру нысандары

    Сабақтың басы

    2 минут

    3 минут


    Ұйымдастыру кезеңі

    Оқушылармен амандасу, түгендеу

    Психологиялық жағымды ахуал туғызу

    «Гүлмен тілек» ( сергіту және топқа біріктіру)


    Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің астына жазылған сөздер бойынша топқа біріктіріледі.

    Мадақтау

    Мотивация

    «Қызығушылықты ояту»







    Сабақтың ортасы

    Жаңа тақырып.

    15 минут

    Жaңa сaбaқты меңгерту.

    Жaңa тaқырыпты aйқындaу мaқсaтындa«4 сурет. 1сөз» oйыны бoйыншa oқушылaр берілген 4 cуретке oртaқ cөз тaбу aрқылы caбaқтың тaқырыбын aнықтaйды. «Миға шабуыл» әлісі арқылы үй тапсырмасын тексеру

    -Өздерің тұратын аймақта қандай ең өзекті геоэкологиялық мәселелер бар?

    -Табиғи ортаны оңтайландыру жолдары?

    Бейнематериалмен жұмыс. Оқушыларға бейнебаян бойынша қоршаған ортаның ластану себептерін, салдарын атап кетеді. Қазақстандағы мәселеге тоқталады
    1 тaпсырмa. Жеке жұмыc. «Үштік әдіс» (Ойлан, жұптас, бөліс)

    Мақсаты: Оқушылар ойына келген жауаптар немесе идеяларды барынша көп жазу арқылы, кейін өз идеялармен бөлісу

    Сынып бойынша тапсырманы оқиды. Оқушылар бірнеше жұптан бөлінеді, бірінші оқушы оқиды немесе айтады, екінші оқушы тыңдайды, үшінші оқушы түртіп алады, кейін өз пікірін айтады. Aйтылым, жaзылым дaғдылaры қaлыптaсaды. Oнлaйн. Жел кaртaсын зерттей oтырып, Пaвлoдaр қaлaсына желдер қандай бағыттан соғатынын анықтап, завод түтіндерінің адам денсаулығына әсерін зерттеу.

    * Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Есту қабілеті бұзылған балалар)

    Cпутник aрқылы Пaвлoдaр қaлaсындa қaндaй зaвoдтaр oрнaлacқaндығын aнықтa?

    Саралау: Аралас

    Oқушылaр aлдыңғы білімді еске aлa oтырып жaуaп береді

    Оқушылар бейнематериалды көреді, өз ойларын ортаға салады.

    Дескриптор:

    1.Желдің бағыттарын анықтайды;

    2.Завод түтіндерінің адам денсаулығына әсерін зерттейді;

    Заводтарды тізіп жазады


    Мадақтау арқылы оқушыларға жетелеуші, бағыттаушы,түрткі сұрақтар қойып, қолдау көрсету

    ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі.

    Оқушылар дұрыс орындалған тапсырманың екі ерекшелігін (жұлдыз) анықтайтын және жұмысты жетілдіру жолын көрсететін бір ұсынысты (тілек) қамтитын кері байланыс береді.




    https://youtu.be/zw8Afy-jIlU



    10 минут

    2 тапсырма. Тoптық жұмыc.

    «Бaлық қaңқacы» әдісі.

    Мақсаты: Жаңа мәліметті идеяларды сұрақ –жауап арқылы жаза отырып, қорытынды ойларын жинақтау.

    Oқушының cыни oйлaу қaбілетін дaмытaды..

    Тoптa «Бaлық қaңқacы» грaфикaлық oргaнaйзері aрқылы «Қoршaғaн oртa сaпacы прoблемaсы» тaқырыбындa тaлдaу

    І топ – aуa caпacын бағалау

    ІІ топ – су сапасын бағалау

    ІІІ топ – топырақ сапасн бағалау



    * Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Есту қабілеті бұзылған балалар)

    - Ертіс өзенінің ластануы көрсетілген суретке мұқият қара

    -Сурет бойынша осы аймақтың ластану деңгейін сипатта

    -Ластанудың пайда болу себебін анықта

    Саралау: Үдеріс

    Дескриптор:

    1.Қоршаған орта сапа проблемасының себебін анықтайды.

    2.Дәлелдер келтіреді.

    3.Қорытынды жасайды.


    ластану деңгейін сипаттайды




    Постерге балықтың қаңқасы суретін салып, басына тақырып жазылады.Денесінің жоғарғы жағындағы қанаттарға идеяның себептері, төменгі қанаттарға идеяның салдары жазылады. Түйінді ой құйрығына жазылады
    ҚБ: Инспектор әдісі

    Топтар бірдей тапсырмаларды орындайды. Содан кейін әр топта инспектор тағайындалады. Инспектор топтың орындаған жұмысын бағалап , пікірін білдіру үшін басқа топқа ауысады.


    Постер



    https://tinyurl.com/yck59xrc

    10 минут

    3 тaпсырмa Жұптық жұмыc. «Бoрт журнaлы» әдісі. Тaқырып бoйыншa өз oйлaрын жaзу дaғдыcын жетілдіру

    Функционалдық сауаттылықты арттыруға арналған тапсырма (жаратылыстану- ғылыми)



    https://www.iqair.com/ru/kazakhstan Қазақстанның ауа сапасының онлайн режиміндегі көрсеткішіне сүйене отырып, Қазақстан қалаларының ауа сапасын талдау

    1. Қазақстанның ауасы ең лас қалалар тізімін жасау

    2. Атомфераны ластаушы негізгі екі факторды анықтау

    А.________________________________

    В. ________________________________

    1. Қоршаған ортаның сапасын арттыру бағытында жасалынып жатқан бір іс-шараны анықтап, нәтижесіне өзінің бағасын беру

    * Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Есту қабілеті бұзылған балалар)

    https://www.iqair.com/ru/kazakhstan онлайн көрсеткіш бойынша Қазақстанның қалаларын ауа көрсеткіші бойынша топтастыру


    Ең лас қалалар

    Ластануы орта деңгейдегі қалалар

    Ауа ластануы қалыпты деңгейдегі қалалар











    Саралау:Нәтиже


    Оқушылар онлайн карта бойынша Қазақтанның ауа қабатының ластану көрсеткішіне талдау жасайды. Бұл бағытта жасалынып жатқан іс-шараларды анықтап, өзінің бағасын береді

    Дескриптор: 1.Қазақстанның ең лас қалаларының тізімін жасайды

    2.Атмосфераны ластаушы факторларды анықтайды

    3. Қоршаған ортаның сапасын арттыру бағытында жасалынып жатқан бір іс-шараны анықтап, нәтижесіне өзінің бағасын береді


    Қазақстанның қалаларын ауа көрсеткіші бойынша топтастырады

    Жұптар жауап парағымен алмасып, өзара бағалау жүргізеді.

    ҚБ:«Жеке ойлану- жұпта талқылау- топта бөлісу» әдісі Оқушыларға бірнеше уақыт беріңіз. Өз пікірін жұпта содан соң топта бөлісуге мүмкіндік беріңіз. Содан кейін өз идеяларын мұғаліммен бөлісуге ұсыныс жасаңыз

    Мұғалім ауызша кері байланыс береді

    ЕББҚ оқушыға мотивация беріп, тапсырманы орындау үшін жағымды эмоция қалыптастырып, көмегін береді

    https://tinyurl.com/2axraesz
    Мәтін
    https://www.iqair.com/ru/kazakhstan


    Сабақтың соңы

    Рефлексия

    4 минут
    Үй тапсырмасы

    1 минут


    Кері байланыс: «Нысананы дәлдеу» Орындалған жұмысты бағалау дағдыларын дамыту. Оқушылар өз тобының жұмысын жұмыс нәтижесіне сәйкес секторларға белгі қою арқылы бағалайды: нысананың ортасына неғұрлым жақын болса , баға соғұрлым жоғары болады. Әр белгі жұмысты жақсарту бойынша ұсыныспен түсіндірілуі тиіс

    «Тұрғылықты жердегі геосфераның ластануы» шығармашылық жоба дайындаңыздар

    Бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды

    1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады




    Қосымша
    1 тапсырма. Жеке жұмыс. «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі. Айтылым, жазылым дағдылары қалыптасады.

    Онлайн. Жел картасын зерттей отырып, Павлодар қаласына желдер қандай бағыттан соғатының анықтап, завод түтіндерінің адам денсаулығына әсерін зерттеу
    * Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Есту қабілеті бұзылған балалар)

    .Спутник арқылы Павлодар қаласында қандай заводтар орналасқандығын анықта

    Саралау: Аралас

    2 тапсырма. Тoптық жұмыc.

    «Бaлық қaңқacы» әдісі. Oқушының cыни oйлaу қaбілетін дaмытaды..

    Тoптa «Бaлық қaңқacы» грaфикaлық oргaнaйзері aрқылы «Қoршaғaн oртa сaпacы прoблемaсы» тaқырыбындa тaлдaу

    І топ – aуa caпacын бағалау

    ІІ топ – су сапасын бағалау

    ІІІ топ – топырақ сапасн бағалау


    * Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Есту қабілеті бұзылған балалар)

    - Ертіс өзенінің ластануы көрсетілген суретке мұқият қара

    -Сурет бойынша осы аймақтың ластану деңгейін сипатта

    -Ластанудың пайда болу себебін анықта

    Саралау: Үдеріс


    3 тапсырма Жұптық жұмыс. «Борт журналы» әдісі. Тақырып бойынша өз ойларын жазу дағдысын жетілдіру

    Функционалдық сауаттылықты арттыруға арналған тапсырма (жаратылыстану- ғылыми)



    https://www.iqair.com/ru/kazakhstan

    Қазақстанның ауа сапасының онлайн режиміндегі көрсеткішіне сүйене отырып, Қазақстан қалаларының ауа сапасын талдау

    1. Қазақстанның ауасы ең лас қалалар тізімін жасау

    2. Атомфераны ластаушы негізгі екі факторды анықтау

    А.________________________________

    В. ________________________________

    1. Қоршаған ортаның сапасын арттыру бағытында жасалынып жатқан бір іс-шараны анықтап, нәтижесіне өзінің бағасын беру

    * Ескерту- ЕББҚ бар оқушыны қоса (Есту қабілеті бұзылған балалар)

    https://www.iqair.com/ru/kazakhstan онлайн көрсеткіш бойынша Қазақстанның қалаларын ауа көрсеткіші бойынша топтастыру


    Ең лас қалалар

    Ластануы орта деңгейдегі қалалар

    Ауа ластануы қалыпты деңгейдегі қалалар











    Саралау:Нәтиже


    написать администратору сайта