Бөлім
| 3. Табиғатты пайдалану және геоэкология
| Педагогтың аты-жөні
| Ақберген Роза Қаирыл Махмутқызы
| Күні
| 19.10.21ж
| Сынып
| 11 «А»
Қатысушылар саны: 6
|
Қатыспағандар саны: -
| Сабақтың тақырыбы
| Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 11.3.1.4 - жеке тұлғаның табиғатты пайдаланудағы рөлін анықтап, «экологиялық ізін» есептеу
| Сабақтың мақсаты
| Қазақстан территориясындағы табиғи ресурс түріне экономикалық және экологиялық тұрғыдан баға беру
| Бағалау критерииі
| Оқушылар:
Табиғи ресурстарға экономикалық экологиялық баға береді.
Табиғат ресурстарын біледі. Табиғат ресурстарын жіктей алады. Табиғат ресурстарын экономикалық-экологиялық тұрғыдан бағалай алады. Дүниежүзі аймақтарының табиғи-ресурстық потенциалын бағалай алады Табиғи ресурстарды өңдеу технологиясын сипаттайды, орталықтары мен дайын өнім түрлерін атайды
| Сабақтың кезеңі/ уақыты
| Мұғалімнің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Басы
| Ұйымдастыру кезеңі. Сыныппен сәлемдесу. «Жылы лебіз» психологиялық ахуал қалыптастыру.
1.Үй тапсырмасын сұрау «Конверт – сұрақ» әдісі
Табиғат ресурстары дегеніміз не? Табиғат ресурстарын қалай жіктейді? Табиғи ресурстарды экономикалық бағалау қалай жүргізіледі? Табиғи ресурстарды экономикалық, экологиялық бағалау қандай мақсатпен жүргізіледі? Ресурспен қамтамасыз етілу дәрежесі дегенді қалай түсінесіз?
Бағалау: «Мадақтау»
«Миға шабуыл» әдісі «Болашақ Қазақстан менің көзіммен» тақырыбы аясында өз ойларын, тілектерін айтады.
| Оқушы өз жұбын табады
Әдіс арқылы қайталау
Сұрақ жауап орындайды
.
| мадақтау
| Ұялы телефон
Және интернет желілері
Кітап
| Ортасы
| Жаңа сабақ «Кинометафора» әдісі
Деректіфильмді(2минут 55 секунд) қарап, болған соң жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбы анықталады.
Деректіфильм мен бүгінгі сабақ арасында қандай байланыс бар? Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? Эколгиялық ізді қалай азайтуға болады?
Олай болса сабағымыздың мақсаты қандай болады?Табиғатты қорғау – жер қойнауын, жерасты және жерүсті су ресурстарын, атмосфера ауасын қорғауға, биоәртүрлілікті және тіршілік ортасын сақтауға, қалдықтармен жұмыс істеуге, климаттың өзгеру проблемаларын зерделеуге, радиациялық қауіпсіздікке бағытталған мемлекеттік, қоғамдық, әкімшілік-шаруашылық, техникалықөндірістік, экономикалық және заңды шаралар жүйесі. 1.Тапсырма жеке жұмыс. «SWOT – талдау» әдісі
«Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын факторларды айқындау.
Планетамыздың «экологиялық ізін» жақсартуға арналған акцияның үлгісін дайындаңыз..
Дескриптор
| «Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын факторлады анықтайды
Планетамыздағы «экологиялық ізін» жақсартуға арналған ұсыныстар ,мықты,әлсіз жағдайын көрсетеді.
Бағалау: “Екі жұлдыз, бір тілек”
|
2.Тапсырма « ИНСЕРТ» әдісі. Төмендегі суреттерді қолдана отырып, талдау жасаңыз. Дескриптор:
фотосуретке талдау жасай отырып, ландшафтта қандай өзгерістер болғанын анықтаңыз; фотосуретке талдау жасай отырып, салдарын анықтаңыз. Адамның экологиялық ізін қарастыра отырып, өз аймағыңызға талдау жасаңыз және бұл аймақтағы экологиялық проблемалармен күресу жолының жоспарын құрыңыз.
Бағалау: Мадақтау әдісі
| Тақтаға сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарымен таныстыру
Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды
Видеороликтан тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады
| Смаликтер арқылы
ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау
|
Слайдар
Ашық сұрап-жауаптар
| Сабақтың соңы
| Сабақты қорытындылау.«ҚОБДИШАДАҒЫ СҰРАҚ »
1. Қоршаған ортаны қорғаудың негізгі қағидаттарына қосар талаптарың қандай?
2. Қазақстанда табиғатты қорғауда ұйымдастырылған ұйым-мекемелер қандай қызметтер атқарады?
3. «Экологиялық мәдениет» деген ұғымға түсініктеме бер.
Талқылау сұрақтары:
4. Қазақстанда атқарылып жатқан табиғатты қорғау шараларындағы жеке тұлғаның рөлін қалай бағалайсың?
5. Олардың кемшіліктері болған жағдайда, қандай ұсыныс берер едің?
6. Қоршаған ортаның сапасын жақсарту үшін қандай әрекеттер жасар едің?
РЕФЛЕКСИЯ. « Менің оқуымның үшбұрышы» әдісі . Мен 1 нәрсені білетін едім
Мен 2 фактіні басқаларға түсіндіре аламын
Мен осы сабақта 3 нәрсені білдім Үй тапсырмасы: Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі тақырыптты оқу және эссе жазу.
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.
|
|
Рефлексия парағы
| Үйге тапсырма
| Үйге тапсырма:
БАҚ-тан тіл туралы мақала оқып,өз пікірін дайындау
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
| Саралау: Оқушылардың тақырыпты теориялық тұрғыда жеңіл меңгеруі үшін және негізгі ойды толық түсінуін қолдау мақсатында мына тәсілдерді пайдаландым:
1.Бейнебаян көру , оқулықпен жұмыстану арқылы «Дереккөздер » арқылы сараладым. 2. Веендиограммасы, бинго әдісі арқылы қарқындылын сараладым.
3. «1минуттық әңгіме» арқылы әңгіме-диологқа түседі.
| Сабақ өң бойында оқушыларды алға жетелеу мақсатымда, мадақтап, қолдап отырдым. Оларды дескриптор бойынша, смайликтер, «толық ай, жарты ай, жаңа ай», от шашу әдістерін пайданаландым.
|
| Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
|
|
| Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
| |