Бөлімі:
|
| Педагогтің аты жөні:
|
| Күні:
|
| Сынып:
| 5
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрлері
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 5.1.1.1 - тыңдалған музыкалық шығармаларды, музыкалық мәнерліліктің түрін, стилін, жанры мен құралдардын талдау;
5.1.1.2 - әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстыру
| Сабақтың мақсаты:
| Тыңдалған музыкалық шығармаларды, музыкалық мәнерліліктің түрін, стилін, жанры мен құралдардын талдайды әлем халықтары музыкалық аспаптарын жасалуы мен дыбысталуына қарай топтастыру, түрлі контекстерде салыстырады
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| 1-ші тапсырма.Зерттеу.
Заттар бейнеленген суретке қараңдар және
олардың қай елге тән екендігін анықтаңдар.
Сұрақтарға жауап бер:
- Бұл елдер туралы не білесіңдер?
- Оларды не байланыстырады?
- Бұл халықтарға музыкалық өнердің
қандай түрлері тән болып келеді?
- Бұл елдер несімен танымал?
- Өнер саласында осы елдерден шыққан
қандай атақты адамдарды білесіңдер?
- Бұл елдерді картадан көрсете аласыңдар
ма?
2-ші тапсырма. Тыңдау.
Сабақты мына сұрақтан бастайды: «Ұлы Жібек жолы» туралы сендер не білесіңдер? Ертеде халықтар сауда арқылы бір-бірімен қарым-қатынас жасаған. Олар киімдер мен түрлі әдемі маталар, құнды бұйымдар мен дәмді тағамдар, яғни адам тұрмысына қажет заттардың бәрін де саудаға салған. Сауда жолы «Жібек жолы» деп аталып, үлкен қала мен ауылдарды, елдерді байланыстырған. Жібек жолының басы Қытай жеріндегі Хуанхэ өзенінің аңғарындағы аймақтан басталады. Жол батысқа және солтүстік-батысқа қарай шығу үшін оңтүстік және солтүстік бағыттарға тармақталады. Оңтүстік бағыт Ферғана, Самарқан, Иран, Ирак, Сирия елдері мен Жерорта теңізіне шыққан. Ал солтүстік бағыт Оңтүстік Қазақстан жерінде тағы екі тармаққа бөлініп, біреуі Орта төменгі ағысымен Батыс Қазақстанға шығып, Еуропаға қарай өткен. Сауда жолы «Жібек жолы» деп неге аталғанын білесің бе? Ол жолмен қытайдың таза жібегі жиі тасымалданатын болған. Сондықтан сауда жолы «Жібек жолы» деп аталады. Кең байтақ Шығыс өлкелері мен Батыс өлкелерін байланыстырып жатқан ұзақ жол болғандықтан, оған «ұлы» сөзі тіркелген. Сондықтан бұл жол «Ұлы Жібек жолы» болып тарихқа енді.
3-ші тапсырма. Тыңдалым.
Музыкалық үзіндіні тыңдап, оның қай елге жататынын анықтаңдар. Сұрақтарға жауап бер:
- Музакалық үзінділердің сипаты
қандай?
- Қандай топқа жататын музыкалық
аспаптарды сендер естіп тұрсыңдар?
|
1-ші тапсырма. Мұғалімге ән
жазбасын дайындау ұсынылады.
Сұрақтарды талқылаңдар.
2-ші тапсырма. Бұл тапсырманы
орындау үшін білім алушыларға
музыкалық аспаптарды беріңіз. 3-ші тапсырма. Білім алушыларға
Шығармашылыққа жетелетін тапсырмаларды орындау
«Ұлы Жібек жолы» картасына қарап, елдермен байланыс жолдарын сипаттап береді.
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
Кез келген басқа
көмеймен орындалатын
әннің жазбасы
| Сабақтың соңы
| Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды.
Үйге тапсырма:
Жасалған жұмысқа көрсетілім ұйымдастыру және мына сұрақтарға жауап жазып келіңдер.
-«Ұлы Жібек жолы» қытай, жапон, үнді, араб елдері арқылы өте ме?
-Бұл елдер туралы не білесің?
-Оларды не біріктіреді?
-Бұл елдерде қандай музыкалық дәстүр бар?
-Бұл елдер несімен танымал?
Рефлексия:
Мен не білдім?
Бүгін мен не үйрендім?
Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
| Рефлексия сұрақтарына жауап жазады
|
| Рефлексия тақтайшасы
|
Бөлімі:
|
| Педагогтің аты жөні:
|
| Күні:
|
| Сынып:
| 5
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Шығыс халықтарының музыкалық дәстүрлері (жалғасы)
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 5.1.2.3 - шығыс халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтау;
5.1.3.1 - түрлі әндерді орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізу
| Сабақтың мақсаты:
| Шығыс халқының және әлем халықтары музыкалық дәстүрлерінің ерекшеліктерін анықтайды;түрлі әндерді
орындау барысында музыканын көңіл-күйі мен көркем бейнесін жеткізеді
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| 1-ші тапсырма. Әнші орындау.
«Сакура» (Шие) – жапонның халық әні. Қазақ тіліне аударған А.Жакеева
-Әнді мәнерлеп орындау, әдемі орындау.
1. Шешек атты шие!
Салсам жанар жан-жаққа.
Аспан асты саябақ,
Желпіп өтсе жел-дағы.
Қызғыш мұнар тербелер...
Шешек атты шие!
Шешек атты шие!
2-ші тапсырма. Тыңдалым.
Шығыс елдерінің билері көрсетілген бейнероликті қараңдар
Сұрақ ілмегі әдісі
Сұрақтарға жауап бер:
- Би қимылдарының
айырмашылықтары мен ұқсатықтары
қандай?
- Музыка бидің сипатын қалайша
жеткізеді?
- Шығыс халықтарының киім
ерекшеліктері қандай?
3-ші тапсырма. Материал жинау.
«Қай халықтың музыкасы?» музыкалық викторина
Ойынның шарты. Оқушылар алдыңғы сабақта танысқан музыкалық үзінділерді қайта тыңдап, таныстырылым слайдын немесе бейнежазбаларды қарап, мына тапсырмаларды орындайды:
-әр шығарманың көңіл күйін анықтау;
-шығарма қандай ұлттық аспапта орындалатынын анықтау;
-орындаған аспапты қандай аспаптар тобына жатқызуға болатынын айту;
-танысқан Шығыс халықтарының аспаптары қазақтың қандай ұлттық аспаптарына ұқсайтынына айту;
-әр оқушы халық аспаптар оркестрін құрам деп қиялдап, қандай аспаптарды таңдап алатынын айту.
4-ші тапсырма. Шығармашылық жұмыстар. «Шығыс биін үйренейік» Шарты. Оқушылар Шығыс халықтарының би туралы бейнежазбаларын көріп, «Үнді биі», «Қытай биі», «Жапон биі» деген топтарға бөлініп, бірнеше қимылды үйренеді. Тапсырманы орындап болған соң сыныптастарына:
-таныстырылым жасайды;
-дайындалған бидің орындалу сапасын өзара бағалайды;
-әр оқушы билеу кезеңінде көрсеткен сапалық үлесін өзі бағалайды. 4-ші тапсырма. Жаттау және орындау.
Шығыс елдерінің ұлттық би қимылдарын
үйреніп, орындаңыздар: үнді, қытай, жапон
|
1-ші тапсырма. Бұл тапсырманы
орындау үшін Шығыс халық билердің
бейнежазбасын дайындап қойыңыз.
Сұрақтарды талқылаңдар
2-ші тапсырма. Оқытушыға
оқушыларды топтарға бөлуге және
бейнеролик бойынша билердің бірнеше
қимылын үйренуге және барлық
сыныпқа орындау ұсынылады.
Сабаққа биді үйрену үшін оқушыларға
көмек көрсету үшін хореграфия
оқытушысын шақыруға бол
| Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
Платформа жүйесінің пайыздық есептеу нәтижесі
|
hhtp/mpp.aytis/youtube.com
«Тұран» этнофольклорлық топ https://www.youtub e.com/watch?v=IyA Tq_6ussE-
| Сабақтың соңы
| Бағалау.
Әр оқушы өз тапсырмаларын таныстырады және бағалайды
Үйге тапсырма:
«Шығыс биін үйренеді»
Рефлексия:
Мен не білдім?
Бүгін мен не үйрендім?
Мен үшін қандай тапсырма қиын болды?
Ал қай тапсырманы мен оңай орындадым?
| Рефлексия сұрақтарына жауап жазады.
|
| Рефлексия тақтайшасы
|
Бөлімі:
| Мектеп:
| Педагогтің аты жөні:
|
| Күні:
|
| Сынып:
| 5
| Қатысқандар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Еуропа халықтарының музыкалық дәстүрі
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:
| 5.1.1.1 - тыңдалған музыкалық шығармаларды, музыкалық мәнерліліктің түрін, стилін, жанры мен құралдардын талдау;
5.1.3.3 - музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін
музыкалық аспаптарда бірлесіп орындау;
| Сабақтың мақсаты:
| Тыңдалған музыкалық шығармаларды, музыкалық мәнерліліктің түрін, стилін, жанры мен құралдардын талдайды, музыкалық шығармалардың қарапайым үзінділерін музыкалық аспаптарда бірлесіп орындайды
| Сабақтың барысы:
| Сабақтың кезеңі (уақыты)
| Педагог әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Сабақтың ортасы
| Амандасу.
1-ші тапсырма. Тыңдалым
Еуропа халықтарының музыкалық
шығармаларын тыңдаңыздар.
Сұрақтарға жауап бер:
- Ұсынылған музыкалық
шығармалардың қай халықтарға
қатысы бар?
- Сіз ол әндерді қайдан естіген едіңіз?
- Әр музыкалық үзіндінің сипаты
қандай? Неге олай ойлайсыз?
- Сізге таныс қандай музыкалық
аспаптарды естіп аңғардыңыз?
- Бұл елдердің орналасқан жерін әлем
картасында көрсете аласыз ба?
2-ші тапсырма. Орындау.
Сабақта бейнежазбаларды көрсетеді және оқушыларға Еуропаға виртуалды саяхат жасауды ұйғарады. «Жібек жолы-Еуропа» Ойынның шарты. Үздік оқушылар сыйлық ретінде «Жібек жолы» саяхат бағдарламасы бойынша көктемгі демалыс кезінде Еуропа елдерін шарлап, сапарға шықты. Бірінші тоқтаған жері – Германия елінің астанасы – Берлин қаласы.
Дәл сол кезде қаланың орталық концерттік залында «Еуропа халықтарының ұлттық музыкасы» атты конкурс басталған екен. Үстінде ұлттық киімдер бар, қолдарына музыкалық аспаптар ұстаған әр халықтың сахнаға шығып, ән шырқап, би билеп, өнерлерін көрсетіп жатты. Біздің саяхатшы-оқушыларға өте ұнағаны – төрт халықтың өнері.
-Берілген сөздерден елдің дұрыс атауын тауып, торкөздерді толтыр.
Сөздік: Австрия, Болгария, Германия, Грекия, Италия, Испания, Литва, Мажарстан, Норвегия, Польша, Португалия, Румыния.
2-ші тапсырма. Құрастыру мен
ипровизациялау
Музыкалық аспаптарды қолдана отырып,
тыңдаған шығармаларға сүйемелдеу
құрастырыңыз
3-ші тапсырма. Жаттау және орындау
«O sole mio» итальян халық әнін үйреніп, орындаңыздар.
Сұрақтарға жауап бер:
- Өлеңде не туралы айтылып жатыр?
- Әннің сипаты қандай?
- Ән сазының түрін анықтаңыздар
| |