Главная страница
Навигация по странице:

  • АНОТАЦІЯ Веселі бандури

  • Розділ І. Загальні відомості про твір

  • Розділ ІІ. Форма викладу та музично-виражальні засоби

  • Розділ ІІІ. Виконавський аналіз

  • Розділ ІV. Диригентські труднощі

  • Весел. Анотацiя_Веселi_бандури. Факультет музичного мистецтва кафедра музичного мистецтва


    Скачать 35.23 Kb.
    НазваниеФакультет музичного мистецтва кафедра музичного мистецтва
    АнкорВесел
    Дата08.06.2021
    Размер35.23 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАнотацiя_Веселi_бандури.docx
    ТипДокументы
    #215216

    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

    КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

    КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВ

    ФАКУЛЬТЕТ МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

    КАФЕДРА МУЗИЧНОГО МИСТЕЦТВА

    АНОТАЦІЯ

    Веселі бандури

    (для ансамблю бандуристів)









    Виконала: студентка IV курсу

    Групи ТНБ-47

    Бондаренко Анна Олегівна



    Київ 2021

    Зміст



    Розділ І. Загальні відомості про твір 2

    Розділ ІІ. Форма викладу та музично-виражальні засоби 4

    Розділ ІІІ. Виконавський аналіз 6

    Розділ ІV. Диригентські труднощі 8

    Висновок 10








    Розділ І. Загальні відомості про твір


    «Веселі бандури» – це інструментальний твір Якова Лапинського для ансамблю бандуристів.

    Лапинський Яків Наумович - радянський, український композитор, педагог. Заслужений діяч мистецв України (1991), член НСКУ (1959). Закінчив Київську консерваторію по класу композиції Л. Ревуцького (1955), де й працював від 1980 – викладач композиції, інструментування та читання симфонічних партитур. Від 1997 мешкає у м. Дармштадт (Німеччина).

    Народився 7 січня 1928 року в Умані – помер 30 січня 2020 року. Працює переважно в інструментальних жанрах, досвідчений майстер оркестрового письма, написав музику до низки кінофільмів. Музика Яківа Лапинського позначена рисами пост­романтизму, нерідко –фольклоризму, оптимістична за своїм характером. Музичній мові притаманні барвистість звукозапису, ритмічна пружність, рельєфність тематизму. Також Я.Лапинський автор спогадів про Л.Ревуцького.

    В композиторському доробку Якова Наумовича велика кількість творів: ораторія «В кос­мосі», сюїта «Українські акварелі», для симфонічного оркестру – 2 симфонії, симфонічні поеми – «Сталінградська битва», «Дніпро», «Гопак», «Звершення», «Па­горби Києва», «Пам’ять», «Козачок»; симфонічна картина «Свято» (1959); сюїта «Антарктида» (1962); увертюри – «Промениста» (1967), «Свят­кові звучання» (1977); концерт для скрипки і симфонічного оркестру «Українські наспіви» (1972); концерти для симфонічного оркестру і баяна (1971, 1972, 1980 – «Веснянка»); концерт для голосу з оркестром (1961); концерти для бандури, гітари, контрабаса, маримбафона (12 концертів); концерт-поема для фортепіано на тему «Казок Віденського лісу» Й. Штрауса (2001); для оркестру нар. інструментів – рапсодія «Гопак», поема «В ніч на Купала», п’єса-гра «Плескач»; поема-фантазія «Дівочий сон»; для ансамблю бандуристів – «Українська рапсодія», «Веселі бандури» (2010), «Веснянка», «Ритми козачка»; для ансамблю сопілок – «Веснянка»; для струн. квартету – п’єси; для великого духового оркестру – «Український концертний марш».

    Розділ ІІ. Форма викладу та музично-виражальні засоби


    Інструментальний твір написаний для ансамблю бандуристів акордової фактури в простій тричастинній формі, крайні частини однакові, а середня контрастна (протилежна) їм за характером музики. Склад – партії для трьох бандур. Починається з чотирьох тактів енергійного вступу в акордовій фактурі.

    Структура твору:

    ⦁ Вступ;

    ⦁ І частина

    ⦁ ІІ частина

    ⦁ІІІ частина(реприза першої)

    ⦁ Coda.

    Тональний план музичного твору активно впливає на процес формування композиції з усіма властивостями її , відношеням розділів і фону, роллю кульмінаційних зон. Відступ від початкової тональності сприяє подоланню одноманітності і стимулює подальший розвиток.

    Основна тональність твору: G-dur у якій починається і закінчується композиція, з відхиленнями в інші тональності в середній частині (B, C). Розмір перемінний – крайні частини у розмірі 2/4, а середня 3/4. Темп твору швидкий, характер 1 і 3 частини танцювальний, веселий, тому виконується легко, жваво і як зазначено у партитурі – Brilliante(блискуче), а середня частина більш спокійна, грайлива.

    Гармонія твору проста, характерний простий ритмічний малюнок, зустрічаються різні тривалості нот: восьмі, половинні, четвертні.

    Динамічні відтінки – поняття, які стосуються сили звучання. Позначення динамічних відтінків, які запропонував автор у партитурі, є тим основним матеріалом, на основі якого необхідно проаналізувати динамічну структуру твору.

    Динамічна палітра досить насичена: від ff до Р, а також зустрічаються такі динамічні відтінки, як subito P, sfz, cresc. Це динамічне різноманіття робить твір цікавішим для виконавців і слухача.

    Закінчується композиція динамічною кодою всіх голосів, з акцентованими нотами, синкопованим ритмом та динамікою в два форте та сфорцандо. Все це створює феєричний, блискучий фінал твору.





    Розділ ІІІ. Виконавський аналіз


    Єдність художнього трактування, правильність розкриття художнього образу вимагають визначення потрібного темпу у виконанні твору. Знайдений диригентом вірний темп в значній мірі означає, що можна заволодіти художнім образом, створеним в даному творі. Динаміка у творі також допомагає розкриттю художнього змісту твору.

    Виконавські інструментальні труднощі:

    • Ритмічні труднощі

    Ритм як організація звуків у часі проникає в різноманітні елементи музичної тканини твору, один із трьох основних елементів музики поряд з мелодією і гармонією. В партіях часто зустрічаються ноти з лігами, що можуть викликати труднощі у виконавців і потребують чіткого вирахування.

    • Відчуття фрази

    Важливо відчувати рух мелодії по фразах. В цьому допомагає музична побудова, хвилеподібний рух та динамічні відтінки.

    • Басова лінія

    Басова лінія насичена і створює настрій та пульсацію твору. У швидкому темпі важливо чітко переходити, так як присутні стрибки та якісно заграти басову партію.

    • Технічні труднощі

    Технічні труднощі полягаю у швидкому темпі виконання, потребують чіткості і точності нотного тексту.

    • Перемикання між частинами

    Перемикання між частинами також має велике значення. Воно впливає на цілісність твору загалом. Так як темп швидкий, перемикання має бути якнайменш непомітним і швидким, тому здійснюється розподіл між виконавцями – одна група перемикається раніше, інша пізніше. Таким чином ми уникаємо розриву, довгої пауз і рух твору продовжується.

    Найбільш поширений – хвилеподібний рух мелодії, що складається з чергування висхідних і низхідних рухів, що врівноважують один одного. Всі партії написані у хвилеподібному русі, в деяких моментах присутні інтервальні стрибки, між першою і другою відбуваються переклички в теситурному і динамічному плані. Основна тема проходить у перших та других бандур, третя виконує акомпануючу функцію. У творі присутні такі прийоми гри, як глісандо і удар по корпусу бандури. Глісандо використовується на початку у вступі та в переходах між частинами. Удари по корпусу присутні у середній частині і створюють ефект перегукування між голосами, так як виконуються поперемінно в різних партіях. Головним завданням виконавців в цьому місці є правильність ритмічної структури і синхронного виконання.

    Розділ ІV. Диригентські труднощі


    «Веселі бандури» починаються в швидкому темпі на ff (жести диригента при цьому зібрані, амплітуда помірно-велика). Твір написаний у розмірі 2/4 та ¾, тому диригент користується дводольною та тридольною схемою. Так як темп швидкий, для зменшення жестикуляції я поєднала диригування по два такти на 2/4. Головною умовою використання цього поєднання є обов’язкове попередження колективу. Твір насичений динамічними відтінками, тому диригент використовує динамічні контрасти в жестах.

    При диригуванні даного твору зустрічаються такі технічні труднощі:

    • передати характер твору за допомогою штриха non legato використовуючи кистьовий прийом;

    • показ вступу слід робити чітко і впевнено, щоб у капели не було ніякого сумніву про вступ;

    • зміна характеру жесту між контрастними частинами;

    • зміна розмірів (двохдольний, тридольний);

    • динамічні контрасти в жестах.


    Висновок




    «Веселі бандури» - швидкий, веселий та запальний твір. Він може слугувати прикрасою будь-якого концертного виступу і має право посідати чільне місце в репертуарі капели бандуристів. Диригентсько-виконавські задачі полягають у донесенні до слухача основної ідеї, образу композиції. Виконуючи твір диригент повинен пам’ятати, що він є керівник тих ідей і почуттів, які автор заклав у твір. Диригент повинен переконати виконавців пережити та втілитись у потрібне почуття. Створити певний настрій, що відповідає образу та характеру твору, з наявністю композиторського бачення та задуму!


    написать администратору сайта