Главная страница
Навигация по странице:

  • Тип уроку

  • ІІІ. Актуалізація опорних знань.

  • Мова Елізи після занять з професором Хіггінсом

  • Еволюція перетворення Елізи Квітникарка

  • Дівчина, яка має успіхи у навчанні, добрий слух

  • Людина

  • План конспект уроку. Специфіка втілення античного міфу в пєсі Б. Шоу Пігмаліон. Динаміка образу Елізи Дуліттл


    Скачать 20.57 Kb.
    НазваниеСпецифіка втілення античного міфу в пєсі Б. Шоу Пігмаліон. Динаміка образу Елізи Дуліттл
    Дата22.05.2018
    Размер20.57 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаПлан конспект уроку.docx
    ТипПлан-конспект
    #44574

    План конспект уроку

    Студентки групи ФАБ-3-14

    Мазигули Катерини

    10 клас

    Тема: Специфіка втілення античного міфу в п’єсі Б. Шоу «Пігмаліон». Динаміка образу Елізи Дуліттл.

    Мета: проаналізувати комедію "Пігмаліон '', її міфологічну основу, дати уявлення про інтелектуальний характер драматургії Б. Шоу; формувати навички аналізу драматичного твору; формувати вміння і навички вести дискусію, з’ясувати обставини головного конфлікту у творі, допомогти учням розкрити образи твору, з`ясувати їх значення, естетику, привабливість.

    Тип уроку: заняття-дискусія.

    Обладнання: портрети митця, афоризми, текст п’єси.

    Література: Шоу Бернард. Избранные пьесы. – М.: Рипол классик, 2001г.

    Михальская Н.П. Бернард Шоу. – М.: Просвещение, 2004 г.

    Структура уроку

    1. Організаційний момент;

    2. Мотивація навчальної діяльності;

    3. Актуалізація опорних знань;

    4. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу;

    5. Інструктаж д/з;

    6. Підсумок і виставлення оцінок.

    Хід уроку

    Збентежено дивиться Пігмаліон

    на свій витвір, і серце йому

    завмирає від незнаного щастя

    (З міфу про Пігмаліона і Галатею)

    І. Організаційний момент.

    Повідомлення теми, мети, проблеми заняття. Ознайомлення з епіграфом.

    IІ. Мотивація навчальної діяльності.

    Бідна квіткарка якимось, майже дивним, чином перетворюється в «чарівну леді». Що це, осучаснена Б. Шоу Попелюшка? Але в п'єсі «Пігмаліон» ми не бачимо «хеппі енду», щодо розв'язки можемо лише здогадуватися. Все набагато серйозніше і глибше, адже людина, усвідомивши свою людську гідність, вже не може повернутися до свого попереднього положення. Про це - сьогодні поговоримо на занятті.
    ІІІ. Актуалізація опорних знань.

    (Фронтальне опитування). Літературний диктант
    1. Джордж Бернард Шоу - лауреат … премії (Нобелівської)

    2. Для Бернарда Шоу взірцем була творчість…( Генріка Ібсена)

    3. Третій цикл п'єс Бернарда Шоу мав назву…(«П'єси для пуритан»)

    4. Другий цикл п'єс Бернарда Шоу мав назву…(«П'єси приємні»)

    5. За походженням Джордж Бернард Шоу був…(Ірландець)

    6. За релігійними поглядами Бернард Шоу був…(атеїст)

    7. Перший цикл п'єс Бернарда Шоу мав назву…(«Неприємні п'єси»)

    8. Перші свої твої Бернард Шоу підписував псевдонімом… (G.B.S. (Джордж Бернард Шоу)

    9. Своє самостійне життя Бернард Шоу почав з … років (15)

    10. У 1884 році Шоу став членом … товариства (Фабіанського)

    11. Б.Шоу вважається в Англії засновником…(«Нової драми»)

    12. Чудову освіту Б.Шоу здобув…( Самотужки)

    13.Яка п’єса Шоу принесла йому перший успіх? („Дома вдівця”)

    14.В основу сюжету твору Шоу „Пігмаліон” покладено… (давньогрецький міф)

    15. Б. Шоу визначив жанр п’єси „Пігмаліон”… (роман)

    16. Рік створення п’єси „Пігмаліон”… (1912)

    17. З якою метою вперше прийшов батько Елізи в дім Хіггінса? (вимагати грошей)

    18. До кого з жінок Хіггінс ставився з більшою повагою? (до матері)

    19. П`єса Шоу „Пігмаліон” входить до циклу? („П’єси для пуритан”)

    20. Чому Еліза у фіналі п’єси залишає дім Хіггінса? (це одна з форм протесту)

    ІV. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

    П'єса Б. Шоу - шедевр того проблемного інтелектуального театру, який він прагнув створити. Усе в ній парадоксальне, полемічне, загострене, дає подвійне значення. «Провокуюча» спрямованість п'єси виявляється вже в тому, що її сюжет є іронічною, а подекуди пародійною «модернізацією» давньогрецького міфу про Пігмаліона і Галатею. Шоу невипадково обрав для перетворення Галатеї область фонетики - він сам був великим шанувальником цієї науки і ревно стежив за чистотою англійської мови.

    Особливості композиції:

    Комедія "Пігмаліон" має композиційну структуру драми-дискусії. У ній виділяються такі елементи: зав'язка (дія I і ІІ) — розвиток дії (дія III і IV) — дискусія (дія V).

    Професор фонетики Хіггінс, який у драмі Шоу виступає своєрідним Пігмаліоном, укладає парі з полковником Пікерінгом, що він проведе науковий експеримент - за кілька місяців навчить вуличну торговку квітами Елізу Дуліттл правильній вимові і зробить так, щоб «її з успіхом могли прийняти за герцогиню».

    Шоу описує її наступним чином: «Її ніяк не можна назвати привабливою. Їй років вісімнадцять-двадцять, не більше. На ній чорний солом'яний капелюх, що дуже постраждав на своєму віку від лондонської пилу і кіптяви і навряд чи знайомий зі щіткою. Волосся її якогось мишачого кольору, який не зустрічається в природі: тут явно необхідні вода і мило. Поруділе чорне пальто, вузьке в талії, ледве доходить до колін; з-під нього видна коричнева спідниця і полотняний фартух. Башмаки, видно, також знали кращі дні. Без сумніву, вона по-своєму охайна, проте поряд з дамами рішуче здається замазурою. Риси обличчя у неї непогані, але стан шкіри залишає бажати кращого; крім того, помітно, що вона потребує послуг дантиста.» Дуже бідна, працьовита, невтомна, прагне мати гарний вигляд, але не має для цього ні коштів, ні вміння, ні смаку.

    Мова Елізи після занять з професором Хіггінсом

    Прийом у місіс Хіггінс:

    Ідеальна фонетика. Еліза говорить «приємним, музичним голосом, з педантичною ретельністю вимовляючи слова» (авторська ремарка), проте, виразу «укокошили стару», «померти», «сперли», «цього джину собі в глотку перелив» не відповідають стилю світського спілкування.

    Однієї фонетики для статусу леді недостатньо, потрібно засвоїти нову граматику і новий словник + нову культуру, новий стиль поведінки.

    Експеримент Хіггінса дає блискучі результати. Еліза, яка знала лише лихо й злидні, в атмосфері поваги до її особистості виявляє надзвичайні здібності, розум, талант і почуття внутрішньої гідності.

    «Перетворення» Елізи, на думку Шоу, покликане заперечити думку про те, що соціальні бар'єри нездоланні: насправді вони лише заважають людям реалізувати закладені в них можливості.

    Шоу безмежно вірить у культуру, знання, які, за словами «прозрілого» Хіггінса, «знищують прірву, що відділяє клас від класу і душу від душі».

    Хіггінс веде Елізу в аристократичне суспільство, і вона затьмарює світських дам не лише красою.

    Пігмаліон-Хіггінс, торкнувшись своїм різцем до цієї Галатеї, розбуркав приспані в ній духовні й інтелектуальні сили, і його витвір виявився вищим і кращим за нього самого.

    Еволюція перетворення Елізи

    Квітникарка – погано одягнена, із жахливою мовою та вимовою.



    Дівчина, яка навчається – пристойно одягнена, але мовою ще не володіє.



    Дівчина, яка має успіхи у навчанні, добрий слух – добре одягнена, знає літературну мову, але ще не вміє її використовувати доречно.



    Чудова учениця, «леді» - прекрасно вдягнена, має бездоганні манери й чудово володіє мовою.



    Людина – здатна мислити, цінує людську гідність, бачить мету в житті й засоби її здійснення.

    V. Домашнє завдання

    Характеристика головних героїв комедії. Яких перетворень зазнав батько Елізи?

    Як, на вашу думку, зовнішність героїв п'єси Б. Шоу «Пігмаліон» співвідноситься з їх внутрішнім світом, якостями характеру, обставинами життя? Порівняйте п'єсу Шоу із міфом про Пігмаліона і Галатею.

    - Чи може п'єса завершитися шлюбом головних героїв?

    - Які варіанти продовження п'єси в післямові пропонує Б.Шоу?


    написать администратору сайта