Главная страница
Навигация по странице:

  • Конкретні цілі. Вихідний рівень знань-умінь. Інтерн повинен знати

  • Інтерн повинен виконувати разом з викладачем

  • ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА ЗАНЯТТЯ

  • ІІІ. Зміст навчання Задачі для перевірки рівня знань

  • ЗАДАЧІ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ВИХІДНОГО РІВНЯ ЗНАНЬ

  • ОСНОВНІ ПИТАННЯ, ЯКІ ПІДЛЯГАЮТЬ ВИВЧЕННЮ НА ПРАКТИЧНОМУ ЗАНЯТТІ.

  • МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ПРОВЕДЕННЮ ЗАНЯТЬ.

  • Дати затвердження і перегляду методичної розробки № протоколу методичного засідання кафедри Підпис зав. Кафедри

  • Дистрес плода. 6.5. Дистрес плода (1). Факультет післядипломної освіти Кафедра акушерства і гінекології 2 Затверджено


    Скачать 230 Kb.
    НазваниеФакультет післядипломної освіти Кафедра акушерства і гінекології 2 Затверджено
    АнкорДистрес плода
    Дата06.09.2022
    Размер230 Kb.
    Формат файлаdoc
    Имя файла6.5. Дистрес плода (1).doc
    ТипДиплом
    #664596

    Міністерство охорони здоров’я України

    Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова
    Факультет: післядипломної освіти

    Кафедра акушерства і гінекології №2
    «Затверджено»

    на методичній нараді кафедри

    акушерства та гінекології №2

    З авідувач кафедри
    ___________ проф. Булавенко О.В.

    30 серпня 2019 року

    Методична рекомендація
    до практичних занять для лікарів-інтернів I–го року навчання з акушерства та гінекології

    на кафедрі акушерства та гінекології №2

    Тема: „ Дистрес та затримка розвитку плода ”


    І. Актуальність теми:

    Загальна мета: навчити інтернів самостійно ста­вити діагноз, провести диференційну діагностику при дистресі плоду, методи розродження при різних стадіях гіпотрофії, оцінювати результати дослідження стану плода і плаценти (КТГ, УЗД, БПП, допплерометрія судин пуповини) та визначати тактику ведення вагітності залежно від отриманих результатів ,методи профілактики ПД і ЗВРП.

    Конкретні цілі. Вихідний рівень знань-умінь.

    Інтерн повинен знати:

    1. Причини і патогенез ПД.

    2. Методи діагностики ПД.

    3. Комплексні методи лікування ПД.

    4. Що таке ЗВРП?

    5. Причини розвитку ЗВРП.

    6. Форми ЗВРП.

    7. Методи діагностики ЗВРП.

    8. Методи розродження при різних стадіях гіпотрофії.

    9. Методи профілактики ПД і ЗВРП.

    10. Причини та патогенез дистресу плода та асфіксії новонародженого.

    11. Методи діагностики цих станів.

    12. Комплексний метод лікування дистресу плода.

    13. Етапи реанімації новонароджених.

    Інтерн повинен виконувати разом з викладачем:

    1. Збирання та оцінювання соматичного та акушерсько-гінекологічного анамнезу.

    2. Встановлювання терміну вагітності, передбачуваний термін пологів та маси плода.

    3. Проведення зовнішнього та внутрішнього акушерського обстеження вагітної.

    4. Оцінювання результатів дослідження стану плода і плаценти (КТГ, УЗД, БПП, допплерометрія судин пуповини) та визначення тактики ведення вагітності залежно від отриманих результатів.

    5. Визначення об’єму та послідовності методів обстеження.



    ІІ. План практичного заняття



    Етапи

    Час (хв.)

    Засоби навчання

    Устаткування

    Місце проведення

    1.

    Визначення рівня підготовки до заняття

    15

    Тести за задачі




    Навчальна кімната

    2.

    Самостійна робота інтернів







    Ноутбук




    3.

    Аналіз і корекція самостійної роботи інтернів













    4.

    Тестовий контроль

    15

    Тести та задачі




    Навчальна кімната

    5.

    Обговорення і підведення підсумків заняття

    10







    Навчальна кімната


    ОРГАНІЗАЦІЙНА СТРУКТУРА ЗАНЯТТЯ.

    1. Організаційна частина.

    2. Перевірка первинного рівня знань (усний, письмовий, тестовий контроль).

    3. Інструктаж викладача (мотивація теми, розповідь, показ мето­дики виконання завдань).

    4. Самостійна робота студентів (збір анамнезу, акушерське дослідження, лікування хворої, вирішення ситуаційних задач).

    5. Проведення підсумків, оцінка діяльності кожного студента.

    6. Завдання для самостійної роботи.
    ІІІ. Зміст навчання

    Задачі для перевірки рівня знань

    ТЕСТИ ДЛЯ ВИВЧЕННЯ БАЗИСНИХ ЗНАНЬ.

    Тест

    Еталон

    1 Метод обстеження, що представляє мінімальний ризик для плода:


    A. Амніоскопія.

    D. Амніоцентез.

    B. Біопсія ворсин хоріона.

    E. Допплерометричне дослідження.

    C. Кордоцентез.


    2. Метод обстеження, що представляє мінімальний ризик для плода:



    A. Амніоскопія.

    D. Амніоцентез.

    B. Біопсія ворсин хоріона.

    E. Допплерометричне дослідження.

    C. Кордоцентез.


    3. Амніоцентез під час вагітності допомагає в діагностиці:


    A. Гемолітичної хвороби плода.

    D. Стану плода.

    B. Вад розвитку плода.

    E. Усього перерахованого.

    C. Статі плода.



    4. Метод розродження при дистрес плоду в ІІ періоді пологів при головному передлежанні:


    A. Кесарів розтин.

    B. Укорочення ІІ періоду перинеотомією.

    D. Укорочення ІІ періоду за допомогою вакуум-екстрактора.

    C. Укорочення ІІ періоду накладенням акушерських щипців.

    E. Накладення шкірно-головних щипців для прискорення періоду вигнання.


    5. Причинами гострого дистресу плоду під час вагітності можуть бути:


    A. Відшарування нормально розташованої плаценти.

    B. Низьке прикріплення плаценти.

    C. Гемолітична хвороба плода.

    D. Вплив шкідливих факторів на плід.

    E. Системні захворювання плода.





    6. Про гострий дистрес плода в II періоді пологів при головному передлежанні свідчить наявність:


    A. Високих акцелерацій.

    D. Підвищення базальної частоти

    B. Ранніх децелерацій. серцевих скорочень.

    C. Пізніх децелерацій.

    E. Монотонного ритму.



    7. Клінічні ознаки дистресу плоду в другому періоді пологів не включають:


    А. Зниження серцебиття плода до 100 уд/хв.

    В. Аритмію.

    С. Появу меконію.

    D. Підвищення серцебиття плода до 150–160 уд/хв.


    9. Найбільш частою причиною розвитку плацентарної недостатності є наступне:



    A. Гестоз.

    D. Анемія.

    B. Захворювання нирок

    E. Ожиріння.

    C. Гіпертонічна хвороба.


    10. Що включає діагностика ЗВУР?


    А. Проведення біофізичного профілю плода (БПП).

    В. Реєстрацію серцевої діяльності плода.

    С. УЗ-фетобіометрію.

    D. Допплерометрічне дослідження.


    ЗАДАЧІ ДЛЯ ПЕРЕВІРКИ ВИХІДНОГО РІВНЯ ЗНАНЬ

    1. Вагітна 27 років поступила у відділення допологової підготовки. Термін вагітності – 37 тиж. Дані анамнезу: вагітність перша, вагітна багато палить, вживає багато кави. Об'єктивно: екстрагенітальної патології не виявлено. Висота стояння дна матки – середина між пупком і мечоподібним відростком. Положення плода поздовжнє, головне, голівка над входом у малий таз. Серцебиття плода – 138 уд/хв. УЗД-розміри плода відповідають 34 тиж вагітності, плацента менша за розмірами і тонша.

    Запитання

    1. Діагноз.

    2. Основні причини затримки розвитку плода.

    3. Ваші подальші дії.

    2. У відділення патології вагітності поступила вагітна з терміном вагітності

    36 тиж. Обтяжливий акушерський анамнез – самовільні викидні при вагітності терміном 20, 24, 27 тиж. Попередні вагітності супроводжувались пізніми гестозами. Вагітна лікувалась у відділенні з приводу загрози переривання вагітності на 12–13 і 20–21 тиж. Два тижні тому у жіночій консультації відмічена невідповідність розмірів матки терміну вагітності, рухи плода маловиражені, серцебиття – приглушене.

    Запитання:

    1. Діагноз.

    2. Сучасні методи дослідження плода.

    3. Тактика лікаря.

    3. Пологи перші; термінові, передчасне злиття навколоплідних вод. Первинна слабкість пологової діяльності, родостимуляція окситоцином (5 ОД).Народився плід чоловічої статі, не дихає, серцебиття – 30 уд/хв, тони серця глухі, фізіологічні рефлекси не викликаються. Шкірні покриви бліді, тонус м'язів млявий.

    Запитання:

    1. Дайте оцінку стану новонародженого за шкалою Апгар.

    2. Які треба провести реанімаційні заходи? Проведіть їх на манекені.

    4. Вагітна 30 років доставлена в стаціонар на другі пологи. Вагітність –

    39–40 тиж. Розміри таза 25–29–31–21. При обстеженні виявлено поздовжнє положення плода, головне передлежання. Серцебиття плода ритмічне,але приглушене, до 156 уд/хв. При внутрішньому обстеженні виявлено, що відійшли навколоплідні води і поряд з голівкою знаходиться пульсуюча петля пуповини. Відкриття шийки матки лише 2 см.

    Запитання

    1. Діагноз.

    2. Що робити?

    ОСНОВНІ ПИТАННЯ, ЯКІ ПІДЛЯГАЮТЬ ВИВЧЕННЮ НА ПРАКТИЧНОМУ ЗАНЯТТІ.

    1. Що включає в себе поняття ПД?

    2. Причини ПД.

    3. Класифікація ПД.

    4. Діагностика ПД.

    5. Що таке біофізичний профіль плода?

    6. Що таке внутрішньоутробна затримка розвитку плода?

    7. Класифікація ЗВРП.

    8. Методи діагностики ЗВРП.

    9. Основні принципи профілактики і лікування ЗВРП.

    10. Які особливості ведення вагітних із ЗВРП?

    11. Тактика проведення пологів при ЗВРП.

    12. Визначення понять "дистрес плода", "асфіксія новонародженого", "депресія новонародженого".

    13. Причини дистресу плода та асфіксії новонародженого.

    14. Патогенез дистресу плода.

    15. Клініка дистресу плода

    МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ ПО ПРОВЕДЕННЮ ЗАНЯТЬ.

    Увага інтернів звертається на удосконалення знань по наступним важливим в практичному плані питанням:

    1. Збирання та оцінювання соматичного та акушерсько-гінекологічного анамнезу.

    2. Встановлювання терміну вагітності, передбачуваний термін пологів та маси плода.

    3. Проведення зовнішнього та внутрішнього акушерського обстеження вагітної.

    4. Оцінювання результатів дослідження стану плода і плаценти (КТГ, УЗД, БПП, допплерометрія судин пуповини) та визначення тактики ведення вагітності залежно від отриманих результатів.

    5. Визначення об’єму та послідовності методів обстеження.

    6. Плацентарна дисфункція (ПД) – це комплекс функцій плаценти (транспортної, трофічної, ендокринної, метаболічної), зумовлених морфофункціональними змінами в ній і розладами матковоплацентарного кровообігу. Плацентарна дисфункція є причиною внутрішньоутробної гіпоксії (дистресу) плода, затримки його розвитку, патологічних станів і захворювань новонародженого. Плацентарна дисфункція лежить в основі порушень закономірностей розвитку плода і є провідним об’єктом досліджень у перинатології.


    IV. УМОВИ ПРОВЕДЕННЯ ЗАНЯТТЯ

    (апаратура, ілюстративні матеріали)


    1. Компьютер.

    V. ЛІТЕРАТУРА.

    1. Степанківська Г. К. Акушерство / Г. К. Степанківська,О. Т. Михайленко. – К. : Здоров'я, 2000.

    2. Ариас Ф. Беременность и роды високого риска / Ф. Ариас ; пер.с англ. – М. : Медицина, 1989.

    3. Неотложные состояния в акушерстве и гинекологии / под ред Г. К. Степанковской, Б. М. Венцковского. – К. : Здоров'я, 2000.

    4. Абрамченко В. В. Активное ведение родов / В. В. Абрамченко. – СПб. : Специальная литература,1996.

    5. Сидорова И. С. Физиология и патология родовой деятельности /И. С. Сидорова – М. : МЕДпресс, 2000.

    6. Перинатологія / З. М. Дубоссарська, Б. М. Венцківський,Р. В. Богатирьова, О. О. Зепінський. – К. : Вища школа, 1999. – 335 с.

    7. Стрижаков А. Н. Задержка развития плода / А. Н. Стрижаков,Е. Т. Михайленко. – К. : Здоровье, 1988. – 184 с.

    8. Савельева Г. М. Плацентарная недостаточность / Г. М. Савельева,М. В. Федорова, П. А. Клименко. – М. : Медицина, 1991. – 276 с

    9. 1.Акушерство: підруч. / за ред. В. І. Грищенка, М. О. Щербини. – К.,2012.

    Дати затвердження і перегляду методичної розробки

    протоколу методичного засідання кафедри

    Підпис зав. Кафедри















































    написать администратору сайта