|
Гемостатики. Гемостатики Підготувала студентка
Гемостатики Підготувала студентка Групи МЦм-707 Сліпенко Анна - При кровотечах використовують гемостатичні засоби. Вони діляться на наступні групи.
- 1. Агреганти - засоби, що стимулюють адгезію та агрегацію тромбоцитів.
- 2. Коагулянти (гемостатики) - засоби, що стимулюють тромбоутворення:
- а) прямої дії - тромбін;
- б) непрямої дії - менадионом натрію бісульфіт "Вікасол" (вітамін К).
- 3. антифібринолітиків (інгібітори фібринолізу) - засоби, що зменшують активність фібринолітичної системи.
Hardean E. Achneck розподіляє гемостатичні засоби на декілька груп: - — фізичні;
- — засоби, що розсмоктуються;
- — біологічні;
- — синтетичні;
- — кровоспинні пов’язки .
- Фізичні агенти, представником яких є віск, застосовуються головним чином на госпітальному етапі в умовах операційної.
- До засобів, що розсмоктуються, належать желатинова піна, окислена целюлоза та мікрофібрилярний колаген. Дані засоби використовуються для гемостазу з 1945 року.
- Желатинова піна є ефективним засобом при кровотечі з малих судин і може використовуватися для зупинки кровотечі з кісткової тканини. Вона повністю засвоюється організмом протягом 4–6 тижнів, що дозволяє використовувати її в хірургії. Нейтральний рівень рН дозволяє комбінувати її з іншими гемостатиками. Однак її не можна застосовувати в закритих просторах, до яких відносять і фасціальні футляри, через небезпеку стискання нервів.
Мікрофібрилярний колаген (MFC) був розроблений у 1970 році й отриманий із дерми великої рогатої худоби. Він має велику площу активної поверхні, яка при контакті з кров’ю забезпечує тромбоцитам адгезію до його фібрил, їх активацію з подальшою агрегацією й утворенням тромбу . Гемостаз зазвичай досягається в межах від 2 до 5 хвилин. Оскільки механізм його дії залежить від активації тромбоцитів, даний засіб менш ефективний у пацієнтів із тромбоцитопенією - Гемостатичні губки виробляються на основі желатинової піни чи мікрофібрилярного колагену
- Механізм дії: губка активує тромбоцити в момент контакту крові з матрицею губки. Це змушує тромбоцити виділяти ряд речовин, які сприяють їх агрегації, в той же час, коли їх поверхня змінює характер, що дозволяє їм діяти як каталізатор утворення фібрину.
- забезпечує гемостаз при хірургічних процедурах для зупинки капілярної, венозної і невеликого артеріальної кровотечі, коли зв'язування, накладення швів або інші традиційні методи контролю непрактичні або неефективні.
- CuraSpon ® притискається до місця кровотечі, і протягом короткого часу він прилипає до рани і зупиняє кровотечу
CuraSpon Губка гемостатична - Окислена целюлоза забезпечує добрий гемостатичний ефект і не прилипає до інструментів. Як і желатин, целюлоза розчиняється за 2–6 тижнів. Низьке значення рН надає їй антимікробних властивостей. Але низький рівень рН може спричинити запалення навколишніх тканин і не дозволяє використовувати даний засіб з іншими гемостатиками.
Cellistypt® - в'язана тканина звичайної щільності, використовується для контролю кровотеч з капілярів, дрібних вен та артеріол
Cellistypt® D-K— в'язана тканина підвищеної щільності, використовується для контролю кровотеч із капілярів, більших вен та артерій
Cellistypt® F- багатошаровий волокнистий нетканий матеріал, використовується для контролю кровотечі на великих ділянках, важкодоступних ділянках тіла - Біологічні агенти є найбільш ефективними в плані зупинки кровотечі. Ця група включає в себе тромбін, фібриновий герметик і тромбоцитарний гель. Дані засоби, як і представники синтетичних гемостатиків (ціаноакрилати, поліетиленгліколь гідрогель), застосовуються головним чином для зупинки інтраопераційної кровотечі. Крім того, застосування одного з представників цієї групи, а саме гемостатичних засобів на основі синтетичного цеоліту, призводить до вираженої екзотермічної реакції та місцевого підйому температури понад 70 °С, що зазвичай відбивається на стані м’яких тканин та негативно впливає на перебіг репаративних процесів у рані
- Сучасні контактні гемостатики - гемостопи застосовуються для екстреної зупинки зовнішньої кровотечі (артеріальної, венозної, капілярної). При контакті з кров'ю, що витікає, в результаті хімічної або фізичної реакції вони формують псевдозгусток, що дозволяє зупинити кровотечу.
- Існує дві основні групи гемостатиків контактного застосування – на основі ХІТОЗАНУ ( CELOX , ChitoGauze ) та на основі КОАЛІНУ (QUIKCLOT).
- Хітозан - природний полісахарид, який видобувається з багаторазово очищених панцирів креветки, що живуть у водах Північного Льодовитого океану.
- Механізм дії обумовлений тим, що хітозан за хімічною формулою позитивний і притягує негативно заряджені еритроцити та тромбоцити, внаслідок чого утворюється згусток-тромб.
- - Ефективність не знижується при низьких температурах
- - його ефективність залежить від порушених чинників згортання крові (гемофілія, коагулопатії)
- - знаходження хітозану в рані забезпечує ефект склеювання пошкоджених м'яких тканин та попереджає відновлення кровотеч при транспортуванні.
- контактний гемостатик на основі хітозану – ChitoGaze
- До унікальних особливостей даного продукту відноситься доведена антибактеріальна активність проти 26 різновидів грам позитивних та грам негативних бактерій. Ця особливість продукту дозволяє знизити ризик інфікування ран та забезпечити швидше загоєння ран без масивного використання антибіотиків.
- Другою групою контактних гемостатиків є продукти з використанням коаліну-природного мінералу, одержуваного з вулканічної сировини.
- При контакті з кров'ю в зоні кровотечі коалін (за рахунок пористої структури мінералу) абсорбує молекули води з крові ефект гемоконцентрації. Це призводить до швидкого утворення тромбу за рахунок локального підвищення факторів згортання безпосередньо в області контакту коаліну з кров'ю, що витікає.
- Основним недоліком контактних гемостатиків цієї групи (2 покоління) було локальне різке підвищення температури.
- Контактні гемостатики третього покоління на основі коаліну не змінюють температуру, тобто не викликають нагрівання у місці застосування. До переваг гемостопів даного виду відноситься гіпоалергічність, обумовлена тим, що в зоні контакту відбувається фізична реакція-абсорбція
- Першим та основним контактним гемостатиком з використанням коаліну є QuikClot
Контактні гемостатики виробляються у 3 різних формах - за допомогою бинтів CELOX , ChitoGauze або QuikClot артеріальна кровотеча зупиняється за 120 секунд
- 1. Порошок – гранули, що засипаються в ділянку кровотечі.
2. Бинти, просочені хітозаном чи коаліном В даний час звичайні рулонні бинти замінюються на Z-fold (бинт, складений гармошкою), упаковки якого мають плоску форму, зручнішу для зберігання та накладання на рану.
3. Аплікатори , за допомогою яких можна зупинити кровотечу в глибоких ранах з вузьким вхідним отвором. - Медичний виріб РЕВУЛ® може знаходитися у рані потерпілого протягом доби. Утворений ним згусток не розпадається та не змінює своїх властивостей. Хітозан через 24 год розщеплюється на полісахариди та природним чином виводиться з рани.
При контакті з кров’ю РЕВУЛ® матеріал перев’язувальний гемостатичний сприяє поглинанню рідкої фракції крові та утворює єдину гелево-желеподібну масу, що призводить до зменшення кровотечі. Він підійде для зупинки зовнішньої кровотечі різної інтенсивності, в тому числі при пошкодженні великих венозних і артеріальних судин, переважно на догоспітальному етапі. |
|
|