Главная страница
Навигация по странице:

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

  • Сабақтың мақсаты /Бағалау критерийлері

  • Ойлау дағдыларының деңгейі

  • Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар Басы

  • «Миға шабуыл» әдісі. Мақсаты: Байқоңыр ғарыш айлағы туралы ақпарат беру.Байқоңыр.

  • Ортасы 30 мин -Балалр, енді келесі кезекте сендер «Ғарышқа апарар жол» әдісі

  • 1-тапсырма. «Кім жылдам» әдісі. Мақсаты

  • Дескриптор Балл

  • 2 -тапсырманы

  • ЕҚБ. Блум таксономиясы бойынша (білу дағдысы)

  • ЕКБ. 3 тапсырма. (Қолдану дағдысы)

  • Сергіту сәті. (Ұ) «Зымыран-Ұшақ» әдісі Мақсаты

  • 4-тапсырма. «Сынақ алаңы» әдісі

  • 5- тапсырма. (Жинақтау дағдысы)

  • Қ.Б. Жұптар бір – бірін «Смайлик» арқылы бағалайды.

  • Бағалау. Шәкілі бойынша оқушыларды бағалау.Рефлексия.

  • Касимова Румилям Юлдашевна қмж курс. ыса мерзімді жоспар Білім беру йымыны атауы


    Скачать 348.47 Kb.
    Названиеыса мерзімді жоспар Білім беру йымыны атауы
    Дата26.09.2022
    Размер348.47 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаКасимова Румилям Юлдашевна қмж курс.docx
    ТипДокументы
    #697548



    Қысқа мерзімді жоспар

    Білім беру ұйымының атауы

    Алматы облысы Ұйғыр ауданы Шырын ауылы «Шырын орта мектебі мектепке дейінгі шағын орталығымен» коммуналдық мемлекеттік мекемесі

    Педагогтің аты-жөні

    Касимова Румилям Юлдашевна

    Пәні

    Математика

    Сыныбы

    3

    Бөлім

    Ауызша көбейту және бөлу

    Сабақтың тақырыбы

    Көбейту мен бөлу тәсілдері

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

    3.1.2.9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні бір таңбалы санға бөлу,қосындыны санға көбейту ережесін қолдану

    Сабақтың мақсаты /Бағалау критерийлері

    • Ауызша көбейту және бөлу тәсілдерін орындайды;

    • Қосындыны санға бөлу ережесін қолданады;

    • Кері есептер құрастырады және оларды шығарады.

    Ойлау дағдыларының деңгейі

    Білу және түсіну. Қолдану. Жоғары деңгей

    Сабақтың барысы

    Сабақтың кезеңі/

    уақыт

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Басы

    5 мин

    • (Ұ). Ұйымдастыру

    Оқушылардың зейінін сабаққа аудару, ынтымақтастық атмосферасын құру

    -Сәлеметсіңдер ме, балалар!

    Математика пәнінен сабағымызды бастаймыз.

    Барлықтарыңа жақсы көңіл-күй тілеймін!

    -Балалар, олай болса бүгін біз сабағымызда қызықты тапсырмалар орындай отырып, «Ғарыш әлеміне саяхат» жасайтын боламыз.

    «Байқоңыр» – әлемдегі тұңғыш әрі ең ірі ғарыш айлағы. Бізді ғарышқа апарар төте жол осы


    • «Миға шабуыл» әдісі.

    Мақсаты: Байқоңыр ғарыш айлағы туралы ақпарат беру.

    Байқоңыр. Сондықтан да сендер алғашқы тапсырманы осы Байқоңыр айлағынан бастайтын боласыңдар.

    -Алдымен есеп туралы не білеміз?


    Оқушылар зейіндерін сабаққа аударады, бір-бірлеріне сәттілік тілейді. Мұғаліммен бірге хормен айтып шығады:

    Күн жарығын алақанға саламын,

    Жүрегіме басып ұстай қаламын.

    Ізгі әрі нәзік, жарық , мейірлі

    Болып кетер сонда дереу жан-жағым.
    Есеп жай және құрама болып екіге бөлінеді. Жай есеп бір амалмен шығарылса, күрделі есеп екі немесе одан да көп амалмен шығарылады.

    ҚБ «Қолпаштау»








    Ортасы

    30 мин


    -Балалр, енді келесі кезекте сендер «Ғарышқа апарар жол» әдісі көбейту мен бөлу тәсілдерімен таныстан боласыңдар. Ғарыш сендер ойлағандай алыс емес екен. Тек тапсырмаларды мұқият тыңдап, түсініп, дұрыс орындауларың керек. Олай болса, көбейту мен бөлу тәсілдерімен таныс болыңдар.

    -Балалар бүгінгі біздің сабағымызға ғарыш қырандары Т. Әубәкіров, Т. Мұсабаев, А, Айымбетов ағаларымыз қызықты тапсырмалар әзірлеп жіберген екен. Олай болса, сендер алдымен қазақтың тұңғыш ғарышкері-Тоқтар Әубәкіров ағамыздың тапсырмасын орындайтын боласыңдар:

    1-тапсырма. «Кім жылдам?» әдісі.

    Мақсаты: Жаңа тақырыппен таныстыру, сандарды разрядтық қосылғыштар түрінде атату.
    Интерактивті тақтадан көрсетілген сандарды разрядтық қосылғыштар түрінде ата. Өз тұжырымыңды ұсынып, топта талқыла.

    85026,731202,120009,80054,

    79002.

    Дескриптор

    Балл

    Сандарды оқып шығады

    1

    Разрядтық қосылғыштар түрінде атап, есептерді шығарады.

    1

    Өз тұжырымыңды ұсынып, топта талқылайды

    1


    ЕБҚ: «Жүйріктер алаңы» деп аталады. Интерактивті тақтадан көрсетілген өрнектерді әртүрлі тәсілдердің бірімен есепте.

    Мақсаты: жаңа тақырыпты ашу.

    (60+120) : 6 = (300+20):8 =

    (49+21):7 = (200+40):60 =

    (200+50):50 = (180+120):30 =


    Дескриптор

    Балл

    Өрнектерді математикалық тілде оқып шығады

    1

    Өрнектерді әртүрлі тәсілдердің бірімен есепте.


    1


    Келесі 2 -тапсырманы ғарышкер Талғат Мұсабаев ағамыз жолдап отыр екен. Кез-келген баланың ғарышкер болу, ғарышқа саяхат жасу арманы. Сол себепті де бұл тапсырма «Мен ғарышкер боламын» деп аталады. Мұнда есептер Блум таксономиясының әр кезеңдері арқылы құрастырылып берілген. Ал сендер осы тапсырманы ойланып, мұқият қарап орындаңдар.

    Мақсаты: Блум таксономиясы арқылы берілген тапсырмалар бойынша оқушыларға саралау жұмысын жүргізіп қазақтың ғарышкерелері туралы ақпарат бере отырып, сандарды ауызша көбейту мен бөлу тәсілдерін көрсету.
    ЕҚБ. Блум таксономиясы бойынша (білу дағдысы) Интеракивті тақтадан көрсетіген сандарды ауызша көбейту мен бөлу тәсілдерін көрсет. Біз енді математика сабағында не білеміз?

    241322*2=(200000+40000+1000+300+20+2)*2

    482644/2=(400000+80000+2000+600+40+4)/2=241322

    223122*2=446244

    Дескриптор

    Балл

    Сандарды ауызша көбейту мен бөлу тәсілдерін көрсетеді

    1

    Шаққан санды дұрыс табады.

    1



    ЕКБ. 3 тапсырма. (Қолдану дағдысы) Өрнектерді ыңғайлы тәсілмен есепте.

    Мақсаты: Көбейту мен бөлу тәсілдерін көрсету.

    1-қатар

    (300000+60000+6)/6

    (490+14000+7000)/7 (10000+2000+300)*2

    2-қатар

    (8000+400+20)/2 (21000+210+35)/7 (10400+12600+100)/4

    3-қатар

    (40000+20000+600)/6 (36000+18000+9000)9 (1000+200+50)/5



    Дескриптор

    Балл

    Өрнектерді математикалық тілде ауызша оқып шығады

    1

    Өрнектерді ыңғайлы тәсілмен есептейді

    1


    Сергіту сәті.

    (Ұ) «Зымыран-Ұшақ» әдісі

    Мақсаты: Балалардың есте сақтау, зейіндерін дамыту.

    Зымыран-қолымызды жоғары көтеру.

    Ұшақ- қолымызды соғамыз.
    4-тапсырма. «Сынақ алаңы» әдісі бойынша орындалады. Бұл тапсырманы Айдын Айымбетов өздік жұмысы ретінде ұсынып отыр.

    Мақсаты: Айдын Айымбетовпен таныстыра отырып, есептің шартын, шешуін, жауабын дұрыс жазуға дағдыландыру.

    Олай болса тапсырмамен мұқият танысып, өз беттеріңмен орындай қойыңдар.

    Талдау дағдысы :

    Жолдың ұзындығы- 135 км

    Жаяу - ?5тен 1 бөлік

    Атпен -? 3тен1 бөлік

    Автобуспен -? км

    Шешуі :

    135/3=45 (км атпен)

    135/5 = 27(км жаяу)

    135- 27+45= 63(км автобус)


    Дескриптор

    Балл

    Есептің берілгенімен танысады

    1

    Есептің шартын құрады

    1

    Есептің шешуі мен жауабын жазады

    1


    5- тапсырма. (Жинақтау дағдысы) Алты қалпақ ойыны арқылы өрнектерді есепте.

    Мақсаты: Өрнектерді дұрыс есептеп, көбейту мен бөлу тәсілдерін түсіну.

    231000*2 321000*3 422000/2 36600/6 42600/6 48606/6

    Дескриптор

    Балл

    Өрнектерді атайды

    1

    Өрнектерді есептейді

    1




    Қосындыны санға бірнеше тәсілмен бөлуге болады
    Қосындының мәнін тауып,оны санға бөлу керек: (а+b):c.
    Қосылғыштардың әрқайсысына санды бөліп, шыққан нәтижені қосу керек: а:с +b:с.

    Разрядтық қосылғыштар түрінде атап, есептерді шығарады.

    Талғат Мұсабаевты слайдтан көріп, естеріне түсіре отырып, Блум таксономиясының әр кезеңдері бойынша тапсырмаларды орындайды.

    Білу дағдысысына берілген тапсырманы жекеше дәптерлеріне шығарады.

    Математика пәнінен дәптерге қойылатын талаптарды естеріне түсіреді.

    Қолдану дағдысына арналған тапсырманы

    ыңғайлы тәсілмен есептейді.


    Сергіту сәтін қимыл-қозғалыспен барлығы бірге әдемі етіп орындайды.

    Талдау дағдысы бойынша Айдын Айымбетовтың өздік жұмыс тапсырмасын орындайды.

    Алты қалпақ ойыны.арықылы жинақтау дағдысына арналған тапсырманы орындайды.

    «Смайлик» арқылы бір-бірін бағалайды.

    Қ.Б. Жұптар бір – бірін «Смайлик» арқылы бағалайды.

    1. Егер есеп дұрыс шешілсе –

    2. 1 қате болса –

    3. 2-5 қате болса -

    «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы қатар бойынша бір - бірін бағалайды.

    «Шамшырақ» әдісі арқылы дұрыс жауап берген оқушыны бағалау жүргізіледі.

    Қ.Б. «Шамшырақ» әдісі арқылы дұрыс жауап берген оқушыны бағалау

    көжектердің бәрін тапса - Тамаша!

    3 көжекті тапса - Керемет!
    2 көжекті тапса - Жақсы!


    ҚБ: «Күшіңді көрсет»

    Барлығы дұрыс болса – «Мықты»

    1 қате – «Күшті»

    2 қате – «Әлді»

    «Жұлдызша» тәсілімен бағаланады.

    Қ.Б. «Жұлдызша»

    Қатесіз –

    (3 жұлдыз)

    1 қате –

    (2 жұлдыз)

    2 -3 қате -

    (1 жұлдыз)

    Қ.Б. «moon» ай

    Қатесіз –

    (3 ай)

    1 қате –

    (2 ай)

    2 -3 қате -

    (1 ай)































    Соңы

    5 мин


    Кері байланыс.

    Енді сабағымызды қорытындылайық.

    Олай болса сендер экранда көрсетілген бір суретті таңдаңдар.
    Телескоп - Тақырыпты түсіндім.Бірақ әлі де маған көмек қажет...

    Ғарыш кемесі - Тақырыпты түсіндім. Тапсырмаларды орындау кезінде біраз қателіктер жіберіп алдым.

    Жарық жұлдыз - Тақырыпты өте жақсы түсіндім. Барлық тапсырмаларды толық әрі дұрыс орындай алдым.

    Бағалау.

    Шәкілі бойынша оқушыларды бағалау.

    Рефлексия.

    Ал, балалар, бүгінгі сабағымызды қорытындылайық.

    Бүгінгі сабақтан не үйреніп, не білдіңдер?

    Көбейту мен бөлуді өмірде қай жерлерде пайдалануға болады?

    Үйге тапсырма: 5, 7-тапсырма. 74 – бет

    Сабақты қорытындылайды.

    Телескоп, ғарыш кемесі, жарық жұлдыздың біреуін таңдау арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыстарын береді.


    Алған балл сандарын есептейді.

    Сұрақтарға толығымен жауап береді.






    Байқоңыр.

    Байқоңыр.




    написать администратору сайта