|
Минералды тын. ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Минералды тыайтыштар. 8 крсетілім Минералды тыайтыштар
Оқушының аты-жөні:.................................................................
Бағалау критерийі
| Тапсырма
| Дескриптор
| Балл
| Балл
| - Минералды тыңайтқыштарды ажырата алу;
- Макро және микро элементтерді түсіндіру;
- Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін білу;
| 1
| - Минералды тыңайтқыштарды жіктейді;
- Макро және микро элементтерді түсіндіреді;
- Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін сипаттайды;
| 1
|
| - Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс таба алу;
| 2
| - Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс табады;
| 3
|
| -Тыңайтқыштар құрамындағы азоттың массалық үлесін есептей алу;
| 3
| - Тыңайтқыштар құрамындағы азоттың массалық үлесін табады;
| 4
|
| - Сынауықтардағы тыңайтқыштарды реактив көмегімен қандай зат екенін таба алады;
| 4
| - сынауықтағы тыңайтқышты реактив көмегімен қандай зат екенін анықтайды;
| 1
|
| - Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын таба алу;
| 5
| - Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын табады;
| 1
|
| Жалпы балл
| 10
|
|
Қысқа мерзімді жоспар Сабақтың тақырыбы: Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері
Бөлім:
| 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары
| Педагогтің аты-жөні:
| А.Р. Абилкасимова
| Күні:
| 14-15.02.2023ж
| Сыныбы: 9
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Азот қышқылы мен нитраттардың өзіне тән қасиеттері
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 9.2.1.20-сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру
9.2.1.21-нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін түсіндіру, реакция теңдеулерін құрастыру
| Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар үшін:
Сұйылтылған және концентрлі азот қышқылының металмен әрекеттесуінің ерекшелігін сипаттайды
Көпшілік оқушылар үшін:
Нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін анықтайды
Кейбір оқушылар үшін:
Реакция теңдеулерін құрастырады.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі.
| Сап түзеп тұру арқылы 1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді.
І-топ:
ІІ-топ
Топтың ережесі:
ТҚЕ сақтау. Топ басшысына бағыну. Белсенді болу. Бір-бірін тыңдау, өз пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен қарау. Уақыт шегінде жұмыс жасау.
1.Азот қышқылының қандай ерекше қасиеттері бар? 2.Азот қышқылы металдармен әрекеттескенде қандай газ түзелмейді?
| Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
|
Тоқыма жіп
| Сабақтың ортасы
| Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді
| Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады
| Дескриптор: Жалпы - 3 балл
1Нитраттың термиялық айрылуының ерекшелігін анықтайды
| Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру.
|
| Тапсырмалар айдарындағы 1-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
| 1 Тапсырма
25 кесте бойынша
Нитраттың ыдырауын
анықтау
| Дескриптор: Жалпы - 3 балл
1.Кесте сызады талдайды
| ДК экраны
9-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
| Жеке жұмыс
| Тапсырмалар айдарындағы 2-тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді
| 2.Тапсырма
Сәйкестендіру тест.
№
| Сұрақ
| Жауап
| 1
| Азо
Азоттың сутекті қосылысы
| а) N2
| 2
| Азоттың (IV) оксиді қандай газ.
| ә)NO
| 3
| Азоттың тұз түзбейтін оксиді қандай газ
| б) N2O,NO,N2O3,NO2,N2O5
| 4
| Ауада таралуы 78%
| в) NH4OH
| 5
| Атмосферада найзағай ойнағанда түзілетін оксид
| г) Mg3N
| 6
| Ауада тотығатын оксид.
| д) HNO3
| 7
| Магний азотпен әрекеттесіп түзіледі
| е) қоңыр улы газ
| 8
| Азот оксиді сумен әрекеттесіп, не түзеді.
| ж) түссіз газ
| 9
| Азоттың бірнеше оксидтері бар
| з)азот(II) оксиді
| 10
| Әлсіз негіздік қасиет көрсетеді
| и)NH3
|
| Дескриптор: Жалпы - 3 балл
1. қосылыстардың дұрыс формуласын құрады;
| ДК экраны
9-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
| Сабақтың соңы
Рефлексия
| «Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.
көрінеді.
| Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
| Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни
|
|
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Кремний және оның қосылыстары.
№9 көрсетілім «Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері»
Бөлім:
| 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары
| Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Кремний және оның қосылыстары.
№9 көрсетілім «Алмаз, кремний, кремний диоксиді мен кремний карбидінің кристалдық торының модельдері»
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 9.2.1.24-кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіш ретінде қолданылуын түсіндіру
9.1.4.8 -кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін және кристалдық тор түрін сипаттау
9.2.1.25-кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттау және реакция теңдеулерін құрастыру
| Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар үшін:
Кремнийдің қолданылу аймағын және оның жартылай өткізгіштігін анықтайды
Көпшілік оқушылар үшін:
Кремний, оның диоксиді мен карбидіндегі химиялық байланыс түрін анықтайды
Кейбір оқушылар үшін:
Кремний мен оның қосылыстарының негізгі химиялық қасиеттерін сипаттайды
| |
|
|