Главная страница
Навигация по странице:

  • Бөлім: 9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары

  • Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

  • Барлық оқушылар үшін

  • Кейбір оқушылар үшін

  • Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “3 қышқыл, 3 элемент” әдісі

  • Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп

  • «Сындарлы сын»

  • «Менің үлесімді есепте»

  • Мақсаты

  • Ашық сабақ Сабақтың тақырыбы

  • Бағалау критерийі Тапсырма Дескриптор Балл

  • Жалпы балл 10

  • Минералды тын. ыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Минералды тыайтыштар. 8 крсетілім Минералды тыайтыштар


    Скачать 2.51 Mb.
    Названиеыса мерзімді жоспар Сабаты таырыбы Минералды тыайтыштар. 8 крсетілім Минералды тыайтыштар
    Дата12.04.2023
    Размер2.51 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаМинералды тын.docx
    ТипДокументы
    #1057650
    страница1 из 4
      1   2   3   4

    Қысқа мерзімді жоспар
    Сабақтың тақырыбы: Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

    Бөлім:

    9.3А 17 (VII), 16 (VI), 15 (VI), 14 (IV) -топ элементтері және олардың қосылыстары

    Педагогтің аты-жөні:

    А.Р. Абилкасимова

    Күні:

    15.02.2022ж

    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Минералды тыңайтқыштар.

    8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    9.4.2.3 -минералды тыңайтқыштардың жіктелуін және олардың құрамына кіретін қоректік элементтерді атау

    9.4.2.4 -азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерделеу

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар үшін:

    Минералды тыңайтқыштардың жіктелуін анықтайды.

    Көпшілік оқушылар үшін:

    Азоттыңқұрамына кіретін қоректік элементтерді анықтайды

    Кейбір оқушылар үшін:

    Азот және фосфор тыңайтқыштарының қоршаған ортаға әсерін зерттейді.

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    Ұйымдастыру кезеңі:

    (Ұ) “3 қышқыл, 3 элемент” әдісі арқылы оқушылардың психологиялық жағымды ахуал туғызу, тез ойлау қабілітін қалыптастыру.

    Топтастыру.

    «Сен білесің бе?»

    әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі.

    Өзгенің пікірін толықтырады.

    Балалар, не себепті жаз мезгілінде алғаш піскен қауын-қарбызды жеу қауіпті?

    Бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз минералды тыңайтқыштар.

    «Сұрадым және білдім» әдісі арқылы мұғалім оқушылардын тыңайтқыштар туралы осы сабақтан не білігілері келетініне туралы көзқарасын, кері байланыс алады.

    Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді;

    «Видео көрсетелім»

    Оқушыларды топтарға біріктіруді ұйымдастыру:

    Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру.

    I – Азотты тыңайтқыштар тобы

    II – Фосфорлы тыңайтқыштар тобы

    III – Калийлі тыңайтқыштар тобы
    1. Азоттың периодтық кестедегі орны?

    2. Азот неше валенттілік көрсетіді?

    3. Нитраттарға мысал келтір?

    4. Аммоний тұзына мысал келтір?

    5. Амиактың формуласы қандай?
    Оқушылар жауап береді. Оқулықты оқып танысып

    шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады



    Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.



    Дөңгелек фигуралар салынған сурет, қима қағаз.

    Презентация




    Сабақтың ортасы



    Жаңа тақырыпты оқушыларға топқа бөліп беру арқылы талқылайды.





    1.Тапсырма

    «Сындарлы сын» әдісі (топтық жұмыс)

    1-топ. Минералды тыңайтқыштар және олардың жіктелуі.
    2-топ. Өсімдіктердің өсуіне қажетті маңызды химиялық элементтер.
    3-топ. Минералды тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсері.

    Дескриптор: Жалпы - 1 балл

    1. Минералды тыңайтқыштарды жіктейді;

    -Макро және микро элементтерді түсіндіреді;

    -Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін сипаттайды;

    Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру.





    Оқушылар берілген тапсырмада тыңайтқыш атын және формуласын дұрыс тауып кестені толтырады.


    2.Тапсырма «Аяқталмаған сұрақ»(Жұптық жұмыс)

    Оқушылар кестеге қарап тыңайтқыш атын және формуласын табады.

    Аты

    Формуласы

    Калий нитраты

    KNO3

    Фосфорит

    Ca3(PO4)2

    Карбамид

    Cо(NH2)2

    Поташ

    K2CO3

    Натрий нитраты

    NaNO3

    Аммоний

    сульфаты

    (NH4)2SO4




    Дескриптор: Жалпы - 3 балл

    1.Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс табады;

    ДК экраны

    9-сынып оқулығы.





    Оқушылар берілген тапсырмадағы элементтің массалық үлесін есептейді.

    3.Тапсырма

    «Менің үлесімді есепте» әдісі арқылы оқушылар берілген тыңайтқыш құрамындағы элементтің массалық үлесін есптейді.

    (NH4)2SO4

    NaNO3,

    NH4NO3

    K2CO3

    Дескриптор

    Жалпы - 4 балл

    -тыңайтқыштар

    құрамындағы азоттың массалық үлесін табады;

    ДК экраны

    Презентация




    Оқулықта берілген тапсырманы орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.



    4.Тапсырма

    «Шындық әлде жалған» әдісі арқылы оқушылар берілген сұрақтарға дұрыс жауап береді.

    - Фосфор периодтық кестеде V-топтың қосымша топшасында орналасқан (жалған-негізгі)

    - Фосфор табиғатта тек қосылыс түрінде кездеседі (шындық)

    - K2CO3 - поташтың формуласы

    (шындық)

    - CаCO3 - карбамидтің формуласы (жалған)

    - Тыңайтқыштар бұл – өсімдіктерді қоректендіруге қажетті элементтерді қамититын заттар (шындық)

    - Ca3(PO4)2 –фосфориттің формуласы (шындық)

    Оқушылар жауап береді.

    Дескриптор: Жалпы - 2 балл

    1.Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын табады;

    Жұмыс дәптерлері.




    Заттарды сапалық реакция көмегімен қай сынауықта қандай зат бар екенін анықтап, салыстырады;



    «Эксперименттік сұрақ»

    Тыңайтқыш сақталған қоймада бірдей қапшықтарда калий селитрасы және аммоний хлориді бар. Лаборант сынақ алу үшін үлгі алды. Бірақ сынауықтарды шатастырып алады.

    Бұл екі затты қалай анықтауға болады?

    Дескриптор:

    -сынауықтағы тыңайтқышты реактив көмегімен қандай зат екенін анықтайды;


    Реактивтер, сынауықтар, және калий хлориді,

    аммоний хлориді, сілті ерітіндісі

    Сабақтың соңы

    Кері байланыс

    «Сұрадым және білдім» әдісі.

    Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, сабақ басында өздері білгісі келген сұрақтарына жауап ала-алғандары туралы рефлексиясын тыңдайды.

    Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

    Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.


    Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын қима қағазға жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


    Мұғалім оқушыларды

    1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағалайды.






    Болтай батыр атындағы шағын орталықты орта мектебі
    Ашық сабақ

    Сабақтың тақырыбы:

    Минералды тыңайтқыштар. №8 көрсетілім «Минералды тыңайтқыштар»

    Пән мұғалімі: А.Р. Абилкасимова

    Құмарық ауылы, 2023жыл

    NH4Cl AgNO3




    шындық

    жалған

    Фосфор периодтық кестеде V-топтың қосымша топшасында орналасқан




    жалған

    Фосфор табиғатта тек қосылыс түрінде кездеседі

    шындық




    K2CO3 - поташтың формуласы

    шындық




    CаCO3 - карбамидтің формуласы




    жалған

    - Тыңайтқыштар бұл – өсімдіктерді қоректендіруге қажетті элементтерді қамититын заттар

    шындық




    - Ca3(PO4)2 –фосфориттің формуласы

    шындық





    Оқушының аты-жөні:.................................................................

    Бағалау критерийі

    Тапсырма

    Дескриптор

    Балл

    Балл

    - Минералды тыңайтқыштарды ажырата алу;

    - Макро және микро элементтерді түсіндіру;

    - Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін білу;

    1

    - Минералды тыңайтқыштарды жіктейді;

    - Макро және микро элементтерді түсіндіреді;

    - Азотты және фосфорлы тыңайтқыштардың қоршаған ортаға әсерін сипаттайды;

    1




    - Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс таба алу;

    2

    - Берілген минералды тыңайтқыш атауын және формуласын дұрыс табады;

    3




    -Тыңайтқыштар құрамындағы азоттың массалық үлесін есептей алу;

    3

    - Тыңайтқыштар құрамындағы азоттың массалық үлесін табады;

    4




    - Сынауықтардағы тыңайтқыштарды реактив көмегімен қандай зат екенін таба алады;

    4

    - сынауықтағы тыңайтқышты реактив көмегімен қандай зат екенін анықтайды;

    1




    - Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын таба алу;

    5

    - Берілген тапсырмадан дұрыс жауабын табады;

    1




    Жалпы балл

    10



      1   2   3   4


    написать администратору сайта