Главная страница

Іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарының үшбұрыш а. ыса мерзімді жоспар за мерзімді жоспар блімі 3Bблім шбрыштарды шешу


Скачать 1.05 Mb.
Названиеыса мерзімді жоспар за мерзімді жоспар блімі 3Bблім шбрыштарды шешу
Дата20.09.2022
Размер1.05 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаІштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарының үшбұрыш а.docx
ТипДокументы
#687880

Қысқа мерзімді жоспар


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.3Bбөлім: Үшбұрыштарды шешу

(22 сағ)

Мектеп:

Күні:12.02.19

Мұғалімніңаты-жөні: Тикшекеева Р.А.

Сынып: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ

тақырыбы

Іштей және сырттай сызылған шеңберлердің радиустарының үшбұрыш ауданымен байланысы.

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

9.3.2.2 үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусының оның ауданына тәуелділігін дәлелдейді және оны қолдана алады;

9.3.2.3 үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусының оның ауданына тәуелділігін дәлелдейді және оны қолдана алады.

Сабақ

мақсаттары

-үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусының оның ауданына тәуелділігін және үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусының оның ауданына тәуелділігін дәлелдеу және қолдану;

Жетістік

критерийлері

Оқушылар:

- үшбұрышқа іштей /сырттай сызылған шеңбер радиусының оның ауданына тәуелділігін тұжырымдайды; формула арқылы өрнектейді;

- аталмыш формуланы есептер шығару барысында қолданады;

Тілдік

мақсаттар

Оқушылар:

  • үшбұрыш ауданының іштей және сырттай сызылған шеңберлер радиустарымен байланысын дәйектеп айта алады;

теоремалар мен формулаларды қолданып есептерді шешу жолын түсіндіреді;

Пәнге тән лексика мен терминология:

  • үшбұрыштарды шешу;

  • синустар теоремасы;

  • косинустар теоремасы;

  • жарты периметр;

  • пропорционал кесінділер.

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

  • үшбұрыштың кез-келген қабырғасының квадраты ... ;

  • ... қарсы жатқан бұрыштардың синустарына пропорционал;

  • үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусы ... қатынасына тең;

  • ауданның жарты периметрге қатынасы ... болады;

  • медианалар қиылысу нүктесінде ... ;

биссектриса қабырғаны ... бөледі.

Құндылықтардыдарыту

Оқуға деген көзқарас тәрбиелеу, еңбекке адал қарау, ынтымақтастықта жұмыс жасау құндылықтарын жылы сөз, қолдау жасау барысында қалыптастыру

Пән

аралық

байланыстар

Бұл бөлімде алған білім үшбұрыштың белгілі элементтері арқылы белгісіз элементтерін табуға қатысты практикалық есептерді шешу кезінде қолданылады.

Бұл бөлімде үшбұрыштың берілген үш элементтері бойынша белгісіз қабырғалары мен бұрыштарын табуға мүмкіндік беретін формулалар қарастырылады.

АКТ қолдану дағдылары

Bilimland.kzсайтымен жұмыс жасау

Бастапқы білім


Үшбұрышқа іштей сызылған және сырттай сызылған шеңберлерді білу, үшбұрыштардың түрлерін, үшбұрыштың теңсіздігін,үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының арасындағы қатынасты, үшбұрыштың аудан формулаларын білу, тікбұрышты үшбұрыштарды шеше білу.

Сабақбарысы

Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

8 минут


Сабақ басында:

- оқушылардың зейінін шоғырландыру;

І. Стартер. Кім жылдам?

1.


Шешуі:

2.

Шешуі:
3.

Шешуі:

ІІ.Үй жұмысын тексеру. Күтілетін нәтиже: Косинустар және синустар теоремаларын қолданып қолданбалы есептерді шешу.

Шыныбеков Ә.Н. Геометрия 9 сынып, 2011 ж/2013 ж

ІІ тарау, §1. Косинустар және синустар теоремалары, 59-61 беттер оқуға, №№ 269, 64 бет
ШыныбековӘ.Н. Геометрия 9 сынып, 2011 ж/2013 ж

ІV тарау, §1. Косинустар және синустар теоремалары, 110-112 беттер оқуға, №№ 491, 115 бет




слайд 1-4

Слайд 5-6

Сабақтың

ортасы
2 минут

2 минут

15 минут

10 минут


10 минут

3 минут

20 минут

2 минут


ІІІ. Жеке жұмыс «Домино». Күтілетін нәтиже: үшбұрыштың ауданының белгілі формулаларын еске алып, жинақтау.


Сурет

Формула



























немесе














Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын/ОМ анықтап алуға;

сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтауға көңіл бөлу қажет
ІV. Жұптық жұмыс. Күтілетін нәтиже:тапсырманың берілген кезендерін орындау барысындаүшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусының оның ауданына тәуелділігін қорытып алады, яғни формуласын қорытып щығарады.
Тапсырма 1.

Жұмыс жасау нұсқаулығы:

1) Үшбұрышты оған іштей сызылған шеңбердің радиустары арқылы өтетін сызықтар бойымен кесіңіз, содан соң әр бөлігін пунктир сызықтар бойынша кесіңіз.

2 ) бірдей түспен боялған үшбұрыштардан тіктөртбұрыштар құрастырыңыз, олардың бір қабырғасы іштей сызылған шеңбердің радиусына тең.



3) шыққан тіктөртбұрыштың ауданын табыңыз. Тіктөртбұрыштардың ауданы мен берілген үшбұрыштың ауданын салыстырыңыз.



  1. үшбұрыш үшін:

  2. тіктөртбұрыш үшін:



4) қорытындылап кез келген үшбұрыштың ауданының формуласын жазыңыз. Формуладан іштей сызылған шеңбердің радиусын анықтаңыз .
Тапсырма 2.

Жұмыс жасау нұсқаулығы:

-Тікбұрышты үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің сызбасын салыңыз;

- Үшбұрыштың төбелерін оған іштей сызылған шеңбердің центрімен сызықтар бойымен қосыңыз;

- шыққан үшбұрыштардың ауданын өрнектеп жазыңыз;

- Берілген үшбұрыштың ауданың формуласын жазыңыз;

- соңғы екі аудан формулаларын теңестіріп, іштей сызылған шеңбердің радиусын үшбұрыш қабырғалары арқылы өрнектеңіз.
Жұмыс барысы:

Тікбұрышты үшбұрыш үшін , , онда

, мұндағы a мен b - үшбұрыш катеттері, ал c - гипотенуза.

Тікбұрышты үшбұрыш үшін формуласын оқушылардың өздеріне қорытып шығаруға ұсынуға болады.





Cыныппен талқылау, талдау жұмысы: Алынған нәтижені оқушылармен бірге талқылау.

Оқушылардан кері байланыс алу:

  • Тапсырманың барлық кезендерін орындай алдын ма?

  • Қиындық қай кезенде туындады?

  • Оның шешуі қалай табылды? Көмекке жүгіндің бе?

V.Топтық жұмыс.Күтілетін нәтиже: Кез келген үшбұрыштың ауданын , мұнда үшбұрыш қабырғалары, ал АВС үшбұрышының радиусы, формуласы арқылы табуға болатынын дәлелдейді.



Дәлелдеу үшін әр топқа келесі нұсқаулықты беру:

1) үшбұрыштың ауданы формуласын оның екі қабырғасы мен арасындағы бұрыш арқылы жазыңыз .

2) сырттай сызылған шеңбер радиусының үшбұрыш қабырғасы мен қарсы жатқан бұрыштың синусына тәулділік формуласын қайталаңыз . Формуладан бұрыштың синусын анықтаңыз

3) аудан формуласына синустың мәнін қойып, қажетті формуланы түрлендіріп шығарыңыз.
Оқушылардан кері байланыс алу:

  • Тапсырманың барлық кезендерін орындай алдын ма?

  • Қиындық қай кезенде туындады?

  • Оның шешуі қалай табылды? Көмекке жүгіндің бе?

формулаларды жазу:

, мұнда үшбұрыш қабырғалары, ал АВС үшбұрышының радиусы, формуласы арқылы табуға болатынын дәлелдесін.
VI. Жұптық жұмыс

1. Үшбұрыш ауданы 24, ал іштей сызылған шеңбер радиусы 2-ге тең. Осы үшбұрыштың периметрін табыңдар.



2. Биіктігі 6-ға тең дұрыс үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусын табыңдар.



3. Дұрыс үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусы 6-ға тең. Осы үшбұрыштың ауданын табыңдар.



4. Дұрыс үшбұрыштың қабырғасы -ке тең. Осы үшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусын табыңдар.



5.АВС үшбұрышына іштей сызылған шеңберге үш жанама жүргізілген.Қиылған үшбұрыштардың периметр- лері 6, 8. 10. Берілген үшбұрыштың ауданын табыңдар.



6. Теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыштың катеттері .Осыүшбұрышқа іштей сызылған шеңбер радиусын табыңдар.



7.Дұрыс үшбұрыштың қабырғасы -кетең. Осы үшбұрышқа іштей және сырттай сызылған шеңберлер радиустарын табыңдар.



8.Үшбұрыштың гипотенузасы 12-ге тең.Осыүшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусын табыңдар.



9.Үшбұрыштың қабырғасы 1-гетең. Оған қарама-қарсы жатқан бұрыш 300. Осыүшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусын табыңдар.



10. Теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір қабырғалары 40-қа, ал табаны 48-ге тең. Осы үшбұрышқа сырттай сызылған шеңбер радиусын табыңдар.



Бағалау: мұғалім көмек береді, бағыттайды, тексереді Оқушылардан кері байланыс алу:

  • Барлық есептерді шығардыңыздар ма?

  • Қиындық не тудырды?

  • Қиын есептің шешуі қалай табылды?



үлестірім парағы
слайд 7-8

Слайд 9-10

Слайд 11-14

Геометрия. 7—9 классы, Л.С.Атанасян, В.Ф.Бутузов, С.Б.Кадомцев и др.— М., Просвещение, 2010

https://matematikalegko.ru/category/praymougolni-treugolnik


http://festival.1september.ru/articles/419906/

тарапта материал

тарапта материал


http://sk.nis.edu.kz/Bank/Show/21529
http://sk.nis.edu.kz/Bank/Show/98026


Слайд 15

Слайд 16-18



Сабақтың

соңы

2 минут
3 минут

VIІ. Үй жұмысы: үлестірім парағы

Сабақсоңындаоқушыларрефлексияжүргізеді:

Оқушылар бос орынды толтырулары қажет.

  1. Сабақтың басында анықталған оқу мақсаттарына ___% жеттім

  2. Сабақ барысында болған жұмыс түрлері мен үшін _____ болды

  3. Сабақ уақытында өзімді _______сезіндім

  4. Мұғалімге қояр сұрағым:__________________


Шыныбеков А.Н. Геометрия :

9 сынып, 2013/

2011 ж

слайд 8

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы




Жеке жұмыс кезінде әрбір оқушы өз қарқынында жұмыс жасайды.

Топтық жұмыс кезінде саралаау жүргізу, жұптық жұмыс барысында өзара оқыту

Мұғалімнің бақылауы

Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау

Қауіпсіздік техникасын ұстану

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.




Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?



написать администратору сайта