Главная страница
Навигация по странице:

  • Сабақтың тақырыбы

  • Сабақтың түрі: Жаңа сабақ Түйінді идеялар

  • Пәнаралық байланыс: Математика Ұйымдастыру кезеңі

  • Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.) (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)

  • Сабақтың негізгі бөлімі Мұғалімнің іс-әрекеті

  • Қорыту. Күтілетін нәтиже Мұғалімнің іс-әрекеті

  • Бағалау (2 мин.) Мұғалімнің іс-әрекеті

  • Үйге тапсырма (1 мин.) Мұғалімнің іс-әрекеті

  • Рефлексия (2 мин.) Мұғалімнің іс-әрекеті

  • Сабақтың типі Жаңа материалды игертуСабақтың түрі Дәстүрлі.Сабақтың әдістері

  • ІI.Жаңа материалды қабылдауға дайындық

  • IІІ.Жаңа материалды түсіндіру

  • Сабақтың тақырыбы: Циклдік алгоритмдер

  • циклдік алгаритмдер. Циклдік алгоритмдер 8 сынып. Кні 1112. 12. 15 Пні


    Скачать 32.43 Kb.
    НазваниеКні 1112. 12. 15 Пні
    Анкорциклдік алгаритмдер
    Дата07.02.2023
    Размер32.43 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаЦиклдік алгоритмдер 8 сынып.docx
    ТипДокументы
    #924324

    Күні: 11-12.12.15

    Пәні

    Информатика

    Мұғалім аты-жөні

    Джалмағанбетова Р

    8 «а,ә,б,в,г,д» - сыныптары

    Оқу-ісінің меңгерушісі

    __________Е.Дайнашов




    Сабақтың тақырыбы: Циклдік алгоритмдер

    Сабақтың мақсаты

    Циклдік алгоритм тақырыбын түсіндіре отырып, оқушыларды күнделікті өмірдегі қайталанып келетін әрбір оқиғаның цикл болатынын айта келіп циклдік алгоритімді құра білуге үйрету.

    Сабақтың түрі:

    Жаңа сабақ

    Түйінді идеялар

    Циклдік процесті қамтамасыз ететін алгоритм бөлігін қайталау командасы таниды

    Қайталау командасын алгоритмдік тілде жазу сөдерін үйренеді

    Күтілетін нәтиже

    Циклдік процесті қамтамасыз ететін алгоритм бөлігін қайталау командасы құрайды.

    Циклдік алгоритмдерді пайдалану, оларды кейіннен программаларда цикл командалары түрінде қысқартып жазу мүмкіндігін ажыратады.

    Сабақтың көрнекілігі

    Интерактивті тақта, оқулық, слайд, деңгейлік тапсырмалар

    Пәнаралық байланыс:

    Математика

    Ұйымдастыру кезеңі

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    1. Сәлемдесу.

    2. Ұйымдастыру.

    3. Топқа бөлу.

    4. Сабақ барысымен таныстыру.

    5. Бағалау парағын таныстыру.

    6. Балалардың назарын сабаққа шоғырландыру

    • Сәлемдесу

    • Өздерін ретке келтіру

    • Топқа бөліну

    • Кітап құралдарын, дәптерлерін, қалам қарындаштарын дайындыққа келтіру

    Үй тапсырмасын тексеру (7 мин.)

    (сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу және қайта бағыттау тәсілі)

    "Білім " "Сөзтізбек" командалар тізбегін табу

    w t e t y o p f w

    g p i n t e g e r

    v a r g e n k l i

    s s d o b d m s t

    t h e n g d f e e

    a z s d m r e a l

    d f v h m v a r n

    i n x v b n x m h

    f r e a d l n a z

     

    "Сәйкестендір"- терминдерді сәйкестендіру

    1. Program 1. бүтін сандар типі

    2. writeln 2. программа соңы

    3. Integer 3. егер

    4. end. 4. айнымалыларды сипаттау

    5. then 5. программа тақырыбы

    6. readln 6. мәліметтерді шығару

    7. real 7. нақты сандар типі

    8. if 8. онда

    9. Var 9. әйтпесе

    10. else 10. мәліметтерді енгізу


    Сабақтың негізгі бөлімі

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Сыныпты сан арқылы 3 топқа бөлу, топ басшыларын сайлау.

    Әр топқа «бағалау парағын» беру. Сабақтың өтілу шартын түсіндіру.

    Оқушылар белсене қатысады.

    Оқушылар үш топқа бөлініп сабақ құрылымымен таныстырылады. Топтарға «бағалау парағы» беріледі.

    Түсіну - "Білгенге маржан" жаңа сабақ бойынша өз бетінше оқуға баулу

    Паскаль тілінде қайталау процессін жүзеге асыратын циклдік операторлардың 3 түрі бар: арифметикалық цикл  — FOR, шартын алдын ала тексеретін цикл – WHILE және шартты соңынан тексеретін цикл – REPEAT.

    Егер шартын алдын ала тексеретін циклдегі операторды неше рет қайталау керек екендігі белгісіз болып, оның тек қайталану шарты берілсе, онда WHILE,  REPEAT операторлары пайдаланылады. Ал  FOR  операторы қайталану саны алдын ала белгілі болған кезде қолданылады.

    FOR операторын параметрлі цикл операторы деп те аталады, өйткені, қайталау саны функция аргументі сияқты циклдің параметрі қызметін атқаратын басқару айнымалысы арқылы беріледі.

    FOR операторының екі түрі бар:

    FOR <айнымалы>:= to do <оператор>;

    FOR <айнымалы>:= downto do <оператор>;

    Мұндағы, S1 және  S2 – цикл параметрінің алғашқы және соңғы мәндерін анықтайтын өрнектер;  for…do – цикл тақырыбын анықтайтын түйінді сөздер; <оператор>  — цикл тұлғасы.

    FOR – ҮШІН,  TO – ДЕЙІН, DO – ОРЫНДАУ деген мағынаны беретін түйінді сөздер. 

    Паскаль тілінде цикл параметрі міндетті түрде бүтін немесе реттелген типтегі айнымалы болуы қажет.  Параметрдің өзгеру қадамына байланысты операторда TO  немесе DOWNTO (DOWN – төмен, TO – дейін, DOWNTO  — кері қарай) түінді сөздері пайдаланылады. Егер қадам +1 ге тең болса, онда операторда TO, ал қадам -1 –ге тең болса, онда DOWNTO сөзі қолданылады.


    Әркім жекелей тақырыпты меңгеріп, бірлесіп шешім қабылдайды. Топ ішінде пікір алмасып постерге түсіру


    Қорыту. Күтілетін нәтиже

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    1. Қайталану командалары не үшін қажет?

    2. Циклді алгоритмдер дегеніміз не?

    3. Циклді алгоритмдердің форматын жаз.

    4. Reрeat және while операторларының айырмашылығы неде?

    Оқушылар сұраққа жауап береді

    Бағалау (2 мин.)

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бақылайды, бағалайды.

    Оқушылардың формативті бағалауымен өз бағасынан ортақ баға қояды.

    Әр топ басшысы бағалау парағын толтырады..

    Үйге тапсырма (1 мин.)

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Үйге «Циклдік алгоритм» тақырыбын оқып келу.

    Тапсырманы күнделіктеріне белгілеп алады.

    Рефлексия (2 мин.)

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу үшін стикерлер тарату. Екі жұлдыз - бір тілек әдісін ұсыну.

    Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерлерге жазу. Екі жұлдыз - бір тілек әдісімен толтырады.


    Сабақтың тақырыбы:Циклдік алгоритмдер

    Сабақтың мақсат-міндеттері

    а) білімділік

    Оқушыларға циклдік алгоритмдерді программалауды үйрету, оның түрлерімен таныстыру

    ә)дамыту шылық

    Оқушылардың есте сақтау және зейіндік қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылығын арттыру

    б) тәрбиелік

    Оқушыларды адамгершілікке, еңбекқорлыққа тәрбиелеу

    Сабақтың типі

    Жаңа материалды игерту

    Сабақтың түрі

    Дәстүрлі.

    Сабақтың әдістері

    Түсіндірмелі,сұрақ-жауап

    Сабақтың оқыту құралдары және көрнекілігі

    Интерактивті тақта, презентация, үлестірмелі қағаз

    Сабақтың барысы

    Мұғалімнің қызметі

    Оқушының қызметі

    I. Ұйымдастыру бөлімі

    -амандасу;

    -түгелдеу;

    -оқушының назарын сабаққа аудару;

    -оқу құралдарының дайындығын тексеру;

    -амандасу;

    -кезекшілік міндеттерін атқару;

    -сабаққа дайындалу;

    ІI.Жаңа материалды қабылдауға дайындық

    Шегіртке сандық ось бойымен берілген сан бөліктеріне секіреді. Орындаушы Шегіртке бұйрықтарының жүйесі: оңға 3(3 бірлік кесіндіге оңға секіреді) және солға 2 (2 бірлік кесіндіге солға секіреді). Бастапқы орны 0. Шегірткеге 2 санына жетуге көмектесетін алгоритм құр.

    Иә жоқ













    IІІ.Жаңа материалды түсіндіру

    а) жаңа ұғымға байланысты жұмыс

    Цикл деп программадағы қайталанатын әрекетті айтады. Паскаль тілінде қайталау процесін үш түрлі жолмен ұйымдастыруға болады:
    -арифметикалық цикл – FOR;

    -шартын алдын ала тексеретін цикл – WHILE;
    -шартты соңынан тексеретін цикл – REPEAT;

    Егер есепте қайталау саны алдын ала белгілі болса, FOR операторы қолданылады. FOR операторын-параметрлі цикл операторы деп атайды. Есептегі орындалатын әрекеттер цикл ішінде параметрдің алғашқы мәнінен соңғы мәніне дейін бір қадаммен өзгереді.

    Жалпы жазылу түрі:

    FOR < айнымалы>:= n1 TO n2 DO

    <оператор>;

    FOR<айнымалы>: = n2 DOWNTO n1 DO

    <оператор>;

    Мұндағы n1 және n2-цикл параметрінің алғашқы және соңғы мәндерін анықтайтын өрнектер

    FOR (үшін), TO (дейін), DO (орындау) - қызметші сөздер;

    параметрдің өзгеру қадамына байланысты операторда ТО немесе DOWNTO (DOWN-төмен,TO-дейін, DOWNTO-кері қарай) түйінді сөздері пайдаланылады. Егер қадам +1 – ге тең болса, онда операторда TO, ал қадам -1-ге тең болса, онда DOWNTO сөзі қолданылады.

    FOR операторының орындалу блок-схемасы

















































    k:= S1, S2, 1
















    <оператор>























































    Мысалдар

    Оператор

    Нәтижесі

    FOR i:=1 TO 6 DO WRITE(i:2);

    1 2 3 4 5 6

    FOR i:=6 DOWNTO 1 DO WRITE(i:2);

    6 5 4 3 2 1

    FOR C:=’A’ TO ‘E’ DO WRITE(C:2);

    A B C D E

    FOR C:=’E’ DOWNTO ‘A’ DO WRITE(C:2);

    E D C B A

    WHILE операторы. Алдын ала берілген шарт бойынша қайталуды жүзеге асыратын бұл оператор WHILE (әзірше) және DO (орындау) түйінді сөздері қолданылып жазылады.

    Цикл қайталанар алдында, логикалық өрнектің мәні тексеріледі. Егер ақиқат болса, онда цикл денесі қайталанып орындалып отырады. Керісінше жалған болса, циклдің орындалуы аяқталып, WHILE операторынан кейінгі жолдар орындалады.

    Егер, ең басында өрнектің мәні жалған болса, онда цикл бір ретте орындалмайды.

    Жоқ while <шарт> do

    begin

    иә <1-оператор;>

    оператор




    <2-оператор;>





    End;

    REPEAT қайталу операторы WHILE операторына ұқсас, айырмашылығы – қайталану шарты цикл соңында тексеріледі, сондықтан ол кем дегенде бір рет орындалатын болады. Екінші өзгешелігі – цикл тұлғасы шарт жалған болғанда қайталанып, ол ақиқат болған кезде циклді орындау доғарылады.

    Бұл оператор Repeat (қайталау) және Until (дейін) түйінді сөздерін пайдаланып орындалады.

    Repeat операторының блок-схемасы
















    Оператор




    Repeat

    <оператор 1>;

    <оператор 2>;

    жоқ ......

    <оператор n>

    иә UNTIL < шарт >

    Оқушылар жаңа сабақ тыңдайды

    ә)компьютермен жұмыс

    №1 тапсырма. Жеке тапсырма.

    1-ден n-ге дейінгі сандардың 1-ден n-ге дейінгі сандардың

    қосындысын табыңыз. Ол үшін қосындысын табыңыз. Ол үшін

    төмендегі схеманы пайдаланыңыз төмендегі схеманы пайдаланыңыз

    Prog…….esep01;

    v…..integer;Prog…….esep02;

    b…… v…..integer;

    s:=0; b……

    w….. s:=0; i:=1;

    read…. W….. (‘’);

    For……… r…..

    b….. while i<=n …

    s:=……. b……

    end; s:=s+I; i:=i+1;

    w…….. e…

    e….. w

    e…..

    1-ден n-ге дейінгі сандардың қосындысын табыңыз. Ол үшін

    төмендегі схеманы пайдаланыңыз

    Prog……esep03;

    v…..integer;

    b……

    s:=0; i:=0;

    w…(‘’);

    r…..

    repeat

    s:=s+I; i:=i+1;

    until (i>n);

    w……

    e…..

    №2 тапсырма. Топтық тапсырма. Әр топқа тапсырма беріледі, есептің блок-сызбасын постер арқылы қорғайды, программмасын компьютерде орындайды

    1. фукциясын есептеу блок-сызбасын және программасын құрыңдар
































































    Program E

    Var x,y: real;

    Begin

    Write (`x-ті енгізіңдер: `);

    Readln (x)

    If x<0

    Then y: =x+2

    Else y: =2*x*x*x

    Writeln (`y=`, y)

    End.

    2.Радиусы R болатын шеңбер ұзындығын есептеу блок-сызбасын және программасын құрыңдар















    Program B1;

    Const pi= 3.14159;

    Var R, L: real;

    R




    Begin

    Writeln (`R мәнін енгізіңдер:` );

    Read (R)

    L: = 2πR




    ;

    L: = 2 * pi * R;

    Writeln;

    L




    Writeln (‘нәтиже:' );

    Writeln ( L = `, L);

    End.

    3.Квадрат теңдеудің түбірін табудың блок-сызбасын және программасын құрыңдар



























    Иә жоқ




















































































































































    Program B5;

    Var a, b, c, x1, x2, d : real;

    Begin

    Writeln ( `a, b, c мәндерін енгізіңдер:`);

    Readln (a, b, c);

    d: = sqr (b) – 4*a*c;

    if d < 0 then

    writeln (нақты түбірі жоқ)

    else

    begin

    x1: = (-b + sqrt (d)/(2*a);

    x2: = (-b - sqrt (d)/(2*a);

    write (x1: 6: 2, x2:6: 2)

    end

    end.

    Оқушылар жеке тапсырма орындайды

    Оқушылар топ болып жұмыс жасайды

    ІV. Жаңа білімді бекіту

    Activoit арқылы тест тапсырмасын орындайды

    1.Алгоритм дегеніміз не?

    V. Үйге тапсырма. Қорытындылау

    Циклдік алгоритмдер. 30-дан 10-ға дейінгі барлық жұп сандарды экранға шығаратын программа құрып келу

    VI. Бағалау

    Оқушылардың белсене қатысуын қадағалау және сол бойынша бағалау

    Сабақтың тақырыбы: Циклдік алгоритмдер

    Сабақтың мақсаты: оқушыларға циклдік алгоритмдерді программалау туралы түсінік беру Сабақтың міндеттері

    - циклдің түрімен таныстыру

    -  операторлардың жазылу ережесін түсіндіру

    - циклдік алгоритмдерді программалауды біліктілігін қалыптастыру. 

    Негізгі идеялар 

    • Оқи білуге үйрету арқылы, оқушыларда циклдік алгоритмдерді программалау ұғымын қалыптастыру

    • оқушылармен диалог құру арқылы, сыни ойлауға үйрету, берілген білімді ұзақ мерзімге сақтауға ықпал ету

    көрнекілігі: Үлестірмелі парақшалар, жаңа тақырып ресурстары, компьютер, стикер

     

    Жүру барысы Ұйымдастыру 1,2,3 санау арқылы топқа бөлу 

     

     "Білім " "Сөзтізбек" командалар тізбегін табу

    w t e t y o p f w

    g p i n t e g e r

    v a r g e n k l i

    s s d o b d m s t

    t h e n g d f e e

    a z s d m r e a l

    d f v h m v a r n

    i n x v b n x m h

    f r e a d l n a z

     

    "Сәйкестендір"- терминдерді сәйкестендіру

    1. Program 1. бүтін сандар типі

    2. writeln 2. программа соңы

    3. Integer 3. егер

    4. end. 4. айнымалыларды сипаттау

    5. then 5. программа тақырыбы

    6. readln 6. мәліметтерді шығару

    7. real 7. нақты сандар типі

    8. if 8. онда

    9. Var 9. әйтпесе

    10. else 10. мәліметтерді енгізу

     

    Параметрдің бастапқы және соңғы мәндері бүтін сан түрінде немесе өсуі, кемуі бойынша реттелетін болуы тиіс, әйтпесе оларды бүтін мен беретін арифметикалық өрнек түрінде жазуға да болады.

     Қолдану "Практикалық жұмыс"

     

     

    Жинақтау "Бес сұрақ" -Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңдайына негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады – қатысушы сыныпқа 5 сұрақ қоя алады, оған жауап не ИӘ, не ЖОҚ деп беріледі.

     

    Бағалау - "2 жұлдыз, 1 тілек" бойынша бағалау

    -2 жұлдыз - жұмыс кезінде ерекше ұнаған 2 зат

    1 тілек - бұл жақсартуға болатын нәрсе

    Қорытындылау


    написать администратору сайта