Главная страница
Навигация по странице:

  • (3-й класс) Тема

  • Социокультурная задача: п

  • Оборудование

  • Teacher

  • Students

  • VII. Итог урока Teacher

  • Конспект открытого урока по английскому языку в начальной школе (3й класс) Тема "Animals". Цели урока способствовать формированию целостного представления о мире животных


    Скачать 114.01 Kb.
    НазваниеКонспект открытого урока по английскому языку в начальной школе (3й класс) Тема "Animals". Цели урока способствовать формированию целостного представления о мире животных
    Анкорanimals open lesson
    Дата24.02.2022
    Размер114.01 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаkonspekt_otkrytogo_uroka_po_angliyskomu_yazyku_v_nachalnoy_shkol.docx
    ТипКонспект
    #372511

    Конспект открытого урока по английскому языку в начальной школе

    (3-й класс)

    Тема: “Animals”.

    Цели урока:

    • способствовать формированию целостного представления о мире животных;

    • систематизировать и обобщить имеющиеся у учащихся знания по данной теме;

    • углубление и расширение навыков учащихся по аудированию;

    Задачи урока:

    • Учебные:

      • на базе имеющихся знаний, умений, навыков, совершенствуя их, обучать школьников навыкам аудирования, чтения, говорения и письма;

      • обогащать словарный запас учащихся по теме “Animals”;

      • практиковаться в монологической речи, в диалогическом общении, в переводе с русского языка на английский устно и письменно;

      • совершенствовать навыки пения на английском языке;

      • развивать грамматические навыки.

    • Развивающие:

      • развивать познавательные процессы, память, воображение;

      • развивать мыслительные навыки: обобщение, систематизация, логическое и образное мышление;

      • формировать познавательные умения: задавать вопросы и отвечать на них, доказывать, рассуждать;

      • развивать и формировать интеллектуальную атмосферу на уроке.

    • Воспитательные:

      • воспитывать доброту и любовь к окружающему миру;

      • воспитывать осознание роли человека во взаимодействии с миром животных;

      • воспитывать желание общаться на английском языке и получать при этом удовольствие и радость.

    Социокультурная задача: привлечение интереса к миру животных.

    Материалыучебныхпособий: Spotlight 3, “English Elementary in Use”,Cambridge.

    Оформление доски: цветные магнитные буквы, иллюстрации животных.

    Оснащение урока: наглядный материал(комплект карточек с изображением животных), диск , раздаточный материал: текст песни , карточки с грамматическим и лексическим материалом.

    Оборудование: магнитофон, интерактивная доска, компьютер, проектор.

    ХОД УРОКА

    I. Организационный момент

    The pupils are taking their seats at their desks.

    Teacher: Good morning, Children! I’m very glad to see you! I hope you are all feeling well today! How are you? Sit down, please, and be ready for the lesson. Now, let’s start. Today is the 3rd of March.

    Teacher: Now, tell me what is the theme of our lesson today?

    Students: Animals.

    Teacher: Well done, what animals do you know?

    Students give their own answers.

    Звучатназванияживотных (ant, bear, bird, chimp, elephant, frog, kangaroo, parrot, spider, rabbit, seahorse, tortoise).

    II. Работа с учебником, изучение нового материала

    Teacher: Please, open your student’s books on page 111 Ex.: 1. Look at the board. Do you see the new words?

    На доске выписаны новые слова с переводом. Учащиеся выписывают их в словарь и повторяют за учителем.

    Teacher: page 111 Ex.: 1 (Слайд 1)

    2

    3

    Teacher: Well-well, time for a game. You will get two cards with the name of the animals. In the first card put the missing letter in the gap. In the second, change the letters to get the name of the animal.

    Ребятам раздаются карточки с названиями разных животных. В первой карточке ребята должны вставить пропущенные буквы. Во второй, поменять буквы местами, чтобы получилось животное.

    Card 1.

    1. _nt (ant)

    2. _i_d (bird)

    3. Ra_b_t (rabbit)

    4. Ch_m_(chimp)

    5. _le_ha_t (elephant)

    6. S_ide_ ( spider)

    7. K_ngaro_ (kangaroo)

    8. _ort_ise (tortoise)

    (Слайд 2)

    Card 2.

    1. torpar (parrot)

    2. gofr (frog)

    3. hckic (chick)

    4. aksne (snake)

    5. hwela (whale)

    (Слайд 3)

    VI. Обучающая игра с мячом

    Teacher: Let’s play with the ball. Answer my questions when you catch it.
    Teacher: Which animals can swim?
    Students: whale, dolphin, shark, crocodile, penguin.
    Teacher: Which animals can fly?
    Students: bat, parrot, fly, bird.
    Teacher: Which animals can run?
    Students: rabbit, lion, bear, elephant.
    Teacher: Which animals have got a tail?
    Students: camel, chimpanzee, elephant, giraffe, goat, kangaroo etc.
    Teacher: Which animals are big?
    Students: bear, elephant, whale.
    Teacher: Which animals are small?
    Students: bird, frog, bat.
    Teacher: Which animals do you like?
    Students: give their own answers.
    Teacher: Which animals are you afraid?
    Students: give their own answers.

    Teacher: Have you got any pets at home? What pet have you got? (Now, come to our guests and ask them about their pets. Give the questionnaire.

    В раздаточном материале имеется анкета. Ребята подходят к гостям и задают им вопросы про домашних животных.) (Слайд 4)


    Questions

    Dog

    Hamster

    Cat

    Fish

    Parrot

    1. Have you got a pet?
















    2. What pet have you got?
















    3. What's its name?

















    После опроса подводятся итоги, какие самые популярные животные и клички в России.

    How many cats have you got? How many dogs? How many hamsters? How many parrots?

    What are the most popular pets’ names in Russia? Let’s start with parrots names. Do you know any cats’ names? What about dogs’ names?
    4. The British also have got pets. (Слайд 5)



    Teacher:Do you want to know about their favourite pets? Look at the screen and read their pets’ names. (слайд 6)



    5. The comics. Do you like comics? What are your favourite comics? What comics do you know? Can the animals be characters of the comics? Can a pet be character of the comics?

    Today we’ll create our comics. Please, read the text of our comics. Open your books at page 89

    (Слайд 7)

    It’s Artur. Describe him, please.

    Is he clever? Is he big? Has he legs/ears/tail? What can he do? He can…
    6. What can you do? Sing an action song. Let’s rest. (слайд 8)

    The Can Can Song

    Can, can you dance

    Like I can?

    Can you sing like I can?

    Can you run

    And can you jump

    Like me?

    Can, can you walk

    Like Can you talk like I can?

    Can you swim

    And can you climb

    Like me?
    VII. Итог урока

    Teacher: It’s a pity that our lesson is almost over. I’ve enjoyed our work today so much. You’ve been so good students and I’m proud of you.

    VIII. Домашняяработа

    And here is your home task. I want you to do the project “My favourite animal” for the next class. Please, draw a picture of the animal you like and write about it. Thank you and have a good day. Bye-bye, my dear friends.


    написать администратору сайта