Главная страница

ҚМЖ. Мектеп зм Бйтерек


Скачать 0.52 Mb.
НазваниеМектеп зм Бйтерек
Дата07.11.2022
Размер0.52 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаҚМЖ.docx
ТипДокументы
#774158

«Келісілді»

директордың ОТІЖ орынбасары

________ З.И.Абубакирова

Мектеп: ҚЗМ «Бәйтерек»

Күні:9.12.2020

Мұғалімніңаты-жөні: Шалабаева Мақпал Шарипбековна

СЫНЫП: 7 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Музыкалық бағыттар мен аспаптар

Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары


7.2.5.1. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру

7.3.6.1.Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау

7.1.5.1. Проблемалық сұрақтарға тыңдалған мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын өзгенің жауабымен салыстыру, талқылау.

Сабақ мақсаттары

Барлықоқушыларорындайалады: Тыңдалым мәтініндегі тірек сөздер мен сөз тіркестерін табады, автор көзқарасын анықтап, мәселені талдай алады.

Оқушылардыңкөпшілігіорындайалады: Мәтін мазмұны бойынша күшті, әлсіз жақтарын саралап, мүмкіндіктері мен қауіптерін болжап, өз пікірін ашық жеткізе алады, тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдермен ауыстырып, мәтінді жинақтай алады.

Кейбіроқушыларорындайалады: Тыңдалым мәтініндегі автор көзқарасы мен көтерілген мәселені талдай алады.Тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдермен ауыстырып, бірыңғай мүшелерді жалпылауыш сөздермен беру арқылы жинақы мәтін жаза алады.

Оқу дағдыларының деңгейлері

Түсіну, талдау, жинау.

Бағалау критерийі

Тыңдалым мәтініндегі тірек сөздер мен сөз тіркестерін табады, автор көзқарасын анықтап, мәселені талдай отырып, Мәтін мазмұны бойынша күшті, әлсіз жақтарын саралап, мүмкіндіктері мен қауіптерін болжап, өз пікірін ашық жеткізе алады.

Мәтіндегі тірек сөздер мен сөз тіркестерін синонимдермен ауыстырып, бірыңғай мүшелерді жалпылауыш сөздермен беру арқылы жинақы мәтін жаза алады.

Тілдікмақсат

Оқушылар орындай алады: Тірек сөздерді табады, синонимдерді қолданады, бірыңғай мүше мен жалпылауыш сөздің байланысын біледі.

Пәнгеқатыстысөздікқор мен терминдер:

Жанр, джаз жанры, тромбон, саксофон, кларнет, контрабас, классикалық музыка, кантри музыкасы, рок, поп, электрондымузыкалар, самба, күй жанры, мәденимұра.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Технологиялар қарқынды дамыған заманда мәдени мұрамыз ұмыт болмай ма?

Не себепті деп ойлайсыз?

Не себепті көпшілігі самба музыкасын ұнатады деп ойлайсыз?

Алдыңғы оқу:

«Музыка –табиғи өнер»

Жоспар

Жоспарлан-ған
уақыт


Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

5 минут

5 минут

Сыныппен амандасу, ұйымдастыру кезеңі.

«Қазына іздеу жолында» әдісі негізінде оқушыларға әр түрлі әуен тыңдатылады. Оқушылар бұл әуендердің қандай аспаптарда ойналғанын табады. 

«Сөздер банкісі» әдісі бойынша банкіге аспаптардың аты жазылған қима қағаздар салынады. Оқушылар аспаптарды таңдап алу арқылы музыканың бағыттарын ажыратады.

Слайд, әуен, МАН

Ортасы

18 минут

Ж.Ж. Жеке жұмыс

1-тапсырма.

а)Мәтінді мұқият оқыңыз. Автордың айтпақ ойын анықтаңыз.

Музыкалық бағыттар

Әрқилы кезеңдерде дүниенің төрт бұрышында музыканың түрлі жанрлары өмірге келді. Музыкадағы джаз жанры ХХ ғасырдың басында АҚШ-тың Жаңа Орлеан штатында туындады. Джазды Батыс Африка мен Еуропа музыкаларының қосындысы деп қарастыруға болады. Онда саксафон, керней, тромбон, кларнет (ағаштан жасалған үрмелі музыкалық аспап), пианино, гитара, контрабас, барабан сияқты музыкалық аспап түрлері бар.

Классикалық музыка, кантри музыкасы, діни әуендер, рок, поп, үнді класикалық музыкасы және электронды музыкалар да әлемге танымал музыка жанрларына жатады. Осылардың арасында қазіргі кезде поп пен электронды музыка көбірек сұранысқа ие.

Музыканың түрлі жанрлары әлемнің түкпір-түкпірінде өмір сүретін әртүрлі адамдардың шабыты мен қиялының нәтижесінде пайда болды. Бірақ музыка тілі ортақ. Қай жерде өмірге келгеніне қарамастан, біз оны тыңдап, ләззат аламыз.

«Самба» деп аталатын бразилиялық ырғақ әлемнің барлық музыканттарына өз ықпалын тигізді. Қатты әрі жылдам ойналатын музыка ырғағында би билеу көп адамдарға ұнайды.

Қазақта күй жанры өзінің қайталанбас әуенімен әлемге белгілі болды.

Өнердің тарихына көз жүгіртетін болсақ, адамзаттың даму тарихында қилы кезеңдерді бастан өткергеніне куә боламыз.

Технологиялар қарқынды дамыған қазіргі заманда, өнердің түрлері де өзіндік сипатын өзгертті. Дегенмен ертедегі өнер түрлері ұмытылмақ емес. Ата-бабаларымыздың мәдени мұрасын сақтап, келешек ұрпаққа өзгеріссіз жеткізу – біздің міндетіміз.

(«Музыка, би, драма». Балаларға арналған

танымдық энциклопедиядан)
Мәтінмен жұмыс.

  1. «Мен ұнататын нәрселер» әдісі

-Мен ұнататын музыкалық бағыттар

- мен ұнататын аспаптар

Дескриптор:

Бағалау критерийі

Дескриптор

Ұпай

Мәтіндегі тірек сөздер мен тұрақты тіркестерді тиімді қолдана алады алады.


Мәтіндегі керекті тірек сөздерді анықтайды

1балл

3балл

Өзіне ұнайтын музыкалық бағытты түсіндіреді.

1балл

Өзіне ұнайтын музыкалық аспаптарды түсіндіреді.

1балл


Қ.Б.Insert әдісі

«V»

«-»

«+»

«?»

Бұрыннан білеміз.

Біздің ойлағанымызға қайшы, кереғар.

Біз үшін жаңа ақпарат.

Келісе алмаймыз, білгіміз келеді.




Аудиожазба

Флипчарт

Бағалау парағы

Соңы

6минут

«Үш қадам сұхбат» әдісі арқылы кері байланыс жүезе асады. 1-шісі сұрақ қояды, 2-шісі жауап береді, 3-шісі толықтырады. Тақырып толық қорытындыланады.


Оқылым материалы

Қосымша ақпарат

Джаз жанрындағы музыканы тыңдап келіңіз.https://music.yandex.kz

Интернет көздері

Саралау – оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
 Қабілетті
оқушығатапсырманы
қалайтүрлендіресіз?


Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?


Пәнаралық байланыс –
Денсаулық және қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
Құндылықтар-


мен байланыс
(тәрбие элементі).


Оқушылардың әуенге қызығушылығын ескере отырып, сабақты «Қазына іздеу жолында» әдісімен бастау жоспарланды. Нәтижесінде оқушылар болжау арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.

Сыныптың басым бөлігі белгілі бір мәселе бойынша ойлау, талдау, салыстыру қабілетін игере алатын оқушылардан құралғандықтан, алғашқы тапсырманы «Мен ұнататын нәрселер» әдісі арқылы түрлендіру барысында оқушылардың оқу белсенділігі артады, анализ жасау қабілеті дамиды, өз пікірін ашық айта алады. Келесі тапсырманы саралауда оқушылардың жазу қабілетінің даму деңгейін ескере отырып, бастапқы мәтіндегі негізгі идея мен ақпараттарды сақтай отырып, мәтін көлемін ықшамдау және өңдеу мақсатында жасалатын жеке жұмыс ретінде түрлендірдім. Тапсырманы орындау барысында оқушылар негізгі , қосымша ақпараттарды ажыратады, алынған ақпаратты барынша қысқа беру үшін лексикалық, грамматикалық бірліктерді дұрыс таңдай біледі.


Алғашқы тапсырманы «Insert» әдісі негізінде топ оқушылары жаңа материалмен таныса отырып, өзге топтың пікірлерін тыңдау арқылы түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды. Ал мұғалім қадағалаушы қызметін атқарады.
Жинақы мәтін жазу тапсырмасын бағалау -бағалау критерийлері мен дескрипторы нақтыланған критериалды бағалау жүйесі негізінде жүзеге асырылады. Тапсырмаға үш бағалау критерийі құрылып, әр критерийдің өзіндік дескрипторлары жасалды. Ал мұғалім жазбаша кері байланыс береді. «Кері байланыстың саны емес, сапасы маңызды.» Джон Хэтти.
Нәтижесінде білім алушылардың оқу мақсатына қатысты жетістікке жету мүмкіндігі ашылады, өз үлгерімдерін бақылауға мүмкіндік алады,

жетілдіру мақсатында өзгеріс еніп, келесі оқу кезеңіне дайындалуға ынталанады.

Бұл сабақ музыка пәнімен байланысты.
Сабақ барысы АКТ көмегімен слайд, аудиожазба, музыка ресурстары негізінде жүзеге асады.
Құндылықтармен байланыс ретінде оқушыға «Мәдени мұраның Мәңгілік елдің айнасы» екендігін ұғындыру көзделеді.



«Келісілді»

директордың ОТІЖ орынбасары

________ З.И.Абубакирова

Күні: 16.10.2020

Мектеп: ҚЗМ «Бәйтерек»

Мұғалім:Шалабаева Мақпал Шарипбековна

Сынып: 5 Т2

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы:

Түлкі мен қырғауыл» ертегісі

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т1 тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау.

Т4 Фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну.

О6. Тақырып бойынша үйренген сөздерін қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз көзқарасын білдіру.

Ж4.Мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер жасау

А2. Қазақша амандасу мәнері мен ұлттық этикет формаларын пайдалану.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Мәтінді түсініп оқиды.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сұрақтарға жауап беріп, сұрақ құрастыра алады

Кейбір оқушылар орындай алады: тақырыптың мазмұнын меңгеріп, негізгі идеясын түсінеді, талдау жасай алады, өздігінен тапсырмаларды орындай алады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Мәтінді оқиды, сұрақтарға жауап береді, сұрақтар құрастырады,

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Айлакер, қу.

Тапқыр, ақылды




Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Бұйрық

Жарлық

Бәріне ортақ заң

Разы –риза болу

Зорлық қылмас-ешкімді ренжітпеу

Талқылауға арналған сұрақтар:

Түлкі қандай аң?

Қырғауыл қандай аң?

Не себепті …. деп ойлайсыз?

Қырғауыл не себепті түлкіге иттер келе жатыр деді?

ишара:

Рөлдік ойын

Алдыңғы оқу:

Қазақстан барысы

Жоспар

Жоспар. уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

2 минут

2 минут


3 минут
5 минут

Психологиялық ахуал.Мәтіналды жұмыс

Ой шақыру.Айтылым

1-тапсырма

Суретте қандай құс бейнеленген?

Ол құсты көрдің бе?

Осы құс туралы қандай ертегі білесің?

2-топқа

Суретте қандай аң бейнеленген?

Қайда мекендейді?

Түлкі туралы қандай ертегі білесің?

3 –топқа

Суретте не бейнеленген?

Итті неге адамның досы дейді?

Адамға иттің қандай пайдасы бар?

Айтылым.

2- тапсырма. Суретке қарап, сұраққа жауап бер


  1. Қалай ойлайсың, ертегі не туралы?

  2. Түлкі қырғауылға не айтып жатыр деп ойлайсың?

  3. Түлкінің ойы қалай?


Дескриптор

Ертегінің не туралы екенін түсінеді.

Түлкінің қырғауылға не деп айтқанын болжайды.



Суреттер

Интербелсенді тақта

Интербелсенді тақта

Ортасы


Жұмбақ шешкізу:

Бұлаңдаған құйрығы,Бір алдарлық қулығы (түлкі)

Бір топ жыңғыл ішінде,

Бір жапырақ қызыл гүл. (қырғауыл) Біздің бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Түлкі мен Қырғауыл» ертегісі.

Сөздік жұмысы

Қырғауыл

Естімейді

Заман

Зорлық қылмасын

Алды-артына қарамастан

Мәтінмен жұмыс

Тыңдалым.Оқылым

3-тапсырма. Мәтінді рөлге бөліп оқыңдар
Бір түлкі қалың ағашты аралап келе жатып, ағаштың басында отырған қырғауылды көреді де жақындап келіп:

         — Сәлеметсіз бе, қырғауылым, халің қалай? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы, өзің қалай тұрасың? – дейді.

         Түлкі:

         — Жерге түсіп, сөйлессеңіз қайтеді, бір құлағым естімеуші еді? – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жерге түсуге қорқамын, жерде әр түрлі аңдар бар, бізді жеп қоюы мүмкін, – дейді.

         Түлкі:

         — Әй, достым, қазір заман бұрынғы заман емес, жаңа ғана келдім, бұйрық шығыпты, біреуге біреу зорлық қылмасқа, қой мен қасқыр бірге жүрсін, түлкі мен тауық бірге жүрсін деген, – дейді.

         Қырғауыл:

         — Жақсы хабарыңыз бар екен, рақмет, достым! Мына жақтан бір иттер келе жатыр, оларға да хабарыңызды айтыңыз, есітсін, – дейді. Ит деген сөзді естіген соң, түлкі алды-артына қарамастан қаша жөнеледі.

         Қырғауыл:

         — Қайда барасың, түлкім, бұйрықты ұмытып кеттің бе? – дейді.

         Түлкі:

         — Кім біледі, бұйрықты ол естімеген шығар, – дейді міңгірлеп.

Сараланған тапсырмалар.

1.Мәтінді рөлге бөліп оқу

2. Мәтін бойынша 5 сұрақ құрастырады.

3. Сұраққа жауап беріңдер.

Қырғауыл не үшін иттер келе жатыр деп айтты?

Дискриптор

Мәтінді оқып, түсіне алады.

Рөлдік ойында әр кейіпкердің дауыс ырғағын келтіре алады.

Жазылым

Сараланған тапсырмалар

4-тапсырма.

1.Берілген сөздерден сөз тіркесін құрастыр.

Ит, мысық, қасқыр, қой, түлкі, қырғауыл, түлкі, қоян, жолбарыс, елік.

2. Үлгіге қарап, сөйлем құра.

Қою әріппен берілген сөйлемдерді алмастыр.

Үлгі: ит мысыққа зорлық қылмасын.

Ит-мысық, қасқыр –қой, түлкі-қырғауыл, түлкі-қоян, жолбарыс-елік.

3.Осы сөздерге қатысты мақал-мәтелдер, жұмбақ, тұрақты сөз тіркестерін айтыңдар.

Мысалы: Қой аузынан шөп алмас.

Дискриптор

Сөздік қорын пайдалана алады.

Жалғауларды дұрыс жалғай алады.

5-тапсырма

Ертегі кейіпкерлерін сипатта» ойны (сәйкестігін анықтау)

Балалар оқыған ертегілердің кейіпкерлерін еске түсіріп, типтік мінездерін атау.

Қоян




айлалы

Аю




айбатты

Қасқыр




қорқақ

Түлкі




сымбатты

Арыстан




сұлу

Қарлығаш




қорбаң

Қырғауыл




қырағы

Бүркіт




ақымақ

Мәтінді 2 рет тыңдап, кейіпкерлерді олардың әрекетімен сәйкестендіріңіз.

Кейіпкерлер

сәйкестендір

Іс-әрекеттері






Қалың ағашты аралап келе жатады






Алыстан дауысы естіледі.






Бізді жеп қоюы мүмкін деп қорқады





Оқулық

Интербелсенді тақта


Соңы

Жаңа сабақты қайталау бойынша сұрақ-жауап:

- Түлкі қырғауылға қай жерде кездесті?

- Қырғауыл неден қорықты?

- Түлкі қандай айла ойлады?

- Қырғауыл қандай тапқырлық көрсетті? - Қайсысы жеңді деп ойлайсыңдар? - Адамдар арасында осы мысалдағыдай жағдай кездесе ме?

Венн диаграммасы. Түлкі мен қырғауылды салыстыр.


Кері байланыс алу

Сұрақтары бар қорап

Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақтың соңында өз сұрақтарын қалдыра алады. Бұл сұрақтар келесі сабақтың басында талқыланады.
Бағалау.

Оқушылар бағалау парақтары арқылы бағаланады.



Флипчарт

қорап

Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)

  1. Оқушылар топқа бөлініп ынтымақтастықта жұмыс жасай білді.

  2. Оқушылар өз білімін басқалармен салыстыра отырып, өзін және өзгені бағалауды білді.

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да,, оқу туралы ойланыңыз?)

1. Өз ойын еркін айтып, оны дәлелдей білді.

2. Сабаққа деген оқушылардың қызығушылығы жоғары .

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік, қиындықтары туралы нені білдім., келесі сабақтарда неге жет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?


Қырғауыл

Түлкі


написать администратору сайта