Методичні рекомендації щодо організації практичних І лабораторних занять, самостійної роботи
Скачать 0.54 Mb.
|
ТЕМА 14 РЕГІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ ТРАНСПОРТНОГО КОМПЛЕКСУ УКРАЇНИ Питання для обговорення на практичних заняттях Транзитне положення України і його вплив на розвиток економіки країни. Єдина транспортна система країни та її склад. Характеристика окремих видів транспорту: залізничного, автомобільного, трубопровідного, морського, річкового і авіаційного. Передумови їх розвитку і особливості функціонування в Україні. Порівняльна оцінка транспортних витрат на перевезення вантажів окремими видами транспорту. Транспортна система Донецької області. Стан і проблеми міського транспорту. Проблеми і перспективи розвитку транспортної системи України Література
Самостійна робота (реферати і виступи) 1. Розміщення і розвиток залізничного транспорту миру. 2. Розміщення морського транспорту миру і міжнародні морські перевезення. 3. З історії розвитку Донецької залізниці. 4. Значення транзитних перевезень для економічного розвитку України. Питання, завдання, тести 14.1. Дати оцінку ролі транспортної системи в розміщенні і розвитку виробництва. 14.2. Який склад транспортного комплексу України? 14.3. Які техніко-економічні показники характеризують роботу транспортної системи? 14. 4. За обсягом вантажоперевезень в Україні лідирує:
14.5. За обсягом перевезень пасажирів в Україні лідирує:
14.6. Які переваги і недоліки залізничного транспорту? 14. 7. До переваг залізничного транспорту відносять:
14.8. Яка роль залізничного транспорту в транспортній системі України? 14.9. Які проблеми і перспективи розвитку залізничного транспорту в Україні? 14.10. Визначте місце і особливості автомобільного транспорту в України. 14.11. Які переваги і недоліки, стан, проблеми і перспективи розвитку автомобільного транспорту України? 14.12. У чому полягає значення трубопровідного транспорту в економіці України? 14.13. До проблем експлуатації трубопровідного транспорту України можна віднести:
14.14. Які переваги і недоліки трубопровідного транспорту? 14.15. Охарактеризуйте проблеми і перспективи розвитку нафто- і газопроводів України. 14.16. Охарактеризуйте передумови розвитку водного транспорту в Україні, обґрунтуйте його місце в економіці України. 14.17. В Україні морським транспортом здійснюються перевезення переважно:
14.18. Головні морські порти по вантажообігу – це:
14.19. Опишіть переваги і недоліки використання водного транспорту. 14.20. Які стан і проблеми розвитку морського і річкового транспорту в Україні. 14.21. Охарактеризуйте особливості функціонування повітряного транспорту, переваги і недоліки, проблеми і перспективи розвитку в Україні. 14.22. Як стан міського транспорту в Україні (Донецької області)? 14.23. У яких містах України є метрополітени:
14.24. Як впливає транзитне положення України на розвиток її транспортної системи? 14.25. Охарактеризуйте транспортну систему Донецького регіону. 14.26. До проблем транспортної системи України можна віднести:
ТЕМА 15 РЕГІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УКРАЇНИ. Питання для обговорення на практичних заняттях Місце України в міжнародному розподілі праці. Конкурентні переваги економіки України та її окремих регіонів. Основні форми ЗЕД України. Зовнішня торгівля: сучасний стан і основні тенденції в розвитку. Експортний потенціал України та її регіонів. Структура експорту і імпорту України. Інвестування. Галузева і регіональна структура іноземних інвестицій в економіку України. Проблеми іноземного інвестування і функціонування вільних економічних зон в Україні. Роль ВЕЗ і ТПР в залученні іноземних інвестицій в економіку країни і її регіонів. Місце Донецької області в зовнішньоекономічній діяльності України. Транзитний потенціал та його використання в Україні. Основні вектори і напрямки розвитку економіки України в сучасних умовах. Література
Самостійна робота (реферати і виступи) 1. Роль іноземних інвестицій в розвитку регіонів. 2. Значення СЭЗ в розвитку країн і територій. 3. Ефективність функціонування СЭЗ в Донецькій області. 4. Використання зарубіжного досвіду в розвитку туристичного бізнесу в Україні. Питання, завдання, тести 15.1. Які передумови має в своєму розпорядженні Україна для розвитку зовнішньоекономічної діяльності? 15.2. Яке місце займає України в міжнародному розподілі праці? 15.3. Основні форми зовнішньоекономічної діяльності України:
15.4. Концентрація в окремих країнах виробництва товарів та надання послуг понад внутрішні національні потреби з метою продажу іншим країнам – це:
15.5. Які показники характеризують міжнародну торгівлю? 15.6. Назвіть напрями вдосконалення структуру товарного експорту України. 15.7. Які основні статті експорту України:
15.8. В структурі експорту товарів України найбільша частка припадає на:
15.9. Найбільша частка в структурі експорту послуг України припадає на:
15.10. Проаналізуйте структуру товарного імпорту України і назвіть напрями її вдосконалення. 15.11. Які основні статті імпорту України:
15.12. За підсумками минулого року Україна має торгове сальдо:
15.13. Охарактеризуйте інвестування як форму зовнішньоекономічної діяльності. 15.14. Що таке інвестиційний клімат? Якими показниками визначається його наявність в країні? 15.15. Проаналізуйте галузеву і територіальну структуру іноземних інвестицій в економіку України. 15.16. Значення вільних економічних зон (СЭЗ) і територій пріоритетного розвитку (ТПР) в економічному розвитку України. 15.17. Оцініть переваги і недоліки функціонування СЭЗ. 15.18. Дайте оцінку впливу СЭЗ і ТПР на становлення економіки Донецької області. 15.19. Дайте характеристику Донецькій області як суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності. 15.20. Як, на ваш погляд, може впливати вступ України до світових економічних організацій на її економічний розвиток? 15.21. Визначте значення країн СНД в зовнішньоекономічних зв'язках України. 15.22. Визначте основні напрями розвитку зовнішньоекономічних зв'язків України. 15.23. До основних напрямків розвитку ЗЕД України можна віднести:
ТЕМА 16 ХАРАКТЕРИСТИКА ЕКОНОМІЧНИХ РАЙОНІВ УКРАЇНИ Питання для обговорення на практичних заняттях Характеристика Східного економічного району. Характеристика Придніпровського економічного району. Характеристика Північно-Східного економічного району. Характеристика Центрального економічного району. Характеристика Поліського економічного району. Характеристика Подільського економічного району. Характеристика Причорноморського економічного району. Характеристика Карпатського економічного району. Література
Питання, завдання, тести 16.1. Охарактеризуйте потенціал, проблеми і перспективи розвитку Карпатського економічного району (Львівська, Івано-франківська, Чернівецька, Закарпатська області) та його роль в економіці України. 16.2. Охарактеризуйте потенціал, проблеми і перспективи розвитку Причорноморського економічного району (АР Крим, Миколаївська, Одеська, Херсонська області і м. Севастополь) та його роль в економіці України. 16.3. Охарактеризуйте потенціал, проблеми і перспективи розвитку Подільського економічного району (Хмельницька, Вінницька, Тернопільська області) та його роль в економіці України. 16.4. Охарактеризуйте потенціал, проблеми і перспективи розвитку Придніпровського економічного району (Запорізька, Дніпропетровська і Кировоградська області) та його роль в економіці України. 16.5. Охарактеризуйте потенціал, проблеми і перспективи розвитку Східного регіону економічного району (Донецька і Луганська області) та його роль в економіці України. 16.6. Охарактеризуйте потенціал, проблеми і перспективи розвитку Поліського економічного району (Волинська, Рівненська, Житомирська і Хмельницька області) та його роль в економіці України. 16.7. Охарактеризуйте потенціал, проблеми і перспективи розвитку Центрального економічного району регіону (Київська, Чернігівська області, Черкаська і м. Київ) та його роль в економіці України. 16.8. Охарактеризуйте потенціал, проблеми і перспективи розвитку Північно-Східного економічного району (Полтавська, Сумська, Харківська області) та його роль в економіці України. ТЕМА 17 РЕГІОНАЛЬНА ЕКОНОМІЧНА ПОЛІТИКА І |