Главная страница
Навигация по странице:

  • Підродина метеликові, або бобові.

  • ІІ. Практична частина

  • ІІІ. Контрольні питання

  • Pisum sativum

  • Trifolium pratense

  • ІV. Зробіть висновки до лабораторної роботи 13.

  • Клас Magnoliopsida.

  • Матеріали і обладнання

  • Міністерство освіти і науки, молоді і спорту України Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка


    Скачать 2.35 Mb.
    НазваниеМіністерство освіти і науки, молоді і спорту України Чернігівський національний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка
    Дата31.01.2022
    Размер2.35 Mb.
    Формат файлаdoc
    Имя файлаAlbom - Systematyka.doc
    ТипДокументы
    #346888
    страница14 из 20
    1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   20

    Хід роботи


    І. Теоретичні відомості

    Родина бобові. Fabaceae, або Leguminosae, об’єднує близько 650 родів і 17000 видів. Це одно- і багаторічні трав'янисті рослини, кущі, дерева й ліани. На коренях бобових є бульбочки з бульбочковими бактеріями, які здатні засвоювати атмосферний азот, збагачуючи ним ґрунт. Листки складні (рідко прості), чергові (рідко супротивні), з прилистками. Останні можуть рано опадати, перетворюватися на колючки чи луски або сильно розростатись і виконувати функції листка. Квітки бобових мають приквітки й зібрані в суцвіттях китиця, волоть, рідше головка або зонтик. Квітки двостатеві (рідко одностатеві), зигоморфні або актиноморфні з подвійною оцвітиною. Чашечка складається, з п'яти (рідше чотирьох або трьох) зрослих чашолистків; віночок — з п'яти або чотирьох вільних пелюсток. Тичинок звичайно десять, але кількість їх може варіювати від однієї до багатьох. Андроцей буває вільним, дво- і однобратнім. Гінецей монокарпний з верхньою одногніздою зав'яззю (рідко зав'язь двогнізда). У деяких видів розвивається гіпантій. Плід монокарпний: одно-, дво- або багатонасінний біб, розкривний, нерозкривний або членистий,: насіння без ендосперму. Поживні речовини містяться в сім'ядолях зародка. Ними можуть бути білок, крохмаль, жирна олія. У багатьох видів цієї родини знайдені біологічно активні речовини, що зумовлює застосування їх у медицині. Родина бобові поділяється на три підродини: цезальпінієві — Caesalpinioideae, мімозові — Mimosoideae і метеликові —Papilionoideae, або бобові — Faboideae.

    Підродина метеликові, або бобові. Раріїіоnoideae, або Faboideae, налічує близько 12000 видів, розповсюджених по всій земній кулі. Це трав'янисті рослини, кущі, ліани і рідко дерева. Їх квітки зигоморфні, з приквітками, подвійною оцвітиною, з п'ятилистою зрослою або роздільнолистою чашечкою і віночком метеликової форми. Тичинок десять вільних, одно- або двобратніх. Плоди — сухі боби, рідко соковиті. Насіння без ендосперму, і лише у деяких видів зберігається його невелика кількість (один — п'ять шарів).

    ІІ. Практична частина

    2.1. Вивчіть особливості будови родини бобових на прикладі представників підродини бобові.

    2.2. Ознайомтесь за гербарними зразками з видовим різноманіттям бобових. З’ясуйте особливості їх діагностики та кладіть список видів бобових з запропонованого гербарію.
    1
    11

    2

    12

    3

    13

    4

    14

    5

    15

    6

    16

    7

    17

    8

    18

    9

    19

    10

    20


    ІІІ. Контрольні питання

    1. Охарактеризуйте родину бобові. Які підродини входять до її складу?

    2. Перелічите види підродини метеликові їх видові діагностичні ознаки

    3. У чому потягає екологічна роль і практичне застосування різних видів бобових?






    Формула квітки:

    Формула квітки:

    Pisum sativum: а – загальний вигляд рослини та її частин (б,в – квітки), г – віночок (1 – парус, 2 – весла. 3 – лодочка), д – андроцей, е – гінекей. Ж – насінина (1 – сім’ядоля, 2 – зародковий корінець, 3 – брунька)

    Trifolium pratense: 1 – загальний вигляд рослини, 2 – суцвіття, 3, 4 – квітка, 5 – андроцей, 6 – гінецей



    ІV. Зробіть висновки до лабораторної роботи 13.






















    Відмітка про зарахування __________________ Викладач ________________


    ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 14. Клас Magnoliopsida.

    Підклас Dіlleniidae. Родина Brassicaceae.

    Підклас Rosidae. Родина Apiaceae
    Мета роботи: розглянути і вивчити різні роди і види родиниBrassicaceae,Apiaceaeна прикладі запропонованих гербаріїв та фотоматеріалів та з’ясувати риси організації даних родин.

    Матеріали і обладнання: мікроскопи, набори для препарування, гербарій видової різноманітності родинBrassicaceae,Apiaceae
    1   ...   10   11   12   13   14   15   16   17   ...   20


    написать администратору сайта