Главная страница
Навигация по странице:

  • Оратор і аудиторія

  • 2.1 Контакт оратора зі слухачами

  • 2.2 Особливості аудиторії

  • .3 Вимоги до зовнішності оратора

  • 2.4 Форма викладу матеріалу

  • Список використаної літератури

  • укр. Міністерство освіти І науки україни одеський національний морський університет


    Скачать 31.73 Kb.
    НазваниеМіністерство освіти І науки україни одеський національний морський університет
    Дата22.04.2018
    Размер31.73 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаукр.docx
    ТипДокументы
    #41846

    МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

    ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ МОРСЬКИЙ УНІВЕРСИТЕТ

    Кафедра українознавства, історико-правових та мовних дисциплін

    Оратор і аудиторія

    Студента

    3 групи 1 курсу

    Факультету економіки та управління

    Перевірила:

    Кваша Т.Г.

    м. Одеса

    2017 р.

    Зміст

    1.Вступ…………………………………………………………………………………………………..………………2

    2.1 Контакт оратора зі слухачами ………………………………………..……………………….……..3

    2.2 Особливості аудиторії…………………………………………………………………………………..…5

    2.3 Вимоги до зовнішності оратора………………………………………………………………………7

    2.4 Форма викладу матеріалу……………………………………………………………………………….8

    3.Висновок………………………………………………………………………………………………………..….10

    4.Список використаної літератури……………………………………………………………..….....11

    Вступ

    Що таке ораторське мистецтво? Кого назвати оратором? Чи будь-який чоловік, який виступає з трибуни з публічною промовою або читає лекцію, - оратор? Що мається на увазі під "теорією ораторського мистецтва"? 
    А чи є і чи потрібна вона? Може бути, красномовство, або ораторське мистецтво - це суцільний експеримент, тому не має жодних методологічних засад і принципів? Якщо справа йде саме так, то тоді, очевидно, можна сказати: будь-який лектор, пропагандист і агітатор у своїх публічних промовах не зобов'язаний слідувати певним правилам, а тим більше законам ораторської майстерності. Кожен з них для себе і для своїх слухачів і закон і метод. 

    Під ораторським працею ми маємо на увазі підготовку змістовної, цілеспрямованої публічної промови, а також вміле її виконання. 
    Кожен з нас - вузівський викладач, пропагандист, агітатор і студент - завжди один і не один в процесі своєї праці. Він - один, поки обмірковує тему свого чергового виступу, готує потрібний матеріал, студіює необхідну літературу, сидить за письмовим столом і т.д. Але він і не зовсім один, так як, готуючись до чергового виступу, думає про своїх майбутніх слухачів, а якщо знає їх добре, то й жваво представляє багатьох з них. І на трибуні говорить - один, сам по собі, бо цілком покладається передусім на себе, усвідомлює, що саме він особисто забезпечує успіх свого виступу. 
    Але він говорить не на порожньому залі, настрій слухачів, їхнє ставлення до озвученому словом з самого початку усуває невидимий бар'єр між оратором і аудиторією. 

    2.1 Контакт оратора зі слухачами

    Найвищий прояв майстерності публічного виступу, найважливіша умова ефективності ораторської промови - це контакт зі слухачами. Як говорять досвідчені оратори, це заповітна мрія кожного виступаючого. Дійсно, адже мова вимовляється, щоб її слухали, правильно сприймали, запам'ятовували. Якщо оратора не слухають, якщо аудиторія під час промови займається "своїми" справами, то зусилля і праці виступає пропадають марно, дієвість такого виступу зводиться до нуля. 

    За визначенням психологів, контакт - це спільність психічного стану оратора й аудиторії, це порозуміння між виступаючим і слухачами. У результаті чого виникає ця спільність? Перш за все на основі спільної розумової діяльності, тобто оратор і слухачі повинні вирішувати одні й ті ж проблеми, обговорювати однакові запитання - оратор, викладаючи тему свого виступу, а слухачі, стежачи за розвитком його думки. Якщо оратор говорить про одне, а слухачі думають про інше, контакту немає. Спільну розумову діяльність оратора й аудиторії вчені називають інтелектуальним співпереживанням. 
    Не випадково в народі кажуть: "Слово належить наполовину тому, хто говорить, і наполовину тому, хто слухає". 

    Для виникнення контакту важливо також і емоційне співпереживання, тобто оратор і слухачі під час виступу повинні відчувати подібні почуття. Ставлення оратора до предмета промови, його зацікавленість, переконаність передаються і слухачам, викликають у них відповідну реакцію. 
    Таким чином, контакт між оратором і аудиторією виникає в тому випадку, коли обидві сторони зайняті однією і тією ж розумовою діяльністю і мають подібні переживання. Психологи підкреслюють, що необхідною умовою виникнення контакту між оратором і аудиторією є щире, справжню повагу до слухачів, визнання в них партнерів, товаришів по спілкуванню. 
    Виникає питання: як визначити, вдалося встановити контакт чи ні? 
    Зовні контакт проявляється в поведінці аудиторії, а також у поведінці самого оратора. Нерідко під час виступу оратора в залі панує тиша. Але як різну буває ця тиша! Одних ораторів слухають, затамувавши подих, боячись пропустити хоч одне слово. Ця тиша регулюється самим оратором. Жарти виступаючого, його гумористичні зауваження викликають рух в залі, посмішки, сміх слухачів, але цей сміх припиняється відразу ж, як тільки оратор знову почне викладати свої думки. Під час виступу інших ораторів теж сидять мовчки, але не тому, що ловлять кожне його слово, а тому, що не хочуть заважати виступаючому. Це так звана "ввічлива" тиша. Сидіти-то сидять, не порушуючи порядку, не розмовляючи, але не слухають, не працюють разом з оратором, а думають про своє, подумки займаються іншими справами. Тому сама по собі тиша ще не говорить про контакт промовця з аудиторією. Головні показники взаєморозуміння між говорять і слухають - позитивна реакція на слова виступаючого, зовнішнє вираження уваги у слухачів (їхня поза, зосереджений погляд, вигуки схвалення, приголосні, посмішки, сміх, оплески), "робоча" тиша в залі. 

    Про наявність чи відсутність контакту свідчить і поведінка оратора. Якщо оратор говорить впевнено, веде себе природно, часто звертається до слухачів, тримає весь зал в полі зору, значить, він знайшов потрібний підхід до аудиторії. Оратор, який не вміє встановити контакт з аудиторією, як правило, говорить плутано, невиразно, він не бачить своїх слухачів, ніяк не реагує на їх поведінку. Слід мати на увазі, що оратору часом вдається встановити контакт тільки з частиною слухачів, а не з усією аудиторією. Можна сказати, що контакт - це величина змінна. Він може бути повним і неповним, стійким і нестійким, змінюватися в процесі виступу оратора. Звичайно, кожен виступаючий повинен прагнути встановити зі своїми слухачами повний контакт, стійкий від початку до кінця промови. А для цього необхідно враховувати цілий ряд факторів. 
    Безперечно, на встановлення контакту оратора зі слухачами впливають передусім актуальність обговорюваного питання, новизна у висвітленні даної проблеми, цікавий зміст виступу. Саме цікаве зміст значною мірою визначає успіх ораторської мови, є запорукою встановлення контакту між оратором і аудиторією. Проте в ораторській практиці слід враховувати ще цілий ряд моментів, вимог, недотримання яких може звести нанівець цікавий зміст, знизити ефективність ораторського впливу . Великий вплив на встановлення контакту з аудиторією надає особистість оратора, його репутація, що склалося громадську думку про нього. Якщо оратор відомий як людина ерудована, принциповий, як людина, у якої слово з ділом не розходиться, людина, не кидає слів на вітер, який виступає "не заради красного слівця", то аудиторія буде відчувати довіру до такого оратору.  Щоб встановити контакт зі слухачами, важливо враховувати особливості аудиторії, в якій належить виступити. 


    2.2 Особливості аудиторії

    Розглянемо основні особливості аудиторії ораторської промови. Перш за все важливо знати, однорідна або неоднорідна аудиторія.  За якими ж ознаками можна судити про однорідність аудиторії? До них належать такі характеристики слухачів: вік, стать, національність, рівень освіти, професійні інтереси, настрій і т.п. Зрозуміло, чим однорідніше аудиторія, тим одностайне реакція слухачів на виступ, тим легше виступати. І навпаки, різнорідна аудиторія зазвичай неоднаково реагує на слова оратора, і йому доводиться докладати додаткових зусиль, щоб керувати своїми слухачами. 
    Істотна ознака аудиторії - кількісний склад слухачів. Кому доводилося виступати на зборах чи конференції, той пригадає, що прийоми, що використовуються в тій і іншій аудиторії, манера поведінки, форма піднесення матеріалу, звернення до нечисленною і численної аудиторії були різними. Іноді цікавляться, в якій аудиторії легше виступати - в нечисленною або численною. Кожна аудиторія має свої особливості. Деякі оратори бояться великої аудиторії, вони починають сильно хвилюватися, їх охоплює, як кажуть, "ораторська лихоманка", і вони втрачають дар мови. Нечисленною аудиторією легше керувати, але в даному випадку оратор повинен добре знати питання, про яке йде мова, тому що навряд чи зручно читати з "листа" перед невеликою кількістю слухачів.  Для аудиторії характерно і відчуття спільності, яке проявляється в емоційному настрої слухачів.  Ймовірно, під час виступу всі не раз спостерігали цікаві явища. Ось, наприклад, в якійсь частині залу виник легкий шум, і він дуже швидко поширюється по всьому приміщенню. Сусід схвально кивнув виступаючому головою. Це певним чином вплинуло на поведінку оратора, на його ставлення до слів говорить. А ось прозвучала іронічна репліка, і на неї жваво реагують інші слухачі. Вплив слухачів один на одного особливо яскраво проявляється при схвалення або несхвалення мови виступаючого. 
    У чому ж справа? Чому це відбувається? Та тому, що слухачі відчувають дію різних психологічних механізмів: одні слухачі несвідомо повторюють дії оточуючих, інші усвідомлено відтворюють зразки поведінки поруч сидять, на третіх впливають думку і поведінку більшості присутніх. У результаті дії цих механізмів в аудиторії створюється загальний настрій, який суттєво впливає на встановлення контакту між оратором і слухачами. Тому оратору потрібно вчитися керувати настроєм аудиторії, вміти, якщо треба, змінити його. 
    На встановлення контакту між оратором і аудиторією впливають і деякі особливості психології слухачів. Слухачі пред'являють оратору особливі вимоги: вони надали йому в процесі спілкування головну роль і хочуть, щоб він виправдав її. Тому важливо, щоб слухачі відчули впевненість у поведінці оратора, побачили спокій і гідність на його обличчі, почули твердість і рішучість у голосі. Оратор - така ж людина, як і всі інші. Перед виступом у нього можуть виникнути неприємності, непередбачені ускладнення, нарешті, він може раптом відчути нездужання. Однак аудиторії немає діла до особистих переживань оратора. Значить, йому треба вміти приховати свій настрій, на час відключитися від усього, що не пов'язане з виступом в аудиторії. 

    2.3 Вимоги до зовнішності оратора

    Особливістю психології аудиторії є те, що слухачі - це одночасно і глядачі. Оратор тільки з'являється на трибуні, а слухачі вже оцінюють його, обмінюються один з одним критичними зауваженнями. Що ж приваблює в ораторі зорову увагу слухачів? Звичайно, в першу чергу його зовнішній вигляд. 
    Одяг виступаючого повинна відповідати характеру обстановки, в якій вимовляється мова, бути охайним і акуратним..  Аудиторія уважно стежить також за поведінкою оратора під час промови. Зайві, механічні рухи виступаючого відволікають увагу слухачів, стають предметом обговорення аудиторії. Звертають увагу слухачі і на позу лектора. Інші промовці, діставшись до трибуни, лягають на неї, розгойдуються то вправо, то вліво, переминаються з ноги на ногу, топчуться на місці. Все це негативно діє на слухачів, не сприяє встановленню контакту з оратором.  Слухачам далеко не байдуже, куди дивиться оратор. Нерідко можна спостерігати таку картину: робить начальник доповідь, виступає на зборах і час від часу поглядає у вікно, оглядає стіни, опускає очі на підлогу, піднімає їх до стелі, розглядає свої руки, тобто дивиться куди завгодно, тільки не на слухачів.  Буває ще гірше: виступаючий дивиться на аудиторію, як у порожній простір, дивиться відсутнім поглядом. Чи можна в такому разі говорити про справжнє взаєморозуміння між оратором і аудиторією? Звичайно, ні! Правда, зоровий контакт зі слухачами зовсім не означає, що потрібно весь час прагнути дивитися на всіх і кожного. Але якщо під час промови повільно переводити погляд з однієї частини аудиторії на іншу, то можна створити враження гарного зорового контакту зі слухачами. 


    2.4 Форма викладу матеріалу

    Форма піднесення матеріалу істотно впливає на взаємини оратора й аудиторії.  Чи необхідно категорично заборонити всім читати текст, крім доповідей, де укладена колективна думка? Мимоволі виникає запитання, а хто повинен заборонити читати текст промови з аркуша?  Традиція написання і читання з аркуша ораторських промов народилася задовго до наших днів. Так, з кінця V століття до н.е. в Афінах з'явилися логографи, тобто укладачі промов для виступу тяжущіхся сторін у суді. Вони готували мовлення з урахуванням індивідуальності "замовника".  Найзнаменитішим логографом Стародавньої Греції був Лисий, який складав промови для учасників численних в Афінах судових процесів.  У Франції в XVIII столітті вважалося непристойним виходити на кафедру без заздалегідь написаної промови. Текст промови обов'язково читався . Такий був звичай.  А ось Петро I в 1720 році видав Указ № 740, який свідчив:  Указом: панам сенаторам мова в присутності сходу тримати не по писаному, а токмо словами, щоб дурість кожного всім видно була. 
    Видаючи цей указ, великий государ переслідував, мабуть, свої цілі, але свідомо чи мимоволі документ підкреслював дієвість живого усного слова.
    Цікаве порівняння використовував лауреат Нобелівської премії фізик Вільям Брегг, висловлюючи свої судження з приводу мистецтва наукової бесіди: 
    Я вважаю, що зібрати слухачів, а потім читати їм написаний матеріал - це все одно, що, запросивши приятеля прогулятися, запитати, чи не заперечує він пройтися пішки, а самому їхати поруч з ним у автомобілі. 
    Питання "Читати чи говорити?" Тягне за собою ще цілий ряд питань. 
    Перше питання: "Чий текст читати?"  Звернімося до історії. Відомо, що найбільший російський історик професор В.О. Ключевський називав свої лекції просто "читанням", і він, дійсно, читав їх по своїх записів, читав повільно, тихо, спокійно. Але це були ним створені, їм знайдені, їм продумані тексти. "Володарем гнучкого і покірного слова" назвав його А.Ф. Коні. Щоб зайняти місце в аудиторії на лекції Ключевського, студенти змушені були відсиджувати дві-три попередні пари.  Інший відомий російський історик професор Т.М. Грановський ретельно готувався до своїх лекцій, але по записах ніколи не читав. Писав він мало, і написане, хоч яке дорогоцінне, не може дати нам повного уявлення про його ораторському майстерності. Це був лектор-імпровізатор. 
    Названі оратори самі створювали тексти виступів, висловлювали свої думки, висловлювали власні судження. Тому незалежно від того, читали вони або говорили свої промови, їх було цікаво слухати.  На жаль, у житті доводиться зіштовхувати з ораторами, які просто озвучують чужі тексти.

    Друге питання: "Як читати свій чи чужий текст?"  У книзі професора Паризького університету А. Олар "Оратори революції", виданої в Москві в 1907 р., є цікавий опис ораторської манери виступів Мірабо, діяча Великої французької революції. Наведемо уривок з цієї книги:  дію займало велике місце в красномовстві Мірабо. Він був чудовим, чудовим читцем. Він умів читати все, як свій власний твір. Своєю вмілою і легкої дикцією він оживляв мляві фрази, ділив на два дуже довгий період, надавав плавність великоваговим місцях. Перебуваючи на трибуні під час самого читання, він експромтом робив поправки. Не змінюючи стилю своїх помічників, він у читанні надавав йому силу і гарячність, уподібнюючись тим вмілим акторам, які, залишаючись вірними погано написаної ролі, надають неживим, тьмяним фразам силу і яскравість, що вражають самого автора п'єси розповідають, що мова про спадкування, прочитана Мірабо в клубі якобінців, справила дуже сильне враження. Між тим як ця ж мова, прочитана в Національних Зборах Талейраном, який хоча і був гарним читцем, здалася безбарвної, безпристрасно. Ось, отже, природне пояснення загадки: Мірабо своїм талантом читця й актора абсолютно видозмінював ті сторінки, які нині нам здаються холодними, і яким він один умів надавати жвавість. Співпраця припиняється, як тільки він піднімається на трибуну, де він висвітлює ті свої таланти, які померли разом з ним, які не існували вже навіть для тих, хто наступного дня читав його мова. Сучасники могли тому забувати про роль, яку друзі оратора грали у складанні його промов. Вони завжди бачили і слухали самого Мірабо.  Цей приклад красномовно свідчить, яке величезне значення в ораторській практиці має вміле проголошення промови. 
    Встановлення контакту, оволодіння увагою аудиторії забезпечує успіх публічного виступу, є необхідною умовою для передачі інформації, надання бажаного впливу на слухачів, закріплення у них певних знань і переконань.

    Висновок

    На закінчення підкреслимо, що ораторська практика настільки складна, різноманітна, багатогранна, що неможливо все передбачити заздалегідь і дати поради і рекомендації на всі випадки життя.  Дуже важливо, щоб кожна людина творчо підходив до підготовки та виголошення промови оратора, повніше і ширше використовував свої природні дані, індивідуальні можливості, вміло застосовував набуті риторичні навички та вміння.  Можна сформулювати загальне положення, яке має силу певного закону в ораторському мистецтві. Якщо лектор або доповідач захоплений предметом свого нового виступу, глибоко продумав і відчув тему мови, якщо він природний і щирий, якщо він з задоволенням вийшов на трибуну, то обов'язково буде говорити правдиво й натхненно. Творче хвилювання неодмінно виявиться в усій поведінці мовця, позначиться в тембрі його голосу, в звуковій мові, в інтонаціях і взагалі в тому, як він говорить. Таке хвилювання - важливий імпульс до того, щоб найвідповідальніший етап ораторського праці-публічне виконання - був пройдений успішно.  Треба вміти заволодіти своїми почуттями і швидко придушити в собі сумніви, а тим більше почуття страху. Почавши мова спокійно, потрібно вміти не тільки ясно викладати свої думки, а й бачити, відчувати аудиторію, якщо вона навіть багатолюдна. Через п'ять-шість хвилин після початку мовлення досвідчений оратор безпомилково визначить, як налаштувалися слухачі, і діє відповідно до цього настрою. Вся справа в тому, щоб вміти підтримувати увагу присутніх до кінця промови, підтримувати тактовно і непомітно для самих слухачів, суворо дотримуватися єдності змісту і форми розгортається мови.  Необхідно вміти придушити неминуче виникає щоразу бажання сказати слухачам як можна більше. По-перше, саме час ораторського виступу не дозволяє осягнути неосяжне. По-друге, доводиться рахуватися з механізмом слухацького сприйняття, зокрема, з можливістю сприйняття і засвоєння певного обсягу інформації і знання. Ось чому досвідчений лектор, пропагандист, доповідач або оглядач ніколи не прагне, якщо можна сказати, "виговоритися" по даній темі до кінця. Він завжди залишає дещо "про запас", і добре, коли слухачі відчувають або здогадуються, що промовець міг би виступати по освітленій темі знову і знову, щоразу виявляючи новий підхід до неї, розкриваючи нові її гран

    Список використаної літератури

    1. Апресян Г. З. Ораторськоє мистецтво / Г. З. Апресян. - М.: Видавництво Московського університету, 1969.

    2. Введенская Л. А. і інш. Російська мова і культура мови: Учбова допомога для вузів / Л. А. Введенська. - Ростов н / Д: изд-у "Фенікс", 2002.

    3. Карнеги Д. Как виробляти упевненість в собі і впливати на людей, виступаючи публічно / Д. Карнеги. - М.: "Проспект", 1989.

    4. Шейнов В. П. Ріторіка / В. П. Шейнов. - Мн.: Амалфея, 2000.

    5. Сопер П. Основи мистецтва мови / П. Сопер. - М.: Б. І., 1992.


    написать администратору сайта