Главная страница

6 сынып ҚМЖ. Негізгіимылозалысжаттыуларыныбайланысынанытайды


Скачать 5.04 Mb.
НазваниеНегізгіимылозалысжаттыуларыныбайланысынанытайды
Дата19.09.2022
Размер5.04 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла6 сынып ҚМЖ.docx
ТипДокументы
#684008
страница27 из 40
1   ...   23   24   25   26   27   28   29   30   ...   40



Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы


Ойындар арқылы мәселені шешу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.1.4.1 - қимыл-қозғалыс орындау кезіндегі өзінің және өзгелердің біліктілік сапасын түсіну және түсіндіре білу

Сабақтың мақсаты


Түрлі қимыл-қозғалыс ойындары арқылы физикалық қабілеттерін жетілдіру.

Өзінің және өзгенің қозғалыс қабілеттерін біліп, анықтай алады.

Бағалау критерииі

Түрлі қимыл-қозғалыс әрекеттері арқылы өзінің және өзгелердің физикалық қабілеттерін анықтай алады.

Топтық ойындарда бірлесе жұмыс жасай отырып, қиындықты шешу жолдарын табады.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

1.Ұйымдастыру кезеңі:

- сапқа тұру,сәлемдесу;

- сабақтың оқу мақсатын, сабақтың мақсатын және жетістік критерийін түсіндіріп мәлімдеу;
2. Ынталандыру, сергіту ойыны: «Ұшты-ұшты»

Ойын бастаушы айнала отырған ойыншыларды жаңылыстыру үшін тез-тез ұшатын заттарды араластыра айтып отырады, Шарт бойынша,тез ұшатын зат аталғанда ғана,ойнаушылар қолдарын көтеру керек,Ал егер кімде-кім ұшпайтын зат аталғанда ғана қолын көтеріп қойса,айыбын тартады,яғни бір өнерін көрсетеді,Ойын осылай жалғаса береді,

3.Арнайы жүгіру, секіру дайындық жаттығуларын орындау:

а) оң ж/е сол қапталмен аяқты алшақ қойып секіре-жүгіру;

ә) қолды белге қойып, тізені бүкпей аяқты алға сермей жүгіру;

б) қолды желкеге қойып, тізені бүгіп өкшені артқа сермей жүгіру;

в) тізені алға бүгіп жоғары көтере жүгіру;

г) оң ж/е сол қапталмен аяқты қиғаш айқастыра сала жүгіру;

ғ) оң ж/е сол аяқты ауыстыра отырып алға секіре жүгіру.

Әрбір дайындық жаттығуы спортзалдың жарты айналымына дейін ғана орындалады.

4. «Өзіңді сына» әдісімен видеоролик көрсетілімі арқылы жалпы дамыту жаттығуларын фитбол добымен орындаңыз.
Сұрақ арқылы талқылау:

- Жаттығу түрлерін көмексіз орындай алдыңыз ба?

- Қандай жаттығу сіздерге қиынырақ болды?
Жаттығу соңында «Басбармақ» әдісімен өзін-өзі басқару, бағалау.

Ашық алақан- барлық жаттығуды жасай алдым;

үш саусақ көтеру- жартылай жасай алдым;

жұдырығын көрсету- ештеңе жасай алмадым.


Оқушы өз жұбын табады

Әдіс арқылы қайталау

Сұрақ жауап орындайды

Қол шапалақ


Тренинг жазылған парақшалар

Ортасы

Тапсырма1. Топтық жұмыс .«Ойлан- топтас- бөліс» әдісі - идеялар мен ойларды дамытудың құрылымдалған әдісі,тапсырма карточка арқылы орындалады.

1топтың тапсырмасы. Төмендегі спорттық құралдардың (секіртпелер,конустар, обручтар, төсеніштер, гимнастикалық орындықтар) көмегімен эстафеталық ойындар құрастырып, оны көрсетіңіздер және ойындағы қиындықты анықтаңыздар.

Карточка 1.

Дескриптор: оқушы

  • спорттық құралдарды тиімді және қауіпсіз пайдаланады;

  • топпен бірігіп жұмыс жасайды;

  • қабілеттерін ойында көрсетеді;

  • бір-бірінің жұмыстарына әділ баға береді.



2топтың тапсырмасы. Төмендегі спорттық құралдардың (жеңіл атлетика барьерлері, фитбол доптары,тығыздалған доптар, конустар) көмегімен кедергілерден жүгіріп өту ойынын құрастырып, оны көрсетіңіздер және ойындағы қиындықты анықтаңыздар .

Карточка 2.

Дескриптор: оқушы

  • ойланып, топтасып, ойларын бөлісіп жұмыс жасайды;

  • спорттық құралдарды қауіпсіз қолданады;

  • бір-біріне көмектеседі;

  • физикалық қабілеттерін өз шамаларымен көрсетеді;

  • бағалауда әділдіктерін көрсетеді.


Тапсырманы сұрақ арқылы қорытындылау немесе пікір алмасу:

  • Тапсырма орындауда спорттық құралдардың тигізер пайдасы неде?

  • Топтық жұмысты орындау кезіндегі ең күрделі жаттығуды атаңыздар, неліктен күрделі деп ойлайсыздар?


Тапсырма2.«Ойында көрін» әдісімен жұптық ойын. Фитбол добымен суреттегідей екі оқушы арқамен бірін-бірі итере жүріп допты түсірмей сызықтан шығаруға тырысады. Сызықтан шыққан оқушы жеңіледі.


Сұрақ арқылы ойын қорытындысын талқылау:

  • Ойын кезінде өздеріңіздің қабілеттеріңізді, мүмкіндіктеріңізді көрсете алдыңыз ба?

Ойын соңында бір-біріне баға береді.


Алдыңғы, кейінгі келе жатқан әпіптесіңе кедергі жасама.

Қолды түзі ұста.
Денені барынша артқа бұр.

Тізені бүкпеу керек.

Тарсылдатпай жасау керек

Уақытқа жүгіру

Бір оқушы допты лақьырып беріп

2-ші оқушы тоқтатады.

Кезек-кезек қақпаға допты бағыттау

. Допты тебу кезіндегі аяқтың дұрыс қимылына назар аударады
Допты тебудегі әдіс-тәсілдерді дұрыс орындауларын ескереді


Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ «Бағдаршам»


ҚБ «От шашу»


футбол доптары, ысқырғыш



Сабақтыңсоңы


Кері байланыс: . «Сенім ағашы».



«Тақырыпты меңгердім» деген оқушылар сабақ басында берілген алмаларын ағаштың жоғарғы жағына орналастырады, ал «сабақты дұрыс түсінбедім» өзіне сенімсіз оқушылар ағаштың төмен жағына орналастырады. Жемістерге есімдерін жазады.


Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы



Бөлім




Педагогтың аты-жөні




Күні




Сынып

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы

Шытырман оқиғалы ойындар арқылы сыни тұрғысынан ойлауды дамыту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

6.2.3.1 - қолайлы оқу ортасын қалыптастыру бойынша, біріккен әрі тиімді жұмыс дағдыларын анықтау және қолдана білу

Сабақтың мақсаты


  • Барлық оқушылар :

Тапсырманы орындау барысында жарақат алуды азайтуды біледі, қауіпсіздік ережесін сақтайды;

Қозғалысты жеке және бірге орындауды біледі ;

  • Бір орында кеудеден екі қолменпас беруді орындай біледі;

  • Көбі оқушылар :

Допты алып жүріп , пас бере алады;

  • Қозғалыста екі қолмен допты кеудеден беруді орындайды;

  • Кейбір оқушылар

Қозғалыста орта, жоғары жылдамдықпен екі қолмен допты кеудеден беруді орындайды;

Көшбасшылық дағдылар мен команда құрамында жұмыс істей алады;

Допты алып жүріп , пастарды бірден орындайды және түсіндіре біледі

Бағалау критерииі

Оқушылар Жаттығу кезінде қауіпсіздік шараларын сақтайалады.

Командалық жарыстардағы қиындықтарды жеңу қабілетін көрсетеалады

Негізгі қимыл-қозғалыс жаттығуларының байланысын анықтайды.

Сабақтың кезеңі/ уақыты

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Басы

  1. Амандасу.

  2. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру:

3.Сабақ тақырыбы мен табыс критериилері анықталған соң,бой сергіту жаттығулары орындалады. Жаттығу орындау барысында дене қозғалыс сапасы дамиды (оқушылардың уәжін көтеретін) «Төреші арқылы» ойыны.Кіші доп лақтыру арқылы оқушыларға сұрақ қойылады«Төреші арқылы ойна » оқушылар сапқа тұрады. Мұғалім сұрақ қойып оқушыға допты лақтырады . Оқушы жауап беріп допты мұғалімге кері лақтырады. Ойын осылай жалғасады. Осы ойын арқылы оқушылар топтарға бөлінеді. Бұл әдіс саралау деп аталады.

4 .Баскетбол ойынындағы қауіпсіздік ережелерін еске түсіру

Қалыптастырушы бағалау: мадақтау, демеу

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.
Денені бір қалыпта ұстап тұру

Сол аяқ алға созылғанда тізені бүкпеу

Жүгіріс үстінде абай болу,қол екі жанға созулы

Қауіпсіздік ережелерін сақтау.


Қол шапалақ

Стикер, гүл шоқтары

Тірек сөздер,

иллюстрациялар, себет суреті, стикер.




Ортасы

Жалпы орындалатын жаттығулар:

Оқушылар бір –бірінен екі, үш м қашықтықта тұрып допты ұстауды қайталайды. Имитациялық жаттығулар.(кеудеден екі қолмен доп беру, қабылдау)

Физикалық деңгейі төмен оқушылар .

Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады. Допты орында тұрып кеудеден екі қолмен беру және қабылдау. Физикалық деңгейі жоғары оқушылар .

Оқушылар жұптарға бөлініп бір-бірінен 2-3м қашықтықта қарсы тұрады.Допты орында тұрып кеудеден екі қолмен беру (беру кезінде бір адым алға жасау) және қабылдау(қабылдау кезінде бір адым артқа жасау) Қозғалыста допты лақтырып беру және қағу. Физикалық деңгейі төмен және жоғары оқушылар .

Физикалық деңгейі жоғары оқушыларүстінде көрсетілген жаттығуларды сарапшы ретінде деңгейі төмен оқушыларға көрсетеді. Бұл әдіс моделдеу деп аталады.Бағалау критерилері:А)допты беру (екі қол алға барынша тік созылады, алақандар сырқа ашық, бас бармақтар төмен қарайды) – 1балл - дұрыс, 0балл- бұрысБ)Қабылдау (саусақтармен допты қабыстырып ұстау, шынақ бүгіледі) – 1дұрыс, 0-бұрысС) допты еден арқылы ( допты жұптасының тұсына бағыттау) -1-дұрыс, 0-бұрысҚозғалыста пас беру. Белсенді оқу тәсілін қолдану арқылыАлаңға бірінен бірі 1м қашықтықта фишкалар қойылады. Фишкалардан 1м қашықтықта екі жағынан оқушылар тұрады.Қозғалыста фишкалардыңарасымен допты бір –біріне береді.Тапсырманы орындау барысында мұғалім модельдеу әдісін қолданып, қабілетті оқушыныэксперт қылып, өз қимыл-қозғалысын басқа оқушыларға көрсеткізеді.Ойын «Шеңбер» .

Оқушылар 7-ден топтарға бөлінеді де алты оқушы шеңбердіңбойына, біреуі ортасына тұрады.

«кеудеден екі қолмен» әдісі бойынша оқушылар кез-келген бағытта допты бір-біріне дәл береді.Шеңбердің ортасында тұрған оқушы допты тартып алуы керек.Доптан айырылып қалған оқушы ортадағы оқушымен алмасады.

Тапсырмада бірлескен оқу әдісі,топтық жұмыс, саралау әдістері қолданылады.

Қалыптастырушы бағалау: мадақтау, демеу, жеке қолдау.

  1. Жаттығу ойыны7х7

Оқушылар екі командаға бөлініп, бір кезең - 4 минуттан баскетбол ережесі бойынша ойнайды.

Сұрақ:Осы ойынды қалай ойнадық? Бүгінгі сабақта допты жүргізу және пас беру тәсілдерін ойын барысында қолдана алдық па ? Екі қолмен кеудеден доп беру тәсілі тиімді ме?

Оқушылар осы жүгіру жаттығуларын өз ережесімен дұрыс орындалуын көрсетеді

Бір орында орындалатын дайындық жаттығуларының қауіпсіздік сақтау үшін міндеттілігін біледі. Кермеге тартылу асылып тұрып,күшпен тартылып шығып,қолға таяну

Смаликтер арқылы

ҚБ өзін өзі бағалау
ҚБ «Бағдаршам»

ҚБ «От шашу»


Әр жаттығу үшін кең,

таза бос кеңістік.

Ысқырық, секундомер.

Гимнастикалық төсеніштер, кіші ат.


Сабақтыңсоңы


 Рефлексия: «Екі түрлі түсініктеме күнделігі» стратегиясы

Оқушылар дәптердің бетін немесе парақты екіге бөледі. Бір жағына қатты әсер еткен тұстары, сабақтың, екінші жағына өзіне әсер еткен жерлер жайлы пікірін жазады.( не себепті жазып алды).

Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды.




Рефлексия парағы
1   ...   23   24   25   26   27   28   29   30   ...   40


написать администратору сайта