Главная страница
Навигация по странице:

  • Мовленнєва картка обстеження дітей четвертого року життя із ЗНМ Анкетні дані

  • Висновки спеціалістів

  • Обстеження моторної функції

  • Темпо-ритмічна сторона мовлення

  • Просодична сторона мовлення

  • Загальна характеристика комунікації

  • Стан лексичної сторони мовлення

  • Граматична будова мовлення

  • Особливості фонетико-фонематичної сторони мовлення

  • Рібцун. Організація роботи логопеда у молодшій групі для дітей із знм юлія Рібцун, Інститут спеціальної педагогіки апн україни


    Скачать 27.48 Kb.
    НазваниеОрганізація роботи логопеда у молодшій групі для дітей із знм юлія Рібцун, Інститут спеціальної педагогіки апн україни
    АнкорРібцун.docx
    Дата17.01.2018
    Размер27.48 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаРібцун.docx
    ТипДокументы
    #14409

    ОРГАНІЗАЦІЯ РОБОТИ ЛОГОПЕДА У МОЛОДШІЙ ГРУПІ ДЛЯ ДІТЕЙ ІЗ ЗНМ

    Юлія Рібцун,

    Інститут спеціальної педагогіки АПН України

    Логопедична робота є важливою ланкою комплексного медико-педагогічного впливу, адже вона стимулює розвиток усіх психічних процесів, передусім мовленнєвої функції, розширює комунікативно-пізнавальну діяльність дошкільників через основні способи організації їх життя – гру, заняття, рухову активність, спілкування з однолітками та педагогом.

    Організація роботи логопеда у молодшій групі для дітей із ЗНМ потребує творчого комплексного підходу. Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства охорони здоров’я України № 240/165 від 27.03.2006 р. про „Порядок комплектування дошкільних навчальних закладів (груп) компенсуючого типу” прийом дошкільників здійснюється керівником закладу на протязі календарного року на підставі таких документів:

    – заява батьків або осіб, які їх замінюють;

    – свідоцтво про народження дитини;

    – направлення місцевого органу управління освітою;

    –  висновок психолого-медико-педагогічної консультації (ПМПК);

    – медична довідка про стан здоров’я дитини та епідеміологічне оточення із зазначенням проведених щеплень;

    – бажаний висновок сурдолога.

    Комплектація групи здійснюється відповідно віку дітей (3–4 роки).

    Наповнюваність логопедичної групи для дітей четвертого року життя із ЗНМ складає 8–10 осіб.

    Тривалість перебування молодших дошкільників із ЗНМ у спеціальному ДНЗ встановлюється ПМПК в залежності від мети: вивчення чи проведення цілеспрямованої корекційно-розвивальної роботи з урахуванням рівня мовленнєвого недорозвитку – строком на один рік.

    У перші два тижні вересня логопед здійснює діагностику стану сформованості мовленнєвих та немовленнєвих процесів у молодших дошкільників із ЗНМ. Для зручності проведення обстеження та фіксації отриманих результатів нами запропоновано орієнтовний протокол педагогіко-психологічного обстеження молодших дошкільників із ЗНМ. Визначені розділи може заповнювати логопед як самостійно, так і у співпраці з психологом та вихователем. У відповідних графах педагогом відмічаються рівень виконання завдань (виконано, не виконано, виконано з допомогою). З урахуванням зазначених відомостей та показників заповнюється мовленнєва картка.

    Основною формою корекційно-виховної роботи є логопедичне заняття, яке сприяє цілісному розвитку всіх компонентів мовленнєвої системи. Корекційно-розвивальні заняття (як підгрупові, так і індивідуальні) проводяться 5 разів на тиждень, за розкладом, складеним логопедом з урахуванням музичних, фізкультурних занять та занять вихователів.

    Навчання дітей четвертого року життя із ЗНМ можна умовно розділити на три періоди:

    І період – вересень, жовтень, листопад;

    II період – грудень, січень, лютий;

    III період – березень, квітень, травень (червень[1]).

    Підгрупові заняття проводяться з 3–4 особами. Тривалість підгрупових занять складає 10–15 хв. і містить 2–3 завдання чи гри тривалістю по 4–5 хв. Підгрупи комплектуються як за рівнем недорозвитку мовлення, так і за ступенем психофізичного розвитку, в залежності від завдань різних етапів навчання. Склад підгруп протягом року може змінюватись в залежності від конкретних завдань, мети того чи іншого періоду навчання та індивідуальної успішності кожної дитини.

    Тривалість індивідуальних занять не повинна перевищувати 10 хв. Особливо на початкових етапах роботи логопеду корисно замінювати індивідуальні заняття живим спілкуванням з дітьми, брати участь в організації та проведенні режимних моментів, прогулянок, що сприяє швидшому встановленню контакту з дошкільниками, налагодженню довірливих стосунків з кожною дитиною зокрема. На подальших етапах навчання індивідуальні заняття проводяться з метою вироблення у дітей правильних артикуляцій.

    Приблизний розклад логопедичних занять може виглядати таким чином:

    І підгрупове заняття – 900 – 915;

    ІІ підгрупове заняття – 920 – 935;

    ІІІпідгрупове заняття – 940 – 955;

             Індивідуальна робота з дітьми – 1000–1130.

    Індивідуальні та підгрупові корекційно-розвивальні заняття проводяться у спеціальному приміщенні – логопедичному кабінеті, розміщення і площа якого повинні відповідати інструкції про проектування спеціальних дошкільних закладів згідно „Положення про дошкільний виховний заклад України” (затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 688 від 1.09.1993 р.) та „Положення про логопедичні пункти системи освіти” (затверджено наказом Міністерства освіти України №135 від 13.05.93 р.).

    Документально-матеріальну базу логопедичного кабінету можна розподілити за такими категоріями:

    1. Нормативно-правова.

    2. Навчально-методична.

    3. Обліково-статистична.

    4. Матеріально-технічна.

    До категорії нормативно-правових документів належать: Закон України „Про освіту”, „Про дошкільну освіту”, Декларація прав людини, Конвенція про права дитини, Конституція України, постанови, розпорядження Кабінету Міністрів, Верховної Ради України, положення „Про дошкільний виховний заклад України”, накази Міністерства освіти і науки України „Про затвердження Порядку комплектування дошкільних навчальних закладів (груп) компенсуючого типу” тощо. Наявність таких документів не є обов’язковою, а їх добір здійснюється на розсуд логопеда.

    До складу навчально-методичної категорії входять: фахові програми, навчально-методичні посібники, збірники методичних рекомендацій та статей тощо.

    Обліково-статистична категорія включає такий перелік документів: перспективний план корекційно-відновлювальної роботи, книга обліку дітей із зазначенням діагнозу, картка мовленнєвого розвитку на кожну дитину, індивідуальна картка розвитку дитини (форма №26), план індивідуальної роботи та занять у підгрупах, книга аналізу результативності індивідуальної корекційної роботи з дітьми, витяги з протоколів ПМПК на кожну дитину, книга взаємозв’язку між логопедом і вихователями групи, графік роботи, затверджений керівником (відповідно до Інструкції про ділову документацію у дошкільних закладах №32 від 30.01.98 р.).

    До матеріально-технічної категорії відносяться: меблі, іграшки, посібники, ТЗН тощо.

    Ретельне ведення та чіткий розподіл документації дозволяє логопеду краще систематизувати отримані дані та підвищити ефективність організації корекційного процесу.

    Протоколи та направлення ПМПК повинні відповідати кількості дітей групи та зберігатися у директора ДНЗ.

    У книзі обліку дітей зазначається дата народження дитини, номер протоколу, діагноз та рекомендований період перебування у ДНЗ.

    Мовленнєва картка заповнюється для кожної дитини індивідуально. В ній зазначаються анкетні та анамнестичні дані, дається загальна характеристика мовлення, фіксуються дані спостережень, обстеження моторної функції та детально розписується характеристика кожної сторони мовлення. Заключними є висновки та перспективний індивідуальний план роботи з кожною дитиною. Пропонуємо орієнтовну мовленнєву картку обстеження молодших дошкільників із ЗНМ (Див. Додаток). Вона зручна для користування тим, що не потребує численних записів, а вимагає лише окремих поміток.

    У графіку роботи логопеда зазначаються дні тижня, час індивідуальних і підгрупових занять та етапи їх проведення. Він складається логопедом і затверджується директором ДНЗ.

    Книга взаємозв’язку логопеда з вихователями групи забезпечує послідовність та наступність корекційної роботи. Логопед рекомендує ігри та вправи, бесіди, а також доцільні форми підготовчої роботи для закріплення навчального матеріалу як для підгрупових, так і індивідуальних занять, а вихователь фіксує у книзі результати її проведення.

    Перспективний план корекційно-розвивальної роботи складається логопедом на весь навчальний рік. У плані окреслюється організаційно-педагогічна робота та вказуються орієнтовні завдання на кожен місяць.

    Календарний план складається на кожен місяць у формі таблиці, де зазначається склад підгруп та основні напрями логопедичної роботи.

    У плані підгрупових занять зазначається дата, тема і мета заняття, описується його хід із зазначенням форм і методів роботи. План складається логопедом згідно графіка підгрупових занять.

    У плані індивідуальної роботи зазначається дата, прізвище, ім’я дитини, тема заняття, ставиться відмітка про його виконання (+/–), при потребі – примітки.

    Книга аналізу результативності індивідуальної корекційної роботи з дітьми ведеться з метою формування загальних уявлень щодо динаміки розвитку молодших дошкільників. У ній двічі на місяць фіксуються основні індивідуальні корекційні завдання, а в графі „Облік” – труднощі та досягнення кожної дитини.

    У індивідуальних зошитах дітей для домашніх завдань логопед записує завдання та ігри з метою закріплення навчального матеріалу вдома з батьками.

    У кінці року (у два останні тижні травня) проводиться заключне обстеження, а також (при потребі) підготовка до комісії та написання характеристик.

    Звіт логопеда пишеться у кінці навчального року. Його форма затверджується керівником закладу. У звіті зазначається дата комплектації групи, розподіл дітей за діагнозами, вказується кількість дошкільників відповідно стану мовлення (з повністю виправленим мовленням, значним покращенням, із незначним прогресом у виправленні мовленнєвого недоліку), фіксується кількість дітей, залишених на повторний курс, а також тих, які вибули, із зазначенням закладу подальшого перебування (масового чи спеціального), підводяться підсумки виконання перспективного плану. Звіти подаються старшому логопеду, який в свою чергу передає зведений звіт у районний чи міський відділ освіти.

    Отже, правильна організація корекційно-розвивальної роботи в умовах молодшої логопедичної групи для дітей із ЗНМ, створення оптимальних умов для виконання поставлених загальноосвітніх та специфічних корекційних завдань, використання комплексного підходу у подоланні мовленнєвих вад забезпечить більш високі темпи динаміки загального та мовленнєвого розвитку дітей, надасть змогу використати всі компенсаторні можливості дошкільників і реалізувати наявний скритий потенціал.

     Додаток

    Мовленнєва картка обстеження дітей четвертого року життя із ЗНМ

    Анкетні дані

    Прізвище, ім’я дитини _______________________________________________

    Дата народження ___________________________________________________

    Дата обстеження ___________________________________________________

    Вік дитини ________________________________________________________

    Домашня адреса, телефон ____________________________________________

    Звідки направлена дитина (поліклініка, номер ДНЗ, район) ________________

    Дата вступу дитини в групу (дата, номер протоколу ПМПК, від якого числа)_____________________________________________________________

    Діагноз районної (міської) ПМПК _____________________________________

    Відомості про батьків :

    Мати (ПІБ, професія, освіта, місце роботи)_________________________

    _____________________________________________________________

    Батько (ПІБ, професія, освіта, місце роботи)_______________________

    _____________________________________________________________

    Скарги батьків_________________________________________________

    Анамнестичні дані

    Наявність нервово-психічних, хронічних соматичних захворювань у батьків, генетичні фактори (захворювання матері, батька, найближчих родичів)_____

    __________________________________________________________________

    Від якої вагітності дитина (аборти, викидні) ____________________________

    Протікання вагітності, стан здоров’я матері (токсикоз у 1-й, 2-й половині вагітності, хронічні, гінекологічні, венеричні, інфекційні захворювання, їх загострення) _______________________________________________________

    Пологи (дострокові, швидкі, стрімкі, збезводнені; народження у складі двійні-трійні)_______________________________________________________

    Стимуляція (механічна, хімічна, електростимуляція) _____________________

    Асфіксія (біла, синя) ________________________________________________

    Резус-фактор (негативний, сумісність) _________________________________

    Вроджені вади, відхилення від норми в анатомічній будові тіла ____________

    __________________________________________________________________

    Вага новонародженої (норма, недоношеність), зріст______________________

    Коли закричала __________________________________________

    Годування (на який день, активність смоктання, наявність зригування, похлинань) ________________________________________________________

    Ранній фізичний розвиток дитини:

    Тримає голову (у нормі з 1,5 міс.) _____________________________________

    Сидить (у нормі з 6 міс.) _____________________________________________

    Стоїть (у нормі з 10–11 міс.) __________________________________________

    Ходить (у нормі з 11–12 міс.) _________________________________________

    Перші зуби (у нормі з 2,5–3 міс.) ______________________________________

    Перенесені хвороби (інфекції, травми голови, соматичні, захворювання нервової системи, алергічні захворювання, реакції):

    до року ___________________________________________________________

    після року _________________________________________________________

    Ранній мовленнєвий розвиток дитини:

    Гуління (час появи, характер) (у нормі з 2 міс.)__________________________

    Лепет (час появи, характер) (у нормі з 4–6 міс.)__________________________

    Перші слова (характеристика, звуконаслідування, кількість) (у нормі – біля року) _____________________________________________________________

    Фразове мовлення (у нормі з 1,5–2 р.)______________________________

    Мовне середовище (одно-, двомовне, дефіцит мовленнєвого спілкування) ___

    __________________________________________________________________

    Чи переривався мовленнєвий розвиток, з якої причини ___________________

    Чи займалися з логопедом (тривалість занять, результат) _________________

    Висновки спеціалістів

    Стан зору _________________________________________________________

    Стан слуху:

    гучне мовлення (з 6–8 м), шепітне мовлення (з 3 м) ______________________

    Стан інтелекту _____________________________________________________

    Дані спостережень

    Особливості ігрової діяльності дитини _________________________________

    __________________________________________________________________

    __________________________________________________________________

    Особливості поведінки та емоційно-особистісної сфери __________________

    __________________________________________________________________

    Обстеження моторної функції

    Стан загальної моторики_____________________________________________

    Особливості мімічної моторики _______________________________________

    Стан ручної та пальчикової моторики __________________________________

    Артикуляційна моторика:

    Зуби, щелепи

    Губи

    Язик

    Під’язикова зв’язка

    Піднебіння

    тверде

    м’яке

    Нормальні

    Нормальні

    Нормальний

    Нормальна

    Нормальне

    Нормальне

    Великі

    Товсті

    Макроглосія

    Коротка

    „Готичне”

    Вкорочене

    Дрібні

    Вузькі

    Мікроглосія

    Довга

    Низьке

    Роздвоєне

    Рідкі

    Малорухливі

    Довгий

    Натягнута

    Пласке

    Відсутнє

    Зайві

    Рухливі

    Короткий

    Відсутня

    Широке

    Рухоме

    Поза щелепною дугою

    З розщепленням

    Вузький

    Рухома

    Вузьке

    В’яле

    Діастеми

    Парез

    Широкий

    Малорухлива

    Проопероване

    Напружене

    Прикус:- нормальний- відкр. передній- відкр.боковий- прогенія- прогнатія

    Рухи:- виконує вірно- не виконує- виконує зтруднощами

    М’ясистий

    Спайка з тканинами під’язикової області

     Обтуратор

    Парез:- повний- однобічний

    Рухливий

    Розщеплення:- повне- часткове- сумбукозне- шрами

    Малорухливий

     В’ялий

    Провисає

    Напружений

    Виконання вправ (правильно, швидко, з труднощами, повільно, з допомогою, не виконує) ________________________________________________________

    Голос

    Сила (нормальний, гучний, тихий, виснажуваний, занадто тихий, затухаючий до кінця фрази) _____________________________________________________

    Висота (нормальний (грудний), високий, низький, фальцет, немодульований, монотонний) _______________________________________________________

    Тембр (з носовим відтінком, хрипкий, грубий, глухий, гортанно-різкий, „металевий”, писклявий) ____________________________________________

    Дихання

    Тип (грудне, діафрагмальне, діафрагмально-грудне, верхньо-ключичне) ____

    Обсяг, тривалість (короткий вдих, нетривалий видих) ____________________

    Темпо-ритмічна сторона мовлення

    Дикція (чітка, змазана, незрозуміла) ___________________________________

    Темп (нормальний, прискорений, уповільнений) ________________________

    Ритм (нормальний, аритмія, брадиритмія, тахіритмія) ____________________

    Просодична сторона мовлення

    Інтонація (наявність чи відсутність основних видів інтонації (окличної, питальної, розповідної) ______________________________________________

    Паузація (наявність чи відсутність розстановки пауз у мовленнєвому потоці)_

    __________________________________________________________________

    Загальна характеристика комунікації

    Засоби (вербальні, невербальні) _______________________________________

    __________________________________________________________________

    Рівні (тактильно-емоційний, предметно-дійовий, емоційно-мовленнєвий) ___

    __________________________________________________________________

    Ступінь комунікабельності(активне, стійке, нестійке, вибіркове, негативізм)

    __________________________________________________________________

    Характер імпресивного мовлення (відсутнє, окремі слова, окремі речення, тексти) ____________________________________________________________

    Характер експресивного мовлення (відсутнє, лепетне мовлення, мовлення окремими словами, фразове мовлення) _________________________________

    Стан лексичної сторони мовлення

    Імпресивне мовлення

    Сформованість розуміння різних видів лексичних узагальнень:

    Категоріальні______________________________________________________

    Контекстуально зумовлені ___________________________________________

    Видо-родові поняття ______________________________________________

    Семантичні зв’язки, що лежать в основі понятійної співвіднесеності слова

    __________________________________________________________________

    Лексико-семантичні мовні явища (багатозначність) ______________________

    Розуміння дериваційного значення слів:

    Зменшувально-пестливі форми ___________________________________

    Дитинчата тварин _______________________________________________

    Прогнозування на лексико-фонологічному рівні _________________________

    Смисловий контроль ________________________________________________

    Рівень стану сформованості лексичної сторони імпресивного мовлення (високий, середній, низький) _________________________________________

    Експресивне мовлення

    Сформованість розуміння різних видів лексичних узагальнень:

    Категоріальні __________________________________________________

    Контекстуально зумовлені _______________________________________

    Засвоєння системи морфологічного словотворення ______________________

    __________________________________________________________________

    Прогнозування на лексико-фонологічному рівні _________________________

    Смисловий контроль ________________________________________________

    Рівень стану сформованості лексичної сторони експресивного мовлення (високий, середній, низький) _________________________________________

    Граматична будова мовлення

    Імпресивне мовлення

    Сформованість розуміння граматичних категорій:

    Число:

    Іменники__________________________________________________________

    Прикметники ______________________________________________________

    Дієслова __________________________________________________________

    Рід:

    Прикметники ______________________________________________________

    Дієслова __________________________________________________________

    Час:

    Теперішній ________________________________________________________

    Минулий __________________________________________________________

    Відмінок:

    Називний _________________________________________________________

    Родовий відмінок у значенні:

    матеріалу _____________________________________________________

    приналежності _________________________________________________

    Давальний відмінок у значенні непрямого об’єкту _______________________

    Знахідний відмінок у значенні:

    прямого об’єкту ________________________________________________

    просторових відношень __________________________________________

    Орудний відмінок у значенні:

    знаряддя дії ____________________________________________________

    сумісності _____________________________________________________

    Рівень стану сформованості граматичної сторони імпресивного мовлення (високий, середній, низький) _________________________________________

    Експресивне мовлення

    Сформованість вживання граматичних категорій:

    Число:

    Іменники__________________________________________________________

    Відмінок:

    Називний _________________________________________________________

    Родовий відмінок у значенні:

    приналежності _________________________________________________

    Знахідний відмінок у значенні:

    прямого об’єкту ________________________________________________

    просторових відношень __________________________________________

    Орудний відмінок у значенні:

    знаряддя дії ____________________________________________________

    сумісності _____________________________________________________

    Рівень стану сформованості граматичної сторони експресивного мовлення (високий, середній, низький) _________________________________________

    Особливості фонетико-фонематичної сторони мовлення

    Фонематичне сприймання ___________________________________________

    Стан звуковимови (відсутність, спотворення, змішування, оглушення, перестановки, додавання, пропуски):

    Вимова

    Звуки

    Ізольована

    У словах (складах)

    [А]

     




    [О]

     




    [У]

     




    [І]

     




    [Е]

     




    [И]

     




    [Б]

     




    [П]

     




    [М]

     




    [В]

     




    [Ф]

     




    [Д]

     




    [Д’]

     




    [Т]

     




    [Т’]

     




    [Н]

     




    [Н’]

     




    [С]

     




     [С’]

     




     [З]

     




    [З’]

     




    [ДЗ]

     




    [ДЗ’]

     




    [Ц]

     




    [Ц’]

     




    [Ш]

     




    [Ж]

     




    [ДЖ]

     




    [Ч]

     




    [Л]

     




    [Л’]

     




    [Р]

     




    [Р’]

     




    [j]

     




    [К]

     




    [Х]

     




    [Ґ]

     




    [Г]







    Складова структура слів (додавання, елізії, антиципації, контамінації, персеверації) _______________________________________________________

    Особливості відтворення наголосу в словах _____________________________

    Слуховий контроль _________________________________________________

    Фонематичні уявлення ______________________________________________

    Прогнозування на фонологічному рівні ________________________________

    Рівень стану сформованості фонетико-фонематичної сторони мовлення (високий, середній, низький) _________________________________________

    Висновки


    написать администратору сайта