Главная страница
Навигация по странице:

  • ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ І ТАКТИКИ ПРОВЕДЕННЯ ОГЛЯДУ МІСЦЯ ПОДІЇ

  • Ключові слова слідчий огляд, місце події, спеціаліст, тактичний прийом. Постановка проблеми.

  • Аналіз публікацій, в яких започатковано розв’язання даної пробле- ми.

  • Метою

  • Бібліографічні посилання

  • Tishchenkova S. O. Features of the organization and tactics of crime scene examination.

  • Keywords

  • папа. Особливості організації і тактики проведення огляду місця події


    Скачать 159.5 Kb.
    НазваниеОсобливості організації і тактики проведення огляду місця події
    Дата14.10.2020
    Размер159.5 Kb.
    Формат файлаpdf
    Имя файлаNvdduvs_2014_4_55.pdf
    ТипДокументы
    #142897

    2014. – № 4
    409
    Тіщенкова СО. кандидат юридичних наук, доцент
    (Дніпропетровський державний
    університет внутрішніх справ)
    УДК 343.98
    ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ І ТАКТИКИ ПРОВЕДЕННЯ
    ОГЛЯДУ МІСЦЯ ПОДІЇ
    Висвітлено окремі організаційно-тактичні аспекти проведення огляду місця події. На підставі дослідження думок вчених, аналізу матеріалів судово-слідчої практики визначено заходи з організації та проведення огляду місця події. Наведено тактичні прийоми, які найбільш доцільно використовувати при проведенні огляду місця події.
    Ключові слова слідчий огляд, місце події, спеціаліст, тактичний прийом. Постановка проблеми. Статистичні дані МВС та Генеральної прокура- тури України визначають тенденцію до збільшення кількості вчинених кри- мінальних правопорушень, за значною часткою яких злочинців не встанов- лено. Серед причин, що негативно впливають на викриття злочинців, значною мірою впливає недостатнє володіння слідчими навичками прове- дення слідчих (розшукових) дій взагалі та слідчого огляду як однієї з центра- льних процесуальних дій зокрема.
    Аналіз протоколів огляду місця події дозволяє констатувати відсутність системності у застосуванні тактичних прийомів, що не сприяє виявленню усіх слідів кримінального правопорушення.
    Аналіз публікацій, в яких започатковано розв’язання даної пробле-
    ми. Питання тактики проведення огляду місця події завжди перебували у центрі уваги практичних працівників, вітчизняних та зарубіжних науковців, таких як О.Я. Баєв, В.П. Бахін, Р.С. Бєлкін, І.Є. Биховський, ОМ. Васильєв,
    А.І. Вінберг, В.П. Водяницький, А.Ф. Волобуєв, Ф.В. Глазирін, В.І. Громов,
    Н.І. Клименко, ОН. Колесниченко,
    В.П. Колмаков, ВО. Коновалова,
    І.Х. Максутов, І.А. Матусевич, С.П. Митричев, Б.Я. Петелін, В.І. Попов,
    О.Р. Ратінов, МВ. Салтевський, КО. Чаплинський, В.Ю. Шепітько,
    І.М. Якимов та багатьох інших.
    Метою статті є висвітлення організаційно-тактичних аспектів проведен- ня огляду місця події.
    Виклад основного матеріалу. Статтею 237 КПК України зазначено, що з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення криміна- льного правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, при- міщення, речей та документів [1].
    Початкова інформація про злочин, що потребує виїзду на місце події, як зазначає І.О. Возгрін, досить часто надходить раптово, звідси, всю підготовку до огляду потрібно проводити в максимально стислі строки, визначаючи, що

    410 Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ і як потрібно робити [2, с. 54]. Таким чином, у слідчого здебільшого немає можливості підготуватися до огляду, оскільки він не знає коли, де таза яких обставин він проводитиме огляд місця події. Слідчому, перед виїздом на міс- це вчинення кримінального правопорушення, необхідно проаналізувати ная- вну інформацію про повідомлене кримінальне правопорушення, для того щоб зрозуміти, працівників яких служб необхідно задіяти, тобто чи потрібна специфічна діяльність спеціаліста, чи є необхідність задіяти працівників кар- ного розшуку, інших працівників міліції. Також слідчий повинен прийняти рішення, які засоби фіксації необхідно використати під час проведення огля- ду місця події. У той же час кожен слідчий, який достатньою мірою володіє тактикою огляду, з урахуванням відповідної специфіки кожного окремого мі- сця, без особливих труднощів може провести дану процесуальну дію.
    Огляд місця події, як зазначає Є.І. Макаренко, є невідкладною слідчою дією, спрямованою на дослідження території (помешкання або споруди), де сталася подія, що містить ознаки злочину [3, с. 8]. Незважаючи на значення слідчого огляду, можна впевнено сказати, що слідчі недооцінюють можливо- сті отримання в ході його проведення доказової та орієнтуючої інформації, та не проводять дану процесуальну дію майже за кожним пятим кримінальним правопорушенням.
    Слідчий огляд – це слідча дія, яка полягає у безпосередньому сприйнятті об’єкта з метою виявлення слідів та інших речових доказів, з’ясування обста- вин події, а також обставин, що мають значення у справі [4, с. 217].
    Дослідження обстановки місця та характер вчиненої події дає змогу отримати необхідну вихідну інформацію про обставини кримінального пра- вопорушення та визначити напрями розслідування. Однак суттєвим фактором, який впливає на можливості слідчого у виявленні на місці події слідів, є час, що проходить з моменту вчинення кримінального правопорушення до проведення слідчого огляду. Як зазначає КО. Чаплинський, між отриманням вихідної інформації про вчинення злочину і початком проведення слідчого огляду (прибуття слідчо- оперативної групи) повинен проходити мінімальний проміжок часу (зокрема оптимальний проміжок часу неповинен перевищувати 15 хвилин) [5, с. 16]. Ми погоджуємося з висловленою КО. Чаплинським думкою, оскільки чим більше часу проходить з моменту вчинення злочину до проведення за ним ві- дповідних слідчих (розшукових) дій, тим за меншою кількістю суспільно не- безпечних діянь встановлюються злочинці. Обстановку місця події В.І. Алексійчук визначає як комплекс усіх мате- ріальних об'єктів, змін у рамках місця події, пов'язаних з досліджуваною по- дією й діями її учасників, а також усіма подальшими подіями [6, с. 24].
    Розглядаючи особливості проведення огляду, В.А. Мисливий наголо- шує, що успіх цієї слідчої дії забезпечується: належною організацією охоро- ни місця події і забезпечення безпеки руху в його районі; наявністю у слідчо- оперативній групі відповідних фахівців; своєчасністю прибуття слідчо- оперативної групи на місце події; дотриманням норм кримінально-

    2014. – № 4
    411 процесуального закону при проведенні огляду; оснащенням слідчо- оперативної групи науково-технічними засобами, зв’язком та іншими засо- бами комунікації; планомірністю проведення огляду з урахуванням функціо- нальних обов’язків його учасників; залученням до огляду водіїв, причетних до події, свідків, потерпілих, інших осіб [7, с. 240]. Зазначене повною мірою стосується більшості здійснюваних слідчих оглядів. Тактика проведення слідчого огляду частіше за все залежить від сукуп- ності обставин отриманого повідомлення, результатів пояснення заявника, свідків-очевидців та інших осіб. Додатково потрібно звернути увагу на час, що пройшов з моменту вчинення кримінального правопорушення, місце
    (службове приміщення, квартира, транспорт, вулиця) та, звичайно, на спосіб заволодіння чужим майном [8, с. 236]. Для підвищення рівня розглядуваної слідчої (розшукової) дії широко використовуються спеціальні знання певних осіб. Спеціальні знання – це професійні знання, якими володіють відповідні спеціалісти, а особи, котрі проводять дізнання, слідчі, судді, – не повною мірою [9, с. 110 ]. Головне призначення спеціаліста при проведенні слідчих дій полягає у наданні слідчому консультацій та рекомендацій науково-технічного характеру як краще підготувати слідчу дію, які застосувати прийоми, методи таза- соби для виявлення, збору та фіксації доказів [10, с. 37]. Характер дій спеціа- ліста на місці проведення слідчого огляду залежить від різновиду суспільно небезпечного діяння, а також сукупності інших умов та факторів. Ці особи, викликані слідчим, зобов’язані брати участь в огляді та, використовуючи свої спеціальні пізнання та навички, сприяти слідчому у виявленні, закріплен- ні (фіксації) та вилученні доказів, звертати його увагу на обставини, пов’язані з виявленням, закріпленням та вилучення доказів, давати пояснення с приводу здійснюваних ним дій [11, с. 350]. Спеціаліст бере участь у вияв- ленні, фіксації та вилученні доказів. Він допомагає слідчому виготовити злі- пок, зафіксувати та вилучити сліди, правильно описати речові докази, може брати участь у перевірці та оцінці доказів. Така необхідність виникає у разі недостатніх знань слідчим прийомів та засобів виконання роботи, що потре- бує спеціальних знань на навичок.
    Значної допомоги у відшуканні слідів злочинця може надати кінолог з розшуковим собакою. Діяльність кінолога, за сукупністю сприятливих умов, може допомогти у розкритті кримінального правопорушення по «гарячих слідах».
    Прибувши на місце події, слідчому необхідно оперативно приймати рі- шення про надання вказівок іншим учасникам слідчо-оперативної групи, на що він уповноважений згідно з чинним законодавством [12]. Слідчому бажа- но приступити до проведення огляду місця події негайно. Цим буде забезпе- чено виявлення максимальної кількості слідів вчиненої події. Варто звернути увагу на необхідність визначення розташування місця події щодо постійних орієнтирів. На основі загального огляду обирається точка початку і прийоми обстеження обстановки місця події [13, с. 153].

    412 Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ
    Вивченням протоколів огляду місця події нами встановлено, що біль- шість слідчих (68 %) застосовували концентричний метод огляду, тобто ру- халися по спіралі від периферії до центра. Центром зазвичай виступає ділян- ка місцевості, на якій безпосередньо було вчинено кримінальне правопорушення, або знаходяться найбільш важливі для слідчого огляду об’єкти. Обирання слідчим методу огляду визначається з урахуванням вста- новлених обставин. Серед них варто назвати виявлені на місці огляду кинуті або загублені знаряддя злочину, сліди рук, ніг, мікросліди тощо. У ситуаціях, коли місце події займає значну площу, видимих слідів ви- явити не вдалося, огляд можна починати від центра. При просуванні до нього необхідно дотримуватися обережності з тим, щоб не пошкодити наявні сліди
    [13, с. 157].
    Окремої уваги потребує обстеження шляхів підходу та відходу злочин- ця, під час якого виявляються сліди, які можуть вказувати як на підготовку, обставини безпосереднього вчинення, так і маскування вчиненого криміна- льного правопорушення. На підтвердження необхідності проведення огляду місця події та скла- дення протоколу проведеної слідчої (розшукової) дії необхідно навести думку І.М. Якимова, який наголошував, що мало виявити важливе і потрібне для справи при огляді, це тільки половина завдання, інше ж – закріпити і зберег- ти все побачене та знайдене під час огляду у зовнішніх формах, надасть пра- вильне і точне уявлення кожному, хто по них повинен ознайомитися з результатами огляду [14, с. 194].
    Відомості, отримані при огляді місця події, за своїм походженням мають комплексний характер й можуть бути використані різнопланово – для розшу- ку злочинця, побудови версій, допиту потерпілого, підозрюваного, свідка та ін. [7, с. 34]. Отримана інформація в подальшому буде підґрунтям для ор- ганізації розслідування, висування версій.
    Висновки. Виходячи із вищезазначеного можна зауважити, що огляд місця події є невідкладною, досить часто незамінною, слідчою (розшуковою) дією, що проводиться за будь-якими кримінальними правопорушеннями.
    Огляд місця події дає вихідні дані, необхідні для визначення напрямів розс- лідування, організації проведення окремих слідчих (розшукових) дій, вису- вання обґрунтованих версій.
    Бібліографічні посилання
    1. Кримінальний процесуальний кодекс України : науково-практ. коментар / за заг. ред. В.Г. Гончаренка, ВТ. Нора, М.Є. Шумила. – К, 2012.
    2. Возгрин И. АО первоначальном этапе расследования хулиганства / И. А. Возгрин
    // Вопр. теории и практики борьбы с хулиганством. – Л, 1975.
    3. Макаренко Є. І Огляд місця події : навч. посібник / Макаренко Є.І., Негодчен- ко О.В., Тертишник В.М. – Дніпропетровськ, 2001.
    4. Криміналістика : підручник / кол. авт. ; за ред. В. Ю. Шепітька. – К, 2001.
    5. Чаплинський КО Тактика проведення окремих слідчих дій : монографія / Чап- линський КО Дніпропетровськ, 2006.

    2014. – № 4
    413 6. Алексійчук В.І. Огляд місця події: тактика і психологія : монографія /
    В.І. Алексійчук. – X., 2011.
    7. Мисливий В. А Оглядові дії на місці дорожньо-транспортної пригоди / Мисли- вий В. А. // Науковий вісник Дніпроп. держ. унту внутр. справ : зб. наук. праць. – 2007. –
    № 2 (33).
    8. Волохова О.В. Криминалистика : учебник / Волохова О.В., Егоров Н.Н., Жижи- на МВ. ; под. ред. Е.П. Ищенко. – М, 2011.
    9. Лукьянчиков ЕД Тактические приемы реализации информации, полученной в результате осуществления оперативно-розыскных мероприятий / Лукьянчиков ЕД Актуальные вопросы получения, оценки и использования информации в оперативно- розыскной деятельности органов внутренних дел : межвуз. сб. науч. трудов. – К, 1986.
    10. Волкова ИК Некоторые вопросы участия специалиста в следственном осмотре места происшествия / ИК. Волкова // Криминалистика и судебная экспертиза : республик. межведомственный сб. научи науч.-метод. работ. – Вып. 1. – К, 1964.
    11. Криминалистика : учебник / под ред. И. Ф. Пантелеева, НА. Селиванова. – М,
    1988.
    11. Баканова Л. П Понятие и сущность осмотра места происшествия и получаемой информации / Л. П. Баканова // Вопросы криминалистической тактики : сб. науч. трудов. – Ташкент, 1978.
    12. Про організацію взаємодії органів досудового розслідування з іншими органами та підрозділами внутрішніх справ у попередженні, виявленні та розслідуванні криміналь- них правопорушень : наказ МВС України від 14.08.2012 № 700 [Електронний ресурс. – Режим доступу : http://search.ligazakon.ua/l_doc2.nsf/link1/MVS391.html.
    13. Драпкін ЛЯ Криміналістика : посібник з криміналістичної техніки і тактики / ЛЯ. Драпкін, В.Н. Карагодін. – 2011.
    14. Якимов Н.І.
    Криміналістика : посібник з криміналістичної техніки і тактики /
    Н.І. Якимов. – М, 1925.
    Тищенкова С.А. Особенности организации и тактика проведения осмотра места происшествия. Освещены отдельные организационно-тактические аспекты проведения осмотра места происшествия. На основании исследования мнений ученых, анализа материалов судебно-следственной практики определены меры по организации и проведению осмотра места происшествия. Приведены тактические приемы, которые наиболее целесообразно использовать при проведении осмотра места происшествия. Ключевые слова следственный осмотр, место происшествия, специалист, тактический прием.

    Tishchenkova S. O. Features of the organization and tactics of crime scene
    examination. The article deals with some organizational and tactical aspects of crime scene examination. Based on opinion research scientists stitutionalism material forensic practice sets out measures for the organization and inspection of the site. In investigating preferably no opportunity to prepare for the review because he does not know when, where and under what circumstances it is committed to reviewing the scene.
    The article presents the tactics most appropriate to use during the inspection of the scene. It is noted that a significant fact that affects the possibility of investigating to identify traces at the scene is the time that passes from the time the criminal offense before the investigative review.
    Considerable assistance in finding traces of the offender can provide cynologist of detecting dogs. Activities dog handlers, on the set of favorable conditions can help in uncovering criminal offense to "hot pursuit".
    Keywords: investigatory examination, crime scene, specialist, tactical approach.
    Надійшла до редакції 22.12.2014


    написать администратору сайта