Главная страница
Навигация по странице:

  • 1.Арганізацыя пачатку ўрока - Добры дзень! Сядайце.2. Актуал i зацыя ведаў

  • 3. Хв i л i нка чыстап i сання. Арфаграфічная размінка На двух радках вучні прапісваюць літары , іх спалучэнні і сказы.

  • Рыбак

  • 6. Падвядзенне вын i каў урока. Рэфлекс i я

  • Нациск. План урока Арганiзацыя пачатку рока Актуалiзацыя веда Хвiлiнка чыстапiсання. Арфаграфічная размінка


    Скачать 25.98 Kb.
    НазваниеПлан урока Арганiзацыя пачатку рока Актуалiзацыя веда Хвiлiнка чыстапiсання. Арфаграфічная размінка
    Дата08.03.2023
    Размер25.98 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаНациск.docx
    ТипПлан урока
    #975319

    План-канспект урока па беларускай мове

    Клас: 2

    Тэма: «Націск»

    Мэты:

    1.Навучальная: удасканаліць уяўленні вучняў пра націск, націскныя і ненаціскныя склады.

    2. Развiваючая: развіваць уменне знаходзіць у слове націскны склад.

    3. Выхаваўчая: выхоўваць цікавасць да вывуэння роднай мовы

    Абсталяванне: падручнiк «Беларуская мова» 2 клас 1 частка, наглядны матэрыял, карткі для самастойнай працы вучняў.

    План урока:

    1. Арганiзацыя пачатку ўрока

    2. Актуалiзацыя ведаў

    3. Хвiлiнка чыстапiсання. Арфаграфічная размінка

    4. Паведамленне тэмы ўрока

    5. Замацаванне вывучанага матэрыялу:

    а) Практ. 86

    б) Практ. 87

    в) Практ. 88

    6. Падвядзенне вынiкаў урока. Рэфлексiя

    7. Дамашняе заданне

    Ход урока

    1.Арганізацыя пачатку ўрока

    - Добры дзень! Сядайце.

    2. Актуалiзацыя ведаў

    - Давайце успомнім, што мы вывучылі на прошлым уроку.

    - Вусна падзяліце словы для пераносу, якія напісаны на дошцы.

    Хваля, машына, хвоя, тата, субота.

    3. Хвiлiнка чыстапiсання. Арфаграфічная размінка

    На двух радках вучні прапісваюць літары , іх спалучэнні і сказы.

    да до…

    дах дом…

    - Успомніце, як абазначаюцца гукі на пісьме?

    - Якая розніца паміж гукам і літарай?

    4. Паведамленне тэмы ўрока

    - А зараз паглядзіце на дошку, тут у мяне зашыфравана нейкае слова, пастаўце літары у патрэбным парадку і складзіце слова.

    СНІЦАК

    - Я вам зраблю падказку, гэта тэма нашага шрока, мы яе вывучалі ў 1 класе.

    - Хто здагадаўся?

    - Цяпер на ўроку мы успомнім што такое націск і для чаго ён патрэбен у словах.

    5. Замацаванне вывучанага матэрыялу:

    - Успомнім, што такое націск.

    Націск – гэта выдзяленне аднаго склада у слове, мы гаворым яго з большай сілай голасу.

    Зараз я вам раздам заданні для самастойнай працы. Вам патрэбна ў словах паставіць націск.

    Каса, рыбак, пара, капае.

    -Давайце праверым. А ці можна пасатвіць націск на другія скалды? Ці атрымаецца слова?

    -Таму на сённяшнім уроку мы працягнем працу па тэме націск і даведаемся, што ад месца яго пастоноўкі залежыць сэнс слова або і ўсяго сказа.

    -Вось я вам зараз прапаную прачытаць словы Чамучыка і адказаць на пытанне, якія там былі памылкі? Хто іх дапусціў і чаму?

    А) Практ 86

    Вусная праца. Развіццё маўлення.

    Фізкультхвілінка

    Б) Практ 87

    Прачытайце спалучэнні слоў.

    Вару кашу кашу траву, плачу за праезд — плачу ад болю, старажытныя замкі — дзвярныя замкі.

    Спішыце. Пастаўце націск у выдзеленых словах, падкрэсліце ненаціскныя склады.

    В) Практ 88

    Прачытайце, правільна вымаўляючы словы з о, э. Пра што новае вы даведаліся з тэксту?

    Выпішыце з тэксту назвы мэблі ў алфавітным парадку. Пастаўце ў словах націск.

    6. Замацаванне ведаў

    а) Практыкаванне 95

    Знайдзіце практыкаванне 95. Прачытаем. Вам патрэбна паставіць словы ў алфавітным парадку і ў кожным слове паставіць націск. Будзем працаваць разам, вы мне называеце словы і націск, я запісвае на дошцы.

    б) Практыкаванне 96

    - Выканаем практыкаванне 30. Прачытаем. Хто ведае адказ? На стронцы 128 выпішыце назвы дзён тыдня, пастаўце ў іх націск. Потым падзяліце слова панядзелак для пераносу.

    Самастойная праца

    Рыбак налавіў рыбак.

    На дзвярах замка няма замка.

    Мы адпачывалі на беразе ракі.

    У чыстай рачной вадзе водзяцца ракі.

    6. Падвядзенне вынiкаў урока. Рэфлексiя

    - З чым мы пазнаеміліся на ўроку?

    - Што такое націск?

    - Якую ролю адырывае націск у словах?

    - Устаньце тыя вучні, якія добра зразумелі новы матэрыял, падніміце руку тыя, хто не ўсё зразумеў.

    7. Дамашняе заданне

    - Практыкаванне 89.


    написать администратору сайта