Главная страница
Навигация по странице:

  • Характерні риси бароко

  • ТАНЦЮВАЛЬНА СЮЇТА

  • CONCERTO GROSSO

  • Арканджело Кореллі СОНАТА

  • Інструментальні жанри епохи бароко.. СЕМІНАР2. План загальна характеристика епохи Сюїта кончерто гроссо соната висновок бароко


    Скачать 47.51 Kb.
    НазваниеПлан загальна характеристика епохи Сюїта кончерто гроссо соната висновок бароко
    АнкорІнструментальні жанри епохи бароко
    Дата11.11.2021
    Размер47.51 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаСЕМІНАР2.docx
    ТипДокументы
    #269390

    СЕМІНАР 2

    Інструментальні жанри епохи бароко.

    ПЛАН: -Загальна характеристика епохи - Сюїта -Кончерто гроссо -Соната -Висновок

    БАРОКО – (з італ. – чудернацький, дивний) – це художній стиль, який панував в європейському мистецтві у кінці ХVІ – середині ХVІІІ століття

    Характерні риси бароко:

    • контрастність;

    • емоційна напруга – афектація;

    • динамічність образів – експресивність;

    • прагнення до величності та пишності, до сумісництва реальності та ілюзії.

    На прикладі архітектури бароко, можна зрозуміти, що стиль бароко втілював урочистість, пишність,динамічність. Бароко – визнає критичне мислення культури нового часу, яка визнає домінантним науковий світогляд. Світоглядна парадигма – злам свідомості різні точки зору, багато деталей) прикладом цього є картина Караваджо «Лютнист»

    СЮЇТА(від фр.– ряд, послідовність). У XVII-XVIII ст. сюїти писали для оркестру, скрипки, віолончелі, лютні, клавесина. Були національні різновиди: італійські, французькі, німецькі.

    Оркестрові сюїти епохи бароко їх іноді називали увертюрами, це оркестрові багаточасткові циклічні твори з різною кількістю п'єс, танців і частин. Відомими прикладами оркестрових сюїт є "Музика на воді" (1717) і "Музика феєрверка". Музика для королівського феєрверку” (1749 р.) Ф. Генделя. Їх виконували спочатку спеціально запрошені танцюристи, згодом – особи найвищого суспільства.

    ТАНЦЮВАЛЬНА СЮЇТА. Такий твір складався з контрастних за характером танцювальних п’єс, що змінювали одна одну зі строгою послідовністю танцювальних частин:

    1. сувора та помірна алеманда (4/4);

    2. швидка куранта (3/4);

    3. повільна сарабанда (3/4);

    4. стрімка жига (3/8).

    Алелеманда - серйозна, некваплива. Як побутовий та придворний танець. Алеманда з'явилася в Англії, Франції та Нідерландах у середині XVI століття. Вона народилася з вітальних сигналів трубачів, що звучали під час зустрічі високих осіб - князів, графів та герцогів. Під ці вітальні звуки рухалася урочиста хода придворних, тому розмір танцю парний, як у маршу - 2/4.

    Куранта (courante - біжить, тече). Це французький танець теж придворного походження, але досить швидкий. Про це говорить назва, він відрізняється складними фігурами. Розмір його тридольний - ^3/_4 або ^3/_8.

    Сарабанда зовсім інша. Це повільний, величний танець, що народився Іспанії. Він виник з урочистого похоронного обряду, коли всі, хто був присутній на похованні, мовчки ступали навколо труни. Походження танцю відбилося у його назві - sacra banda - іспанською - свята хода. Дався взнаки в сарабанді і гордовитий іспанський характер. Незважаючи на те, що сарабанда - танець-хода, розмір її 3/_4

    Жига (від англ. jig) – старовинний танець англійських моряків, швидкий, веселий, невимушений. Музика його ніби ллється безперервно, рівними тріолями, як веселий струмок, у розмірі 3, 6, 9 або 12 восьмих.

    Слово «Концерт», як назва музичного твору, з'явилося в Італії наприкінці XVI ст. Концерт складається зазвичай із 3-х частин (крайні частини – у швидкому русі). У XVIII ст. симфонія, у якій інструменти місцями виконували соло, називалася CONCERTO GROSSO  У.кончерто.гроссо.зустрічаються..3..фактури: 1.поліфонічна; 2.гомофонна; 3.акордова (хоральна).

    Переважає фактура синтетична – гомофонно-поліфонічного складу) Кончерто гроссо (дослівно з італійськоївеликий концерт) – жанр стародавньої інструментальної музики, що розрахований на змагання між собою 2-3 груп оркестру. До речі, оркестр у XVIІ ст. був камерним і переважно струнним. Спочатку кончерто гроссо складався з 4-5 частин, які співставлялися між собою за принципом контрасту (повільно-швидко) і складався для струнно-смичкового ансамблю. Пізніше кончерто гроссо зменшується до 3-4 частин, до складу ансамблю вводяться духові інструменти (труба, флейта, гобой, валторна). Одним із творців цього жанру є Арканджело Кореллі. Арканджело Кореллі

    СОНАТА – (з італ. – звучати). жанр надзвичайно поширений в інструментальній музиці від XVII століття до нашого часу. Тріо-сонати складалися для двох солюючих інструментів (наприклад, двох скрипок) з акомпанементом (переважно клавішних інструментів). Серед барокових тріо-сонат виділяються два основні види: церковна соната (sonata da chiesa) – інструментальна музика для публічного виконання; камерна або світська соната (sonata da camera) - інструментальна музика для домашнього музикування. Сонати першого типу складалися зазвичай у чотирьох розгорнутих поліфонічних частинах (повільно – швидко – повільно – швидко: І частина – імітаційна, ІІ і ІV частини – фуговані, ІІІ частина – гомофонна. ). Сонати другого типу містили більше коротких частин і нагадували танцювальні сюїти. Виконувались вони переважно 1-2 струнно-смичковими інструментами у супроводі клавесину і могла складатисьвід 1 до 5 частин.. Сонати обох типів іноді служили вступами до великих вокально-інструментальних форм: наприклад, назва «соната» вживається у значенні «увертюра» ще 1715 року, в кантаті № 182 І.С.Баха. Протягом 18 ст, з розширенням сфери світської музики, соната перетворилася на самостійний жанр камерної музики, і різницю між «церковною» та «домашньою» сонатами зникло.

    Музична культура бароко справила величезний вплив на розвиток подальшої епохи класицизму. І не тільки цієї епохи. Навіть зараз можна почути відголос бароко в інструментальних жанрах.

    Використана література: - Бочаров Ю. Жанры инструментальной музыки эпохи барокко - Грубер Р. Всеобщая история музыки.



    написать администратору сайта