Главная страница

ФТизіатрія. Варіант 8 Кучук. Пмк складається із 60 тестів та 2з задач! Тести


Скачать 192.5 Kb.
НазваниеПмк складається із 60 тестів та 2з задач! Тести
АнкорФТизіатрія
Дата21.12.2020
Размер192.5 Kb.
Формат файлаdoc
Имя файлаВаріант 8 Кучук.doc
ТипДокументы
#162529

ПМК складається із: 60 тестів та 2-з задач!

Тести

Тестових завдань 60 – 1 правильна відповідь

Правильну відповідь виділіть жирним курсором
1.

Жінка 65 років, яка страждає на цукровий діабет, захворіла грипом. На рентгенограмі ОГК у верхній частці правої легені виявляється тінь з просвітленням, яка має вигляд трикутника з вершиною до кореня. Одною стороною тінь прилежить до міжчасткової плеври чіткою межею, друга - розпливчаста. Нижче тіні розташовані декілька вогнищ з нечіткими контурами. Який діагноз найімовірніший?

А. Правосторонній міжчастковий плеврит

В. Центральний рак легені

С. Ателектаз верхньої частки

Д. Пневмонія вірусної етіології

Е. Інфільтративний туберкульоз у фазі деструкції
2.

Підліток 12 років страждає на хронічний тонзиліт. Останні 2 роки – стан стійкої компенсації. У 5 років хворів на гострий пієлонефрит. Зараз звернувся до педіатра зі скаргами на появу симетрично розміщених у зоні гомілок яскраво-червоних плям, помірно болісних при пальпації. З’ясовано також, що дитина швидко втомлюється, погіршилася пам’ять, турбують періодичні артралгії. Об’єктивно: шкіра бліда, тахікардія, глухі серцеві тони, мікрополіаденіт. Встановлено „віраж” туберкулінових реакцій. При рентгенологічному дослідженні ОГК – норма. В аналізі крові клінічному анемія, помірно прискорена ШОЕ, незначний лейкоцитоз, моноцитоз. Запідозрено ревматизм. З яким захворюванням, в першу чергу, потрібно провести диференційну діагностику?

А. Хронічним тонзилітом

В. Туберкульозом невстановленої локалізації

С. Саркоїдозом

Д. Пієлонефритом

Е. Глистяною інвазією
3.

Хворий 32 років звернувся до лікаря зі скаргами на періодичний біль у грудній клітці, кашель. Батько хворів на туберкульоз. Об'єктивно патології не виявлено. Аналіз крові в межах норми. Рентгенологічно в 1 і 2 сегментах правої легені визначається ділянка затемнення до 3,5 см в діаметрі майже правильної круглої форми, середньої інтенсивності, з просвітленням по периферії, контури чіткі. У навколишній легеневій тканині є вогнищеві тіні різної інтенсивності на фоні пневмосклерозу. Поставте найімовірніший діагноз.

А.Туберкульома правої легені

В. Пневмонія верхньої частки правої легені

С. Периферичний рак верхньої частки правої легені

Д. Залишкові зміни туберкульозу

Е. Інфільтративний туберкульоз правої легені
4.

У жінки, яка проживає в гуртожитку, виявлено активну форму туберкульозу, МБТ+ методом мікроскопії мазка харкотиння. Які профілактичні заходи, в першу чергу, слід провести в гуртожитку серед дорослих осіб, що перебували в контакті з хворою?

А. Флюорографію ОГК

В. Імунізацію БЦЖ

С. Первинну хіміопрофілактику

Д. Вторинну хіміопрофілактику

Е. Туберкулінодіагностику
5.

Школяр 13 років, захворів місяць тому, коли з`явилися сухий кашель, підвищена втома, погіршився апетит, знизилася успішність у школі. Протягом 8 місяців знаходиться на обліку в лікаря-фтизіатра з приводу „віража” туберкулінової проби. Отримав 1 курс хіміопрофілактичного лікування. Об`єктивно - шкіра бліда, периферичні лімфатичні вузли п’яти груп збільшені до розмірів квасолі, неболючі, м`якоеластичні. Проба Манту з 2 ТО - папула 17 мм. Аналіз крові : лейк. - 10,0 · 109 г/л, ШОЕ - 30 мм/год. На оглядовій рентгенограмі ОГК правий корінь шириною 3 см, зовнішній контур його розмитий. Який діагноз найвірогідніший?

А. Первинний туберкульозний комплекс

В. Туберкульоз невстановленої локалізації

С. Лімфогрануломатоз

Д. Дитина здорова, інфікована на туберкульоз із гіперергічною чутливістю до туберкуліну

Е. Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів
6.

Юнака 15 років 6 місяців тому взято на облік з приводу „віража” туберкулінової проби. Профілактичне лікування не приймав. Захворів два тижні тому, коли з`явився біль у грудях, сухий кашель, задишка, підвищилася температура тіла до 380 С. При огляді – на гомілках вузлувата еритема. На рентгенограмі ОГК справа затемнення від ІІІ ребра до діафрагми, високої інтенсивності, однорідне, верхня межа у вигляді косої лінії, нижня – зливається з діафрагмою і м`якими тканинами. Аналіз крові: лейк. - 12,0·109 г/л, ШОЕ - 40 мм/год. Проба Манту з 2 ТО - папула 18 мм. Якої етіології, найвірогідніше, плеврит у хворого?

А. Плеврит найвірогідніше туберкульозної етіології

В. Немає підстав вважати етіологію плевриту туберкульозною

С. Плеврит найвірогідніше неспецифічної етіології

Д. До плевриту призвів найвірогідніше колагеноз

Е. До плевриту призвела первинна пухлина плеври
7.

Хлопчику 10 місяців. Народився з пологовою травмою з неврологічною симптоматикою, у зв'язку з чим не був своєчасно щеплений вакциною БЦЖ.. Невропатолог зняв протипоказання до вакцинації через 1 місяць після народження дитини, проте вона не відбулася з невідомих причин. Якою має бути тактика педіатра?

А.Провести вакцинацію БЦЖ вакциною без попередньої проби Манту з 2 ТО

В. Зробити імунограму, при нормальній кількості CD 4+ вакцинувати дитину БЦЖ-М

С. Зробити оглядову рентгенограму ОГК, при нормальній картині вацинувати БЦЖ-М

Д. Провести вакцинацію БЦЖ-М вакциною без попередньої проби Манту з 2 ТО

Е. Зробити пробу Манту з 2 ТО, якщо негативна, то дозволити вакцинацію БЦЖ-М
8.

У хворого 40 років фіброзно-кавернозний туберкульоз легень, лікується багато років. Останнім часом у нього з'явилися набряки на нижніх кінцівках. В аналізі сечі відмічається протеїнурія, циліндрурія, гіпостенурія, лейкоцити - 2-3 у п/з, еритроцити - 0-2 у п/з. Креатинін у сироватці крові -200 мкмоль/л. Кислотостійкі палички методом мікроскопії мазка сечі не виявлені. Яка найвірогідніша причина змін в аналізі сечі?

А. Амілоїдоз нирок

В. Гломерулонефрит

С. Туберкульоз нирок

Д. Пієлонефрит

Е. Побічна дія від протитуберкульозних препаратів
9.

У хворого на хронічний дисемінований туберкульоз легень раптово з'явився біль у правій половині грудної клітки, посилилася задишка. Яке обстеження, насамперед, треба йому зробити?

А. Електрокардіографію

В. Загальний аналіз крові

С. Спірографію

Д. Бронхоскопію

Е. Оглядову рентгенографію ОГК

10.

Під час профілактичного флюорографічного огляду у студента в 1-2-му сегментах правої легені виявлено середньої інтенсивності вогнищеві тіні. Скарг немає. При обстеженні: аускультативно у верхніх відділах правої легені везикулярне дихання, у гемограмі змін немає, у промивних водах бронхів МБТ(-). Для якої форми туберкульозу характерні такі прояви?

А. Вогнищевого туберкульозу

В. Залишкових змін туберкульозу

С. Туберкульоми

Д. Інфільтративного туберкульозу

Е. Такі прояви взагалі не характерні для туберкульозу
11.

Пацієнт хворіє на туберкульоз легень 5 років. Скаржиться на підвищення температури тіла до 380 С, схуднення, слабкість, кашель із виділенням харкотиння, кровохаркання. Об’єктивно: стан середньої тяжкості, перкуторно визначається притуплення легеневого звуку у верхніх відділах справа, аускультативно там же бронхіальне дихання. У харкотинні МБТ(+) методом мікроскопії мазка. На рентгенограмі ОГК: справа у верхній частці легені – порожнина діаметром 6 см з широкими стінками, навколо виражений фіброз, поліморфні вогнища. Для якої форми туберкульозу характерні такі клініко-рентгенологічні зміни?

А. Інфільтративного туберкульозу

В. Залишкових змін туберкульозу

С. Казеозної пневмонії

Д.Фіброзно-кавернозного туберкульозу

Е. Циротичного туберкульозу
12.

Жінка 50 років працює кондитером. Як часто вона має проходити профілактичне флюорографічне обстеження з метою своєчасного виявлення туберкульозу і запобігання можливого інфікування населення?

А. 1 раз в 2 роки

В. 2 рази на рік

С. 1 раз на рік

Д. При появі інтоксикаційного синдрому

Е. При появі бронхолегеневої симптоматики
13.

Пацієнт 45 років, курець, скаржиться на кашель з великою кількістю харкотиння, підвищення температури тіла до 38,6° С, біль у грудях, кровохаркання. З підозрою на абсцес легені госпіталізований у пульмонологічне відділення. На рентгенограмі ОГК у верхній частці лівої легені відмічається інтенсивне гомогенне затемнення 3х4 см з чіткими контурами. В крові: ер. – 4,2·1012/л, лейк. – 12,8·10 9/л, ШОЕ - 35 мм/год. Харкотиння сіре, слизове, лейк. - 10-12 у п/з, еластичні волокна. Проба Манту з 2 ТО - папула 12 мм. Яке захворювання щонайменше імовірне?

А. Туберкульоз

В. Пневмонія

С. Рак легені

Д. Інфаркт легені

Е. Не можна виключити жодного захворювання із наведених
14.

Хвора Л., 31 року, не працює, інвалід ІІ групи по цукровому діабету. Звернулася до терапевта з приводу появи задишки, кашлю без виділення харкотиння, вираженої слабкості та підвищення температури тіла до 390С. На флюорограмі відмічається негомогенна інфільтрація верхньої частки правої легені з наявністю великої порожнини та множинними вогнищевими тінями в обох легенях. На флюорограмі ОГК за минулий рік патологічних змін не було. МБТ не знайдено. Визначте попередній діагноз.

А. Інфільтративний туберкульоз у фазі розпаду

В. Інфільтративний туберкульоз у фазі розпаду та обсіменіння

С. Крупозна пневмонія

Д. Фіброзно-кавернозний туберкульоз у фазі інфільтрації та обсіменіння

Е. Пневмонія з абсцесом
15.

Хворий 15 років, протягом 20 днів скаржиться на кашель з невеликою кількістю харкотиння, загальну слабкість, фебрильну температуру тіла. Протягом тижня лікувався спіраміцином, температура знизилася до субфебрильної. У харкотинні МБТ не знайдено. Проба Манту з 2 ТО – папула 17 мм. Страждає на бронхіальну астму. Аналіз крові: лейк.- 12,7·109/л, е-7%, л- 9%, ШОЕ - 30 мм/год. На рентгенограмі ОГК легеневий малюнок з обох сторін значно підсилений. Справа у верхній частці визначається гомогенна, середньої інтенсивності тінь, що зливається з розширеним, неструктурним коренем легені. Яке захворювання треба запідозрити?

А. Первинний туберкульозний комплекс

В. Пневмонію

С. Гостре респіраторно-вірусне захворювання

Д. Легеневий еозинофільний інфільтрат

Е. Загострення бронхіальної астми
16.

Дитина 6 рокiв. В даний час скарги вiдсутнi. Проба Манту з 2 ТО-папула 7мм, у минулому році – негативна. При об`єктивному дослідженнi патологiчних змiн не виявлено. На зовнiшнiй поверхнi лiвого плеча – післявакцинальний БЦЖ знак розміром 3мм. Зробіть висновок щодо результату туберкулінодіагностики.

А. Дитина здорова, "вiраж" туберкулiнової проби

В. Дитина здорова? „Віраж” туберкулінової проби

С. Дитина здорова, післявакцинна туберкулінова алергія

Д. Дитина хвора на туберкульоз, бо в неї „віраж” туберкулінових реакцій

Е. Туберкульоз невстановленої локалізації
17.

Пацієнт 20 років скаржиться на підвищення температури тіла до 38,2-39,50 С, сухий постійний кашель, втомлюваність, виражене потовідділення вночі. Наростає задишка. Вважає себе хворим протягом одного тижня. Захворювання почалося з різкого болю в правій половині грудної клітки, який підсилювався під час кашлю, глибокого дихання. Об’єктивно: праворуч від IV ребра донизу перкуторний звук вкорочений, різко послаблене дихання. На оглядовій рентгенограмі ОГК: праве легеневе поле у латеральному нижньому відділі гомогенно затемнено, верхній контур цього затемнення косий. Органи середостіння зміщені ліворуч. З’ясуйте найвірогідніший попередній діагноз.

А. Туберкульозний плеврит

В. Ексудативний плеврит неясної етіології

С. Плевроцироз правої легені

Д. Інфільтративний туберкульоз

Е. Казеозна пневмонія
18.

18-річний пацієнт скаржиться на біль у правому тазостегновому суглобі, який турбує його впродовж 1,5 року, слабкість, пітливість. Рухи в ураженому суглобі обмежені, права нога скорочена, на стегні – абсцес, виражена атрофія м’язів. У клінічному аналізі крові: Hb - 130 г/л, лейк. – 10,3·109/л, е-3%, п-9%, с-70%, л-14%, м-4%, ШОЕ - 30 мм/год. На рентгенограмі правого тазостегнового суглоба визначається розрідження кісткової тканини, суглобова щілина звужена, виражена деструкція тазової та головки стегнової кісток. Оберіть найвірогідніший діагноз.

А. Деформуючий артроз тазостегнового суглобу

В. Подагричний артрит

С. Туберкульоз тазостегнового суглобу

Д. Гонорейний артрит

Е. Асептичний некроз головки тазостегнової кістки
19.

20-річний пацієнт скаржиться на субфебрильну температуру тіла, слабкість, втомлюваність, збільшення периферичних лімфатичних вузлів. Півроку тому мав місце епізод групового вживання ін’єкційних наркотиків із застосуванням використаних шприців. Об’єктивно: шийні, над- та підключичні, ліктьові, пахвові, пахові лімфатичні вузли до 2 см у діаметрі, еластичної консистенції, безболісні, зміщуються при пальпації. У клінічному аналізі крові та імунограмі без патологічних змін. Аналіз крові на ВІЛ виявився позитивним. Оберіть найвірогідніший діагноз.

А. „Стадія первинних проявів” ВІЛ-інфекції

В. Туберкульоз периферичних лімфатичних вузлів

С. Лімфогранулематоз

Д. Саркоїдоз

Е. Гострий лейкоз
20.

У дитини 9 років при плановій туберкулінодіагностиці проба Манту з 2 ТО ППД-Л – папула 8 мм. В 7-річному віці проведено першу ревакцинацію БЦЖ, післявакцинний знак 6 мм. У 8 років реакція Манту з 2 ТО – папула 11 мм. Скарг немає. Був контакт із хворим на туберкульоз батьком, який проживає окремо від родини. При рентгенологічному дослідженні ОГК дитини виявлено підсилення легеневого малюнку в прикореневих ділянках. Дитина хворіє на ревматизм. Що виключає наявність у дитини туберкульозу невстановленої локалізації?

А. Післявакцинний характер туберкулінової алергії за пробою Манту з 2 ТО

В. Наявність ревматизму

С. Характер змін на рентгенограмі ОГК

Д. Перебування лише у тимчасовому контакті з хворим на туберкульоз батьком

Е. Все наведене вище
21.

Хворий К. 43 років, знаходився на лікуванні з приводу вперше діагностованого туберкульозу верхніх часток обох легень (казеозна пневмонія, фаза обсіменіння), Дестр+, МБТ+, М+, К+, Резист+ (S, H, R) протягом 16 місяців. Зараз перебуває в задовільному стані. Які наслідки зустрічаються найчастіше при консервативному лікуванні казеозної пневмонії?

А. Обмежені фіброзно-вогнищеві зміни

В. Цироз

С. Індуративне поле (фіброзні зміни)

Д. Фіброзно-кавернозний туберкульоз

Е. Бульозно-дистрофічні зміни
22.

Пацієнт С., 60 років, хворіє на туберкульоз легень понад 10 років. Госпіталізований до протитуберкульозного диспансеру зі скаргами на легеневу кровотечу. Стан середньої тяжкості, виражена задишка. Частота дихання 22 за 1 хв. У легенях над всією поверхнею багато різноманітних хрипів. Пульс 90 за 1 хв. Тони серця приглушені. АТ 100 і 60 мм рт. ст. Печінка збільшена на 3 см, болісна. На рентгенограмі ОГК у верхній частці правої легені каверна розміром 3×4 см з товстими стінками. Навколо неї виражені фіброзні зміни. Верхня частка справа зменшена в об’ємі. В нижньо-латеральному відділі справа ознаки емфіземи. На всьому протязі лівої легені та в нижньому відділі справа виявляються множинні вогнищеві тіні високої інтенсивності. Тінь середостіння зміщена праворуч. У харкотинні методом прямої мікроскопії мазка виявлено кислотостійкі палички. Хворому встановлено діагноз: ХТБ верхньої частки правої легені (фіброзно-кавернозний), Дестр+, МБТ+, М+, К+, Резист-, Гіст0, Кат. 4, легенева кровотеча. Який із наведених чинників патогенезу легеневої кровотечі є провідним у хворого?

А. Розрив кровоносної судини в стінці каверни внаслідок підвищеного тиску в малому колі

кровообігу

В. Підвищена проникливість стінок кровоносних судин легень

С. Зниження згортуваності крові

Д. Підвищення фібринолітичної системи крові

Е. Внутрішньосудинне тромбоутворення
23.

Жінка 38 років хворіє на туберкульоз протягом 2-х років. Сформувався фіброзно-кавернозний туберкульоз правої легені зі схильністю до прогресування. У тяжкому стані, із явищами туберкульозної інтоксикації та кахексії, пацієнтку госпіталізовано в туберкульозну лікарню. Яку дієту слід призначити хворій?

А. № 5

В. № 8

С. № 11

Д. № 9

Е. № 15
24.

Хворий 23 років знаходиться на лікуванні у протитуберкульозному диспансері з діагнозом: ВДТБ верхньої частки лівої легені (вогнищевий, фаза інфільтрації), Дестр. -, МБТ-, М-, К-, Резист. 0, Гіст.0, Кат. 3, Ког. 1 (2008), ДН 0 ст. Які фази лікування слід провести хворому згідно сучасним вимогам?

А. Інтенсивну фазу та фазу продовження лікування

В. Фазу безперервного прийому протитуберкульозних препаратів та інтермітуючу фазу

С. Стаціонарну фазу та фазу амбулаторного доліковування

Д. Фазу комплексної протитуберкульозної терапії та фазу комбінованого лікування

Е. Фазу активного лікування та фазу профілактичного лікування
25.

Хворий 35 років знаходиться на лікуванні у протитуберкульозному диспансері з діагнозом: ВДТБ верхньої частки лівої легені (інфільтративний), Дестр- (фаза обсіменіння), МБТ-, М-, К-, Резист 0, Кат.1. Пацієнту завершено інтенсивну фазу лікування та розпочато фазу продовження. Якою має бути тривалість лікування у фазі продовження?

А. 1 місяць

В. 2 місяці

С. 3 місяці

Д. 4 місяці

Е. 6 місяців
26.

Хворий 61 року знаходиться на лікуванні у протитуберкульозному диспансері з діагнозом: ВДТБ нижньої частки правої легені (інфільтративний), Дестр.+ (фаза обсіменіння), МБТ+, М+, К+, Резист-, Гіст0, Кат.1. В інтенсивній фазі лікування хворому призначено протитуберкульозну терапію 5 препаратами (ізоніазид, піразинамід, етамбутол, рифампіцин, стрептоміцин). На 4-му тижні лікування пацієнт відмічає порушення зору. Який із протитуберкульозних препаратів у комбінованій терапії міг спричинити дані явища?

А. Ізоніазид

В. Піразинамід

С. Рифампіцин

Д. Етамбутол

Е. Стрептоміцин

27.

У дитини 3 років діагностовано міліарний туберкульоз легень. Знаходиться в дитячій туберкульозній лікарні протягом 2-х тижнів. Загальний стан тяжкий. Яка реакція на туберкулін за пробою Манту з 2 ТО вважається характерною при такому стані дитини?

А. Позитивна

В. Негативна

С. Нормергічна

Д. Гіперергічна

Е. Сумнівна
28.

Відомо, що при підгострому дисемінованому туберкульозі легень у гемограмі виявляють характерні зміни. Який із наведених аналізів найхарактерніший для цієї форми туберкульозу в дорослої людини?

А. Еритроцити – 5,0·1012/л, Hb - 135 г/л, лейкоцити – 10,4·109/л, е-5%, п-4%, с-67%, л-21%,

м-3%, ШОЕ - 30 мм/год

В. Еритроцити – 4,0·1012/л, Hb - 120 г/л, лейкоцити – 12,0·109/л, е-7%, п-5%, с-58%, л-25%,

м-5%, ШОЕ - 40 мм/год

С. Еритроцити – 3,9·1012/л, Hb - 110 г/л, лейкоцити – 14,0·109/л, е-2%, п-10%, с-67%, л-12%,

м-11%, ШОЕ - 43 мм/год

Д. Еритроцити – 4,2·1012/л, Hb - 125 г/л, лейкоцити – 11,2·109/л, е-4%, п-5%, с-67%, л-20%,

м-4%, ШОЕ - 35 мм/год

Е. Еритроцити – 3,5·1012/л, Hb - 105 г/л, лейкоцити – 18,0·109/л, е-6%, п-6%, с-52%, л-30%,

м-6%, ШОЕ - 45 мм/год
29.

Хворий С. 23 років звернувся до лікаря зі скаргами на раптовий гострий біль в грудній клітині зліва, задишку, які з’явилися під час важкої фізичної роботи. При обстеженні було діагностовано туберкульоз: ВДТБ верхньої частки лівої легені (інфільтративний), Дестр+, МБТ+, М+, К0, Резист 0, Гіст0, Кат.1, спонтанний пневмоторакс зліва. Що, найімовірніше, призвело до розвитку спонтанного пневмотораксу у даного хворого?

А. Вроджений дефіцит альфа- І антитрипсину

В. Дистрофічні зміни в легеневій тканині

С. Наявність деструкції легеневої тканини

Д. Запальні процеси плеври

Е. Ураження бронхів
30.

Хвора К. 32 років поступила в клініку зі скаргами на задуху, серцебиття, кашель. Захворіла раптово, після того, як побігла за трамваєм. В підлітковому віці перенесла інфільтративний туберкульоз верхньої частки правої легені. Вилікувалася, була знята з диспансерного обліку. Почувала себе задовільно. При обстеженні хворої було діагностовано залишкові зміни після перенесеного туберкульозу у вигляді бульозної дистрофії верхньої частки правої легені, клапанний спонтанний пневмоторакс справа. Який метод лікування спонтанного пневмотораксу найдоцільніше застосувати в цієї пацієнтки?

А. Форсоване розправлення легені по Бюлау

В. Облітерація плевральної порожнини введенням склерозуючих засобів

С. Діатермокоагуляція дефекту плеври під час торакоскопії

Д. Резекція бульозно-дистрофічної ділянки в легеневій тканині

Е. Аспірація повітря з плевральної порожнини за допомогою пневмотораксного апарату
31.

Відомо, що первинний і вторинний туберкульоз розрізняються за своїм патогенезом, клінічними формами, особливостями перебігу, шляхами поширення МБТ в організмі тощо. Оберіть рису, яка не властива вторинному туберкульозу.

А. Розвивається на тлі залишкових змін

В. Завжди залучає в патологічний процес регіонарні лімфатичні вузли

С. Виникає на фоні ослабленого протитуберкульозного імунітету

Д. У більшості випадків уражає легеню, в основному верхні й задні відділи

Е. Всі наведені риси властиві вторинному туберкульозу
32.

Хворому 33 років при госпіталізації в загальносоматичний стаціонар з підозрою на бронхолегеневе захворювання зроблено оглядову рентгенограму ОГК. У верхніх і середніх відділах обох легенів виявлено симетрично розташовані множинні вогнищеві тіні розміром до 10 мм, середньої інтенсивності, схильні до злиття. На верхівках обох легень „штамповані каверни”, виражена реакція міжчасткової плеври. У нижніх відділах легень – сітчастий фіброз. При дослідженні харкотиння знайдено МБТ. Які скарги мають бути типовими для такого хворого?

А. Головний біль, біль у грудній клітці без чіткої локалізації, підвищена температура тіла

В. Напади задухи, сухий кашель, кровохаркання

С. Слабкість, пітливість, втрата ваги, підвищена температура тіла, кашель з харкотинням

Д. Кашель з іржавим харкотинням, гектична температура тіла, нападоподібний біль у грудній

клітці

Е. Запаморочення, скороминучі порушення свідомості, легеневі повторні кровотечі
33.

Хвора К. 29 років звернулася до лікаря зі скаргами на зниження працездатності, слабкість, періодичне підвищення температури тіла до субфебрильних цифр протягом тривалого часу, кашель. При обстеженні в S1-2 лівої легені виявлено вогнищеві тіні середньої та високої інтенсивності. Було встановлено діагноз: ВДТБ верхньої частки лівої легені (вогнищевий), Дестр–, МБТ–, М–, К– Резист 0. Хвору пролікували в умовах стаціонару протягом 2-х місяців, але суттєвих змін при контрольному рентгенологічному дослідженні не відбулося. По соціальним показанням (пацієнтка працювала вчителькою молодших класів) виконано резекцію ураженої частки лівої легені. За результатами гістологічного дослідження резекційного матеріалу було встановлено: туберкульома легені. Який морфологічний різновид туберкульоми у хворої?

А. Псевдотуберкульома

В. Казеома або гомогенна туберкульома

С. Інфільтративно-пневмонічна

Д. Конгломератна

Е. Пошарова
34.

У хворого А. 48 років при профілактичному флюорографічному обстеженні у верхній частці правої легені виявлено обмежене затемнення розміром до 3 см в діаметрі середньої інтенсивності з розмитими контурами, овальної форми, неоднорідне, з просвітленням у верхньому полюсі. З’ясовано, що 2 тижні тому хворий змерз, після чого занедужав, підвищилася температура тіла. Лікувався самостійно, самопочуття покращилося, до лікаря не звертався. Зараз стан хворого задовільний, температура тіла нормальна. Скаржиться на сухий кашель. При об’єктивному обстеженні з боку внутрішніх органів змін не виявлено. Аналіз крові: Нв – 120 г/л, лейк. – 12,3·109/л, е- 4%, п- 6%, с- 68%, л- 20%, м- 2%, ШОЕ – 15 мм/год. Аналіз харкотиння: слизовий характер, альвеолярний епітелій – 6-7 у п/з, лейк. – 3-5 у п/з, кислотостійкі палички не знайдені. Бронхоскопія – катаральний дифузний ендобронхіт. Виникла потреба провести диференційну діагностику між туберкульомою та неспецифічним запальним процесом. Які подальші дії щодо диференційної діагностики між цими захворюваннями?

А. Провести туберкулінодіагностику

В. Зробити комп’ютерну томографію ОГК

С. Зробити трансторакальну біопсію утворення

Д. Зробити відкриту біопсію легені

Е. Провести пробне лікування антимікробними препаратами широкого спектру дії
35.

У дитини 3-х років при зверненні за медичною допомогою діагностовано первинний туберкульозний комплекс правої легені. Захворювання розпочалося гостро, 3 дні тому, з високої температури тіла (38-390С), болю у правому боці, задишки. Пізніше з’явився „бітональний” кашель. Дитина слабка, втратила апетит та інтерес до улюблених іграшок, бліда, на нижніх кінцівках – вузлувата еритема. При пальпації – мікрополіаденіт. Над ураженою ділянкою легені перкуторний звук укорочений, дихання послаблене, вислуховуються в незначній кількості дрібнопухирчасті хрипи. Печінка збільшена. Оберіть, яка рентгенологічна картина первинного туберкульозного комплексу найточніше відповідатиме наведеним клінічним проявам?

А. У верхній частці правої легені, під ключицею, визначається вогнищева тінь, гомогенна,

контури розмиті, правий корінь дещо деформований, прикореневий легеневий малюнок

посилений

В. Верхня частка правої легені негомогенно затемнена. Тінь середньої інтенсивності з

розмитими контурами та ділянкою просвітлення в підключичній області. В проекції

міжчасткової плеври визначається високої інтенсивності лінійна тінь. Зона

перифокального запалення зливається з розширеним, неструктурним коренем легені

С. У верхній частці правої легені (в S2) – гомогенна фокусна тінь розміром до 2-х см,

контури розмиті, інтенсивність середня. Корінь розширений, не структурний, контури

його розмиті. Визначається „доріжка” лімфангіту у вигляді нечітко контурованих

лінійних перибронхіальних і периваскулярних тіней

Д. Верхня частка правої легені високоінтенсивно затемнена, зменшена в об’ємі, купол

діафрагми справа – на рівні ІУ-го ребра, правий корінь деформований, підтягнутий

догори, розширений

Е. У верхній частці правої легені, субплеврально, визначається тінь 0,9 см у діаметрі,

з чітким контуром, високої інтенсивності, гомогенна. Корінь справа деформований,

фіброзно змінений, має патологічні включення високої інтенсивності
36.

Хлопчик 10 років. Зі слів батьків, захворів гостро після переохолодження: підвищилася температура тіла до 38,50 С, з’явився кашель, пітливість уночі. Виявилося, що вже протягом 2-х тижнів дитину турбують слабкість, поганий апетит. Пацієнт блідий, периферичні лімфатичні вузли збільшені в 6 групах, безболісні. При аускультації легень у міжлопатковому просторі зліва дихання послаблене, хрипи відсутні, перкуторно над цією ж ділянкою – вкорочення перкуторного звуку. Реакція Манту з 2 ТО – папула 6 мм з везикулою, минулого року – негативна. У гемограмі: лейк. – 12,3·109/л, е- 4%, п- 6%, с- 68%, л- 18%, м- 4%, ШОЕ – 30 мм/год. Рентгенологічно: в язичкових сегментах лівої легені – негомогенне затемнення 2,5 × 3,5 см, середньої інтенсивності з розмитими контурами, лівий корінь розширений, не структурний, контури його розмиті, зливається з фокусною тінню в легеневій тканині. На томограмі ОГК на рівні кореня визначаються збільшені лімфатичні вузли. МБТ у промивних водах бронхів не знайдено. Поставте найвірогідніший діагноз.

А. Первинний туберкульозний комплекс у фазі інфільтрації

В. Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів у фазі інфільтрації

С. Лівобічна позашпитальна пневмонія з реакцією внутрішньогрудних лімфатичних вузлів

Д. Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів ускладнений пневмонією

Е. Дитина потребує дообстеження
37.

Дитина 11-ти років, ревакцинована вакциною БЦЖ-М у 7 років (рубчик 6 мм). За результатами суцільної туберкулінодіагностики виявлено гіперемію без папули, попередні результати – позитивна нормергічна чутливість із тенденцією до згасання. Будь-які фактори ризику щодо туберкульозу відсутні. Дайте заключення та рекомендації відповідно заданій клінічній ситуації.

А. Інфікована на туберкульоз дитина, дообстеження і консультації фтизіатра не потребує

В. Післявакцинна алергія, консультація фтизіатра не потрібна, проба Манту з 2 ТО 1 раз на рік

С. “Віраж” туберкулінових реакцій, доцільно дообстежити дитину та направити на

консультацію до фтизіопедіатра

Д. Здорова неінфікована на туберкульоз дитина, доцільно через 2 місяці повторити пробу

Е. Давно інфікована на туберкульоз дитина, потребує консультації фтизіатра

38.

Як відомо, існують різні види туберкулінодіагностики. У дитячому колективі восени проведено скринінгову туберкулінодіагностику за допомогою внутрішньошкірної проби Манту з 2 ТО ППД-Л. Остання має вирішувати декілька задач. Якщо серед наведеного є правильна, то оберіть її.

А. Вивчення захворюваності дітей та підлітків на туберкульоз як епідеміологічного показника

В. Визначення активності туберкульозного процесу

С. Вивчення інфікованості дітей та підлітків на туберкульоз як епідеміологічного показника

Д. Диференційна діагностика туберкульозу від інших бронхолегеневих захворювань

Е. Скринінгова туберкулінодіагностика вирішує всі вище наведені задачі
39.

У пацієнта Д. при профілактичному флюорографічному обстеженні на верхівках обох легенів на фоні деформованого легеневого малюнка виявлено нечисельні вогнищеві тіні вище середньої інтенсивності з чіткими контурами. Верхівкова плевра справа потовщена, має вигляд краєвої тіні. Останній раз пацієнт проходив флюорографічне дослідження 4 роки тому, змін у легенях не було. Каже, що на туберкульоз не хворів і від нього не лікувався. Хоче влаштуватися на роботу на хлібокомбінат. Жодних скарг не пред’являє. При клініко-лабораторному дослідженні відхилень від норми не знайдено. Реакція Манту з 2 ТО ППД-Л – папула 10 мм. Виникли сумніви щодо активності туберкульозного процесу та необхідності його лікувати. Призначено пробу Коха. Якою має бути доза туберкуліну в цьому випадку?

А. 10 ТО

В. 20 ТО

С. 5 ТО

Д. 100 ТО

Е. 15 ТО
40.

Хвора 32 років знаходиться на лікуванні у протитуберкульозному диспансері з діагнозом: ХТБ правої легенї (фіброзно-кавернозний), Дестр+ (ф. інфільтрації та обсіменіння), МБТ+, М+, К+, Резист 0, Гіст.0, Кат. 4, ДН І ст. Жінка має родину – чоловіка 34 років і сина 7 років, у яких після обстеження захворювання на туберкульоз не виявлено. Чи потребують диспансерного спостереження у фтизіатра здорові члени родини хворого на туберкульоз? Якщо так, то за якою категорією?

А. Ні, не потребують

В. Так, потребують спостереження за Кат. 5.2

С. Так, потребують спостереження за Кат. 3

Д. Так, потребують спостереження за Кат. 1

Е. Так, потребують спостереження за Кат. 5.1
41.

Пацієнту 45 років після ретельного клініко-лабораторного, рентгенологічного та гістологічного обстежень встановлено клінічний діагноз туберкульозу позалегеневої локалізації. Центральна лікарська консультативна комісія зібралася для затвердження цього діагнозу. З яких даних починати формулювати клінічний діагноз туберкульозу позалегеневої локалізації?

А. З фази процесу

В. З клінічної форми процесу

С. З локалізації процесу

Д. З клінічної категорії

Е. З типу туберкульозного процесу


42.

Хворий Н. 58 років перебуває на обліку в протитуберкульозному диспансері з приводу ХТБ лівої легені (циротичний), Дестр–, МБТ–, М–, К–, Резист0, Гіст0, Кат.4. Стан хворого середньої тяжкості, скаржиться на задуху, набряки нижніх кінцівок. Яке ускладнення найчастіше зустрічається при циротичному туберкульозі легенів?

А. Набряк легенів

В. Спонтанний пневмоторакс

С. Амілоїдоз внутрішніх органів

Д. Гостра серцева недостатність

Е. Хронічне легеневе серце
43.

Хворий К. 43 років знаходиться на лікуванні в терапевтичному відділенні з приводу позашпитальної пневмонії лівої легені. Під час обстеження та лікування хворого у лікарів виникла підозра щодо циротичного туберкульозу. З метою з’ясування рівня чутливості до туберкуліну зроблено пробу Манту з 2 ТО. Яка реакція на туберкулін за пробою Манту з 2 ТО ППД-Л найхарактерніша для хворого на циротичний туберкульоз?

А. Негативна

В. Нормергічна

С. Гіперергічна

Д. Сумнівна

Е. Гіпоергічна
44.

Пацієнт 23 років, шахтар з 4-х річним підземним стажем, захворів місяць тому, коли підвищилася температура тіла до 37,5° С, з’явилися загальна слабкість, сухий кашель, погіршився апетит. До лікаря не звертався. Поступово приєдналася задишка при фізичному навантаженні, з’явилися кашель з харкотинням, сиплість голосу, втратив 3 кг маси тіла, температура зросла до 38,5° С, що стало приводом для звернення в лікарню. При рентгенологічному дослідженні ОГК виявилося, що протягом обох легенів визначаються множинні вогнищеві тіні різної величини, середньої інтенсивності з нечіткими контурами, місцями зливаються в інфільтрати. У підключичних ділянках з обох сторін візуалізуються порожнинні утворення 2×2 см в діаметрі з тонкими стінками. Ваш попередній діагноз?

А. Позалікарняна полісегментарна пневмонія з абсцесом

В. Дисемінований туберкульоз легенів у фазі розпаду

С. Антракосилікоз

Д. Легенева форма саркоїдозу

Е. Ідіопатичний фіброзуючий альвеоліт
45.

Хворий В. 37 років. Захворів на туберкульоз легенів з деструкцією та бактеріовиділенням 5 років тому. Лікувався нерегулярно, зловживав алкоголем, неодноразово виписувався зі стаціонару за порушення лікарняного режиму. На момент останнього обстеження – в легенях залишається порожнина. Продовжується бактеріовиділення. За якою категорією Ви будете лікувати даного хворого?

А. За першою

В. За другою

С. За третьою

Д. За четвертою

Е. За п’ятою
46.

Хвора Ш. 36 років, вперше захворіла на інфільтративний туберкульоз у віці 30 років, лікувалася стаціонарно протягом 10 місяців, потім амбулаторно, але без позитивного ефекту. Чотири роки тому за результатами клініко-рентгенологічного дослідження діагноз було змінено на фіброзно-кавернозний туберкульоз. Які рентгенологічні ознаки найхарактерніші для фіброзно-кавернозного туберкульозу?

А. Наявність ригідної каверни

В. Наявність каверни з фіброзними стінками і вогнищами обсіменіння навколо неї

С. Наявність старої бобовидної каверни, фіброзу навколо неї, вогнищ обсіменіння в протилежній легені

Д. Зменшення ураженої частки легені в об’ємі, зміщення середостіння в бік ураження, підняття діафрагми, наявність товстостінної каверни з фіброзними стінками та поліморфними вогнищами обсіменіння в тій же або протилежній легені

Е. Наявність багатокамерної каверни, фіброзу, вогнищ обсіменіння
47.

Хворий Н. 60 років протягом 12 років знаходиться на диспансерному обліку у профпатолога з приводу вузлової форми антракосилікозу ІІІ стадії. Почував себе відносно задовільно, але непокоїла задуха при фізичному навантаженні, періодичний сухий кашель. Три місяці тому стан хворого погіршився: посилилися задуха, кашель, підвищилася температура тіла до 37,80 С, з’явилося кровохаркання. Лікувався народними засобами, але стан погіршувався, і хворий звернувся до профпатолога, який після обстеження направив його на консультацію до фтизіатра. Загальний стан хворого тяжкий. Частота дихання 26 за 1 хв., температура тіла 39,6º С, шкіра бліда з рум’янцем на щоках, пульс 110 за 1 хв.. Над легенями при аускультації жорстке дихання, множинні сухі розсіяні хрипи, справа в міжлопатковій ділянці вислуховуються вологі хрипи. На оглядовій рентгенограмі легень з обох боків виражений пневмосклероз і множинні вогнищеві тіні, головним чином в нижньо-медіальних відділах. В S6 правої легені обмежене затемнення середньої інтенсивності без чітких контурів, неоднорідне, з ділянкою просвітлення. В двох аналізах харкотиння кислотостійкі палички не знайдено. Аналіз крові: Hb – 135 г/л, еритр. – 3,8·1012/л, лейк. – 13,6·109/л, е-4%, п-8%, с-71%, л-14%, м-3%, ШОЕ – 25 мм/год. На підставі даних якого дослідження профпатолог запідозрив у хворого туберкульоз?

А. Клінічного перебігу захворювання

В. Об’єктивного обстеження

С. Рентгенологічного дослідження органів грудної клітки

Д. Клінічного аналізу крові

Е. Усіх наведених
48.

Хворий В. 58 років працює на вугільній шахті підривником. Два роки тому встановлено діагноз антракосилікозу. Протягом останнього року підсилилися задуха та кашель. Суттєве погіршення стану відбулося півроку тому, коли майже зник апетит, схуд на 10 кг, з’явилася слабкість, різко знизилася працездатність. Стан хворого середньої тяжкості, шкіра блідо-сіра, тургор її знижений. В легенях з обох боків дихання жорстке, у нижніх відділах – послаблене. На оглядовій рентгенограмі ОГК з обох боків, переважно в нижніх відділах легенів, вогнища середніх та великих розмірів, середньої інтенсивності, однорідні, без чітких контурів, місцями зливаються одне з одним. Аналіз крові: Hb – 105 г/л, еритр. – 2,9 Т/л, лейк. – 15,6 Г/л, е – 2%, п – 18%, с – 65%, л – 10%, м – 5%, ШОЕ – 55 мм/год. Мікобактерії туберкульозу в харкотинні не виявлені. Реакція за пробою Манту з 2 ТО сумнівна. Хворому встановлено діагноз позашпитальної двобічної пневмонії та проведено інтенсивну антимікробну терапію протягом 3-х тижнів. Стан пацієнта залишився без змін, навіть піднялася температура тіла до 380 С. Хворого направлено на консультацію до фтизіатра для виключення коніотуберкульозу. Фтизіатр запідозрив канцероматоз легенів. Діагноз підтверджений гістологічно. Що стало підставою для виключення діагнозу коніотуберкульозу в даного пацієнта?

А. Особливості клінічного перебігу захворювання

В. Результати об’єктивного дослідження, аналізів крові, харкотиння, туберкулінової проби

С. Результати рентгенологічного дослідження

Д. Швидке прогресування захворювання на тлі інтенсивної антимікробної терапії

Е. Сукупність наведених даних
49.

У хворої 66 років, яку давно турбує періодичний біль в ділянці серця, з’явилися скарги на кашель зі скудним харкотинням слизового характеру та задишку при незначному фізичному навантаженні. Увечері з’являються виражені набряки нижніх кінцівок, підвищення температури тіла до 37,50 С. Із анамнезу з’ясовано, що пацієнтка вже 5 років страждає на ішемічну хворобу серця, періодично підвищюється артеріальний тиск. При обстеженні виявлено дифузний ціаноз шкіри. Перкуторний звук з обох боків грудної клітини нижче кута лопатки притуплений. Аускультативно у нижніх відділах легень дихання послаблене, протягом обох легеневих полів вислуховуються чисельні вологі хрипи. У клінічному аналізі крові: Hb – 118 г/л, лейк. – 9,5 ×109/л, п-6 %, с-66%, л-20 %, м-6 %, е-2%, ШОЕ – 25 мм/год. На оглядовій рентгенограмі ОГК з обох сторін виявляється посилення та сгущення легеневого малюнку, костодіафрагмальні синуси не диференціюються, відмічається високе положення куполів діафрагми. Тінь серця розширена. Хворій виконано плевральну пункцію та отримано 100 мл рідини такого характеру: прозора, жовтого кольору, питома вага 1,012, білок – 15 г/л, проба Рівальта негативна, клітини – 0,8×109/л, бактерії не знайдено. Яка етіологія плевриту найімовірніша?

А. Метастатичний плеврит

В. Кардіогенний плеврит

С. Метапневмонічний плеврит

Д. Плеврит туберкульозної етіології

Е. Тромбоемболія легеневої артерії
50.

Хвора 32 років знаходиться у протитуберкульозному диспансері з приводу міліарного туберкульозу легенів. На тлі лікування туберкульозний процес прогресує, з’явилися симптоми ураження мозкових оболонок. Хвора скаржиться на підвищення температури тіла до 39,0 0С, кашель, задишку у спокої, головний біль, блювоту, порушення ковтання, афонію, нечіткість вимови. При обстеженні виявлено ригідність м’язів потилиці, позитивні симптоми Керніга та Брудзинського. Права очна щілина більша ніж ліва, при спробі висунути язик він відхиляється у правий бік. Сиптоми пошкодження якої пари черепномозкових нервів виявлені у даної хворої?

А. IX

В. Х

С. XII

Д. Всі наведені пари уражені

Е. Жодна з наведених пар не уражена
51.

Жінка 24 років звернулася до лікаря гінеколога, який виявив вагітність строком 12 тижнів. Із анамнезу з’ясовано, що пацієнтка 2 роки тому хворіла на інфільтративний туберкульоз лівої легені, вилікувалася та увесь цей час знаходиться під спостереженням фтизіатра за категорією 5.1. Регулярно обстежується, приводу для призначення хіміопрофілактики щодо рецидиву туберкульозу не було. На момент огляду скарг і симптомів туберкульозної інтоксикації немає. При рентгенологічному дослідженні ОГК виявлено: у проекції S1-2 лівої легені поодинокі фіброзно- вогнищеві затемнення до 0,3 см у діаметрі високої інтенсивності, з чіткими зовнішніми контурами. Протягом правої легені змін не виявлено. У промивних водах бронхів методом бактеріоскопії мазка мікобактерії туберкульозу не знайдені. Оберіть найдоцільнішу тактику дії стосовно даної пацієнтки.

А. Негайно призначити інтенсивний курс протитуберкульозної терапії при збереженні вагітності

В. Рекомендувати негайно перервати вагітність та призначити хіміопрофілактику двома

протитуберкульозними препаратами 3 місяці

С. Призначити хіміопрофілактику в останній місяць вагітності та протягом не менше 3-х місяців

після пологів, а при годуванні грудьми – на весь період лактації

Д. Призначити інтенсивний курс протитуберкульозної терапії за стандартними схемами після

народження дитини

Е. Негайно призначити хіміопрофілактику ізоніазидом протягом 3-х місяців
52.

Хворий З. 19 років звернувся до лікаря зі скаргами на підвищення температури тіла до 37,80 С, слабкість, кашель з невеликою кількістю слизового харкотиння. Захворів 1,5 тижні тому, не лікувався. Курець. При обстеженні стан хворого задовільний. При аускультації легенів справа в надключичній ділянці вислуховуються непостійні вологі хрипи. Інших відхилень від нормативних показників при фізичному обстеженні не виявлено. На оглядовій рентгенограмі ОГК справа в S1-2 група поодиноких вогнищевих тіней середнього розміру, малої інтенсивності з нечіткими контурами густо розташованих. Аналіз крові клінічний в нормі. У харкотинні методом мікроскопії мазка кислотостійкі палички не знайдено. Реакція на туберкулін за пробою Манту з 2 ТО – папула 15 мм. За результатами обстеження хворому встановлено діагноз: ВДТБ S1-2 правої легені (вогнищевий), Дестр- (фаза інфільтрації), МБТ-М-К0 Резист0 Гіст0. За якою категорією треба лікувати хворого?

А. За першою

В. За другою

С. За третьою

Д. За четвертою

Е. Зарахувати до Кат. 5.3 та спочатку визначити активність процесу
53.

Хворому Б. 53 років встановлено діагноз: ВДТБ нижньої частки (S6) лівої легені (інфільтративний) Дестр+ МБТ+М+К+ Резист- Гіст0 Кат.1. Протягом 8 місяців пацієнт знаходився на стаціонарному лікуванні в протитуберкульозному диспансері. Лікування переносив добре, ставився до нього відповідально. Результатом цього стало припинення бактеріовиділення, загоєння порожнини в легеневій тканині та формування залишкових змін. Хворого виписано з лікарні та рекомендовано спостереження за категорією 5.1. Які залишкові зміни найчастіше зустрічаються після вилікування від інфільтративного туберкульозу?

А. Туберкульома

В. Інкапсульовані вогнища на фоні фіброзного індурату

С. Цироз

Д. Пневмосклероз

Е. Можливі всі наведені вище
54.

На оглядовій рентгенограмі ОГК пацієнта Н. 45 років визначається: верхня третина правого легеневого поля затемнена. Тінь середньої інтенсивності, з нечіткими контурами, виходить за межі головної міжчасткової щілини, негомогенна за рахунок множинних просвітлень. Над ключицею візуалізується просвітлення з чітким внутрішнім і зовнішнім контурами, розмір його 1,2×1,5 см в діаметрі. У нижніх відділах правої та лівої легенів множинні тіні розміром до 1 см, малої та середньої інтенсивності без чітких контурів. У правому корені добре візуалізуються поодинокі тіні розміром 0,3-0,5 см високої інтенсивності з чіткими контурами. Хворому встановлено діагноз туберкульозу. Визначте, який рентгенологічний синдром описано?

А. Всі наведені нижче синдроми присутні на рентгенограмі

В. Синдром патологічно зміненого кореня легені

С. Синдром обмеженого затемнення

Д. Синдром дисемінації

Е. Синдром кільцеподібної тіні
55.

У пацієнта 53 років на оглядовій рентгенограмі ОГК, виконаній при стандартній жорсткості, нормальної контрастності, без артефактів, тінь купола діафрагми праворуч по середньоключичній лінії на рівні 5-го ребра, зліва на 1 см вище, міжреберні проміжки зліва вужчі, аніж з правої сторони. У верхній частці лівої легені визначається масивне інтенсивне гомогенне затемнення, що займає всю частку. Корінь підтягнутий догори, майже зливається з тінню, купол діафрагми плоский, синуси вільні, прозорі. Тінь серця зміщена ліворуч. Протягом правого легеневого поля патології не виявлено. Для якого легеневого процесу може бути характерна наведена рентгенологічна картина?

А. Ателектазу з розвитком бронхогенного цирозу

В. Циротичного туберкульозу

С. Посттуберкульозного цирозу

Д. Аплазії верхньої частки легені

Е. Для всіх наведених процесів може бути характерна така рентгенологічна картина
56.

У підлітка 16 років з’явилися скарги на слабкість, пітливість, втрату маси тіла, підвищення температури до субфебрильних і фебрильних значень. При рентгенологічному дослідженні ОГК виявлено збільшені внутрішньогрудні лімфатичні вузли, розташовані в передньому середостінні. Виникла підозра на певні патологічні процеси. Про яке захворювання недоцільно думати при локалізації патологічного процесу в передньому середостінні?

А. Пухлини щитовидної залози

В. Туберкульоз внутрішньогрудних лімфатичних вузлів

С. Гіперплазію тимуса

Д. Аневризму висхідної аорти

Е. Целомічні кісти перикарда
57.

В пологовому будинку народилася недоношена дитина масою тіла 1800 г. Неонатолог заборонив проводити вакцинацію БЦЖ на 3-5-й день життя. Через певний час дитина набрала вагу 2300 г, стало питання про можливість її вакцинації, але вакциною БЦЖ-М. Якою має бути доза для вакцинації цієї дитини?

А. 0,05 мг в 0,1 мл розведеної вакцини

В. 0,005 мг в 0,1 мл розведеної вакцини

С. 0,025 мг в 0,2 мл розведеної вакцини

Д. 0,025 мг в 0,1 мл розведеної вакцини

Е. 0,5 мг в 1 мл розведеної вакцини
58.

Дитині 5 років. В родині виявлено хвору на туберкульоз легенів із бактеріовиділенням мати. Всіх контактних обстежено. Скарг у дитини немає, при фізичному обстеженні патології не виявлено, в аналізі крові норма. Рентгенологічне дослідження ОГК патології не виявило. Дитину було вакциновано в пологовому будинку БЦЖ вакциною, рубчик 2 мм. Реакція на туберкулін за пробою Манту з 2 ТО негативна з 4 років. Якою має бути тактика фтизіатра стосовно дитини?

А. Взяти під спостереження, призначити вторинну хіміопрофілактику щодо туберкульозу

В. Взяти під спостереження, призначити імуномодулятори

С. Взяти під спостереження, призначити первинну хіміопрофілактику щодо туберкульозу, потім

вирішити питання про можливість ревакцинації БЦЖ

Д. Тільки спостереження

Е. Негайно провести ревакцинацію БЦЖ, потім призначити хіміопрофілактику
59.

Осередок туберкульозу - це місце перебування джерела мікобактерій туберкульозу разом з оточуючими його людьми та середовищем в тих межах простору і часу, в яких можливе виникнення нових випадків інфікування та захворювання. Ступінь епідеміологічної небезпеки осередка туберкульозу неоднакова. В залежності від ступеня ризику щодо виникнення нових випадків захворювання на туберкульоз в осередку, останні поділяються на декілька категорій. На скільки категорій поділяють осередки туберкульозної інфекції?

А. На три

В. На чотири

С. На шість

Д. На п’ять

Е. На дві
60.

У хворої С. 25-ти років діагностовано рецидив туберкульозу легенів у вигляді інфільтративного. Хвору госпіталізовано в спеціалізований заклад для лікування. При відвідуванні осередка туберкульозної інфекції дільничний фтизіатр разом із лікарем-епідеміологом визначили його категорію як другу. Оберіть правильне визначення осередків туберкульозу другої епідемічної категорії.

А. Це осередки з найбільшою епідемічною небезпекою, соціально-обтяжені осередки

В. Це осередки зі значною епідемічною небезпекою, соціально-благополучні осередки

С. Це осередки з мінімальною епідемічною небезпекою

Д. Це осередки з потенційно-епідемічною небезпекою

Е. Це осередки зоонозного походження

ЗАДАЧА № 1

За кожну правильну відповідь студент отримує 2 бали. Максимальна кількість балів, таким чином, дорівнює 10 балів. При неправильній відповіді на запитання студент отримує «0» балів. Загальна кількість балів дорівнює сумі балів за кожну правильну відповідь.
КАРТКА

ПРОФІЛАКТИЧНИХ ЩЕПЛЕНЬ

Прізвище, імя Глотова Т.Рік народження 2001 місяць жовтень число 12

Проба Манту з 2 ТО ППД-Л

Щеплення проти туберкульозу

Вік пацієнта


Результат

Вік пацієнта

Дата

Знак БЦЖ

Розмір післяприщепного

знака



1 рік

2 роки

6 років

7 років

8 років

9 років

10 років





3 мм

2 мм

12 мм

13 мм

7 мм

10 мм

16 мм

12-й день життя


24.10.2001


Рубчик


2 мм



Завдання:

  1. Дайте оцінку результатам реакції Манту з 2 ТО ППД-Л за роками в динаміці.

  2. Визначте момент первинного інфікування МБТ, якщо це можливо.

  3. Зробіть висновок на момент останнього результату за пробою Манту з 2 ТО.

  4. Дайте рекомендації дитині на момент останнього результату за пробою Манту

з 2 ТО.

5. Визначте, чи були у дитини підстави для дообстеження за результатами проведеної

туберкулінодіагностики у попередні роки.


  1. 1 рік – відсутність захворювання, нормальний імунітет.

2 роки - відсутність захворювання, нормальний імунітет.

6 років – реакція позитивна, середньої інтенсивності, виявлення віражу, свідчить про інфікування.

7 років - реакція позитивна, середньої інтенсивності.

8 років – слабко позитивна.

9 років – середньої інтенсивності.

10 років – позитивна, виражена, інфікування триває вже декілька років.

  1. Первинне інфікування спостерігається в 6 років, коли ріст папули дійшов до 12мм.

  2. Останній результат свідчить про інфікування, що тривав впродовж декількох років .

  3. Необхідно звернулись до фтизіатра.

  4. Підстави були звернутись до лікаря, коли в 6 років було виявлено папулу 12 мм, що і свідчило про інфікування.


Задача №2

За кожну правильну відповідь студент отримує 2 бали. Максимальна кількість балів, таким чином, дорівнює 10 балів. При неправильній відповіді на запитання студент отримує «0» балів. Загальна кількість балів дорівнює сумі балів за кожну правильну відповідь.
22-річний спортсмен звернувся у відділення швидкої допомоги зі скаргами на гострий «кинджальний біль» у лівій половині грудної клітини, що виник при фізичному навантаженні, задишку, що з'явилася раптово. З анамнезу відомо, що 5 років тому пацієнт вилікувався від дисемінованого туберкульозу легенів. На оглядовій рентгенограмі органів грудної клітини, яку зроблено минулого року, виявляються масивні плевральні нашарування і множинні вогнищеві тіні високої інтенсивності з чіткими контурами на верхівках обох легенів. При об'єктивному обстеженні: ослаблене голосове тремтіння, тимпанічний перкуторний звук над лівою легенею, дихання не прослуховується. ЕКГ і клінічний аналіз крові відхилень від норми не виявили. Лікар призначив хворому анальгетики і ліжковий режим.



  1. Який найвірогідніший діагноз?

  2. Чи були зроблені лікарем помилки щодо обстеження пацієнта і

призначення йому лікування?

  1. Складіть алгоритм надання невідкладної допомоги хворому.

  2. Яка причина могла привести до такого стану?

  3. Які клінічні варіанти захворювання можливі?



    1. Гострий (міліарний) дисемінований туберкульоз.

    2. Лікар повинен був включити в лікування інтенсивну безперервну антибактеріальну терапію (ізоніазидрифампіцинстрептоміцинпіразинамід або етамбутол) в оптимальних дозах в поєднанні з патогенними засобами (десенсибілізуючі, розсмоктуючі, вітаміни, протизапальні та імуномодулюючі засоби).

    3. Лікування міліарного ТБ проводять за стандартними режимами хіміотерапії (1 категорія) в умовах стаціонару протягом не менше 8 місяців. Також призначається гормонотерапія за схемою, дезінтоксикаційна, десенсибілізуюча, розсмоктувальна, симптоматична терапія.

    4. Загальне зниження реактивності організму і пригніченість протитуберкульозного імунітету, що призводить до прориву інфекції у судинне русло (бактеріємії). Відповідна зміна реактивності з боку легеневої тканини з розвитком місцевої сенсибілізації, алергізація стінок судин та їх фібринозне набрякання.

    5. Варіанти дисемінованого туберкульозу гематогенний і лімфобронхогенний дисемінований туберкульоз - підгострий, хронічний. Менінгеальна. Легенева. Тифоїдна. Найгостріший сепсис.


написать администратору сайта